АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
ЛЕГІОНЕЛЬОЗ (LEGIONELLOSIS)
Легіонельоз (син.: хвороба легіонерів, гарячка Понтіак, Форт- Брагг, пітсбурзька пневмонія, легіонела-інфекція) — гостра інфекційна хвороба, що спричиняється легіонелами, характеризується гарячкою, ураженням верхніх дихальних шляхів, тяжкою пневмонією, часто змінами з боку центральної нервової системи, травного каналу, нирок. Відомими є три клінічні форми: хвороба легіонерів з тяжкою пневмонією; гостра респіраторна хвороба без пневмонії (гарячка Понтіак); гостра гарячкова хвороба з екзантемою (гарячка Форт-Брагг).
Історичні дані. Хвороба легіонерів вперше зареєстрована в липні'—серпні 1976 р. у Філадельфії (США) серед делегатів конгресу Американський легіон і членів їх сімей. Із 4400 делегатів у 182 виникла хвороба з тяжкою пневмонією, 29 з них померли. У 1977 p. McDade і С. Shepard із легеневої тканини людини, яка померла від цієї хвороби, виділили бактерію, яку назвали Legionella pneumophilla. Сама хвороба дістала назву «хвороба легіонерів». Етіологічна роль збудника була доведена наростанням специфічних антитіл у крові хворих. На підставі ретроспективного вивчення сироваток крові людей, які хворіли на «невідому» хворобу під час спалахів її у Вашингтоні в 1965 p., м. Понтіак (США) в 1968 p., в м. Бенідорм (Іспанія} в 1973 p., було доведено, що вони спричинені різними видами легіонел. Термін «хвороба легіонерів» залишився тільки за епідемічними захворюваннями, які спричинені L. pneumophilla. Хворобу, яка викликається іншими видами легіонел, згідно з рекомендаціями ВООЗ, вирішено називати «легіонела-хворобою», або «легіонел а-пневмонією».
Етіологія. Збудники легіонельозу належать до роду Legionella, родини Legionellaceae. Відомо 8 видів легіонел. Це грамнегативна рухлива паличка розміром 2—3X0,5—0,.7 мкм. Має термостабільний ендотоксин, є дані про наявність екзотоксину. Культивується на курячих ембріонах. Патогенна для морських свинок і непато- генна для білих мишей. Легіонели досить стійкі щодо факторів зовнішнього середовища. У водопровідній воді зберігаються більше року, у дистильованій — кілька місяців. Швидко (за 1 хв) іцактивуються 70 % розчином етанолу, 1 % формаліном, 3 % хлораміном (за 10 хв).
Епідеміологія. Є припущення, що легіонельоз належить до са- пронозних (або сапрозоонозних) інфекцій. Джерела інфекції поки що не встановлені. Передача інфекції від людини до людини не доведена. Сьогодні підтверджений тільки аерогенний шлях зараження через вдихання водного аерозолю, пилу (грунт). Збудник накопичується в кондиціонерах, головках душу, теплій воді відкритих водойм. У разі спорадичної захворюваності фактоои педичних установах. На легіонельоз хворіють люди будь-якого віку, в тому числі грудні діти. Найбільш схильні до захворювання на легіонельоз особи, які зловживають курінням, алкогольними напоями, наркотиками. Частіше хворіють чоловіки, особливо зайняті на будівельних роботах. Тривалість гуморального імунітету невідома.
Спалахи легіонельозу зареєстровані в США, Англії, Іспанії, Італії, Франції. Спорадичні випадки хвороби виявлені і в Україні.
Патогенез і патоморфологія. Вхідними воротами інфекції є слизова оболонка дихальних шляхів. При загибелі збудника звільняється ендотоксин. Легіонели та їх токсини поступають в кров і гематогенно — в різні органи. При тяжких формах хвороби можливий розвиток інфекційно-токсичного шоку з гострою недостатністю дихання і нирок, синдромом дисемінованого внутрішньосудинного зсідання крові (ДВЗ), інфекційно-токсичний шок є безпосередньою причиною смерті хворих. Патоморфологічно виявляють дифузне ураження альвеол, фібринозно-гнійну пневмонію, часто з абсцедуванням, фібринозний, ексудативний плеврит. Гістологічно в легенях та інших органах виявляють лімфоплазмоцитарну інфільтрацію.
Клініка. Інкубаційний період триває від 2 до 10 днів і більше. Розрізняють три клінічні форми легіонельозу: 1) хворобу легіонерів, яка має перебіг тяжкої пневмонії (5%); 2) гостру респіраторну хворобу без пневмонії (гарячка Понтіак, 90—95 %); 3) гостру гарячкову хворобу з екзантемою (гарячка Форт-Брагг,
2 5%).
