АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Аденовірусна хвороба (Morbus adenoviralis)
Аденовірусна хвороба (син.: фарингокон’юнктивальна гарячка) — гостра інфекційна хвороба, яка спричиняється аденовірусами з повітряно-краплинним шляхом передачі, характеризується переважним ураженням слизової оболонки органів дихання, кон’юнктив і склер, лімфаденопатією. Найбільш типовою формою хвороби є фарингокон’юнктивальна гарячка.
Історичні дані. Збудник відкритий групою американських вірусологів — W, Rowe, R. Huebner, L. Gilmore, R. Parrot, T. Ward, M. Hilleman, J. Werner (1953-—1954), які шляхом тривалого культивування тканин гіпертрофованих аденоїдів і мигдаликів, вилучених від здорових дітей, виявили невідомі раніше віруси. Дещо пізніше подібні агенти виділили із змивів носоглотки від хворих на фарингіт, атипову пневмонію, кон’юнктивіт.
Етіологія. До численної родини Adenoviridae, (від Mammalia- denovirus), патогенної для тварин, птахів, плазунів, належить 41 серотип, патогенний для людини. Віріон містить двониткову ДНК, реплікація якої відбувається в ядрах чутливих клітин. Можлива інтеграція генома, що супроводжується носійством, потенційною онкогенністю, яка доведена в експерименті. Аденовіруси мають як групоспецифічні, так і типоспецифічні (гемаглютинуючі) антигени. За гемаглютинуючою активністю до еритроцитів макак- резусів, щурів аденовіруси поділяються на три підгрупи (А, В, С), що використовується для ідентифікації в РГГА. Аденовіруси репродукуються в первинних культурах нирки ембріона людини або диплоїдних ембріональних культурах, а також перещеплюваних культурах клітин. Порівняно з іншими збудниками ГРВІ аденовіруси достатньо стійкі щодо факторів зовнішнього середовища — витримують зміни pH від 5,0 до 9,0, нагрівання до температури 56 °С протягом ЗО хв, стійкі до дії низьких температур, ефіру, детергентів.
Епідеміологія. Джерело інфекції — хвора людина або вірусоносій. Механізм передачі переважно повітряно-краплинний, можливі також аліментарний і повітряно-пиловий. Захворюваність спостерігається цілорічно, але спалахи частіші взимку. Переважно хворіють діти у віці від шести місяців до трьох років. Дорослі хворіють у 5—6 разів рідше. Є певна закономірність поширення окремих серотипів вірусів у певних місцевостях і вікових групах. В Україні поширені 3, 4, 7 і 14-й серотипи.
Патогенез і патоморфологія. Вірус первинно локалізується в епітелії верхніх дихальних шляхів, кон’юнктиві і, можливо, в слизовій оболонці тонкої кишки та регіонарних лімфатичних вузлах. Репродукція збудника відбувається в ядрах клітин, де реплікує- ться і ДНК вірусу. Внаслідок інгібіції активності системи моно- нуклеарних фагоцитів виникає вірусемія і генералізація процесу, що збігається з початком клінічних проявів. Особливості'патогенезу аденовірусної хвороби, на відміну від інших ГРВІ, полягають у значно ширшому первинному ураженні органів, різноманітних клінічних проявах. Крім ф<узднгіту, кон’юнктивіту, риніту, як найбільш частих форм хвороби^ cnocTepTraSTEü?r і иневмонГя, мезаденіт, гепатомегалія. Можливі, особливо у маленьких дітей, менінгіт, енцефаліт, ’екзантема, іноді з розвитком тяжкого геморагічного синдрому. А
Патоморфологічні зміни вивчені недостатньо. Спостерігається десквамація епітелію, що поєднується з ексудативнимй і запально- пролТферативними змінами слизової оболонки гЛОтки; кон'юнктив, склер з можливим розвитком тяжкого кератиту з помутнінням рогівки. У летальних випадках виявляють перебронхіальну пневмонію з вираженим набряком і некрозом стінки альвеол і бронхів, гломерулонефрит, міокардит, перикардит, обов’язкове збільшення і запальні зміни тканин аденоїдів і мигдаликів та іноді зміни брижових лімфатичних вузлів.
