АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Підсумкове заняття № 1

Прочитайте:
  1. Cечова система. 1 заняття
  2. III. Виховні цілі заняття
  3. V. Зміст теми заняття
  4. V. Матеріали методичного забезпечення заняття
  5. V. Матеріали методичного забезпечення заняття
  6. V. Матеріали методичного забезпечення заняття.
  7. V. Матеріали методичного забезпечення основного етапу заняття
  8. V. Матеріали методичного забезпечення основного етапу заняття
  9. V. Матеріали методичного забезпечення основного етапу заняття
  10. V. Матеріали методичного забезпечення практичного заняття

Загальні питання гігієни та екології

Теоретичні питання

Вступ в гігієну та екологію. Основи запобіжного та поточного санітарного нагляду.

1. Гігієна як наука, її місце в роботі сучасного лікарів медичного (лікувального) профілю. Мета, завдання та методи досліджень. Розвиток гігієни в Україні. Принципи гігієнічного нормування.

2. Основні напрямки наукових досліджень сучасної гігієни. Закони гігієни. Питання гігієни у програмі ВООЗ “Здоров’я для всіх у XXI столітті”. Основи законодавства України про охорону здоров’я та санітарно–епідеміологічне благополуччя населення.

3. Структура та основні завдання санітарно–епідеміологічної служби. Зміст запобіжного та поточного санітарного нагляду.

Навколишнє середовище та методи його дослідження.

Гігієна населених місць та жител.

1. Сонячна радіація та її гігієнічне значення (спектр сонячного випромінювання, характеристика фізичних властивостей та біологічної дії, прилади та одиниці вимірювання, можливі зрушення у стані здоров’я та захворювання).

2. Ультрафіолетова радіація як виробнича шкідливість (характеристика фізичних властивостей і біологічної дії, прилади та одиниці вимірювання, патологія). Профілактика захворювань при роботі, що пов’язана з впливом ультрафіолетової радіації.

3. Інфрачервона радіація як виробнича шкідливість (характеристика фізичних властивостей і біологічної дії, прилади та одиниці вимірювання, патологія). Профілактика захворювань при роботі, що пов’язана з впливом інфрачервоної радіації.

4. Освітлення та здоров’я. Гігієнічні вимоги до освітлення. Методики вивчення і оцінки природного та штучного освітлення. Зрушення у стані здоров’я та захворювання, що виникають в умовах недостатнього освітлення. Профілактика міопії у дітей та підлітків.

5. Атмосфера як елемент біосфери та фактор здоров’я (структура, склад, властивості, можливі зрушення у стані здоров’я та захворювання). Способи охорони атмосферного повітря від забруднень.

6. Метеорологічні фактори як виробнича шкідливість. Класифікація і характеристика мікроклімату. Зрушення у стані здоров’я та захворювання, що зумовлені впливом метеофакторів. Заходи щодо профілактики.

7. Атмосферний тиск як виробнича шкідливість (біологічна дія, прилади та одиниці вимірювання, патологія).

8. Вентиляція приміщень та її гігієнічне значення. Гігієнічна характеристика систем, видів та пристроїв для вентиляції приміщень. Показники якості повітря та ефективності вентиляції у приміщенні.

9. Мікроклімат приміщень та його гігієнічне значення. Класифікація мікроклімату. Гігієнічні основи оцінки мікроклімату приміщень. Методика комплексної оцінки впливу метеорологічних факторів на здоров’я людини.

10. Клімат та здоров’я населення (визначення, класифікація, кліматотвірні та кліматохарактеризуючі фактори, їх гігієнічна характеристика).

11. Акліматизація людини (види, фактори, що впливають на акліматизацію, гігієнічні рекомендації). Особливості акліматизації у південних широтах.

12. Погода і здоров’я населення (визначення, класифікація, погодотвірні та погодохарактеризуючі фактори, вплив на організм людини). Геліометеотропні реакції та їх профілактика.

 

Гігієна води та водопостачання, гігієна повітряного середовища, гігієна ґрунту, санітарна очистка населених місць.

1. Водопостачання та здоров’я населення (характеристика джерел та систем водопостачання, гігієнічні вимоги до питної води, Державний стандарт на питну воду). Заходи з санітарної охорони водоймищ.

2. Гігієнічні основи водопостачання населених місць. Гігієнічні вимоги до улаштування шахтних криниць та основні етапи їх санації. Загальна схема санітарного обстеження джерел місцевого водопостачання.

3. Показники забруднення води патогенною мікрофлорою, неорганічними та органічними хімічними речовинами, радіоактивними речовинами.

4. Очистка води (види, методи, засоби та прийоми, обладнання). Показники якості очистки води.

5. Знезараження води (методи, засоби та прийоми). Показники якості знезараження питної води.

6. Санітарна очистка населених місць та здоров’я населення. Гігієнічні принципи проведення та показники якості санітарної очистки.

7. Гігієнічне значення ґрунту (механічна структура, фізичні властивості, хімічних склад, процеси самоочищення). Показники санітарного стану ґрунту. Заходи щодо санітарної охорони ґрунту.

8. Урбанізація та проблеми охорони здоров’я. Гігієна планування та забудови населених місць. Гігієнічне значення зелених насаджень.

9. Гігієнічні вимоги до житла. Вплив житлових умов на стан здоров’я та працездатність людини.

 

Гігієна харчування

1. Гігієнічні принципи раціонального харчування. Показники адекватності та збалансованості харчування.

2. Класифікація та гігієнічна характеристика основних харчових речовин. Фізіологічні норми потреби в основних харчових речовинах та енергії різних груп населення. Методи оцінки харчування населення.

3. Основні принципи проведення санітарної експертизи харчових продуктів. Класифікація харчових продуктів та методи оцінки ступеня їх якості. Поняття про фальсифіковані і рафіновані продукти, а також продукти–сурогати.

4. Фізіолого–гігієнічне значення білків у харчуванні людини. Захворювання, зумовлені дефіцитом та надлишком білків та їх профілактика. Поняття про білково–енергетичну недостатність.

5. Фізіолого–гігієнічне значення вуглеводів у харчуванні людини. Захворювання, зумовлені дефіцитом та надлишком вуглеводів та їх профілактика.

6. Фізіолого–гігієнічне значення жирів у харчуванні людини. Захворювання, зумовлені дефіцитом та надлишком жирів та їх профілактика. Ознаки псування жирів. Рафіновані і перегріті жири та їх гігієнічне значення.

7. Фізіолого–гігієнічне значення вітамінів у харчуванні людини. Захворювання, зумовлені дефіцитом та надлишком вітамінів та їх профілактика. Гігієнічне значення смакових речовин у харчуванні.

8. Гігієнічне значення макро- та мікроелементів у харчуванні людини. Захворювання, що зумовлені дефіцитом та надлишком мікроелементів. Поняття про біогеохімічні провінції. Профілактика біогеохімічних ендемій.

9. Харчова і біологічна цінність молока та молочних продуктів. Кисломолочні продукти та їх лікувальне значення. Санітарна експертиза молока та молочних продуктів. Показники якості та ознаки фальсифікації і псування молока.

10. Харчова і біологічна цінність продуктів переробки зерна. Показники якості та псування борошна.

11. Харчова і біологічна цінність овочів та фруктів. Класифікація вуглеводів. Легко– та важкозасвоювані вуглеводи та їх гігієнічне значення.

12. Харчова і біологічна цінність м’яса та м’ясних продуктів. Санітарна експертиза м’яса та м’ясних продуктів. Ознаки псування м’яса. Профілактика захворювань, що пов’язані із споживанням недоброякісних м’ясних продуктів.

13. Харчова і біологічна цінність риби та рибних продуктів. Санітарна експертиза риби, рибних продуктів та консервів. Ознаки псування риби. Захворювання, що пов’язані зі споживанням рибних продуктів.

