АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Лікувальні властивості наперстянки та лікарські форми

Прочитайте:
  1. Антитіла: визначення. Класи і підкласи імуноглобулінів і їх властивості. Генетична регуляція синтезу різних класів і специфічностей імуноглобулінів.
  2. Біохімічні властивості шигел
  3. Будова молекули сахарози і її фізичні властивості.
  4. Вирішите кілька завдань-моделей, використовуючи діагностичні та лікувальні алгоритми.
  5. Властивості крохмалю
  6. Властивості мікобактерій, що використовуються для їх ідентифікації
  7. Властивості пектину
  8. Властивості ферментів
  9. Гонококи. Біологічні властивості, патогенез і мікробіологічна діагностика захворювань. Профілактика і специфічна терапія гонореї та бленореї.
  10. Еволюція коків, їх загальна характеристика. Стафілококи, біологічні властивості, класифікація, практичне значення.

Вступ

Наперстянка або Дигіталіс (лат. Digitális)— рід) трав'янистих рослин, що належить до родини подорожникових (Plantaginaceae). Квіти розміщені на високому стеблі, трубчасті і відрізняються кольорами за видами, від фіолетового до рожевого, білого і жовтого. Найбільш відомим видом наперстянки є наперстянка пурпурова. Це дворічна рослина вирощується в якості декоративної рослини через її яскраві квіти, які варіюються в кольорі, з різними фіолетовими відтінками, а також від світло-сірого до чисто білого. Також квіти можуть мати різноманітні цяточки і плями. Дигіталіс, виділений з наперстянки, довгий час залишався єдиним і незамінним препаратом для лікування хронічної серцевої недостатності; в той же час при передозуваннях він є небезпечною отрутою.

Ця рослина має близько 35 видів, які ростуть в районах Середземномор'я. Також наперстянку можна зустріти в Європі і Західній Азії, вона росте і в північних районах Африки. На території країн колишнього СРСР зустрічається 4 види рослини. Основні різновиди: наперстянка пурпурова, великоквіткова, шерстиста. Дана рослина зростає у листяних і змішаних лісах, узліссях, галявинах.

 

 

 

2. НАПЕРСТЯНКА ПУРПУРОВА
(дзвiночки, збаночки, напальки, наперсник,
наперсниця, натяган, серцева трава, язик волів)
Digitalis purpurea

Дворiчна трав'яниста рослина родини ранникових. Стебло пряме, мало розгалужене. Листки простi, по краю зубчастi. Квiтки двостатевi, неправильнi, пониклi, сидять у пазухах приквiткових листкiв. Цвiте у червнi - липнi. Плід - двогнiздна коробочка.

Вирощують як лiкарську i декоративну рослину.

Для виготовлення галенових препаратiв збирають листя наперстянки наприкiнцi лiта.

Листя наперстянки мiстить глiкозиди (дигiтоксин, гітоксин), флавоноїди, холiн, органiчнi кислоти, стероїднi сапонiни.Галеновi препарати наперстянки позитивно впливають на серце (позитивна iнотропна, вiд'ємна хронотропна, дромотропна, батмотропна дiя), сечогінна.

Глiкозиди наперстянки проявляють кардiотонiчну дiю, обумовлену блокуванням ферменту аденозинтрифосфатази i затрудненням транспорту iонiв калiю через мембрани в мiокардi.

3. НАПЕРСТЯНКА ВЕЛИКОКВІТКОВА
(дзвіночки жовті, жовті дзвоники, збаночки,
кукулиця, напальчик, наперсник жовтий)
Digitalis grandiflora

Трав'яниста багаторiчна рослина родини ранникових. Стебло прямостояче, просте, до 100 см заввишки. Листки черговi, великi (5 - 20 см завдовжки і 2 - 5 см завширшки), видовженоелiптичнi. Квiтки двостатевi, трохи неправильнi, горизонтально вiдхиленi або пониклi, зiбранi в довге однобiчне гроно. Вiночок трубчасто-дзвоникоподібний, блiдо-жовтий, усерединi - з буруватими жилками, зовні - разом з чашечкою залозисто-пухнастий, майже в 4 рази більший за чашечку. Цвiте у червнi - серпнi. Плоди - двогнiздна коробочка.

