АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Природні глікозиди
До сполук, що зустрічаються в природі у вигляді глікозидів, належать багато рослинних пігментів (антоціани), ароматичні речовини (ванілін і амігдалін), стероїди (глікозиди, що збуджують серцеву діяльність, сапоніни), нуклеозиди (входять до складу нуклеїнових кислот), дубильні речовини.
Амігдалін C20H27O11N ∙ 3H2O міститься в насінні гіркого мигдалю (2,5— 3,5%), в кісточках персика (2—3%), абрикосів і слив (1—1,8%), вишень (0,8%), яблук, груш, в листі лавровишні та інші. Утворює кристали слабко-гіркого смаку, легко розчиняються у воді і спирті при нагріванні, але погано розчинні на холоді.
Гідроліз амігдаліну:
Глюкоза міститься в амігдаліні у вигляді дисахариду генціобіози.
Гідроліз синігрину:
Будова синігрину виражається формулою:
Трисахариди і тетрасахариди
| Рафіноза (мелітриоза), або α-галактозидо-сахароза, або6-(α-галактопіранозидо)-α-глюкопіранозидо-β-фруктофуранозид. Міститься вневеликих кількостях в цукровому буряку, не має солодкого смаку. При повному гідролізі рафіноза утворює D -фруктозу, D -глюкозу и D -галактозу. При обережному гідролізі рафінози кислотами або ферментом інвертазою утворюються D -фруктоза и біоза (мелібіоза), яка подібно молочному цукру, виявляє відновлювальні властивості, а при гідролізі розщеплюється на D -галактозу и D -глюкозу. Під дією ферменту α -галактозидази, що міститься в емульсині, рафіноза розщеплюється на D -галактозу и сахарозу.
|
| Меліцитоза(α-глюкозидо-сахароза), або 3-(α-глюкопіранозидо)-β-фруктофуранозидо-α-глюкопіранозидом; міститься вдеяких сортах манни. При гідролізі меліцитоза розщеплюється на дві молекули D -глюкози та одну молекулу D -фруктози, а при неповному гідролізі дає D -глюкозу ібіозу — фуранозу.
|
| Генціаноза 6-(β-глюкозидо)-сахароза, або 6-(β-глюкопіранозидо)-α-глюкопіранозидо-β-фруктофуранозид. Вона міститься в корінні горечавки (Gentiana lutea). При повному гідролізі генціанози утворюються дві молекули глюкози та одна молекула фруктози. Розбавленою сульфатною кислотою та ферментом інвертазою вона розщеплюється на фруктозу та генціобіозу.
|
| Манеотетроза (стахіоза), або α-галактозидо-α-галактозидо-сахароза міститься в манні поряд з меліцитозою. При гідролізі вона утворює дві молекули галактози, одну молекулу глюкози та одну молекулу фруктози.
|
|
Полісахариди
Полісахариди, або глікани – складні вуглеводи, молекули яких мають більше 10 моносахаридних залишків, сполучених між собою О-глікозидними зв’язками і утворюючих лінійні або розгалужені ланцюги.
Крохмаль – полісахарид рослин, який синтезується у клітинних органелах (хлоропластах і амінопластах) листків рослин внаслідок процесів фотосинтезу:
6CO2 + 6H2O hν С6Н12О6 + 6О2 (хлорофіл глюкоза)
n С6Н12О6 → (C6H10O5)n + n Н2О (крохмаль)
Крохмаль накопичується у вигляді зерен різних форм і діаметрів (15 – 33мкм), що характерні для кожного виду і навіть сорту рослин, в зерні, цибулинах, бульбах, листі і стеблинах. Вміст крохмалю в зерні рису досягає 60 – 80% загальної маси, житі – 63, пшениці – 75 – 80%, гречці – 50, бульб картоплі – 12 – 24%.
| Крохмаль – суміш двох полісахаридів:
8 амілози (лінійний полісахарид), побудований із залишків α-D-глюкопіранози, що зв’язані 1→ 4-звязками.
8 амілопектину (розгалужений полісахарид), де залишки α-D-глюкопіранози сполучені між собою зв’язками 1→4 і 1→6.
| Структура крохмалю: а ‑ амілоза з характерною для неї спіральною структурою; б ‑ амілопектин, утворює в точках розгалуження зв’язки типу 1-6.
| Схеми будови амілози (А) та амілопектину (Б):
а – глюкозний залишок з вільним глікозидним гідроксилом (альдегідний початок ланцюга).
Пунктиром вказана границя остаточного декстрину, утвореного при ферментативному гідролізі під дією β-амілази.
| У зерні кукурудзи вміст амілози може досягати в складі крохмалю 82%, яблук – до 100%. Молекулярна маса амілози становить у середньому 200тис., амілопектину – 1млн.
Крохмаль – білий аморфний порошок, не розчиняється у холодній воді, при розчиненні в гарячій воді утворює крохмальний клейстер.
Характерна кольорова реакція на крохмаль – синє забарвлення розчином йоду з йодидом калію (дає амілоза).
Гідроліз крохмалю:
Крохмаль – сировина для одержання глюкози, використовують для виготовлення присипок, паст, таблеток і крохмальних капсул для лікарських препаратів. При деяких порушеннях діяльності травного каналу може бути використаний самостійно як обволікаючий засіб.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 796 | Нарушение авторских прав
|