ІНФУЗІЙНА ТЕРАПІЯ
ІНФУЗІЙНА ТЕРАПІЯ
Лекція №1
Вузлові питання:
- історичний огляд теми;
- ідентифікація крові по групі і Rh – фактору;
- показання та протипоказання до переливання крові;
- види крові, компоненти крові, препарати крові;
- засоби зберігання крові;
- проби перед переливанням крові;
- методи і засоби переливання крові. Механізм дії перелитої крові.
Перші спроби переливання крові були зроблені в 16 – 17 ст. Але переважна більшість пацієнтів гинула. Причини смерті тоді були невідомі. На початку 20 ст., завдяки роботам Борде та І. І. Мєчнікова, стало відомо про імунітет, аглютинацію, та гемоліз.
В 1901 р. віденський лікар Ландштейнер опублікував данні про існування у людей 3 груп крові.
В 1907 р. чеський лікар Я. Янський відкрив IV групу крові і розробив повну, сучасну класифікацію груп крові. Але навіть переливання одногрупної крові доволі часто приводило до тяжких ускладнень, смерті пацієнтів. В 1939 р. американський учений Вінер відкрив в еритроцитах людини ще один білок, що має антигенні властивості, який він назвав резус – фактор.
Ідентифікація крові: диференціювання крові по системі АВО засноване на 4 комбінаціях 2 антигенів /аглютиногенів/ що знаходяться в еритроцитах і позначаються літерами А і В та 2 антитіл /аглютинінів/, що знаходяться в плазмі крові і позначаються літерами - a, b.
Одноіменні АГ та АТ утворюють комплекс АГ – АТ, що веде спочатку до склеювання еритроцитів /аглютинації/, а потім до їх руйнування /гемолізу/.
ГРУПИ КРОВІ
1 гр.: О / a b / - О / І /
2 гр.: А / b / - А / ІІ /
3 гр.: В / a / - В / ІІІ /
4 гр.: АВ / О / - АВ / IV /
Кров О / І / гр. – “ідеальний” донор, кров АВ / ІV / гр. – “ідеальний” реципієнт. Кров “ідеального” донора небезпечна /феномен “зворотньої” аглютинації /. Сучасна трансфузіологія вимагає переливати тільки одногрупну кров. У виняткових випадках, по життєвих показаннях, можна перелити кров “ідеального” донора, але не більше 500 мл.
ВИЗНАЧЕННЯ ГРУПИ КРОВІ:
1. Цоліклонами анти – А та анти – В.
2. Стандартними сироватками.
Порівняльна таблиця аглютинації при визначенні групи крові цоліклонами та стандартними сироватками:
групи
крові
| цоліклони
| стандартні сироватки
| анти - А
| анти - В
| І (ab)
| ІІ (a)
| ІІІ (b)
| О /І /
| -
| -
| -
| -
| -
| А / ІІ /
| +
| -
| +
| -
| +
| В / ІІІ /
| -
| +
| +
| +
| -
| АВ /ІV/
| +
| +
| +
| +
| +
|
РЕЗУС – ФАКТОР: зараз відомі 6 білків цієї системи:
Rh0, rh` rh``, Hr0, Hr`, Hr``
Реципієнт, у якого відсутній АГ Rh0, вважається резус – негативним.
Донор, у якого відсутній АГ Rh0, але є rh’ або rh”, вважається резус – позитивним.
ВИЗНАЧЕННЯ РЕЗУС – ФАКТОРУ: а/ за допомогою стандартних сироваток – анти-резус експрес – методом /на чашці Петрі/; б/ за допомогою стандартних анти резус-антитіл – самостійне вивчення.
ПОКАЗАННЯ ТА ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ПЕРЕЛИВАННЯ КРОВІ:
- див. графічну схему.
Види крові. Наказом МОЗ України №164 від 05.07.99 р. переливання цільної крові заборонено. Згідно „Інструкції з застосування компонентів крові” дозволяється переливати по життєвих показаннях при масивній крововтраті компоненти та препарати крові (див. граф. схему).
Засоби зберігання компонентів крові:
1. В рідкому стані при Т + 4о С. Термін зберігання: у скляних флаконах 7 – 10 днів, у пластикових мішках – 1 міс. Оптимальний термін зберігання компонентів крові – 1 – 3 доби.
2. В замороженому стані. Може зберігатися роками. Стає можливим утворення банків крові.
Проби на сумісність крові донора і реципієнта:
· Проба на індивідуальну сумісність (по системі АВ0)
· Проба на резус-сумісність
· Біологічна проба
Методи і засоби переливання компонентів крові:
Методи
Засоби:
- по шляху введення: в/в, в/а
- по швидкості введення: крапельно, струминно
- автогемотрансфузія
- обмінне переливання
Механізм дії перелитих компонентів крові:
- гемостатична
- поповнення обсягу еритроцитів (переносники кисню від легень до органів і тканин)
Питання до домашнього завдання
1. В лікарню надійшов пацієнт з геморагічним шоком ІІІ ст. і декомпенсованою серцевою недостатністю. Чи можна йому переливати компоненти крові?
2. У вищеозначеного пацієнта Ви визначили ІV групу крові. Одногрупної крові немає ні в лікарні, ні на СПК. Ваші пропозиції?
3. У резус-негативної жінки після патологічних пологів /відшарування нормально розташованої плаценти / мається крововтрата 1800 мл. В лікарні є тільки одногрупна резус-позитивна кров. Ваші пропозиції?
