АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Двозондовий метод виміру питомої провідності
Загальні відомості
Застосовується для виміру питомого опору зразків, що мають правильну геометричну форму з відомим поперечним перетином.
Через торцеві грані зразка (рис. 1.1) із нанесеними на них омічними контактами пропускається електричний струм I. На поверхні зразка уздовж лінії струму розташовуються два зонди на відстані S один від одного і вимірюється різниця потенціалів U між ними. Питомий опір зразка обчислюється по формулі:
(1.1)
де А - поперечний перетин зразка.
Похибка методу визначається помилками у визначенні величин, що входять у розрахункову формулу. Щоб виключити вплив падіння напруги на контактних опорах потенційних зондів, різниця потенціалів вимірюється або потенціометром або вольтметром, вхідний опір яких приблизно в 105 раз вище опору зразка. На точність виміру також впливає фотопровідність і фото-ЕРС, тому рекомендується проводити вимір у затемненій камері. Зразок може нагріватися при проходженні через нього струму, а так як температурний коефіцієнт опору напівпровідників високий, зміна температури в процесі виміру буде змінювати питомий опір зразка. Тому струм через зразок повинен бути мінімальним, але при цьому повинен забезпечити необхідну точність виміру напруги. Крім того, для усунення температурного градієнту, який може виникнути через нерівномірне виділення тепла на випрямляючих струмових контактах (ефект Пельтьє), виміри проводять при двох полярностях струму і питомий опір визначають як середнє з двох отриманих значень:
(1.2)
Щоб забезпечити рівномірне проходження струму по перетину зразка в місці розташування потенційних зондів, їх розташовують від найближчого струмового контакту на відстані, яка б перевищувала в три рази найбільшу сторону поперечного перетину зразка. Для даного методу необхідні протяжні зразки правильної форми і омічні контакти, що потребують спеціальної технології нанесення (сплавні або електролітично нанесені), для цілей оперативного технологічного контролю двухзондовий метод не застосовується.
Дата добавления: 2015-09-18 | Просмотры: 510 | Нарушение авторских прав
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|