Одиниця морфологічної дискретності організму, особливість або риса його будови називається _____________. Її розвиток у організмів визначається взаємодією _________, що її безпосередньо контролюють, з ___________ генами та середовищем. Розрізняють наступні види ознак: 1. __________ 2.___________ 3.___________ 4.____________. У комах статеві ознаки визначаються _____________, а у більшості вищих безхребетних і у всіх хребетних пов’язані з функціонуванням ________________ системи.
Особлива форма _____________ розмноження, розвиток організму з незаплідненої яйцеклітини називається _____________________. Він буває ______________ та ______________.
2. Вставити пропущені слова:
Визначення статі тварин і рослин може відбуватися на різних стадіях циклу розмноження. Тому розрізняють наступні типи визначення статі в процесі онтогенезу: 1.___________, 2._______, 3.___________,4.___________. Після визначення статі відбувається її ____________. У людини і ссавців компенсація доз генів ___________ хромосом досягається майже повною генетичною інактивацією _____- хромосоми за механізмом ______________ з утворенням ________ ______ або тільця Барра. Відбувається цей процес у ранньому ___________ під час _____________.
3. Вставити пропущені слова:
Процес історичного розвитку органічного світу на основі __________, ___________, __________ добору, у ході якого у нащадків з’являються нові ознаки. нехарактерні для батьківських форм, і відбувається поступовий перехід одних органічних форм в інші, називається _________. Накопичення спадкових змін у генетичній структурі популяцій називається ______________. Ці зміни поступово призводять до виникнення видів, тобто до __________________. На генетичному рівні еволюцію розглядають як двоступеневий процес: на першому етапі виникають __________ та ___________ - процеси, що обумовлюють _____________ мінливість; на другому етапі спостерігається _________ _______ та ___________ ________ - процеси, що забезпечують передачу _________ мінливості з покоління у покоління. Природні популяції є переважно __________, тобто складаються з особин різного __________, що пояснюється явищем __________ алелізму і постійним виникненням нових, переважно ____________ алелів у ____________ процесі. __________ є первинним джерелом ___________ мінливості організмів незалежно від способу їх розмноження.
4. Вставити пропущені слова:
Кількісними показниками _________ мінливості популяцій є ____________ та __________________. Частка ________ локусів від загальної кількості обстежених методом електрофореза називається _______________. Більш надійним показником ___________ мінливості є ____________ - відношення гетерозигот до загальної кількості досліджуваних генотипів у популяції. Співвідношення у популяції гомо- і гетерозигот залежить від способу розмноження (________,_________,_________,_______) від чисельності особин, вида мінливості (________ або ___________). темпу і напрямку добора, типу ізоляції тощо. Ступінь гетерозиготності вище у ____________ популяціях. ___________ популяції складаються з особин чистих (гомозиготних) ліній, або спадково різних ліній, що не схрещуються і не обмінюються генетичною інформацією.
5. Вставити пропущені слова:
Зміна генетичної структури _________ популяцій відбувається завдяки ___________ та ________ спадково різних ліній і клонів, що мають _________ переваги. Отже, будь-який ________ організм може бути засновником нової раси, підвиду, виду, породи, сорта. Але генетична гетерогенність __________ популяцій є наслідком __________ та ___________ видів мінливості. Гомозиготи у такій популяції виділяються при при високій концентрації гетерозигот. Тому природні популяції насичені __________ у ___________ стані. Імовірність гомозиготації __________ генів тим _______, чим __________ чисельність особин у популяції, завдяки чому _____________ мутації зберігаються і накопичуються. Для __________ популяцій характерна ___________ модель структури.
6. Вставити пропущені слова:
Підтримання концентрації генів у популяції на певному рівні називається генетичним ________. Його механізмами є: 1.___________ __________ ________ популяції за генними частотами у відповідності з законом ___________; 2. більша життєздатність ____________, ніж _________;3. підтримання ____________ у популяціях. Факторами динаміки ___________ популяцій, що змінюють частоти алелів, є: 1. _________, 2.___________, 3. ____________, 4. __________.
Факторами динаміки, що змінюють частоти генотипів у популяціях, є ___________ та ___________.
7. Вставити пропущені слова:
Добір, спрямований проти того алеля, який зменшує ___________ особин, називається ________. Добір, який спрямований на збереження середнього значення ознаки і діє проти гомозигот, називається ____________. Явище, при якому обидві гомозиготи мають меншу пристосованість у порівнянні з гетерозиготами, називається ______________ або __________.
Теорія цієї форми добору розроблена російським вченим ____________. Добір, який знищує проміжні форми і роз’єднує популяцію на декілька форм, сприяє стабілізації крайніх значень ознаки і створенню поліморфізму, називається _______________. Це відбувається, коли гетерозиготи мають ___________ пристосованість, ніж обидві ________________. ____________
Форма добору виділена російським вченим _______________ при вивченні явища __________ тварин.
8. Вставити пропущені слова:
Одержання потомства від схрещування близькородинних особин називається _______________.Примусове самозапилення рослин-перехресників називається _____________. Гомозиготне, вирівнене за морфологічними, фізіологічними, біохімічними, господарсько-цінними ознаками потомство, одержане шляхом тривалого ____________, називається __________-лінія. Комбінаційна здатність до _________ ліній і сортів ___________ обумовлена і контролюється полігенно. Розрізняють загальну комбінаційну здатність та специфічну комбінаційну здатність. _________ комбінаційна здатність визначається за результатами схрещування ліній з сортом-батьківською формою гібрида, який називається ____________. Загальна комбінаційна здатність показує середню цінність ліній у схрещуваннях. Здатність конкретно підібраних форм давати високий __________ ефект, називається ____________комбінаційною здатністю. Посилення росту, життєздатності, підвищення продуктивності гібридів F1 у порівнянні з батьківськими формами, називається _____________.
9. Вставити пропущені слова:
Здатність організмів відтворювати подібних собі нащадків називається ___________. Основний спосіб розмноження - _________. Відсутність статевого процесу характерізує ________ розмноження. Воно може відбуватися за типом __________, заснованого на здатності рослин до регенерації, або за типом _____________, коли у спеціальних органах- ________ утворюються клітини - _______, які є частиною батьківської особини і відтворюють при подальшому розвитку цілу особину. Якщо запліднення відсутнє, але розмноження відбувається насінням, що утворюється шляхом ___________, то такий тип розмноження називається ______________.Зміна способів розмноження у життєвому циклі організмів називається ______________ поколінь. Частину життєвого циклу особини, коли ядра клітин містять гаплоїдну кількість хромосом, називають ___________.
10. Вставити пропущені слова:
Поділ клітинного ядра, що передує утворенню гамет і пов’язаний із зменшенням кількості хромосом соматичних клітин удвічі, називається _____________. Розрізняють його три типи: 1._____________; 2. ____________; 3.______________. Перший тип властивий організмам, в яких у життєвому циклі переважає гаплофаза: __________ та __________. Другий тип відбувається у гаметоутворюючій клітині багатоклітинних тварин при __________ та _________. Третій тип ________ властивий більшості рослин, він відбувається у материнській клітині мега- або мікроспор у процесі _______________ або ____________, коли в результаті ______ утворюються гаплоїдні спори, які без запліднення розвиваються у __________.