14. Гігієнічна характеристика методів і засобів консервування харчових продуктів. Санітарна експертиза консервів та харчових концентратів.

15. Харчові отруєння та їх профілактика (класифікація харчових отруєнь, етіологічні фактори, тактика та обов’язки лікаря, який першим установив діагноз харчового отруєння). Загальна схема розслідування випадку харчового отруєння.

16. Харчові отруєння бактеріальної природи (етіологія, умови, що сприяють виникненню харчових отруєнь, диференційний діагноз). Заходи щодо профілактики.

17. Харчові отруєння хімічної природи та їх профілактика (класифікація, етіологічні фактори, диференційний діагноз) Заходи щодо профілактики.

18. Гігієнічні основи лікувально–дієтичного харчування. Класифікація харчових продуктів з урахуванням їх лікувальної дії. Задачі та обов’язки лікаря–дієтолога.

19. Гігієнічні основи лікувально–профілактичного харчування на виробництві. Правила відбору проб їжі для лабораторного дослідження.

 

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

1. Дайте визначення предмету “Гігієна”:

A. Наука про санітарне благополуччя населення

B. Галузь медичних знань, що запроваджує у життя санітарні заходи

C. Наука, що розробляє критерії здоров’я людини

D. *Наука, яка вивчає закономірності впливу навколишнього середовища на організм людини i суспільне здоров’я з метою обґрунтування гiгiєнiчних нормативів, санітарних норм і правил та профілактичних заходів, реалізація яких забезпечує оптимальні умови для життєдіяльності людини, збереження і зміцнення її здоров’я та запобігання виникненню різноманітних захворювань

E. Наука, що вивчає закономірності розвитку патологічних процесів в організмі людини внаслідок впливу екзо- та ендогенних чинників навколишнього середовища з метою обґрунтування гiгiєнiчних нормативiв, санiтарних норм і правил та профілактичних заходiв, реалiзацiя яких забезпечує оптимальнi умови для життєдiяльностi людини, збереження і змiцнення її здоров’я та запобігання виникненню різноманітних захворювань

 

2. Укажіть головне призначення гігієни як галузі медичних знань:

A. *Галузь медичних знань, що являє собою науку про збереження та зміцнення суспільного та індивідуального здоров’я шляхом здійснення профілактичних заходів

B. Галузь медичних знань, що запроваджує у життя санітарні заходи

C. Галузь медичних знань, що являє собою науку, яка розробляє критерії здоров’я людини

D. Галузь медичних знань, що являє собою науку про санітарне благополуччя населення

E Галузь медичних знань, що вивчає закономірності розвитку патологічних процесів в організмі людини внаслідок впливу екзо- та ендогенних чинників навколишнього середовища з метою обґрунтування гiгiєнiчних нормативiв, санiтарних норм і правил та профілактичних заходiв, реалiзацiя яких забезпечує оптимальнi умови для життєдiяльностi людини, збереження і змiцнення її здоров’я та запобігання виникненню різноманітних захворювань

3. Назвіть основну мету гігієни:

А. Обґрунтування гігієнічних нормативів та критеріїв здоров’я людини

В. Вивчення стану навколишнього середовища

С. Вивчення етіології та патогенезу захворювань

D. *Збереження та зміцнення здоров’я людини

E. Прогнозування санітарної ситуації на перспективу

4. Укажіть основні шляхи досягнення основної мети гігієни:

А. Вивчення стану навколишнього середовища та стану здоров’я населення

В. *Збереження і підвищення стійкості організму до несприятливих чинників навколишнього середовища та охорона і оздоровлення навколишнього середовища

С. Вивчення етіології та патогенезу захворювань

D. Обґрунтування гігієнічних нормативів та критеріїв здоров’я людини

E. Прогнозування санітарної ситуації на перспективу

5. Назвіть фактори навколишнього середовища, що впливають на здоров’я людини:

A. Генетичні, фенотипічні

B. Колективні, індивідуальні, особистісні

C. *Фізичні, хімічні, біологічні, психологічні

D. Глобальні, популяційні, регіональні, індивідуальні

E. Психологічні, психофізіологічні. Фізіологічні

6. Під профілактикою розуміють:

A. *Систему державних, громадських та медичних заходів, що спрямовані на збереження та зміцнення здоров’я людей, виховання здорового молодого покоління, підвищення працездатності та продовження активного життя.

B. Систему заходів, що спрямовані на підтримку чистоти приміщень різного призначення

C. Систему заходів, що спрямовані на забезпечення санітарного благополуччя населення

D. Систему державних, громадських та медичних заходів, що спрямовані на виховання здорового молодого покоління, оптимізацію умов навчання та виховання, побуту, праці, відпочинку та харчування людей з метою зміцнення та збереження їх здоров’я

E. Діяльність установ, органів та закладів санітарно-епідеміологічної служби

7. Перерахуйте основні види профілактики стосовно конкретних видів патології:

А. Функціональна, інструментальна, лабораторна

В. Суспільна, особиста

С. *Первинна, вторинна, третинна

D. Законодавча, адміністративна, самостійна

Е. Примусова, усвідомлена

 

8. Первинна профілактика являє собою:

А. *Систему профілактичних заходів, що спрямовані на попередження виникнення захворювання та зумовлюють вплив на механізми, які лежать в основі їх розвитку або на ризик-фактори, які сприяють їх виникненню

В. Систему профілактичних заходів, що забезпечуються державними заходами, зафіксованими в законодавстві України про охорону здоров’я

С. Систему профілактичних заходів, що передбачає боротьбу з перенавантаженням центральної нервової та інших систем, порушеннями режиму праці, відпочинку, харчування, гіпокінезією, вживанням алкоголю та тютюнопалінням

D. Систему профілактичних заходів, що спрямовані на попередження прогресування або загострення захворювань та полягає в ліквідації несприятливого впливу факторів навколишнього середовища і в систематичному диференційованному лікуванні хворого

Е. Систему профілактичних заходів, що спрямовані на запобігання рецидивів перенесених захворювань

9. Вторинна профілактика являє собою:

А. Систему профілактичних заходів, що передбачає боротьбу з перенавантаженням центральної нервової та інших систем, порушеннями режиму праці, відпочинку, харчування, гіпокінезією, вживанням алкоголю та тютюнопалінням

В. Систему профілактичних заходів, що забезпечуються державними заходами, зафіксованими в законодавстві України про охорону здоров’я

С. *Систему профілактичних заходів, що спрямовані на попередження прогресування або загострення захворювань та полягає в ліквідації несприятливого впливу факторів навколишнього середовища і в систематичному диференційованному лікуванні хворого

D. Систему профілактичних заходів, що спрямовані на попередження виникнення захворювання та зумовлюють вплив на механізми, які лежать в основі їх розвитку або на ризик-фактори, які сприяють їх виникненню

Е. Систему профілактичних заходів, що спрямовані на запобігання рецидивів перенесених захворювань

10. Третинна профілактика являє собою:

А. Систему профілактичних заходів, що спрямовані на попередження виникнення захворювання та зумовлюють вплив на механізми, які лежать в основі їх розвитку або на ризик-фактори, які сприяють їх виникненню

В. Систему профілактичних заходів, що забезпечуються державними заходами, зафіксованими в законодавстві України про охорону здоров’я

С. Систему профілактичних заходів, що передбачає боротьбу з перенавантаженням центральної нервової та інших систем, порушеннями режиму праці, відпочинку, харчування, гіпокінезією, вживанням алкоголю та тютюнопалінням

D. *Систему профілактичних заходів, що спрямовані на запобігання рецидивів перенесених захворювань

Е. Систему профілактичних заходів, що спрямовані на попередження прогресування або загострення захворювань та полягає в ліквідації несприятливого впливу факторів навколишнього середовища і в систематичному диференційованному лікуванні хворого