Клініка. Інкубаційний період триває 1—13 днів (найчастіше — 4—7 днів). Початок хвороби гострий, але клінічні прояви мають тенденцію до поступового поширення та поглиблення. Скарги на загальну слабість, озноб, помірний головний біль, іноді біль у суглобах і м’язах. Температура тіла підвищується протягом 3—4 днів і рідко досягає 39 °С. Суттєвою ознакою є помірна загальна інтоксикація на тлі досить значних місцевих симптомів гострого тонзи- літу, фарингіту, плівчастого_кон’юнктивіту тощо. У деяких хворих у перші дні спостерігається пом'їрна діарея і біль у надчеревній ділянці. На шкірі іноді з’являється розеольозний або папульозний (у тяжких випадках — петехіальний), який не має чіткої локалізації, етапності й швидко, через 1—2 дні, зникає. Характерною ознакою є помірна поліаденопатія. Можливе збільшення пе- чідки і селезінки. При дЇЇслЩкенні крові — звичайно нормоцитоз, інодїлімфопенія; ШОЕ може незначно збільшуватись.
Аденовірусна хвороба чітко поділяється на окремі клінічні форми, але зміни в ротовій частині глотки спостерігаються при всіх формах хвороби.
Найбільш типовою вважається фарингокон’юнктивальна гарячка (рис. 8). Для цієї форми характерні помірні катаральнТоз7 наки — нежить зі слизовими, рідше гнійно-слизовими виділеннями, набряк лиця і повік, сльозотеча, гіперемія склер і кон’юнктив. У зіві — незначна гіперемія піднебінних дужок, мигдаликів, на тлі якої спостерігається значний набряк тканин, можливий крапчастий, іноді плівчастий наліт на мигдаликах, а також гіпертрофія фолікулів задньої стінкиТлотки з незначною гіперемією. Помірний біль у горлі, іноді гавкаючий кашель з болем за грудиною. На З—4-й день хвороби, рідше в перші дні, на кон’юнктиві з’являються шільні жовтувато-білі плівки, зростає набряк і почервоніння повік. Характерна яскрава значна ін’єкція судин склер. Частіше ознаки фарингіту є першими, але в деяких випадках риніт, кон’юнктивіт і фарингіт з’являються ніби окремо, без певної черговості. Можливе ураження рогівки. Спочатку уражується одне око, а через 1—4 дні іноді і друге. Перебіг цієї форми хвороби може бути тривалим.
Плівчастий кон’юнктивіт іноді спостерігається як самостійна форма хвороби.
Найпоширенішою формою є гостра ое&пиштопна хвороба (ри- нофарингіт, ринофаринготонзиліт, ринофарингобронхіт). У більшості випадків вона починається поступово, температура тіла невисока, у дорослих може бути нормальною. Основні симптоми — це нежить, кашель, незначний біль і почервоніння в горлі, у деяких хворих — катаральний кон’юнктивіт, ознаки" тралшїщонхіту. Іноді можливий розвиток синдрому крупу, астматичного бронхіту, спостерігається помірне збільшешйґшийних лі'мфЗтичних вузлів. Перебіг — іноді хвилеподібний.
Однією з клінічних форм є гострий гарячковий тонзилофарин- гіт. Незначний біль у горлі, нежить і кашель, субфеВрильна температура тіла спостерігаються протягом 5—7 днів.
Адйнлвітсш пневмонія відзначається атиповим, тривалим (до 3—6 тижнів) перебігом, доволі слабкою загальною інтоксикацією на тлі досить значної дихальної недостатності. Пневмонія має вогнищевий «повзучий» характер. У легенях вислуховується багато різнокаліберних хрипів з чітким вкороченням перкуторного звуку над окремими ділянками. Задишка, ціаноз значні. У маленьких дітей (особливо до року) прогноз дуже серйозний. Рецидивуючий характер пневмонії з тенденцією до поширення вогнищ призводить до високої летальності, особливо у випадках епідемічних спалахів у дитячих закладах.
Як окремі клінічні форми описують мезаденіт. аденовіоисни діарею, лімфаденппатію. Насправді вони є лише додатковими симптомами (синдромами) основних клінічних форм. Аденовірусна діарея спостерігається переважно у дітей першого року життя. На в’йсоті ознак катарального запалення з бсЖу "верхніх дихальних шляхів (2—3-й день хвороби) розвивається пронос (до 4—5, іноді 8—-10 разів на добу), можливо з домішкою слизу в калі (крові немає). У разі згасання катарального запалення дихальних шляхів зменшується і діарея, що вказує на їх спільну природу.
