АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Біоелектричні явища як основа нервових процесів
Закономірності рості і розвитку організму дитини. Генетична і соціальна програма онтогенезу. Спадкові захворювання.
Онтогенез-процес індивідуального розвитку,розпочинається з утв.зиготи(заплідненої яйцеклітини) до самої смерті. він відбув. За 2 програмами:1)генетична-спадковість людини,2)соціальна-умови життя навчання і вихованняВ процесі онтогенезу відбув.ріст-кількісні зміни-розвиток-якісні зміни-формотворення-зміна пропорцій тіла. Для росту й розвитку властиві такі закономірності:гетерохронність-неоднакова швидкість у різні вікові періоди, індивідуальність-кожний організм має власні особливості темпів росту й розвитку й формотворення проте існують середні статистичні показники, залеж.від.стат.особливостей-періодонтогенезу різний для ч.і ж., безперервність, знаяний вплив ендокринної системи.Прикладом спадкових захворювань можуть бути:сСиндром Дауна-трисомія 21-ї хромосоми, Синдром Едварса-трисомія 18-ї хромосоми,численні вади внутрішніх органів, доживають до 1 р.Синдром Патау-трисомія 13-ї хромосоми. Спадкові хвороби можуть вражати всі органи і їх системи, викликати морфологічні порушення(вовча паща,заяча губа, шестипалість),фізіологічні(не згортання крові-гемофілія), біохімічні(відсутність певних ферментів)
Біоелектричні явища як основа нервових процесів
Походження і розповсюдження біоелектричних явищ пояснюється на основі мембранно-іонної теорії. Вона ґрунтується на особливостях будови клітинної мембрани, що має вибіркову проникність для різних іонів і інших реч. Мембрана пронизана каналами,через які вони проводять іони і реч. Для великих аніонів-проникність висока, а для катіонів- значно менша. Проникливість залежить від функціонального стану клітини. Концентрація іонів у клітині і у міжклітинній речовині неоднакова. Аніони погано проходять через мембрану, ств.негативний заряд. Різницю потенціалів назв.мембранний потенціал(МП). Його значення у живій клітині постійно підтримується на певному рівні.(МП=-90мВ).якщо на клітину подіяв подразник, то проникливість мембрани миттєво змінюється. Зовнішня поверхня мембрани втрачає негативний заряд і набуває позитивного. Внутрішня поверхня теж де поляризується-набув.нег.заряду. це стан-стан збудження, триває дуже короткий час. Різниця потенціалі в у стані збудження-це потенціал дії(ПД=+30мВ). Щоб повернути клітини у стан спокою відбув.концентрація іонів натрію і калію, на зовн.і внутр.. поверхнях мембрани. Підтримання відповідної концентрації іонів у стані спокою і повернення з стану збудження у стан спокою забезпеч.наявн.складного біохімічного процесу»натрій-калієвий насос». Тіла нейронів на 38% вкриті синапсами, яких 1200-1800 на кожному нейроні. Синапси - це властивість нервової системи – здатність до проведення збудження між нейронами завдяки елементів, що їх зв’язують. Механізм передачі збудження через синапси – біохімічний. Пересинаптична мембрана при збуджені виділяє особливу речовину – медіатор, яка проходить у синаптичну щіль і спричиняє деполяризацію постсинаптичної мембрани. Властивості синапсів: - однобічність проведення збудження. Збудження проводиться тільки у напрямку від пресинаптичної мембрани. Зворотнє проведення неможливе через відсутність медіатора; - Затримка проведення збудження. Збудження проводиться з незначним запізненням, що викликано хімічним механізмом проведення збудження; - Швидка втомлюваність. Це пояснюється вичерпанням медіатора і потребою у певному часі його синтезу; - Висока чутливість до певних хімічних речовин. Хімічна природа медіаторів неоднакова.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 613 | Нарушение авторских прав
|