АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Деякі бактерії живуть в шлунково-кишковому тракті тварин і людей, що забезпечує процес травлення.

Прочитайте:
  1. A) усиления процессов аэробного окисления субстратов в цикле Кребса
  2. B) любые сведения, полученные в ходе производства по делу с соблюдением требований уголовно-процессуального законодательства, имеющие отношение к делу
  3. B) Невроз с преобладанием процесса торможения
  4. E) Нарушение мнестических процессов при поражении лобных долей мозга
  5. E. запальні процеси грудної клітки
  6. I. Свищи, обусловленные патологическими процессами в брюшной полости и её органах.
  7. II етап. Контроль за процесом адаптації першокласників до школи
  8. II. Изменения, претерпеваемые личностью по мере развития процесса
  9. IV. Організація навчально-виховного та реабілітаційного процесу
  10. L. Участие желчи в процессе пищеварения.

27. Бактерії наносять не тільки користь, але і шкоду. Вони розмножуються в продуктах, харчування, викликая тим самим їх псування. Щоб призупинити розмноження, продукти пастеризують (витримують півгодини при температурі 61–63 °C), зберігають на холоді, висушують (вялять або коптять), солять або маринують.

Бактерії викликають тяжкі захворювання у людини (туберкульоз, сибірську виразку, ангіну, харчові отруєння, гонорєю та ін.), тварин і рослин (наприклад, бактеріальний опік яблунь). Сприятливі зовнішні умови підсилюють швидкість розмноження бактерій і можуть викликати епідемії. Хвороботворні бактерії проникають в організм повітряно-крапельним шляхом, через рани і слизову оболонку, травний тракт, кров.

У кишечнику в дорослих і дітей основну масу мікрофлори складають анаеробні тафакультативно анаеробні мікроорганізми. Роль кишкової мікрофлори:

1) формує нормальну слизувату оболонку кишечнику;

2) бере участь у руйнуванні надлишку травних секретів (наприклад, ентерокінази і фосфатази);

3) бере участь у процесах детоксикації деяких фармакологічно активних речовин, що надходять ззовні чи утворюються в процесі травлення;

4) синтезує вітаміни групи В, нікотинову, фолієву кислоти (Е. coli, лактобактерії, біфідобактерії);

5) сприяє нормальному розвитку лімфоїдної тканини кишечнику;

6) беруть участь в обміні речовин: мікроби кишечнику можуть впливати на газовий обмін, активізуючи функцію щитовидної залози;

7) є антагоністами патогенних бактерій.

Деякі представники кишкової мікрофлори є умовно-патогенними бактеріями і при зниженні захисних сил організму здатні викликати різні захворювання.

Умовно-патогенні мікроорганізми володіють вираженою біологічною пластичністю, що дозволяє їм адаптуватися до існування в різних екологічних ситуаціях. Для одних природним середовищем проживання є організм людини, для інших — організм окремих видів тварин, а для деяких зовнішнє середовище. У кишечнику людини живуть наступні умовно-патогенні бактерії: Е. coli, Klebsiella, Proteus, Enterobacter, Serratia, Providentia, Pseudomonas.

В останні роки інтенсивно досліджуються механізми, відповідальні за специфічну адгезію. Установлено, що елементами, відповідальними за неї, є поверхневі структури бактерій, що містять лектини, що комплементарні відповідним рецепторам, розташованим на мембранах епітеліальних кліток. Лектини являють собою широко розповсюджені з'єднання білкової чи глікопротеїнової природи, що виявляють специфічну й оборотну вуглеводнезв’язуючу активність. Будучи медіаторами адгезії, лектини можуть бути локалізовані в мембранах бактерій, на їх поверхні, а також на специфічних фімбріях, що, проходячи крізь товщу екзополісахаридно-муцинового матриксу, фіксують бактерії до відповідного рецепторам епітеліальних кліток. Останні являють собою глікосфінголіпіди.

Бактерії можуть адгезуватися і до рецепторів, локалізованим у муциновом шарі на інших мікроорганізмах (опосередкована адгезія). Своєрідність рецепторів детермінується генетично в кожного індивідуума, про що свідчить наявність майже цілком ідентичної анаеробної і аеробної мікрофлори в однояйцевих, але не в різнояйцевих близнюків людини. Будучи укладеною у високогідратований екзополісахаридномуціновий матрикс (біоплівку), нормальна мікрофлора, як рукавичка, покриває шкіру і слизуваті оболонки, і більш резистентна до впливу несприятливих факторів фізичної, хімічної і біологічної природи чи їх комбінацій у порівнянні з вільно плаваючими бактеріями.