Тяжкість перебігу аденовірусної хвороби залежить від віку. Найбільш тяжкі форми спостерігаються в ранньому дитячому віці. У дорослих рідко виникає маніфестна форма, що, мабуть, пов’язано з фоновим типосгіецифічним імунітетом.
Ускладнення зумовлені, головним чином, вторинною бактеріальною інфекцією або загостренням хронічних захворювань (пневмонія, синусит, отит).
Прогноз сприятливий.
Діагноз. Опорними симптомами клінічної діагностики аденовірусної хвороби є характерне поєднання катаральних ознак із симптомами плівчастого тонзиліту і кон’юнктивіту. Стерті, малосимп- томні форми хвороби діагностуються практично тільки при епідемічних спалахах.
Специфічна діагностика. Для вірусологічного підтвердження діагнозу матеріалом від хворих (змиви з носоглотки, виділення кдн’юнктиви, іноді кал) інфікують культури клітин. За характером ЦПД і на підставі РН ЦПД типують збудника. Із серологічних методів застосовують РН, РГГА, але найбільшого поширення здобула РЗК. Значне зростання титру антитіл спостерігається протягом двох тижнів. Перевага РЗК полягає в тому, що один антигенний варіант діагностикуму дає можливість виявити антитіла до групоспецифічного антигена. У дітей наростання титру антитіл в РЗК спостерігається рідше. Підтвердженням діагнозу є наростання титру антитіл у парних сироватках не менш як у 4 рази.
Диференціальний діагноз. При загальних проявах ГРВІ різної етіології (гострий початок, катаральні ознаки, кашель, підвищення температури тіла, прояви, загальної інтоксикації) для аденовірусної хвороби характерний відносно триваліший перебіг з елементами рецидивування. Важливим для диференціації*є вік хворих — переважають діти до 3—5 років і підлітки. У типових випадках (фа-рингокон’юнктивальна гарячка) діагноз не спричиняє труднощів. Слід пам'ятати про можливість бактерійної інфекції. Діагноз аденовірусної пневмонії грунтується, на відміну від пневмоній іншоі етіології, на поєднанні з характерними для аденовірусної хвороби фарингітом, кон’юнктивітом, діареєю. Важливою діагностичною ознакою є також «повзучість» пневмонії, значні дихальна недостатність при слабій загальній інтоксикації. Аденовірусну хворобу треба диференціювати з інфекційним мононуклеозом, дифтерією.
Лікування. Основні заходи спрямовані на зменшення катаральних проявів, що поліпшує самопочуття хворого. Добре допомагають полоскання горла і промивання носа розчинами фурациліну, натрію гідрокарбонату, УВЧ та УФ-опромінення на лице. Призначають промивання очей і аплікації настоєм ча'ю, закапування в очі 15—ЗО % розчину натрію, сульфацилу, в ніс 0,05 % розчину дезоксирибонуклеази по 3—4 краплі кожні 3 год. У разі тяжкого кератокон’юнктивіту рекомендується закладання за повіки гідро- кортизонової мазі, застосування ДНК-ази. При наявності бактеріальних ускладнень комплексна терапія передбачає застосування антибіотиків. Призначаються десенсибілізуючі, симптоматичні засоби, полівітаміни.
Профілактика. До засобів індивідуального захисту належить інтраназальне введення лейкоцитарного інтерферону, оксолінової мазі протягом 3—4 днів з моменту контакту. Загальнопрофілак- тичні заходи такі ж, як і при грипі та інших гострих респіраторних захворюваннях. Специфічні засоби профілактики не розроблені.
Риновірусна хвороба (Morbus rhinoviralis)
Риновірусна хвороба (син.: гострий контагіозний вірусний нежить, заразний нежить) — гостра інфекційна хвороба, що спричиняється великою групою однойменних вірусів з повітряно-краплинним шляхом передачі, характеризується помірною інтоксикацією і симптомами ураження переважно слизової оболонки носа і носової частини глотки.