ІНФУЗІЙНА ТЕРАПІЯ
Лекція№2
Вузлові питання:
- служба крові, її задачі, підрозділи. Види донорів;
- гемотрансфузійні реакції та ускладнення: патогенез, клініка, діагностика, лікування;
- кровозамінники: групи, пострансфузійні ускладнення;
СЛУЖБА КРОВІ – це широка мережа спеціальних організацій і промислових підприємств, які забезпечують лікувальні заклади компонентами та препаратами крові, а також кровозамінниками.
СТРУКТУРА:
1. Інститути гематології.. Ведуть наукові дослідження, забезпечують організаційно – методичне керівництво закладами служби крові в країні.
2. Республіканські, обласні, міські станції переливання крові / СПК /. Ведуть заготовку крові, її апробацію, одержують з крові її компоненти, постачають плазмою крові підприємства по її переробці, забезпечують лікувальні заклади кров”ю та її компонентами.
3. Відділення переливання крові при лікарнях. Заготовляють свіжу донорську кров, організують і проводять трансфузійну терапію в даному лікарському закладі.
4. Підприємства по виготовленню препаратів з плазми крові, а також по виготовленню кровозамінників.
ДОНОР – целюдина, що передає свої тканини і органи тим пацієнтам, що їх потребують / РЕЦИПІЄНТАМ /.
ВИДИ ДОНОРІВ – див. граф. схему.
УСКЛАДНЕННЯ І РЕАКЦІЇ ПІСЛЯ ПЕРЕЛИВАННЯ КРОВІ:
ГЕМОТРАНСФУЗІЙНІ УСКЛАДНЕННЯ:
1. ГЕМОЛІТИЧНИЙ ШОК. Причини: несумісність крові донора і реципієнта по системі АВО, резус – фактору та інших антигенах еритроцитів.
ПАТОГЕНЕЗ: див. граф. схему.
КЛІНІКА: складається з 3-х синдромів:
а/ шок;
б/ гостра ниркова недостатність;
в/ геморагічний діатез.
Під час гемотрансфузій або зразу після неї виникає різка слабкість, головокружіння, озноб, біль за грудиною та в поперековій ділянці, нудота, блювання, акроцианоз, дистальні відділи кінцівок холодні, частий, слабкий пульс, низький АТ, руховий неспокій.
Сироватка крові рожевого кольору, сеча червоного або бурого кольору /м’ясних помиїв/. Через декілька годин в сироватці різко підвищується кількість непрямого білірубіну /клінічно проявляється жовтяницею/. В аналізі сечі – грудки гемоглобіну, зруйновані еритроцити. До клініки шоку через декілька годин приєднується оліго-анурія, загальмованість, млявість, біль в поперековій ділянці, застійні хрипи в легенях, набряки.
Симптоми геморагічного діатезу: посилена кровоточивість з рани та місць ін’єкцій, крововиливи в інтактні тканини, носова, легенева, з ясен, шлунково-кишкова кровотеча. Летальність – 25%.
ПЕРША ДОЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА:
а/. Негайно припинити гемотрансфузію.
б/. Голку з вени не видаляти!
в/. Викликати лікаря.
ЛІКУВАННЯ: див. граф. схему.
ПРОФІЛАКТИКА: Перед переливанням компонентів крові обов’язково провести визначення групи крові донора і реципієнта, провести проби на індивідуальну, резус-сумісність, біологічну проби.
2. СИНДРОМ ГОМОЛОГІЧНОЇ КРОВІ.
Розвивається при переливанні не менше 2500 мл донорської крові за добу.
А. Цитратний шок. Причина: різке зниження в плазмі крові реципієнта концентрації іонів кальція внаслідок сполучення його з цитратним іоном, відносна гіпокаліємія внаслідок збільшення концентрації іонів натрію.
Клініка: серцеві аритмії аж до фібріляції шлуночків, тетанічні м’язові судоми, зниження АТ, тахікардія.
Профілактика: в/в введення 10 мл 10% розчину кальцію хлориду на кожні 500 мл перелитої крові.
Лікування: повільне в/в введення 10% розчину кальцію хлориду до припинення судом, протишокова терапія, при серцевих аритміях – антиаритмічні препарати, при фібриляції серцевого м’язу – електродефібриляція.
Б. Синдром малого викиду - /гостра серцево-судинна недостатність/.
Причина: перевантаження правих відділів серця великою кількістю влитих в венозне русло компонентів і препаратів крові.
Клініка: затруднення дихання, акроцианоз, зниження АТ, підвищення ЦВТ до 300 – 400 мм вод. ст., порушення серцевої діяльності.
Лікування: припинити трансфузію, зробити кровопускання, інгаляція кисню, введення судиннозвужуючих /мезатон, адреналін, ефедрин/, 40% розчину глюкози, 2,4% еуфіліну, серцевих глікозидів /корглікон, строфантин/. При явищах клінічної смерті – серцево-легенева реанімація.
Профілактика: крапельне введення компонентів і препаратів крові, а при необхідності струменевого введення – проводити його дробно, з перервами.
В. Масивне переливання крові “ІДЕАЛЬНОГО” донора / більше 500 мл /. Причина: АТ плазми донора вступають в реакцію з АГ еритроцитів реципієнта ® аглютинація ® гемоліз.
Лікування: див. гемолітичний шок.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 1193 | Нарушение авторских прав
|