Функціонально біоплівка нагадує роль плаценти. Якщо плацента регулює взаємини плоду й організму матері, то біоплівка виконує схожу роль, регулюючи взаємини між макроорганізмом і навколишнім середовищем. Крім того, мікроорганізми, що входять до складу біоплівка, здійснюють численні метаболические реакції, утягуючи в процеси синтезу і деградації як з'єднань, утворених в організмі хазяїна, так і чужорідних субстанций, беруть участь у процесах розпізнавання, абсорбції і транслокации як корисних, так і потенційно шкідливих агентів. Наукові досягнення і клінічні спостереження в цьому напрямку переконливо свідчать, що мікробіоценози хазяїна дійсно є його інтегральною частиною, своєрідним екстракорпоральним органом, що має важливе значення у фізіології людини і тварин. Подібно тому, як еукаріотичні клітки органів і тканин вищих організмів диференціювалися і виконують визначені функції, так і симбіотичні асоціації анаеробних бактерій також спеціалізувалися, регулюючи конкретні біохімічні реакції і фізіологічні функції макроорганізму в природних умовах його мешкання.

Нормальна мікрофлора, насамперед кишечника, робить виражене детоксиціюючу дію як у відношенні з'єднань, що потрапляють ззовні, так і утворюються в організмі хазяїна. Процес детоксикації за участю нормальної мікрофлори йде по декількох напрямках: біотрансформація з утворенням нетоксичних кінцевих продуктів, мікробна трансформація, що супроводжується утворенням метаболітів, що піддається швидкої деструкції в печінки, зміну полярності з'єднань таким чином, що змінюється швидкість їхній екскреции в навколишнє чи середовище транслокації в кров'яне русло. Як “природний біосорбент” нормальна мікрофлора здатна також акумулювати значну кількість різних токсичних продуктів, включаючи метали, феноли, отрути рослинного, тваринного і мікробного походження, інші ксенобіотики. Усі процеси детоксикації із залученням нормальної мікрофлори йдуть переважно в умовах анаеробіозу за рахунок гідролітичних і відбудовних реакцій.

Отже, коли констатується участь мікрофлори хазяїна в регуляції газового складу, морфогенезі тканин, водно-сольовому, енергетичному й іншому обміні, забезпеченні колонізаційної резистентності, кишково-печіночної рециркуляції органічних і неорганічних з'єднань, детоксикації ендо- і екзогенних субстанцій і інших анатомічних і фізіологічних проявах, передбачається наявність в організмі конкретних груп анаеробних і інших бактерій, що специфічно регулюють одну чи кілька перерахованих функцій.

 

 

29. Симптоми захворювань, викликаних бактеріями, зазвичай пояснюються діями ядів, продукуємих цими мікроорганізмами або утворюючихся при їх розпаді, проти бактерій існують природні і синтетичні лікарські препарати (наприклад, пеніцилін, руйнуючі клітинну оболонку бактерії, або стрептоміцин, блокуючі рибосоми бактерій).

В останні роки загальновизнаним є твердження, що здоров'я населення і виникнення багатьох "хвороб цивілізації" значною мірою пов'язане зі станом нормальної мікрофлори організму людини. Саме тому в розвинених країнах наприкінці XX століття значного поширення отримав новий напрямок медицини та харчової біотехнології - промислове виробництво і масове застосування продуктів харчування, спрямованих на корекцію нормальної мікрофлори трав'яного тракту.

У нормальній мікрофлорі кишечнику людини переважають корисні мікроби (96-99 відсотків від загальної кількості), а мікроорганізми, здатні викликати різні захворювання, перебувають в абсолютній меншості. Такий стан називається нормобіоценозом.

Якщо в мікрофлорі відбувається зменшення кількості біфідо- та лактобактерій, спостерігається ріст умовно-патогенних і навіть патогенних мікроорганізмів, розвивається дисбактеріоз.
Ми звикли пов'язувати дисбактеріоз тільки з порушенням травлення. Алі існує багато і прихованих його проявів, оскільки функції, які здійснюють корисні бактерії, є набагато ширшими.