Історичні дані. Заразність хвороби доведена в 1914 p. W. Kjouse шляхом інтраназального введення добровольцям безбактеріальних фільтратів носового слизу від хворих. У 1960 p. D. Tyrrell і співробітники виділили і описали групу збудників під назвою «риновіруси».
Етіологія. Відомо 113 серотипів риновірусів, що належать до роду Rhinovirus, родини Picornaviridae. Діаметр віріона — 20— ЗО нм, він містить порівняно невелику однониткову РНК. Характерна особливість — відсутність у його складі вуглеводів і ліпідів, що робить збудника нечутливим до дії ефіру. Риновіруси патогенні тільки для людини і шимпанзе. Найкраще розмножуються в культурах ембріональних фібробластів легень людини. Добре витримують низькі температури, але швидко інактивуються при нагріванні, висушуванні, дії дезинфікуючих засобів.
Епідеміологія. Джерело інфекції — хвора людина; найбільша заразність спостерігається протягом останніх 1—2 днів інкубаційного періоду і перших трьох днів хвороби, проте виділення збудника триває лише до 10—14-го дня хвороби. Шлях передачі інфекції — повітряно-краплинний. Риновірусна хвороба значно поширена, спостерігається в усіх країнах світу. На долю цієї хвороби припадає близько третини всіх випадків ГРВІ. Сезонність захворюваності в країнах з жарким кліматом не спостерігається, в умовах помірного клімату більшість випадків припадає на холодну пору року. Імунітет нетривалий.
Патогенез і патоморфологія. Розмноження вірусу в епітеліо- цитах слизової оболонки носа спричиняє місцеву реакцію з гіперемією, набряком і значною секрецією. Це призводить до припинення дихання через ніс, посиленого висушування і подразнення сухим повітрям слизової оболонки гортані, глотки.
Під час гістологічного дослідження виявляють катаральне запалення з повнокрів’ям і розширенням судин, десквамацією епітелію та помірною інфільтрацією лімфоцитами і моноцитами слизової оболонки носа. У маленьких дітей запальний процес може поширюватись на гортань, трахею, бронхи, середнє вухо.
Клініка. Інкубаційний період триває 1—6 днів (у середньому 2—З дні). Хвороба починається з незначного ознобу, болю у горлі під час ковтання, закладеності носа, загальної слабості, головного болю. Підвищення температури тіла до субфебрильної спостерігається протягом 2—3 днів від початку хвороби. Вже на другий день хвороби дихання через ніс неможливе, з’являються значні серозні, а потім—слизові виділення з носа, чхання, рідше сухий кашель. Утруднення носового дихання, сльозотеча, закладеність вух, головний біль, постійне пересихання слизової оболонки рота і глотки, особливо вночі, роблять стан хворого, незважаючи на те що нема значної інтоксикації, доволі тяжким.
Під час огляду виявляються набряк слизової оболонки носа, ринорея, іноді — мацерація шкіри біля носових отворів. Можлива ін’єкція судин кон’юнктиви, повік і склер. При дослідженні крові — кількість лейкоцитів і ШОЕ практично не змінені. Хвороба триває близько 7 днів.
Ускладнення спостерігаються рідко і переважно зумовлені загостренням хронічного гаймориту, фронтиту, етмоїдиту. У немовлят частими ускладненнями є середній отит, пневмонія.
Прогноз сприятливий.
Діагноз. Опорними симптомами клінічної діагностики ринові- русної хвороби є виражені ознаки риніту на тлі незначної інтоксикації,, мацерація шкіри біля носових отворів.
Специфічна діагностика. Матеріалом для виділення вірусу є амиви з носоглотки, отримані не пізніше 3-го дня хвороби. Найчастіше інфікують ними культуру ембріональних фібробластів легень людини. Крім того-, застосовують імунофлюоресцентний метод виявлення антигена в. мазках-відбитках, слизової оболонки носа. Із серологічних досліджень використовують РН.
Диференціальний діагноз. Риновірусну хворобу легко відрізнити від інших ГРВІ за відсутністю значної інтоксикації і переважаючим ураженням слизової оболонки носа. Температура тіла не вище 37,5 °С утримується протягом 2—3 днів. На відміну від інших ГРВІ, значні серозно-слизові виділення з носа з’являються вже в перший день хвороби. Алергічний (вазомоторний) риніт спостерігається навесні, під час цвітіння рослин, не супроводжується слизовими виділеннями (тільки серозні), підвищенням температури тіла, повним виключенням Носового дихання. Бактерійний гайморит, фронтит, етмоїдит — це, як правило, загострення хронічного процесу. Практично неможливо відрізнити таке загострення від риновірусної хвороби при відповідному преморбідному стані. У таких випадках має значення епідеміологічна ситуація.