11. Санітарія – це:

A. *Практичне застосування розроблених гігієнічною наукою нормативів, санітарних правил та рекомендацій, що забезпечують оптимізацію умов навчання, виховання, побуту, праці, відпочинку і харчування людей з метою зміцнення та збереження їх здоров’я

B. Діяльність установ, органів та закладів санітарно-епідеміологічної служби

C. Система заходів, що спрямовані на підтримку чистоти приміщень різного призначення

D. Система заходів, що спрямовані на забезпечення санітарного благополуччя населення

E. Система державних, громадських та медичних заходів, що спрямовані на виховання здорового молодого покоління, оптимізацію умов навчання, виховання, побуту, праці, відпочинку і харчування людей з метою зміцнення та збереження їх здоров’я

 

12. Назвіть специфічні методи гігієнічних досліджень:

A. Епідеміологічний метод

B. *Все перераховане

C. Методи санітарного обстеження та санітарної експертизи

D. Метод гігієнічного експерименту

E. Метод санітарної освіти, гігієнічного виховання та навчання

13. Укажіть, який із наведених методів досліджень використовується для вивчення здоров’я населення:

А. Метод гігієнічного експерименту

В. Метод санітарного обстеження

С. *Епідеміологічний метод

D. Метод санітарної експертизи

Е. Метод санітарної освіти

 

14. Укажіть, який метод дослідження передбачає проведення експерименту в реальних умовах:

A. Метод лабораторного гігієнічного експерименту

B. Метод санітарного обстеження

C. Епідеміологічний метод

D. Метод санітарної експертизи

E. *Метод натурного гігієнічного експерименту

 

15. Назвіть форми санітарного нагляду, що використовують у гігієні:

A. Щорічний, щоквартальний

B. Щоденний, щотижневий

C. Поверхневий, поглиблений

D. *Запобіжний, поточний

E. Плановий, позаплановий

 

16. Перерахуйте різновиди методу гігієнічного експерименту:

А. Метод прогностичної екстраполяції та епідеміологічний метод

В. Санітарна експертиза та санітарно-статистичний метод

С. Медичне обстеження популяцій та клінічний нагляд за добровольцями

D. Санітарний опис та поглиблене санітарне обстеження

Е. *Лабораторний та натурний гігієнічний експеримент

 

17. Дайте визначення поняття “сонячна радіація”:

А. *Інтегральний потік корпускулярних частинок та електромагнітного випромінювання

В. Силове поле, що утворюється нерухомими електричними зарядами

С. Поверхнева щільність сили світла

D. Оптичне випромінювання

Е. Фізичне поле, що зумовлене магнітним полем

 

18. Перерахуйте основні складові електромагнітного складу сонячного випромінювання відповідно до довжини хвилі:

А. Рентгенівське випромінювання, інфрачервоне випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, видима частина спектру, радіовипромінювання

В. Рентгенівське випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, інфрачервоне випромінювання, видима частина спектру, радіовипромінювання

С. Рентгенівське випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, видима частина спектру, радіовипромінювання, інфрачервоне випромінювання

D. *Рентгенівське випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, видима частина спектру, інфрачервоне випромінювання, радіовипромінювання

Е. Рентгенівське випромінювання, ультрафіолетове випромінювання, видима частина спектру, радіовипромінювання, інфрачервоне випромінювання

 

19. Назвіть, який відсоток від загальної енергії сонячного випромінювання біля поверхні Землі складає енергія ультрафіолетових променів:

А. 40%

В. 55%

С. *1%

D. 59%

Е. 5%

 

20. Укажіть, на які ділянки поділяється діапазон ультрафіолетового випромінювання:

А. А, Б, С, Д, Е

Б. α, β, γ

С. *А, В, С

Д. А, Б

Е. К, Л, М

 

21. Назвіть основні ефекти впливу ультрафіолетового випромінювання області В:

A. Слабкий загальностимулюючий ефект, тепловий ефект, іонізуючий ефект, сильний тепловий ефект

B. *Виражений загальностимулюючий ефект, антирахітичний ефект, пігментоутворюючий ефект

C. Антирахітичний ефект, тепловий ефект, іонізуючий ефект, холодовий ефект

D. Пігментоутворюючий ефект, сильний тепловий ефект, діуретичний ефект

E. Холодовий ефект, антирахітичний ефект, слабкий загальностимулюючий ефект, гемо поетичний ефект

 

22. Назвіть основні ефекти впливу ультрафіолетового випромінювання області С:

A. Антирахітичний ефект, загальностимулюючий ефект

B. Тепловий ефект, пігментоутворюючий ефект

C. *Сильний бактерицидний ефект, фотоофтальмологічний ефект

D. Загальностимулюючий ефект, тепловий ефект

E. Холодовий ефект, тепловий ефект

 

23. Назвіть основні види біологічної дії ультрафіолетового випромінювання:

A. Утворення вільних радикалів, синтез актоміозина

B. Теплоутворююча, діуретична

C. Загальностимулююча, загальнозміцнююча

D. *Біогенна, абіогенна

E. Гемопоетична, пігментоутворююча

24. Назвіть прилад, який використовують для визначення високих рівнів інфрачервоного випромінювання в гарячих цехах підприємств:

A. Кульовий термометр

B. *Актинометр

C. Гігрометр

D. Кататермометр

E. Психрометр

 

25. Назвіть, які види біологічної дії ультрафіолетового випромінювання відносяться до біогенної:

А. Бактерицидна, канцерогенна

В. *Антирахітична, загальностимулююча, пігментоутворююча

С. Антирахітична, бактерицидна

D. Фотоалергенна, фототоксична

Е. Антирахітична, загальностимулююча, бактерицидна

 

26. Назвіть основні інструментальні методи вимірювання інтенсивності ультрафіолетового випромінювання:


A. Інтегральний

B. *Все перераховане

C. Біологічний

D. Фотохімічний

E. Фізичний

 

27. Назвіть, які види біологічної дії ультрафіолетового випромінювання відносяться до абіогенної:

А. Фотоалергенна, фототоксична

В. Антирахітична, загальностимулююча, пігментоутворююча

С. Антирахітична, бактерицидна

D. *Бактерицидна, канцерогенна

Е. Антирахітична, загальностимулююча, бактерицидна

 

28. Назвіть основні методи вимірювання інтенсивності ультрафіолетового випромінювання:

A. Інтегральний, фотоелектричний, фотохімічний, біологічний, мікробіологічний

B. *Інтегральний, біологічний, фотохімічний, фізичний, розрахунковий

C. Фотоелектричний, мікробіологічний, гігієнічний, соціально-гігієнічний

D. Розрахунковий, лабораторний

E. Фотохімічний, біологічний, соціологічний, статистичний

 

29. Укажіть в чому полягає суть інтегрального методу вимірювання інтенсивності ультрафіолетового випромінювання:

A. У проведенні вимірювання інтенсивності ультрафіолетової радіації ультрафіолетметром (уфіметром)

B. У визначенні еритемної дози за допомогою біодозиметра Горбачова

C. У розкладанні щавлевої кислоти у присутності азотнокислого уранілу пропорційно інтенсивності та тривалості ультрафіолетового опромінення її титрованого розчину

D. *У вимірюванні сумарного потоку радіації Сонця піранометрами

E. У здійсненні розрахунку еритемного потоку маячного (пересувного) опромінювача за спеціальною формулою

30. Укажіть в чому полягає суть біологічного методу вимірювання інтенсивності ультрафіолетового випромінювання:

A. У проведенні вимірювання інтенсивності ультрафіолетової радіації ультрафіолетметром (уфіметром)

B. У вимірюванні сумарного потоку радіації Сонця піранометрами

C. У розкладанні щавлевої кислоти у присутності азотнокислого уранілу пропорційно інтенсивності та тривалості ультрафіолетового опромінення її титрованого розчину

