АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
ОРНІТОЗ (ORNITHOSIS)
Орнітоз (син.: пситакоз, хвороба папуг) — гостра інфекційна хвороба, що спричиняється хламідіями, передається людині від інфікованих птахів переважно респіраторним шляхом, характеризується розвитком дрібновогнищевої або інтерстиціальної пневмонії, ураженням клітин системи мононуклеарних фагоцитів. Можливі затяжні, що рецидивують, і латентні форми хвороби.
Історичні дані. Перші випадки хвороби, що виникли при зараженні від папуги, описали Т. Jurgensen у 1875 р. і J. Ritter у 1879 р. Перша назва хвороби «пситакоз» походить від грец. psittakos — папуга. З часом було встановлено, що джерелом інфекції можуть бути не тільки папуги, а й багато інших видів птахів, внаслідок чого хвороба дістала назву «орнітоз» від грец. ornis - ornithos — птах. Збудника хвороби виділили в 1930 p. S. Bedson із співавторами.
Етіологія. Збудник орнітозу — Chlamidia psittaci — належить до роду Chlamydia, родини Chlamydiaceae. Мікроорганізми цієї групи коковидної форми, діаметром 0,3—0,45 мкм, є облігатними внутрішньоклітинними паразитами, культивуються в курячих ембріонах шляхом зараження експериментальних тварин і в культурах клітин. Інактивуються при нагріванні до температури 70 °С за 24—72 год і під дією дезинфікуючих розчинів: 0,5 % фенолу, 0,1 % та 2 % формаліну. Стійкі до заморожування.
Епідеміологія. Резервуаром і джерелом інфекції є близько 150 видів свійських (кури, індики, качки) і диких (папуги, голуби тощо) птахів. Свійські птахи заражуються від диких, що призводить до утворення вторинних антропургічних джерел орнітозу. Найбільше епідеміологічне значення мають свійські птахи, а в умовах міста — голуби, декоративні і співучі птахи. Зараженість серед голубів іноді досягає 50—80 %. Птахи виділяють збудника з екскрементами і носовим секретом.
Основний механізм передачі інфекції повітряно-краплинний (повітряно-пиловий). Зараження відбувається під час вдихання повітря, яке містить сухі екстременти хворих птахів, частинки пуху, забрудненого їхніми виділеннями тощо. Можливе інфікування при занесенні збудника брудними руками на слизові оболонки очей і порожнини рота. Хвора людина не заразлива для оточуючих. Сприйнятливість до орнітозу висока, хворіють переважно люДи середнього і старшого віку, у дітей орнітоз спостерігається відносно рідко. Переважно хворіють працівники птахоСпеціальними дослідженнями доведено, що орнітозна етіологія пневмоній становить 10—15 %.
Імунітет нестійкий. Можливі повторні випадки захворювання.
Патогенез і гіатоморфологія. Вхідні ворота інфекції — слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. Хламідії розмножуються в епітелії бронхів, бронхіол, іноді альвеол, у макрофагах і лімфоїд- них клітинах, що призводить до руйнування їх, ексудації, розвитку пневмоній. При накопиченні достатньої кількості збудника настає стадія його гематогенної десимінації, що клінічно характеризується початком хвороби. Циркуляція збудника в крові призводить до паренхіматозної дифузії і проявів його токсикоалергічн'ого впливу— ураження печінки, селезінки, міокарда, нервової системи, надниркових залоз і вторинної Локалізації в легенях. У деяких хворих з недостатньою напругою імунітету можливий розвиток хронічної форми хвороби.
Патоморфологічно в легенях виявляють ознаки трахеобронхіту, вогнища запалення, інтерстиціальні зміни, гіперплазію навколо- бронхіальних лімфатичних вузлів. Альвеоли нерівномірно заповнені ексудатом, фібрином, десквамованим епітелієм. У клітинному складі ексудату переважають лімфоцити. Виявляють дегенеративні зміни в паренхіматозних органах, повнокрів’я печінки, селезінки, крововиливи в селезінку, нирки, головний мозок.
Клініка. Інкубаційний період триває 3—ЗО, найчастіше 7— 14 днів. Умовно виділяють пневмонічну (типову), грипоподібну, менінгеальну (менінгіт, менінгопневмонія), тифоподібну, субклініч- ну (інапарантну) форми хвороби. Початковий (продромальний) період хвороби спостерігається у 5—10 % хворих.
