Назвіть місця аускультації клапанів аорти та легеневого стовбура.
Клапан аорти - у ІІ міжребер’ї справа від груднини (друга точка)
Клапани легеневого стовбура у ІІ міжребер’ї зліва від груднини (третя точка)
Знову аортальний клапан у точці Боткіна-Ерба (п’ята точка)
У дев’ятій точці, яка розташована на дні яремної ямки, вислуховуються слабкі систолічні шуми, які виникають при звуженні вічка аорти, аортиті, склерозі аорти.
31. Назвіть типи положень серця. За формою і положенням розрізняють три типи положення серця. 1. Косе (зустрічається найчастіше) становище серця. Сецево-судинна тінь має трикутну форму, «талія» серця виражена слабо. Кут нахилу довгої осі серця становить 43 - 48 °. 2. Горизонтальне положення серця. Силует серцево-судинної тіні займає майже горизонтальне (лежаче) становище; кут нахилу дорівнює 35 - 42 °; «талія» виражена різко. Довжині серця при цьому зменшений, поперечник збільшений. 3. Вертикальне положення серця Силует серцево-судинної тіні займає майже вертикальне (стояче) становище; кут нахилу дорівнює 49 - 56 °; «талія» згладжена. Довжині серця збільшений, поперечник зменшений.
32. З яких оболонок складається стінка серця? Дати їх характеристику.
Стінка серця складається з трьох оболонок: внутрішньої — ендокарду, середньої — міокарду і зовнішньої — епікарда.
Ендокард складається із сполучної тканини з еластичними волокнами і гладенькими м'язовими клітинами. З боку порожнини серця він покритий шаром ендотеліальних клітин. Ендокард вистилає всі порожнини серця, включаючи м'ясисту перегородку, сосочкові м'язи, сухожильні хорди і клапани.
Міокард — найтовщий шар стінки серця, утворений поперечносмугастою серцевою м'язовою тканиною. Товщина міокарду в передсерді і шлуночках неоднакова. У передсерді міокард набагато тонший, ніж в шлуночках, в лівому шлуночку товщий, ніж в правому. Це пояснюється різним об'ємом виконуваної роботи. Лівий шлуночок проштовхує кров у велике коло кровообігу, правий — в мале, а передсердя — тільки в шлуночки. Мускулатура передсердя повністю відокремлена від мускулатури шлуночків за допомогою фіброзних кілець, від яких вона починається. Фіброзні кільця містяться не тільки у області передсердно-шлуночкових отворів, але і навколо отворів легеневого стовбура і аорти. Вони створюють своєрідний скелет, що служить опорою для м'язів і клапанного апарату серця.
Міокард передсердя складається з двох шарів: поверхневого — колового, загального для обох передсердь, і глибокого — подовжнього, самостійного для кожного передсердя. Глибокий шар м'язів у області гирл вен утворює кільцеві потовщення.
Міокард шлуночків складається з трьох шарів: зовнішнього — подовжнього, середнього — колового і внутрішнього — поздовжнього. Поздовжні шари у області верхівки серця переходять один в інший і є загальними для обох шлуночків; середній шар в кожному шлуночку самостійний.
Епікард є зовнішньою оболонкою серця. Він є внутрістінним (вісцеральним) листком серозної оболонки серця — перикарду, або навколосерцевої сумки. Перикард, як і всі серозні оболонки (очеревина, плевра), складається з двох пластинок — внутрістінної (епікарду) і пристінної (власне перикарду). Епікард переходить у власне перикард у області кровоносних судин. Між епікардом і власне перикардом є щілиноподібна замкнута — перикардіальна порожнина, що містить невелику кількість серозної рідини. У всіх шарах серця знаходяться нервові і судинні сплетення.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 579 | Нарушение авторских прав
|