Корисна мікрофлора перешкоджає розвитку алергій, позитивно впливає на імунну систему, тому діти та дорослі з нормальним її станом значно рідше хворіють на гострі респіраторні вірусні інфекції, і ці захворювання в них мають набагато легший перебіг. Корисні мікроорганізми регулюють всмоктування холестерину, отже, ведуть боротьбу з атеросклерозом. Зрозуміло, що коли нормальний мікробіоценоз порушується, усі перераховані вище функції не виконуються чи здійснюються не в повному обсязі. На цьому тлі активізуються захворювання всіх систем організму: травної, імунної, урогенітальної, дихальної, кровотворної, серцево-судинної, нервової, кістково-м'язової. Тобто, дисбактеріоз часто стає однією з ланок у ланцюжку хворобливих станів.
Поряд із біопрепаратами, для лікування і профілактики дисбактеріозу та супровідних йому захворювань фахівці всі частіше рекомендують пацієнтам функціональні продукти харчування. У першу чергу, до них належати кисломолочні продукти. Такі продукти набувають усі більшої популярності. У Японії, наприклад, яка вийшла на перше місце у світі щодо середньої тривалості життя, до 30 відсотків різних продуктів, аж до цукерок і морозива, збагачується біфідобактеріями, які в нас лише іноді додають до кисломолочних продуктів. Японці переконані, що таким раціоном смороду досягають глобальної мети — зміцнення здоров'я нації.

 

 

30. Існують наступні засоби боротьби з бактеріями:

v висушування;

v пастерізація (засіб консервування молока та інших продуктів шляхом одноразового підігріву до 60-70°С протягом 15-30 хвилин);

v стерілізація (при дії пару з температурою більше 100°С протягом 20 хвилин або за допомогою вогню);

v охолодження (воно не викликає загибель, але призупиняє життедіяльність бактерій);

v консервування (дія солей);

v ультрафіолетовє опромінювання;

v дезинфекція для знищення хвороботворчих
бактерій.

 

 

31. Значення бактерій в житті людини

• • Бактерії молочнокислого бродіння використовують для виготовлення молочнокислих продуктів (сир, кефір, масло, сметана); в сільскому господарстві — при силосуванні кормів, квашенні капусти, засолці огірків і помідорів.Бактерії оцетнокислого бродіння використовують для отримання винного оцету, який використовують для маринування плодів і овочів.Вони використовуються в шкіряній і текстильній промисловості при замочуванні льону і коноплі, в мікробіологічній промисловості, в медицині для виготовлення сироваток, вакцин, антибіотиків Бактерії активно використовують в геній інженерії і в біотехнології.

 

• 32. В той самий час бактерії гниттяя і бродіння призводять до псування продуктів.

З життєдіяльністтю деяких бактерій повязано біологічне руйнування багатьох промислових матеріалів (дерево, папір, картон та ін.).

Більшість видів бактерій (патогенні викликають захворювання у людини (холера, чума, дизинтерія, тиф та ін.), домашніх тварин (бруцельоз), культурних рослин (бактеріоз).Для боротьби з ними використовують антибіотики, бактеріофаги, прививки, организовують роботу по ліквідації місць заражень. Для профілактики захворювань необхідно загартовувати організм, виконувати правила санітарії та гигиєни.

 

33. Підводячи підсумки, можна сказати, що, в першу чергу, бактерії в кругообігу життєдіяльності на Землі, відіграють дуже велику позитивну роль. Досліджуючи бактерії, фізіологи, мікробіологи мають великі перспективи: адже це генна інженерія, використовування бактерій у сільському господарстві, медицині.

Але не потрібно забувати, що бактерії можуть бути величезним злом, адже існує патогенна флора (не характерна для даного виду), яка може викликати захворювання. Захворювання можуть носити характер епідемії чи пандемії. Не потрібно забувати і про сапрофітну флору (яка є характерна для даного виду), але при певних умовах може стати агресивною для цього ж виду і призвести до його загибелі. Такими умовами можуть бути: різке ослаблення організму, дія радіоактивних факторів, забрудненого середовища. Отже, давайте жити в гармонії із природою, самими собою.

Дякую за увагу.

 

 

 

 


Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 488 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.01 сек.)