Пневмонічна форма починається гостро, з ознобом підвищується температура тіла до 38—39 °С, з’являються головний біль, міальгія, пітливість, нудота, безсоння, загальмованість. На 2—3-й день з’являється сухий кашель, іноді зі скупим слизовим харкотинням, симптомами ларингіту, трахеобронхіту. Запальні зміни в легенях спостерігаються на 4—6-й день хвороби. Для орнітозної пневмонії характерні відсутність задишки, скупість і непостійність даних об’єктивїіого дослідження;' часто невідповідність їх загальному
стану хворого. Можливе укорочення перкуторного звуку, аускуль- тативно — ослаблене або жорсткувате дихання, розсіяні сухі хрипи, на обмеженій ділянці вологі дрібнопухирчасті хрипи. Пневмонія має інтерстиціальний, рідше вогнищевий характер, можливий розвиток лобарної пневмонії. Процес частіше односторонній, ураження обох легень спостерігається рідше. Тривалість гарячки 5-20 ДНІВ, ІНКОЛИ ДО 2 МІС. На 4-7 день хв. зб. печінка і селезінка.
Рентгенологічно виділяють 4 типи орнітозної пневмонії: інтестінальеу, дрібно вогнищеву, купно-, лобарну або псевдолобарну. Процес локалізується в нижніх і середніх відділах легень, частіше зліва. Усі типи пневмоній характеризуються розширенням коренів, збільшенням біфуркаційних лімфатичних вузлів. На рентгенограмі можна виявити дифузні інтерстиціальні ураження, дрібновогнищеві, нечітко окреслені альвеолярні інфільтрати, плямисті тіні, які досягають розміру рисового зерна, або більші множинні пневмонічні вогнища у вигляді інфільтратів неправильної заокругленої, полігональної або трикутної форми з нечіткими контурами. Ці зміни можуть спостерігатись протягом 2—З місяців від початку хвороби. Рецидиви орнітозу супроводжуються виникненням нових запальних вогнищ, найчастіше в другій легені. Тривалі зміни проміжної перибронхіальної тканини можуть призвести до розвитку вогнищевого фіброзу і' пневмосклерозу.
Орнітозна пневмонія новонароджених часто афебрильна, малотоксична. Переважними симптомами є тахіпное, уривчастий парок- сизмальний кашель.
Зміни з боку органів кровообігу при орнітозі характеризуються приглушенням тонів серця, брадикардією. Знижується артеріальний тиск. При тяжких формах вислуховують систолічний шум. У деяких випадках розвивається паренхіматозний гепатит. З боку сечових органів можливі прояви нефриту.
При всіх формах орнітозу уражується нервова система. Найчастішими симптомами є головний біль, слабість, безсоння, адинамія. У тяжких випадках іноді спостерігаються депресія, марення, галюцинації з психомоторним збудженням, ейфорія. Можливі нетривала втрата гостроти зору, анізокорія, ністагм, ознаки ме- нінгізму. В окремих випадках може розвинутись серозний менінгіт з нетривалим, доброякісним перебігом.
При дослідженні крові виявляють лейкопенію, еозинофілію, моноцитоз. ШОЕ переважно збільшена, іноді до 40—60 мм/год.
Рецидиви хвороби виникають приблизно у 25 % хворих: ранні — через 2—4 тижні, пізні — через 4—6 місяців.
Менінгеальна форма. При менінгопневмонії у хворих на тлі пневмонії виявляють менінгеальні симптоми. У цереброспінальній рідині виявляється помірний лімфоцитарний цитоз, збільшена кількість білка. Іноді розвивається орнітозний серозний менінгіт без ураження легень.
У 3—5 % хворих орнітоз перебігає без ураження легень, з помірною гарячкою, болем у горлі, міальгією, гепатолієнальним синдромом. Субклінічна (інапаратна) форма гострого орнітозу монії з ураженням різних органів і систем, астеновегетатийним синдромом.
Ускладнення розвиваються рідко. До них належать гепатит, міокардит, менінгіт, поліневрит, іридоцикліт, панкреатит, тромбофлебіт, вторинні бактеріальні захворювання.
Прогноз сприятливий. Можливі рецидиви і перехід хвороби в хронічну форму.