D. *У визначенні еритемної дози за допомогою біодозиметра Горбачова

E. У здійсненні розрахунку еритемного потоку маячного (пересувного) опромінювача за спеціальною формулою

 

31. Укажіть в чому полягає суть фотохімічного методу вимірювання інтенсивності ультрафіолетового випромінювання:

A. *У розкладанні щавлевої кислоти у присутності азотнокислого уранілу пропорційно інтенсивності та тривалості ультрафіолетового опромінення її титрованого розчину

B. У вимірюванні сумарного потоку радіації Сонця піранометрами

C. У визначенні еритемної дози за допомогою біодозиметра Горбачова

D. У проведенні вимірювання інтенсивності ультрафіолетової радіації ультрафіолетметром (уфіметром)

E. У здійсненні розрахунку еритемного потоку маячного (пересувного) опромінювача за спеціальною формулою

32. Перерахуйте прилади для визначення інтенсивності ультрафіолетового випромінювання:

A. *Ультрафіолетметр, кварцова пробірка з розчином уранілу та щавлевої кислоти, біодозиметр, піранометр

B. Люксметр, актинометр, фотоінтенсиметри

C. Актинометр, фотоінтенсиметри, кварцова пробірка з розчином уранілу

D. Люксметр, актинометр, піранометр Янишевського

E. Фотоекспонометр, фотоінтенсиметри, піранометр Янишевського

 

33. Назвіть основні гігієнічні вимоги до освітлення приміщень:

A. Повинно бути за спектром максимально наближеним до природного, повинно бути розсіяне, повинно бути достатнє, повинно бути естетично привабливим

B. *Повинно бути за спектром максимально наближеним до природного, повинно бути достатнім, рівномірним, не повинно погіршувати хімічних та фізичних якостей повітряного середовища, не повинно створювати відблисків та різких тіней

C. Повинно бути розсіяне, повинно бути достатнє, повинно бути естетично привабливим, повинно забезпечувати бактерицидну дію

D. Повинно бути естетично привабливим, повинно забезпечувати бактерицидну дію, повинно бути рівномірним, повинно забезпечувати загальностимулюючий вплив на організм

E. Повинно бути естетично привабливим, повинно забезпечувати бактерицидну дію, повинно забезпечувати загальностимулюючий вплив на організм, не повинно створювати відблисків та різких тіней

 

34. Укажіть, які фактори впливають на рівень природної освітленості приміщень:

A. Технічні, технологічні

B. Мікробіологічні, біологічні

C. Фізичні, хімічні

D. Радіологічні, біологічні

E. *Зовнішні, внутрішні

35. Назвіть основні системи природного освітлення:

A. Проміжна, нижня, побічна

B. Пряма, бокова, загальна

C. Загальна, місцева, верхня

D. Проміжна, комбінована, нижня

E. *Бокова, верхня, комбінована

 

36. Дайте визначення поняття “світловий коефіцієнт”:

A. Відношення площі всіх вікон до площі підлоги

B. *Відношення площі заскленої частини поверхні вікон до площі підлоги

C. Відношення площі одного вікна до площі підлоги

D. Відношення освітленості у приміщенні і назовні

E. Відношення природної освітленості в середині приміщення до площі підлоги

37. Назвіть показники геометричного методу оцінки природного освітлення:

A. *Світловий коефіцієнт, кут падіння, коефіцієнт заглиблення, кут отвору, кут затінення

B. Коефіцієнт затінення, коефіцієнт кореляції, коефіцієнт заглиблення, коефіцієнт аерації, кут отвору, психрометричний коефіцієнт

C. Коефіцієнт кореляції, коефіцієнт заглиблення, кут отвору, психрометричний коефіцієнт, коефіцієнт природної освітленості

D. Коефіцієнт заглиблення, коефіцієнт аерації, кут отвору, психрометричний коефіцієнт, коефіцієнт природної освітленості

E. Коефіцієнт кореляції, коефіцієнт аерації, психрометричний коефіцієнт, коефіцієнт природної освітленості, кут падіння

38. Укажіть нормативні значення величин світлового коефіцієнту для навчальних приміщень:

A. 1: 2 – 1: 3

B. 1: 5 – 1: 6

C. 1: 6 – 1: 8

D. *1: 4 – 1: 5

E. 1: 8 – 1: 10

 

39. Укажіть орієнтацію вікон приміщень, що забезпечують максимальний інсоляційний режим:

A. Північна, південна

B. Південна, східна, західна

C. Північно-східна, північно-західна, північна

D. Південно-східна, південно-західна, південна

E. *Південно-східна, південно-західна

 

40. Дайте визначення поняття “кут падіння” світлових променів на робоче місце:

A. Кут між лінією від робочого місця до верхнього краю вікна та світильника

B. Кут між робочою поверхнею та лінією до проекції на вікно верхнього краю протилежного будинку

C. Кут між лініями від робочого місця до верхнього краю вікна та до проекції на вікно верхнього краю протилежного будинку

D. *Кут між робочою поверхнею та лінією від робочого місця до верхнього краю вікна

E. Кут між лініями від робочого місця до верхнього та нижнього країв вікна

41. Укажіть нормативні значення величини коефіцієнта заглиблення:

A. Не більше 5

B. Не більше 3

C. Не менше 4

D. *Не більше 2

E. Не менше 1

42. Дайте визначення поняття “кут отвору”:

A. кут між лінією від робочого місця до верхнього краю вікна та світильника

B. кут між робочою поверхнею та лінією до проекції на вікно верхнього краю протилежного будинку

C. кут між робочою поверхнею та лінією до верхнього краю вікна

D. *кут між лініями від робочого місця до верхнього краю вікна та до проекції на вікно верхнього краю протилежного будинку

E. кут між лініями від робочого місця до верхнього та нижнього країв вікна

43. Дайте визначення поняття “коефіцієнт заглиблення”:

A. Відношення глибини класу до відстані від підлоги до підвіконня

B. Відношення глибини приміщення до відстані від підлоги до верхнього краю вікна

C. *Відношення відстані від вікна до протилежної стіни до відстані від верхнього краю вікна до підлоги

D. Відношення висоти вікна до глибини приміщення

E. Відношення глибини приміщення до відстані від підвіконня до стелі

44. Назвіть нормативи природного освітлення навчальних приміщень за даними геометричного методу:

A. Світловий коефіцієнт – 1: 5 – 1: 6, коефіцієнт заглиблення: не більше 2, кут падіння – не менше 27°

B. Світловий коефіцієнт – 1: 6 – 1: 8, коефіцієнт заглиблення – не більше 2, кут падіння – не менше 27°

C. *Світловий коефіцієнт – 1: 4 – 1: 5, коефіцієнт заглиблення – не більше 2, кут падіння – не менше 27°

D. Світловий коефіцієнт – 1: 2 – 1: 3, коефіцієнт заглиблення – не більше 2, кут падіння – не менше 27°

E. Світловий коефіцієнт – 1: 8 – 1: 10, коефіцієнт заглиблення – не більше 5, кут падіння – не менше 27°

45. Назвіть показники світлотехнічного методу оцінки природного освітлення:

A. Світловий коефіцієнт

B. Проекція небосхилу

C. Коефіцієнт заглиблення

D. Кут отвору

E. *Коефіцієнт природної освітленості

46. Дайте визначення поняття “коефіцієнт природної освітленості”:

A. Виражене у відсотках відношення освітленості горизонтальної поверхні (на рівні протягом робочого дня) освітленості розсіяним світлом горизонтальної поверхні під відкритим небосхилом площі вікон до площі підлоги