Лікування. Ефективним є застосування інтерферону в перший день хвороби (2—3 краплі в ніс 4—5 разів на день), гірчичні ванни для ніг, промивання носа гіпертонічним розчином морської солі, світлолікування (лампи-солюкс, УВЧ і УФ-опромінення на лице). Слід уникати тривалого і багаторазового застосування препаратів типу наф.тизину, санорину, галазоліну внаслідок можливості капі- ляропарезу з наступним посиленням секреції.
Профілактика. Комплекс профілактичних і протиепідемічних заходів такий, як і при інших ГРВІ.
Респіраторно-синцитіальна хвороба (Morbus respiratorio-syncytialis)
Респіраторно-синцитіальна хвороба (РС-хвороба)—гостра інфекційна хвороба, яка спричинюється PC-вірусом з повітряно- краплинним шляхом передачі, характеризується помірною інтоксикацією і симптомами ураження нижніх відділів дихальних шляхів з частим розвитком бронхіоліту.
Історичні дані. В 1956 p. J. Morris і співробітники виділили від шимпанзе під. час епізоотії вірус, який одержав назву Chimpansee coryza agent (GCA), a в 1957 p. R. Chanock і L. Finberg виділили той же вірус від хворих дітей. Пізніше був установлений зв’язок між вірусом та бронхіолітом і пневмонією у немовлят.
Етіологія. PC-вірус належить до роду Pneumoviridae, родини Paramyxoviridae. Віріон містить однониткову РНК, розмір його 90—100 нм. У культурі клітин (HeLa, Нер-2) репродукція супроводжується своєрідною ЦПД у вигляді синцитію (сітчастої тканини) гігантських клітин внаслідок руйнування клітинних оболонок і злиття клітин. Звідси і назва вірусу. На відміну від інших міксо- вірусів, РС-вірус не має гемаглютиніну і нейрамінідази, виявляє- ться тільки комплементзв’язуючий антиген. Збудний надзвичайно нестійкий щодо факторів зовнішнього середовища, 'чутливий до ефіру і заморожування.
Епідеміологія. Джерело інфекції — хворі та вірусоносії. Хворі виділяють збудника протягом 10—14 днів від початку хвороби. Механізм зараження — повітряно-краплинний при прямому контакті. Переважно хворіють діти і новонароджені. Більшість спалахів хвороби спостерігається в зимово-весняний період, у дошкільних закладах, відділеннях для новонароджених і немовлят. Дорослі переносять хворобу в стертій формі і, мабуть, найчастіше спричиняють виникнення її серед дітей. Описані окремі спалахи в будинках для престарілих. Імунітет тривалий, стійкий.
Патогенез і патоморфологія. У старших дітей і дорослих вірус, потрапляючи на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, як правило, зумовлює катаральні зміни з незначним порушенням загального стану. У маленьких дітей, особливо у новонароджених, генералізація процесу призводить до виникнення значної дихальної недостатності внаслідок ексудативного запального процесу в бронхіолах і альвеолах. Зміни просвіту бронхіол: збільшення під час вдиху і зменшення внаслідок спазму та ексудації при видиху призводять до закугісрки повітрям альвеол. Виникають емфізематозні зміни та вогнища ателектазу. Макроскопічно виявляють набряк легень зі значною ексудацією, ателектазами. Гістологічно — некроз епітелію трахеї і бронхів, перибронхіальна інфільтрація, десквамація шарів циліндричного епітелію, здуття клітин підслизового шару з інфільтрацією лімфоцитами і плазматичними клітинами.