Хвороба легіонерів починається гостро, з ознобу, підвищення температури тіла до 38—40 °С. Хворі скаржаться на головний біль, біль у м’язах і суглобах, сухий кашель, нежить, біль у грудях, який посилюється під час кашлю і глибоких вдихів, задишку. Через
2— 3 дні кашель стає вологим, виділяється харкотиння. Перкутор- но — вогнища притуплення, дрібнопухирчасті крепітуючі хрипи, шум, тертя плеври. Рентгенологічно виявляються вогнищево-інтер- стиціальні зміни, часто односторонні. Переважно уражуються нижні долі легень. Можливі ознаки лобарної абсцедуючої пневмонії, ексудативного плевриту. Перебіг хвороби може характеризуватися картиною бронхіту, альвеоліту. На початку хвороби спостерігається відносна брадикардія, потім — тахікардія. Артеріальний тиск знижується. Тони серця завжди приглушені. У частини хворих спостерігається блювання, пронос без патологічних домішок у калі.
Якщо хвороба має сприятливий перебіг, видужування починається з другого тижня. Прояви інтоксикації поступово зменшуються, стан хворого покращується. Видужування досить тривале, запальні вогнища в легенях зникають через 4—6 тижнів. Покращання рентгенологічної картини в легенях починається з 10-го дня хвороби. У легких і середньотяжких випадках клініка хвороби мало відрізняється від інших бактеріальних пневмоній. При дослідженні крові виявляється нейтрофільний лейкоцитоз, тромбоцитопенія, ШОЕ значно збільшена. У сечі виявляється про- теїнурія, циліндрурія, гематурія.
Гостра респіраторна хвороба (гарячка Понтіак) —клінічна форма легіонельозу, перебіг якої не відрізняється від інших ГРХ, без ознак пневмонії. Спостерігається помірна гарячка, головний біль, міальгія, риніт, прояви бронхіту, іноді блювання, пронос. Летальні випадки при цій формі не описані.
Гостра гарячкова хвороба з екзантемою (гарячка Форт-Брагг). Характеризується гарячкою, ринітом, ознаками бронхіту і висипом на шкірі з перших днів хвороби. Екзантема може бути еритематоз- ною, крупно- і дрібноплямистою, короподібною, петехіальною. Локалізація її різна. Лущення після висипу, як правило, не спостерігається.
Ускладнення. При хворобі легіонерів можливі абсцеси легень, емпієма плеври, тромбоемболія, іноді недостатність нирок.
Прогноз найбільш серйозний при хворобі легіонерів, коли летальність під час епідемічних спалахів може досягати 20 % і більше, особливо серед дітей. При інших формах легіонельозу перебіг хвороби сприятливий.
Діагноз. Діагностика легіонельозу полегшується у випадку групових спалахів. Опорними симптомами клінічної діагностики хвороби є розвиток тяжкої, резистентної до антибіотикотерапії пневмонії у літній період, яка характеризується відчуттям тяжкості за ' грудиною, задишкою, сухим нестерпним кашлем без значного ураження верхніх дихальних шляхів, наявність при рентгенологічному дослідженні легень зон затемнення або інтерстиціальних інфільтратів, які повільно розсмоктуються. Легіонельоз частіше розвивається в осіб, що хворіють на нецукровий діабет, а також на тлі тривалого лікування імунодепресантами.
Специфічна діагностика. Бактеріологічний метод доступний лише спеціалізованим лабораторіям. Матеріалом для бактеріологічресценції, розчинні антигени легіонел радіоімунологічним та іму- ноферментним методами з використанням моноклонадьних антитіл. ^
Широкого застосування набули серологічні методи — РНІФ і реакція мікроаглютинації. Наростання специфічних антитіл спостерігається з 6-го дня хвороби. Діагноз легіонельозу, вважають за серологічно підтверджений при наростанні титру специфічних антитіл у парних сироватках у 4 рази і більше. Розроблено також біологічний метод — досліджуваний матеріал вводять морським свинкам внутрішньоочеревинно. Збудника виявляють у великій кількості в перитонеальному ексудаті, печінці, селезінці дослідної тварини в агональній стадії.
Диференціальний діагноз проводять з іншими бактеріальними пневмоніями, Ку-гарячкою, орнітозом, тифо-паратифозними хворобами, лістеріозом, бруцельозом, ГРХ, новоутвореннями легень.
Лікування. Основним є етіотропне лікування. З антибактеріальних засобів п репарат ами дибпру е ррртргииіпин пп 0,5 г 4 рази на добу всередину протягом 2—3 тижнів, рифампіцйн п о 0,3—0,6 г 3 рази на добу. У тяжких випадках антибіотики вводять парентерально: еритроміцину фосфат — по 0,2 г 3—4 рази на добу, левоміцетину сукцинат — по 0,5—1,0 г 4 рази на добу. Застосовують дезинтоксикаційну терапію. У разі загрози інфекційно-токсичного шоку в інфузійні розчини додають глікокортикостероїди. Якщо розвивається недостатність нирок, призначають діуретичні препарати, ефективним є гемодіаліз.
Профілактика передбачає санітарний нагляд за об’єктами водопостачання, установками кондиціонування повітря. Необхідною є систематична дезинфекція ванних, душових приміщень та інших об’єктів загального користування. З метою профілактики внутріш- ньолікарняних спалахів хвороби проводиться контроль за стерилізацією інструментарію, особливо у відділеннях гемодіалізу, пуль- монологічних тощо.
Специфічна профілактика легіонельозу на стадії розробки.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 880 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 |
|