Сприйнятливість та імунітет
Третьою ланкою епідпроцесу є сприйнятливий організм, оскільки лише в ньому може розвинутись інфекційний процес у відповідь на вторгнення мікроорганіму
Сприйнятливість – це видова здатність організму реагувати на інфікування розвитком хвороби або носійства. Вона буває високою, яка відзначається особливостями збудників (патогенністю, адаптованістю до організму хазяїна, інфекційною дозою), а також залежить від організму хазяїна (стану імунітету). Тоді захворювання проявляються яскравими клінічними ознаками.
Разом з тим, людина має видову несприйнятливість, що передається за спадковістю.
Відповідно це – резистентність макроорганізму, тобто природна несприйнятливість. Вона базується на багатьох неспецифічних і специфічних факторах захисту.
Фактори неспецифічної резистентності: шкіра, слизові оболонки, миготливий епітелій, нормальна мікрофлора, лізоцим, шлунковий сік, фагоцитоз, гуморальні фактори (норм. антитіла, комплемент, лейкіни, інтерферон).
Специфічні фактори. Імунітет – властивість організму оберігати свою антигенну постійність впродовж життя.
ІМУНІТЕТ
Імунітет може бути природженим і набутим. Природжений імунітет у свою чергу буває видовим, завдяки якому люди не заражаються багатьма хворобами тварин, і материнським (пасивним), що зумовлений наявністю у новонароджених антитіл, отриманих від імунної матері через плаценту або з грудним молоком. Саме цей імунітет оберігає дітей перших
3-6 міс життя від краснухи, кору та деяких інших інфекційних хвороб.
Після перенесеної інфекції виробляється природний (активний) імунітет. Набутий природний імунітет після хвороби може бути стерильним (коли збудник видалений з організму цілком) і нестерильний (при зберіганні збудника в макроорганізмі) – туберкульоз, бруцельоз, сифіліс.
Штучний імунітет створюється організмом активно, у відповідь на введену вакцину, або виникає пасивно, після введення імунної сироватки чи імуноглобуліну, що містять антитіла до певного збудника.
На формування імунітету впливають:
- індивідуальні особливості (у одних – імунітет формується, у інших – ні);
- вік (у дітей, осіб старечого віку – знижений);
- особливості харчування (нестача білків, вітамінів – знижує);
- клімат (у південних р-нах формується активніше);
- екологія (Чорнобильська аварія змінила реактивність людей).
Крім індивідуального, розрізняють колективний імунітет – імунний прошарок населення.
Колективний – несприйнятливість суспільства. Він створюється внаслідок перенесеної епідемії або масовій вакцинації і завдяки високого матеріального та культурного рівня. Вакцинацію можна вважати успішною, якщо після неї в колективі не менше 80% осіб набуває повноцінного імунітету. Тоді створюється достатній імунний прошарок населення (частка осіб, які несприйнятливі до певної інфекційної хвороби).
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 478 | Нарушение авторских прав
|