Клініка. Інкубаційний період триває 3—6 днів. У старших дітей і дорослих РС-хвороба обмежується нежитем. У маленьких дітей і новонароджених можливі інші катаральні прояви, у тому числі вологий кашель із субфебрильною температурою тіла, до яких іноді приєднується тяжка недостатність дихання. Особливості клініки пневмонії — свистяче дихання, вологий кашель із значним виділенням харкотиння, задишка, тоді як температура тіла не перевищує 38 °С. Звертає на себе увагу блідість шкіри і слизових оболонок, акроціаноз, а в тяжких випадках — тотальний ціаноз. Можливі незначна гіперемія і зернистість слизової оболонки м’якого піднебіння, задньої стінки глотки, серозні виділення з носа. Під час перкусії виявляють коробковий звук, аускультації — численні сухі і вологі хрипи, прояви бронхіоліту. На рентгенограмі — посилення легеневого рисунка, характерні дрібні кільцеподібні або лінійні тіні за рахунок ущільнення стінок бронхів і еМфіземо-ате- лектатичних ділянок. За сприятливих умов ці зміни нетривалі і протягом 7—10 днів зникають. При дослідженні крові — помірний лейкоцитоз з незначним зрушенням лейкоцитарної формули вліво, ШОЕ не змінена.
Останнім часом з’явились дані, що РС-вірус спричиняє загострення хронічного бронхіту, а це вимагає детального вивчення в зв’язку із зростанням кількості хворих на хронічний бронхіт за несприятливих екологічних умов.
Ускладнення, як правило, зумовлені вторинною бактеріальною інфекцією. Найчастіше це пневмонія, синусит, отит, лімфаденіт.
Прогноз сприятливий, проте залежить від тяжкості перебігу хвороби і віку дитини, з розвитком бронхіоліту і тяжкої пневмонії стає серйозним. Доведено, що у дітей раннього віку РС-хворо- ба може відігравати етіологічну роль у ивникненні міокардиту, бронхіальної астми, дифузних хвороб сполучної тканини.
Діагноз. Опорними симптомами клінічної діагностики РС-хво- роби є первинність і характерність проявів пневмонії у маленьких дітей, типові рентгенологічні зміни, розвиток бронхіоліту з обструктивним синдромом, кисневою недостатністю, субфебрильною або нормальною температурою тіла. Форми РС-хвороби, що супроводжуються тільки катаральними ознаками, мають спорадичний характер, тому клінічно їх важко виділити із загальної групи ГРВІ.
Специфічна діагностика полягає у виділенні вірусу з харкотиння і серозних виділень хворих шляхом інфікування культури клітин (НеЬа, Нер-2, КВ тощо). Ідентифікація збудника грунтується на характерній ЦПД і даних РН. Для серологічної діагностики застосовують РЗК і РН. Діагностичним є наростання титру антитіл у 4—8 разів в парних сироватках крові. У новонароджених і немовлят нерідко виявляють трансплацентарні антитіла, які, однак, не захищають від РС-інфекції.
Диференціальний діагноз серед групи ГРВІ грунтується на таких ознаках, як порівняно незначна загальна інтоксикація, серозні виділення з носа, нежить, які переважно продовжуються 5—• 7 днів, а, на відміну від риновірусної хвороби, виділення не мають слизисто-гнійного характеру.
У випадках диференціальної діагностики РС-пневмонії з пневмонією як ускладненням грипу, парагрипу, аденовірусної хвороби тощо слід 'ураховувати незначну загальну інтоксикацію на тлі дихальної недостатності й симптомів пневмонії, серед яких переважає ексудативний компонент. Пневмонія у немовлят з незначним загальним токсикозом, значною ексудацією і дихальною недостатністю змушують запідозрити в першу чергу РС-іворобу.
Лікування. У разі нежитю, спричиненого РС-вірусом, медикаментозне лікування не потрібне. Призначаються лише загальнозміцнювальні засоби. При лікуванні хворих на PC-пневмонію застосовують донорський імуноглобулін, лейкоцитарний інтерферон (реаферон) інтраназально, а у тяжких випадках — внутрішньом’я- зово. Крім того, показані антибіотики, глікокортийостероїди, а також заходи, спрямовані на зменшення ексудації в легенях і гіпоксії. При наявності обструктивного синдрому призначають еуфілін, антигістамінні і-муколітичні препарати.
Профілактика полягає у суворому дотриманні всіх заходів щодо запобігання повітряно-краплинним інфекціям у відділеннях для новонароджених і немовлят. Дітям, що були в контакті з хворими, можна закапувати в ніс інтерферон. Специфічна профілактика не розроблена.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 856 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 |
|