B. Щільність світлового потоку на освітлюваній поверхні

C. *Виражене у відсотках відношення освітленості горизонтальної поверхні (на рівні підлоги або робочого місця) в приміщенні до виміряної одночасно освітленості розсіяним світлом горизонтальної поверхні під відкритим небосхилом

D. Природна освітленість, яка припадає на площу 1 м2

E. Відношення природної освітленості в середині приміщення до площі підлоги

47. Назвіть прилади для вимірювання рівня освітлення:

A. Біодозиметр

B. *Люксметр

C. Актинометр

D. Радіометр-рентгенометр

E. Фотоінтенсиметр

48. Укажіть функцію організму, яка є найбільш чутливою до змін мікрокліматичних умов:

A. Діяльність системи виділення

B. Травлення

C. Дихання

D. Діяльність серцево-судинної системи

E. *Терморегуляція

 

49. Укажіть, який прилад використовують для тривалої реєстрації добових коливань вологості повітря:


A. Анемометр

B. Електротермометр

C. Барограф

D. Електроаспіратор

E. *Гігрограф

 

50. Дайте визначення поняття “мікроклімат”:

A. *Сукупність фізичних факторів повітряного середовища (температура, вологість, швидкість руху повітря, радіаційна температура), які впливають на процеси терморегуляції і формують тепловідчуття

B. Сукупність метеорологічних умов в закритих приміщеннях

C. Сукупність метеорологічних умов в приземному шарі невеликих ділянок земної поверхні

D. Закономірна послідовність метеорологічних процесів, яка виявляється в багаторічному режимі погоди в даній місцевості

E. Сукупність фізичних факторів приземного шару атмосфери

51 Назвіть методи оцінки наявності та інтенсивності потовиділення шкіри чола:

A. Координаційна проба та визначення електропровідності шкіри

B. Проба з реактивом Тільманса та визначення температури тіла

C. Йодокрохмальна проба та визначення швидкості зорово-моторної реакції

D. *Йодокрохмальна проба та визначення електропровідності шкіри

E. Велоергометрія та проба на тредбані

 

52. Назвіть прилади, що використовуються для визначення температури повітря:

A. Гігрометр, барометр

B. *Термометр, термограф

C. Гігрометр, гігрограф

D. Термометр, кататермометр, гігрограф

E. Барометр, барограф

 

53. Укажіть, в скількох точках проводиться вимірювання температури повітря для повної характеристики температурного режиму приміщень:

A. *В 6 та більше точках

B. В 5 точках

C. В 4 точках

D. В 2 точках

E. В одній точці в центрі приміщення

54. Укажіть схему розташування приладів для вимірювання температурного режиму в приміщеннях:

A. *Термометри розміщують на штативах по діагональному перерізу приміщення в 3 точках на висоті 0,2 м від підлоги і в 3 точках на висоті 1,5 м від підлоги та на відстані 20 см від стіни

B. Термометри розміщують на штативах по діагональному перерізу приміщення в 3 точках на висоті 0,2 м від підлоги

C. Термометри розміщують на штативах в 3 точках на висоті 1,5 м від підлоги та на відстані 20 см від стіни

D. Термометри розміщують на штативах по діагональному перерізу приміщення в 1 точці на висоті 0,2 м від підлоги і в 1 точці на висоті 1,5 м від підлоги та на відстані 20 см від стіни

E. Термометри розміщують на штативах по діагональному перерізу приміщення в 2 точках на висоті 0,2 м від підлоги і в 2 точках на висоті 1,5 м від підлоги та на відстані 20 см від стіни

 

55 Укажіть нормативи температури повітря у житлових і навчальних приміщеннях, лікарняних палатах:

A. Середня температура повітря +25 - +30 °С

B. Середня температура повітря +15 - +18 °С

C. Середня температура повітря +20 - +25 °С

D. *Середня температура повітря +18 - +21 °С

E. Середня температура повітря +18 - +24 °С

56. Назвіть прилади, які використовуються для визначення радіаційної температури:

A. *Кульовий термометр

B. Спиртовий термометр

C. Електричний термометр

D. Кататермометр

E. Термометр з резервуаром

 

57. Укажіть яку дію на організм справляє низька температура у поєднанні з високою вологістю та високою швидкістю руху повітря:

A. Індиферентна дія

B. Нагрівна дія

C. *Охолоджувальна дія

D. Імуностимулююча дія

E. Загартовувальна дія

 

58. Назвіть прилади, що використовуються для визначення вологості повітря:


A. Гігрометр, барометр, термометр

B. *Психрометр, гігрометр, гігрограф

C. Психрометр, анемометр, кататермометр

D. Гігрометр, гігрограф, хронорефлексометр

E. Гігрометр, гігрограф, барограф

59. Укажіть основні різновиди психрометрів:

A. *Станційний та аспіраційний психрометри

B. Природний та штучний психрометри

C. Станційний та пересувний психрометри

D. Загальний та локальний психрометри

E. Кульовий та ціліндричний психрометри

 

60. Назвіть, який мікрокліматичний параметр вимірюється на підставі використання гігрометра:


A. Дефіцит насичення

B. Абсолютна вологість повітря

C. Максимальна вологість повітря

D. Точку роси

E. *Відносна вологість повітря

 

61. Назвіть, за якою формулою розраховується абсолютна вологість повітря у разів використання станційного психрометра Августа:

A. Формула Ландау

B. Формула Шпрунга

C. Формула Гей-Люсака

D. Формула Лунге-Цункендорфа

E. *Формула Реньо

 

62. Назвіть, за якою формулою розраховується абсолютна вологість повітря у разів використання аспіраційного психрометра Асмана:

A. Формула Лунге-Цункендорфа

B. Формула Реньо

C. Формула Гей-Люсака

D. *Формула Шпрунга

E. Формула Ландау

63. Дайте визначення поняття “відносна вологість”:

A. Відсоткове співвідношення абсолютної вологості при даній температурі повітря до максимальної вологості при температурі

B. Це кількість водяної пари (г) на одиницю об’єму (1 м3) повітря

C. Кількість водяної пари, яка міститься у повітрі в стані насичення

D. *Відношення абсолютної вологості до максимальної вологості, у відсотках 37°С

E. Різниця між максимальною і абсолютною вологістю повітря за даної температури

64. Визначте поняття “точка роси”:

A. Температура, за якої абсолютна вологість повітря стає оптимальною

B. Температура, за якої абсолютна вологість повітря стає мінімальною

C. *Температура, за якої абсолютна вологість повітря стає максимальною

D. Температура, за якої абсолютна вологість повітря дорівнює 0

E. Температура, за якої абсолютна вологість повітря стає відносною

 

65. Укажіть параметри, які характеризують мікроклімат:

А. Температура повітря, радіаційна температура, тиск повітря, вологість повітря

B. Радіаційний фон, тиск повітря, радіаційна температура, охолоджувальна здатність повітря

C. Температура повітря, вологість повітря, напрямок руху повітря, швидкість руху повітря

D. Температура повітря, тиск повітря, радіаційна температура, ступінь запиленості повітря

E. *Температура повітря, вологість повітря, радіаційна температура, швидкість руху повітря

66. Назвіть основні типи мікроклімату:

A. Комфортний, дискомфортний, індиферентний

B. *Комфортний, дискомфортний нагрівний, дискомфортний охолоджувальний

C. Результуючий, еквівалентний, еквівалентно-ефектний

D. Комфортний, дискомфортний спастичного типу, дискомфортний гіпоксичного типу

E. Комфортно-індиферентний, дискомфортно- індиферентний, еквівалентний

67. Перерахуйте основні шляхи віддачі тепла організмом людини:

A. Кондукція, випаровування, опромінення

В. Конвекція, кондукція, опромінення, конденсація

C. *Випаровування, проведення, випромінювання

D. Випромінювання, випаровування

E. Випромінювання, конденсація, кондукція, випаровування

 