Діагноз. Не дивлячись на поліморфізм клінічних проявів, у перебігу хвороби є деякі особливості, які дозволяють запідозрити орнітоз. 1. Особливості перебігу орнітозної пневмонії — невідповідність між характером рентгенологічних змін в легенях і скупістю аускультативних даних, наявність гепатолієнального синдрому, ураження нервової системи. 2. Поєднання пневмонії з характерними змінами в крові — лейкопенією або нормальною кількістю лейкоцитів із збільшенням кількості моноцитів і значно підвищеною з перших днів хвороби ШОЕ (40—60 мм/год). У кожному випадку, коли у хворого з атиповим ураженням легень спостерігається нормоцитоз або лейкопенія з моноцитозом і різке збільшення ШОЕ, треба проводити диференціальну діагностику з орнітозом. Розпізнати орнітоз неважко, якщо є групові професійні захворювання. Епідеміологічний анамнез значною мірою полегшує діагностику.
Специфічна діагностика. Виділення збудника з крові і харкотиння проводять на курячих ембріонах, культурах клітин, а також шляхом зараження тварин. Значного поширення набув спосіб імунологічної ідентифікації збудника в уражених клітинах прямим імунофлюоресцентним методом.
Основними методами лабораторної діагностики є РЗК і РГГА з орнітозним антигеном. Антитіла з’являються вже на 4—8-й день хвороби. Серологічні дослідження проводять у динаміці хвороби (метод парних сироваток), діагноз підтверджує наростання титру антитіл у 4 рази і більше.
Для ранньої і ретроспективної діагностики використовують внутрішньошкірну алергічну пробу Терських з орнітином — інак- тиво^аною алантоїсною культурою вірусу орнітозу. Результати враховують через 24—48 год. Гіперемія і інфільтрат діаметром до
0 см розцінюють як слабопозитивну реакцію (+), до 2 см — позитивну (2 +), більше за 2 см — різко позитивну (3 +). Проба є позитивною з 2—9-го дня хвороби і протягом кількох місяців, іноді до 2 років.
Диф.Діагноз. проводять з пневмоніями іншої, в тому числі й мікоплазменої етіології, Ку-гарячкою, туберкульозом, бруцельозом, при наявності менінгеального синдрому — з серозним менінгітом*
У хворих на бактеріальну пневмонію спостерігається задишка, біль в грудях, кашель з виділенням гнійного харйотиння, лейкоцитоз із зрушенням лейкоцитарної формули вліво, відповідність клініки хвороби до змін в легенях.
Бруцельоз відрізняється від орнітозу більш поступовим початком. Характерні задовільний стан хворого при наявності тривалої значної гарячки, хвилеподібний характер її, постійна пітливість, фіброзит — основні симптоми, які відрізняють бруцельоз.
Ку-гарячка починається гостро, також характеризується поліморфізмом клінічних проявів, ураженням органів дихання, міальгією. На відміну від орнітозу гарячка ремітуюча, з ознобом, про- фузною пітливістю, ретроорбітальним болем та болем при рухах очима, пневмонія часто носить геморагічний характер, ШОЕ в нормі або незначно збільшена.
Лікування. Найчастіше застосовують антибіотики тетрациклі- нового ряду по 0,2—0,3 г 4 рази на день (доксоциклін по 0,1 г
1 рази на день) або еритроміцин 0,5 г 4 рази на день до 5-го дня нормальної температури тіла. У тяжких випадках антибіотики вводять парентерально. Можна призначати фторхінолони.
З патогенетичних засобів призначають протизапальні і десенсибілізуючі препарати, при тяжкому перебігу хвороби — глікокор- тикостероїди. У комплексному лікуванні широко застосовують вітамінні препарати, дезинтоксикаційні і серцево-судинні засоби. Для лікування хворих на хронічну форму використовують тканинну інактивовану вакцину.
Після виписки реконвалесцент має перебувати під диспансерним наглядом лікаря кабінету інфекційних захворювань протягом 6 місяців.
Профілактика передбачає здійснення санітарно-ветеринарних заходів на птахофермах і птахофабриках, регулювання кількості голубів. З метою запобігання зараженню людей, що працюють на птахофабриках і птахофермах, вживаються заходи особистої профілактики: робота в спецодязі, гумових рукавичках, захисних окулярах.
Специфічна профілактика орнітозу опрацьована недостатньо. Серед осіб контингенту підвищеного ризику зараження рекомендується аерозольна вакцинація інактивованою тканинною орнітоз- ною вакциною.
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 656 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 |
|