Наперстянка великоквіткова росте у мiшаних i листяних лiсах Карпат, серед чагарникiв.

Для виготовлення галенових препаратiв стеблові листя наперстянки збирають у червнi - липнi (у рослин другого і наступних років життя) і прикореневi у серпнi - вереснi (у рослин першого року вегетації).Рослина мiстить глiкозиди.

Хімічний склад, фармакологiчнi властивостi, використання, лiкарськi форми i їх застосування, застереження щодо дозування, симптоми отруєння i лiкування - ті ж, що й у Наперстянки пурпурової.

4. НАПЕРСТЯНКА ШЕРСТИСТА
Digitalis lanata

Трав'яниста багаторiчна (в культурі - дворічна) рослина родини ранникових. Стебло прямостояче, просте, до 150 см заввишки. Листки черговi, великi (5 - 20 см завдовжки і 1,5 - 4 см завширшки), видовженоелiптичнi. Квiтки двостатевi, неправильнi, на коротких квітоніжках у пазухах видовженоланцетних приквітків, горизонтально вiдхиленi або пониклi, зiбранi в довге різнобiчне гроно. Вiночок трубчасто-дзвоникоподібний, до 30 мм завдовжки, короткодвогубий; трубочка віночка кулясто здута, буро-жовта, з ліловими жилками; верхні губа неглибоко розсічена на дві трикутні, відігнуті догори лопаті, нижня губа - з маленькими, трикутниками, боковими, відігнутими назовні лопатями, з великою білою або рудоватою лопатоподібною середньою лопаттю. Цвiте у липні - серпнi. Плоди - двогнiздна коробочка.

Наперстянку шерстисту вирощують як лікарську рослину.
Для виготовлення галенових препаратiв стеблові листя наперстянки збирають у червнi - липнi (у рослин другого і наступних років життя) і прикореневi у серпнi - вереснi (у рослин першого року вегетації).
Рослина мiстить глiкозиди.

Хімічний склад - листя наперстянки шерстистої містять глікозиди серед яких головними є лантозиди А, В.С. В незначній кількості інші глікозиди: лантозиди Д і Е, строспезид, одорозид, гіторин та інші. Крім того у листі містяться стероїдні сапоніни.

Фармакологiчнi властивостi, використання, лiкарськi форми i їх застосування, застереження щодо дозування, симптоми отруєння i лiкування - ті ж, що й у Наперстянки пурпурової.

 

Лікувальні властивості наперстянки та лікарські форми.

Ця лікувальна трава визнана одним з найважливіших серцевих лікарських засобів, вона лікує важкі порушення кровообігу і хронічну серцеву недостатність. Її застосовують при гіпертонії і набряках, утворених при розладі серцевої діяльності. Лікарські препарати з наперстянки не можуть застосовуватися протягом тривалого часу, але вона прекрасно всмоктується і поверхнево діє на шлунково-кишковий тракт. Максимальна дія спостерігається протягом 8-12 годин. Препарати з цієї лікарської рослини зменшують задишку, нормалізують пульс, загальний стан при цьому значно поліпшується.

В Офіційній медицині і ветеринарії широко застосовується наперстянка у фармакології. Це препарати, за допомогою яких лікують хвороби серця - Гіталов, Дігіпурен, Лантозид, Кордігід, Дигітоксин, листя наперстянки та сухий екстракт трави в таблетках. У народній медицині застосовують наземні частини рослини, листя, стебла і квіти. Їх можна збирати на першому році життя рослини кілька разів за сезон. У Фармакології з листя отримують дигитоксин і гітоксін в кристалічному вигляді, і речовину кордігід, яка є сумою всіх глікозидів. Найчастіше для цього використовується пурпурова і великоквіткова наперстянка. Шерстиста наперстянка використовується для отримання препаратів, регулюючих діяльність серцевого м'яза, одержаних з Целаніду, що містяться в цьому сорті трави. У народній медицині використовують настої і відвари пурпурової наперстянки. Порошок з її листя застосовують для загоєння ран і використовують при нервових розладах.

 

 


Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 739 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.004 сек.)