68. Перерахуйте патологічні зміни в організмі людини, що виникають внаслідок впливу охолоджувального мікроклімату:

A. Зниження слуху, гемералопія, аритмія

B. Розвиток простудних захворювань, гемералопія, гіпертермія

C. Місцеві запалення різних ділянок тіла, відмороження, дизурія

D. Гостра гіпотермія, розвиток алергічних захворювань, діарея

E. *Розвиток застудних захворювань, гіпотермія, відмороження

69. Назвіть, в умовах поєднання яких метеорологічних факторів виникає перегрівання організму:

A. *Висока температура повітря, висока вологість повітря, низька швидкість руху повітря

B. Низька температура повітря, низька вологість повітря, низька швидкість руху повітря

C. Низька температура повітря, висока вологість повітря, висока швидкість руху повітря

D. Низька температура повітря, низька вологість повітря, висока швидкість руху повітря

E. Висока температура повітря, висока вологість повітря, висока швидкість руху повітря

70. Укажіть яку дію на організм справляє висока температура у поєднанні з високою вологістю та низькою швидкістю руху повітря:

A. Загартовувальна дія

B. Охолоджувальна дія

C. Індиферентна дія

D. Імуностимулююча дія

E. *Нагрівна дія

71. Назвіть яке з перерахованих зрушень у стані здоров’я виникає при перегріванні організму:


A. Гемералопія

B. Електро- та фотоофтальмія

C. Фотоалергія

D. Місцеві запальні ураження

E. *Тепловий удар

72. Назвіть ознаки комфортного теплового самопочуття людини:

A. Фізіологічна рівновага механізмів терморегуляції

B. *Все перераховане

C. Оптимальний функціональний стан центральної нервової системи

D. Висока продуктивність праці

E. Добре теплове відчуття

73. Укажіть, яка із перерахованих характеристик не є суб’єктивним показником теплового стану людини:

A. *Душно

B. Холодно

C. Жарко

D. Комфортно

E. Нормально

 

74. Теплопродукція і тепловиділення людини в приміщенні становить 560 ккал/год. Яке теплове самопочуття людини:


A. Холодно

B. Прохолодно

C. Жарко

D. *Комфортно

E. Дуже жарко

75. Укажіть фактор, що перебуває в основі виникнення такого стану, як “тепловий удар”:

A. *Перевага теплопродукції над тепловіддачею

B. Результат дії ультрафіолетового випромінювання

C. Перевага тепловіддачі над теплоутворенням

D. Специфічне алергічне захворювання

E. Імунодефіцитний стан

 

76. Укажіть фактор, що перебуває в основі виникнення такого стану, як “сонячний удар”:

A. *Еритематозне запалення мозкових оболонок внаслідок дії інфрачервоного випромінювання

B. Алергічне захворювання внаслідок дії ультрафіолетового випромінювання

C. Імунодефіцитний стан внаслідок дії інфрачервоного випромінювання

D. Ураження сітківки ока внаслідок дії видимого світла

E. Інфекційне захворювання внаслідок дії ультрафіолетового випромінювання

77. Назвіть основні кліматоформуючі фактори:

А. *Все перераховане

В. Географічна широта місцевості, яка визначає висоту підняття сонця над горизонтом, приплив сонячної радіації на одиницю поверхні землі

С. Висота над рівнем моря та рельєф місцевості

D. Близькість моря, океану, характер морських течій

E. Особливості циркуляції повітряних мас

 

78. Назвіть основні кліматоформуючі фактори:

А. *Географічна широта та довгота, висота над рівнем моря та рельєф місцевості, особливості циркуляції повітряних мас, близькість морів та океанів

В. Температура, вологість та швидкість руху повітря, характер інсоляції, радіаційний фон, глибина промерзання ґрунту

С. Роза вітрів, ландшафтні умови, індекс нестійкості погоди, радіаційна температура

D. Індекс нестійкості погоди, глибина промерзання ґрунту, напрямок руху повітря, близькість до морів та океанів

E. Температура, вологість та швидкість руху повітря, рівень освітлення, концентрація О2 і СО2

79. Назвіть основні кліматохарактеризуючі фактори:

А. Напрямок і швидкість руху повітря

В. Температурні умови місцевості

С. Вологість повітря та атмосферний тиск

D. *Все перераховане

Е. Світловий клімат та особливості ґрунту

80. Назвіть показники, що відносяться до такого кліматохарактеризуючого фактору як “вологість повітря”:

А. Загальне річне число сонячних днів та дані щодо місяців з найбільшим і найменшим числом сонячних днів

В. Сереньосічнева та середньолипнева температури

С. Середньорічний тиск та амплітуда перепадів тиску

D. Роза вітрів місцевості, співвідношення вітряних і штильових днів протягом року

Е. *Річна кількість та характер опадів

 

81. Назвіть показники, що відносяться до такого кліматохарактеризуючого фактору як “напрямок і швидкість руху повітря”:

А. Загальне річне число сонячних днів та дані щодо місяців з найбільшим і найменшим числом сонячних днів

В. Сереньосічнева та середньолипнева температури

С. Річна кількість та характер опадів

D. Середньорічний тиск та амплітуда перепадів тиску

Е. *Роза вітрів місцевості, співвідношення вітряних і штильових днів протягом року

82. Назвіть показники, що відносяться до такого кліматохарактеризуючого фактору як “атмосферний тиск”:

А. Річна кількість та характер опадів

В. Сереньосічнева та середньолипнева температури

С. *Середньорічний тиск та амплітуда перепадів тиску

D. Роза вітрів місцевості, співвідношення вітряних і штильових днів протягом року

Е. Загальне річне число сонячних днів та дані щодо місяців з найбільшим і найменшим числом сонячних днів

83. Назвіть основні типи клімату за природно-географічною класифікацією (кліматичні пояси Земної кулі):

А. Спастичний, гіпоксичний, індиферентний

В. Щадний, подразнювальний, індиферентний

С. *Полярний, суворий, холодний, помірний, теплий, жаркий, тропічний

D. Надто сприятливий, сприятливий, поглибленого медичного контролю, суворого медичного контролю

E. Південний берег Криму, Полісся, лісостеп, степ, Карпати

 

84. Назвіть основні кліматичні зони України:

А. Карпати, Закарпаття, Прикарпаття, Буковина, Полісся, Поділля

B. *Південний берег Криму, Полісся, лісостеп, степ, Карпати

С. Донбас, Слободжанщина, Сіверщина, Галичина, Буковина, Крим

D. Карпати, Волинь, Донбас, Слободжанщина, Сіверщина, Запоріжжя, Крим

Е. Південний берег Криму, Закарпаття, Прикарпаття, Полісся, Поділля, Волинь

85. Назвіть основні типи клімату за медичною класифікацією:

А. Жаркий, холодний

В. *Щадний, подразнюючий

С. Комфортний, дискомфортний

D. Суворий, щадний

E. Помірний, подразнюючий

86. Дайте визначення поняття “акліматизація”:

А. Зміни теплового самопочуття людини

В. Високий рівень працездатності в нових кліматичних умовах

С. *Складний соціально-біологічний процес активного пристосування до нових кліматичних умов

D. Відсутність гострих захворювань

Е. Відсутність хронічних захворювань

87. Назвіть основні типи акліматизації:

А. Короткочасна акліматизація, перманентна акліматизація

В. Нестійка акліматизація, стійка акліматизація

С. Початкова акліматизація, остаточна акліматизація

D. Проміжна акліматизація, кінцева акліматизація

Е. *Часткова акліматизація, повна акліматизація

 

88. Дайте визначення терміну “погода”:

