Загальна схема виявлення та оцінки взаємозв’язків чинників навколишнього середовища та здоров’я населення.
Загальна схема виявлення та оцінки взаємозв’язків чинників навколишнього середовища та здоров’я населення включає проведення наступних етапів:
На 1 етапі: проводиться визначення мети, завдань і програми дослідження.
На 2 етапі: здійснюють вибір зони спостереження.
Зона спостереження – це досліджувана та контрольна території, що характеризуються ідентичними умовами проживання і діяльності населення, а відрізняються спрямованістю, поширенням та інтенсивністю впливу досліджуваних етіологічних чинників навколишнього середовища, і обмежені необхідною кількістю контингентів, що спостерігаються.
На 3 етапі: проводять оцінку санітарно-гігієнічної ситуації в зоні (зонах) спостереження.
Далі, на 4 етапі: вибирають спосіб реалізації епідеміологічного методу вивчення здоров’я населення. Існують такі способи:
— санітарно-статистичне дослідження;
— медичне обстеження;
— клінічне спостереження за спеціально відібраними людьми;
— натурний епідеміологічний експеримент.
5-ий етап: вибір форми проведення дослідження.
Всі вказані вище способи реалізації епідеміологічного методу можуть здійснюватись у формі так званих поперечних та поздовжніх досліджень.
Суть першої форми поперечного (або одномоментного) дослідження полягає в спостереженні за впливом чинників навколишнього середовища на здоров’я населення у даний момент, без динамічного спостереження за здоров’ям.
Тобто поперечне дослідження дозволяє встановити рівень здоров’я населення на момент обстеження.
Поперечне дослідження може мати два види: проспективне та ретроспективне.
При проведенні проспективного дослідження порівнюють дві групи людей. Перша група – люди, що зазнають впливу досліджуваного чинника, і друга група – люди, що не зазнають такого впливу. Тобто рух наукового пошуку спрямований від чинника до здоров’я.
При проведенні ретроспективного дослідження порівнюють дві інших групи людей: хворих і здорових. Тобто рух наукового пошуку зворотній – від здоров’я (хвороби) до можливого чинника.
Таким чином проспективне дослідження частіше застосовують у тому випадку, коли шкідливий чинник завчасно відомий, а ретроспективне дослідження проводять тоді, коли діючий провідний чинник невідомий і його треба встановити.
Друга форма проведення дослідження – поздовжнє епідеміологічне дослідження.
Суть поздовжнього дослідження полягає в проведенні тривалого динамічного спостереження за певним контингентом людей.
Поздовжні дослідження також можуть мати два види: паралельні та непаралельні.
При проведенні паралельного дослідження тривалість проведення самого дослідження і період, протягом якого збирається потрібна інформація, співпадають.
А при проведенні непаралельного дослідження досліджуваний період часу відноситься до минулого (за архівними матеріалами). Суттєвий недолік цього дослідження – необхідних даних та показників може не бути в архівах.
6 етап: визначення мінімального обсягу вибірки.
7 етап: збір даних про здоров’я населення.
8 етап: розрахунок показників та індексів здоров’я.
9 етап: оцінка зв’язку між чинниками середовища та здоров’ям населення (математичне моделювання).
Сучасні методи виявлення впливу факторів, які мають найбільший вплив на здоров’я населення, мають загальний методичний базис – теорію ймовірності та математичну статистику.
Кореляційний аналіз – дозволяє встановити напрямок, силу, ступінь та достовірність впливу факторів середовища на рівень здоров’я населення.
Силу зв’язку оцінюють за коефіцієнтом лінійної кореляції (r): при значеннях r = 0,01-0,29 зв’язок вважають слабким, при значеннях r = 0,30-0,69 зв’язок середній (помірний), а при r = 0,70-0,99 зв’язок сильний.
Ступінь впливу на рівень здоров’я кожного конкретного чинника середовища визначають за спеціальною шкалою з урахуванням коефіцієнта детермінації. Коефіцієнт детермінації виражається у відсотках і показує питомий внесок впливу на здоров’я даного фактора серед інших, сумарне значення яких становить 100%.
Таблиця 2
Оціночна шкала ступеня впливу чинника навколишнього середовища:
Коефіцієнт детермінації, %
| Ступінь впливу чинника
| < 1
| Дуже слабкий
| 1 – 4
| Слабкий
| 5 – 9
| Помірний
| 10 – 14
| Сильний
| 15 і >
| Дуже сильний
|
Регресійний аналіз – дозволяє створити рівняння регресії, яке можна використовувати як модель, що описує “поведінку” рівня здоров’я при змінах інтенсивності дії включених до неї факторів. Як правило, регресійний аналіз проводять одночасно з кореляційним аналізом. В цьому випадку він називається кореляційно-регресійним аналізом.
Факторний аналіз дозволяє проводити автоматичне групування факторів середовища в однорідні групи.
Дисперсійний аналіз визначає достовірність та ступінь впливу факторів середовища на рівень здоров’я.
Дискримінантний аналіз дозволяє встановити достовірність відмінностей серед декількох груп населення одночасно за комплексом показників здоров’я.
Кластер-аналіз є різновидом багатофакторного аналізу, який дозволяє науково обґрунтувати розподіл по групах досліджуваних контингентів населення за рівнем їх здоров’я.
10 етап: розробка та впровадження профілактичних рекомендацій, оцінка їх ефективності.
Алгоритми “Гігієнічний контроль за умовами праці, побуту та чинниками навколишнього середовища” та “Виявлення та оцінка взаємозв’язків чинників навколишнього середовища та здоров’я населення” представлені у вигляді схем 1-2.
Схема 1
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 909 | Нарушение авторских прав
|