А. Температура та вологість приземного шару атмосфери

В. Вологість повітря і радіаційна температура місцевості

С. Сукупність хімічних властивостей приземного шару атмосфери в даний момент часу (годину, добу, декілька діб)

D. *Сукупність фізичних властивостей приземного шару атмосфери у відносно короткий проміжок часу (година, доба, декілька діб)

Е. Середній показник термобаричних властивостей повітря за рік

 

89. Назвіть основні фази акліматизації:

А. Короткочасна фаза, довготривала фаза

В. *Початкова фаза, фаза перебудови динамічного стереотипу, фаза стійкої акліматизації

С. Повна фаза, часткова фаза, неповна фаза

D. Початкова фаза, проміжна фаза, кінцева фаза

Е. Фаза термінової акліматизації, фаза відстроченої акліматизації

90. Дайте визначення поняття “клімат”:

А. Показники температури повітря протягом тижня

В. *Багаторічний режим погоди, який систематично повторюється в певній місцевості

С. Сукупність показників електричного стану атмосфери протягом року

D. Сукупність середньодобових показників атмосферного тиску, яка систематично повторюється в певній місцевості

E. Сукупність середньодобових показників температури повітря, яка систематично повторюється в певній місцевості

 

91. Назвіть показники, що відносяться до такого кліматохарактеризуючого фактору як “світловий клімат”:

А. Сереньосічнева та середньолипнева температури

В. *Загальне річне число сонячних днів та дані щодо місяців з найбільшим і найменшим числом сонячних днів

С. Річна кількість та характер опадів

D. Середньорічний тиск та амплітуда перепадів тиску

Е. Роза вітрів місцевості, співвідношення вітряних і штильових протягом року

 

92. Дайте визначення поняття “ґрунт”:

А. Мінерально-органічна оболонка планети Земля, яка розповсюджується від її поверхні до магми

B. Поверхневий шар літосфери, сформований внаслідок дії фізичних чинників навколишнього середовища

C. Поверхневий шар літосфери, сформований внаслідок дії хімічних чинників навколишнього середовища

D. *Поверхневий шар літосфери, сформований після появи життя на планеті Земля, внаслідок дії клімату, рослинності та живих організмів

E. Мінерально-органічна оболонка планети Земля, яка розповсюджується від її поверхні до космічного простору

 

93. Назвіть основні фізичні властивості ґрунту:

A. Капілярність, окиснюваність, гігроскопічність, водоємність, полярність, розчинність

B. Капілярність, розчинність, гігроскопічність, водоємність, фільтраційна здатність, механічний склад

C. *Механічний склад, пористість, повітропроникність, водопроникність, вологоємність, капілярність

D. Водопроникність, розчинність, окиснюваність, капілярність, конденсація, конвекція

E. Гігроскопічність, випаровуваність, окиснюваність, капілярність, конвенкція, пористисть

 

94. Назвіть прилад, який надає можливість визначити механічний склад ґрунту:

A. Молекулярні сита Френкеля

B. Сита Петрі

C. Сита Кротова

D. *Сита Кнопа

E. Прилад Журавльова

 

95. Аномальний природний хімічний склад ґрунту є причиною наступних ендемічних захворювань:

А. Гепатит B

B. Виразкова хвороба шлунку

C. Пневмонія

D. *Ендемічний зоб

E. Дизентерія

96. Укажіть геохімічні ендемії, що зумовлені аномальним природним хімічним складом ґрунту в ендемічних провінціях:


А. Молібденова подагра

B. Ендемічний флюороз і карієс

C. Ендемічний зоб

D. *Все перераховане

E. Борний ентерит

97. Укажіть захворювання, фактором передачі збудників яких може бути ґрунт:

А. *Все перераховане

B. Кишкові інфекції бактеріальної природи (черевний тиф, паратифи А і В, бактеріальна дизентерія, холера, ешерихіоз тощо)

C. Кишкові інфекції вірусної природи (гепатит А, ентеровірусні інфекції: поліомієліт, Коксакі, ЕСНО тощо)

D. Кишкові інфекції протозойної природи (амебіаз, лямбліоз тощо)

E. Зооантропонозів (лептоспірози: інфекційна жовтуха або хвороба Васильєва-Вейля, безжовтушний лептоспіроз, бруцельоз, туляремія, сибірка тощо)

98. Ґрунт може бути фактором передачі збудників усіх нижчеперелічених інфекційних захворювань, крім:

А. Холери

B. Амебіазу

C. *ВІЛ/СНІДУ

D. Гепатиту А

E. Черевного тифу

 

99. Укажіть, в чому полягає санітарне значення ґрунту:

А. Ґрунт має суттєве епідеміологічне значення за рахунок процесів самоочищення

B. Ґрунт має важливе ендемічне значення за рахунок процесів самоочищення

C. *Ґрунт є природним середовищем для знешкодження рідких та твердих побутових та промислових відходів за рахунок процесів самоочищення

D. Ґрунт має важливе санітарно-технічне значення

E. Ґрунт має суттєве санітарно-топографічне значення

100. Укажіть, в чому полягає самоочищення ґрунту:

А. Здатність ґрунту перетворювати мінеральні речовини на органічні сполуки, придатні для засвоєння рослинами

B. Здатність ґрунту перетворювати неорганічні сполуки на мінеральні речовини, придатні для засвоєння рослинами

C. Здатність ґрунту перетворювати мікроорганізми на мінеральні речовини, придатні для засвоєння рослинами

D. Здатність ґрунту перетворювати біо- і геогельмінти на мінеральні речовини, придатні для засвоєння рослинами

E. *Здатність ґрунту перетворювати органічні сполуки на мінеральні речовини, придатні для засвоєння рослинами

 

101. Гумус − це продукти:

A. Розкладання вуглеводів

B. Розкладання білків

C. Розкладання жирів

D. *Мікробного синтезу

E. Розкладання мікроелементів

102. Назвіть етапи проведення санітарного обстеження земельної ділянки:

А. *Все перераховане

B. Визначення призначення ділянки (територія лікарні, дитячих закладів, шкіл, промислових підприємств, об’єктів знешкодження відходів комунально-побутового, виробничого, будівельного походження тощо)

C. Візуальне обстеження території ділянки, визначення характеру, розміщення (віддаленості) джерел забруднення ґрунту, рельєфу місцевості, напряму стоку метеорних вод по відношенню до цих джерел, напрямку руху ґрунтових вод

D. Визначення механічного складу ґрунту (пісок, суглинок, чорнозем тощо)

E. Визначення місць відбору проб ґрунту для аналізу: ділянки біля джерела забруднення і контрольної ділянки завідомо чистого ґрунту (на віддаленні від цього джерела)

103. Укажіть масу середньої проби ґрунту, яку готують із відібраних зразків під час використання методу “конверту”:


А. Середня проба має масу 5 кг

B. Середня проба має масу 1 г

C. *Середня проба має масу 1 кг

D. Середня проба має масу 10 кг

E. Середня проба має масу 100 кг

104. Дайте визначення поняття “санітарне число Хлєбнікова”:

А. *Співвідношення азоту гумусу (суто ґрунтової органічної речовини) до загального органічного азоту (складається з азоту гумусу та азоту сторонніх для ґрунту органічних речовин, що його забруднюють)

B. Мінімальна кількість ґрунту у грамах, в якій міститься одна бактерія групи кишкової палички

C. Мінімальна кількість ґрунту (відходів) у грамах, в якій міститься одна Clostridium perfringens

D. Кількість мікроорганізмів в 1 грамі ґрунту, що виросли на 1,5% м’ясо-пептонному агарі при температурі 37°С за 24 години

E. Мінімальна кількість ґрунту (відходів) у грамах, в якій міститься один Proteus vulgaris

 

105. Укажіть, в чому полягає метод “конверту”:

А. У кожній з трьох точок “конверту” відбирають 1 кг ґрунту на глибину 20 см

B. *У кожній з п’яти точок “конверту” відбирають 1 кг ґрунту на глибину 20 см

C. У точці, що розташована в центрі “конверту” відбирають 1 кг ґрунту на глибину 20 см

D. У точці, що розташована на відстані 1 м від центрі “конверту” відбирають 1 кг ґрунту на глибину 20 см

E. У кожній з п’яти точок “конверту” відбирають 1 кг ґрунту на глибину 100 см

106. Дайте визначення поняття “санітарне очищення населених місць”:

A. Комплекс заходів з збирання, тимчасового зберігання та вивозу твердих і рідких побутових та промислових відходів, що утворились в населених місцях

В. Комплекс заходів з збирання, тимчасового зберігання, вивозу, знешкодження та утилізації твердих і рідких промислових відходів, що утворились на промислових підприємствах

С. Комплекс заходів з збирання, тимчасового зберігання, вивозу, знешкодження та утилізації твердих і рідких побутових відходів, що утворились в населених місцях

D. Комплекс заходів з знешкодження та утилізації твердих і рідких побутових та промислових відходів, що утворились в населених місцях

E. *Комплекс заходів з збирання, тимчасового зберігання, вивозу, знешкодження та утилізації твердих і рідких побутових та промислових відходів, що утворились в населених місцях

107. Дайте визначення поняття “відходи”:

A. Залишки неорганічних речовин, що утворилися внаслідок побутової, господарської та промислової діяльності людини, які не можуть бути використані на місці утворення

B. *Залишки речовин та предметів, що утворилися внаслідок побутової, господарської та промислової діяльності людини, які не можуть бути використані на місці утворення, а їх накопичення та зберігання порушує санітарний стан навколишнього середовища

C. Залишки органічних речовин, що утворилися внаслідок побутової, господарської та промислової діяльності людини, які не можуть бути використані на місці утворення

D. Залишки штучних речовин, що утворилися внаслідок побутової, господарської та промислової діяльності людини, які не можуть бути використані на місці утворення, а їх накопичення та зберігання порушує санітарний стан навколишнього середовища

E. Залишки продуктів життєдіяльності людини, які не можуть бути використані на місці утворення, а їх накопичення та зберігання порушує санітарний стан навколишнього середовища

 

108. Укажіть, на які категорії поділяються відходи:

A. Природні і штучні відходи

B. *Рідкі і тверді відходи

C. Локальні і загальні відходи

D. Відходи фізичного і хімічного походження

E. Технологічні і технічні відходи

 

109. Укажіть відходи, що відносяться до рідких відходів:

A. Нечистоти з вигребів туалетів

B. *Все перераховане

C. Помиї від приготування їжі, миття посуду, підлоги, прання білизни

D. Господарсько-побутові стічні води

E. Промислові, зливові, міські стічні води

 

110. Назвіть основні системи видалення відходів:

A. Природна, штучна, загальна

B. *Сплавна, вивізна, змішана

C. Локальна, загальна, змішана

D. Планова, позапланова

E. Фізична, хімічна, фізико-хімічна

 

111. Укажіть, в яких випадках застосовують сплавну систему видалення відходів:

A. *Застосовують у повністю каналізованих населених пунктах, в яких усі рідкі та частково дрібні тверді відходи сплавляють на очисні споруди по системі труб (каналізація), а решту твердих відходів вивозять спецавтотранспортом

B. Застосовують у неканалізованих населених пунктах, в яких і рідкі (асенізація), і тверді (очищення) побутові відходи вивозять у місця їх знешкодження та утилізації спеціальним автотранспортом

C. Застосовують у частково каналізованих населених пунктах, при цьому рідкі відходи з каналізованої частини населеного пункту видаляють за допомогою каналізаційної мережі, з неканалізованої − вивозять асенізаційним транспортом, всі тверді відходи вивозять транспортом санітарного очищення

D. Застосовують у повністю каналізованих населених пунктах, в яких усі рідкі та частково дрібні тверді відходи вивозять спецавтотранспортом, а решту твердих відходів сплавляють на очисні споруди по системі труб

E. Застосовують у повністю каналізованих населених пунктах, при цьому рідкі відходи з каналізованої частини населеного пункту вивозять асенізаційним транспортом, всі тверді відходи вивозять транспортом санітарного очищення або сплавляють по системі труб

 

112. Укажіть основні вимоги до санітарного очищення населених місць:

A. *Все перераховане

B. Повинна бути плановою (здійснюється за затвердженим планом, графіком)

C. Повинна бути регулярною (вивіз відходів в теплий період року здійснюється щоденно, в холодний – 1 раз у 1-3 доби)

D. Повинна бути комунальною (здійснюється підприємствами комунального господарства)

E. Повинна не залежати від бажання окремих осіб або установ

113. Перерахуйте основні етапи санітарного очищення населених місць:

A. Знешкодження та знезараження (1 етап), фільтрація (2 етап), дезактивація (3 етап)

B. Локалізація (1 етап), аерація та коагуляція (2 етап), знебарвлення та флокуляція (3 етап)

C. Аерація та коагуляція (1 етап), флокуляція (2 етап), знешкодження та знезараження (3 етап)

D. Коагуляція (1 етап), вивезення та транспортування (2 етап), фільтрація (3 етап)

E. *Збирання та тимчасове зберігання (1 етап), вивезення (2 етап), знешкодження та утилізація (3 етап)

 

 

114. Назвіть основні системи збирання та вивезення твердих побутових відходів:

A. Природна, штучна

B. *Планово-подвірна, планово-поквартирна

C. Загальносплавна, локальна, роздільна

D. Загальна, локальна

E. Роздільна, суцільна

115. Укажіть основні гігієнічні вимоги до знешкодження твердих побутових відходів:

A. *Все перераховане

B. Забезпечення надійного знешкоджувального ефекту, перетворення відходів на нешкідливий в епідемічному та санітарному відношенні субстрат

C. Забезпечення запобіганню відкладанню яєць та розвитку личинок і лялечок мух як у відходах під час знешкодження, так і в отриманому внаслідок знешкодження субстраті

D. Забезпечення відсутності забруднення поверхневих та підземних вод

E. Забезпечення запобігання доступу гризунів у процесі знешкодження відходів і перетворення відходів у субстрат, несприятливий для їх життя та розвитку;

116. Укажіть основні види знешкодження твердих відходів відповідно до кінцевої мети:

A. *Утилізаційні, ліквідаційні

B. Механічні, хімічні

C. Біотермічні, біологічні

D. Токсикологічні, радіометричні

E. Термічні, хімічні

117. Укажіть основні види утилізаційних методів знешкодження твердих відходів:

A. Виділення вторинної сировини (наприклад, металевого брухту) для промисловості

B. Переробка відходів в органічні добрива

C. Переробка відходів в біопаливо

D. *Все перераховане

E. Використання відходів як енергетичного палива

 

118. Укажіть основні види ліквідаційних методів знешкодження твердих відходів:

A. Біотермічне спалювання

B. Поховання в землю

C. Скид в моря

D. Спалювання без використання тепла

E. *Все перераховане

 

119. Перерахуйте основні питання, які підлягають гігієнічній оцінці під час вивчення генерального плану проекту будівництва лікарні:

A. Напрямок панівних вітрів, характер ландшафту, напрямок і крутизна схилів, сейсмологічні характеристики

B. *Форма ділянки, довжина, ширина та площа земельної ділянки, орієнтація фасадів, щільність озеленення, зонування території

C. Роза вітрів, характер ландшафту, глибина залягання підземних вод

D. Близькість до транспортних магістралей, орієнтація фасадів, щільність озеленення, зонування території

E. Концентрація токсичних речовин в повітрі та радіаційна обстановка

&nbs


Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 746 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.184 сек.)