ЧЕРЕВНИЙ ТИФ. ПАРАТИФИ А, В
Це гострі інфекційні хвороби, що характеризуються бактеріемією, загальною інтоксикацією, збільшенням печінки і селезінки та ураженнями лімфатичної тканини тонкої кишки з утворенням виразок.
Актуальність. Питома частка цих захворювань у загальній структурі інфекційних хвороб відносно низька, однак соціально-економічні збитки від черевного тифу у зв'язку з тривалим перебігом і тяжкими ускладненнями (кишкова кровотеча, перфорація кишок) та можливим хронічним носійством збудника великі. Летальність від черевного тифу досягає 0,1-1 %. Зараз через легший і часто нетиповий перебіг збільшується кількість помилок у діагностиці тифів.
Етіологія. Збудники черевного тифу – Salmonella typhi, паратифів АйВ- Salmonellae раratyphi А еt В. Фаготипування збудників допомагає у встановленні епідеміологічних зв'язків (виявлення джерела і шляхів передачі інфекції) між окремими захворюваннями та ідентифікації культур.
Ці бактерії відносно стійкі до факторів довкілля, однак, як правило, в зовнішніх об'єктах не накопичуються. Виняток становлять молоко, м'ясний фарш, бульйон, вінегрет, у яких можливе розмноження збудників. У грунті зберігаються протягом 1-9 міс, у воді - до 4 тижнів, у фекаліях - близько року. Salmonella раratyphi В стійкіша за збудників черевного тифу і паратифу А. Вони витримують низькі температури, у разі нагрівання швидко гинуть. Під дією хлораміну, фенолу, сулеми у звичайних концентраціях гинуть через декілька хвилин.
Джерело збудника. При черевному тифі і паратифах джерелом збудника є людина, при паратифі В допускають можливість зараження також від тварин і домашніх птахів. Хворі виділяють збудників у довкілля з калом і сечею. Бактерювиділення починається в кінці інкубаційного періоду, різко посилюється в розпал хвороби і зменшується в період видужання; іноді переходить у тривале бактеріоносійство (частіше при паратифах).
Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять хронічні бактеріоносії, позаяк їх у багато разів більше, ніж хворих. Вони виділяють збудників роками, а хворі - лише протягом кількох тижнів. Носії перебувають у звичайних побутових умовах, спілкуються з різними людьми, а хворі ізольовані. Найчастіше хронічними носіями стають особи середнього і старшого віку, що мають 2-у групу крові, хронічне запалення жовчних і сечових шляхів. Більшість заражень відбувається саме від здорових бактеріоносіїв.
Найчастіше такі особи виділяють сальмонел з випорожненнями, рідше - із сечею. Останнє особливо небезпечне, оскільки сечовипускання здійснюється частіше, ніж дефекація, іноді в не відведених для цього місцях. Найбільшу небезпеку становлять носії, котрі працюють у системі водопостачання, харчової промисловості, громадського харчування, в дитячих закладах.
Прояви епідемічного процесу. Для черевного тифу та паратифів властива літньо-осіння сезонність. Як і в більшості кишкових інфекцій, це пов'язано з активізацією шляхів передач: інфекції у цю пору, сприятливими умовами для зберігання і розмноження збудників у довкіллі, зниженням опірності макроорганізму (вплив сонячного випромінювання, підлужування шлункового вмісту через вживання великої кількості клітковини).
При водних спалахах хворіють частіше дорослі. Захворюваність має масовий характер, у містах часто пов'язана з однією мережею водопостачання. При молочних епідеміях, як правило, хворіють діти раннього віку, перебіг хвороби при цьому тяжчий, захворюваність зв'язана з однією молочною фермою, молокозаводом чи магазином. З побутовим зараженням пов'язані спорадичні випадки хвороби.
Основні напрямки епідеміологічного обстеження. Враховують взятих на облік і щойно виявлених хворих й хронічних бактеріоносіїв. При оцінці факторів передачі беруть до уваги санітарний стан населеного пункту, систему водопостачання, каналізації та знешкодження нечистот, вживання харчових продуктів, особливо молока. У випадку групових захворювань здійснюють картографування захворюваності на території, відображають місце водойми, схему водогону і каналізації, з'ясовують факти аварій у водопровідній і каналізаційній системах, обстежують можливі місця бактерійного забруднення води, молока чи інших продуктів, здійснюють їх бактеріологічне обстеження. Крім цього, обстежують людей (копрокультура), виявляють осіб з Vі-антитілами (реакція Vі-гемаглютинації), проводять фаготипування збудників, виділених від ймовірного джерела та інших осіб. Якщо фактором зараження було молоко, то виділені культури сальмонел належатимуть до одного фаготипу, при водних спалахах - до багатьох.
Протиепідемічні заходи. Вплив на джерело збудника передбачає:
· обстеження на тифо-паратифи усіх хворих з гарячкою, яка триває 5 днів і більше (одноразове дослідження на гемокультуру, а при утриманні гарячки понад 10 днів ставлять реакцію аглютинації Відаля або РИГА);
· обстеження всіх, хто влаштовується на роботу на харчові та прирівнювані до них підприємства, з метою активного виявлення бактеріоносіїв;
· обов'язкову госпіталізацію виявлених хворих і носіїв в інфекційний стаціонар;
· розмежування контактних осіб і спостереження за ними протягом 25 днів з обов'язковою термометрією, опитуванням і оглядом, однократним дослідженням калу на копрокультуру, дослідженням крові на Vі-антитіла;
· виписування реконвалесцентів лише після клінічного одужання і триразового бактеріологічного дослідження калу й сечі, здійсненого з 5-денним інтервалом, і жовчі через 10 днів після зникнення клінічних проявів, якщо результати негативні;
· 3-місячне диспансерне спостереження за перехворілими, а також 2-річний облік у санепідемстанції з кількаразовим лабораторним обстеженням (виявлення можливого носійства серед перехворілих).
Для розриву механізму передачі в епідемічному осередку використовується поточна і заключна дезінфекція.
ШИГЕЛЬОЗ
Це бактерійний антропоноз із переважним ураженням слизової оболонки товстої кишки, яке супроводжується проносом і загальною інтоксикацією.
Актуальність. Шигельоз (дизентерія) - одна з найпоширеніших кишкових інфекцій. її частка у структурі гострих кишкових захворювань коливається від 28 до 75 %. Це одна з найчастіших інфекційних хвороб у дітей.
Високий рівень захворюваності на шигельоз завдає значних соціальних та економічних збитків. На тлі загального, зниження життєвого рівня населення, тяжкої економічної ситуації в Україні очікується подальше зростання рівня захворюваності на гострі кишкові інфекції та шигельоз зокрема.
Етіологія. За ферментативною активністю і антигенними властивостями розрізняють 4 види збудника: Sh. dysenteriae, Sh. flexneri, Sh. boydii, Sh. Sonnei. В Україні найчастіше виявляють шигели Зонне і Флекснера, зрідка - шигели Бойда. Перші 3 види додатково діляться на ряд серологічних типів, а Sh. Sonnei - на біохімічні типи. Це короткі нерухливі грамнегативні аеробні бактерії.
Мікроби мають різну стійкість у довкіллі. Найбільшою стійкістю відзначається Sh. sоппеі, найменшою - Sh. dysenteriae. Водночас ступінь патогенності цих збудників характеризується зворотною залежністю: найбільш патогенною є Sh. dysenteriae, найменш - Sh. sоппеі. Шигели досить добре зберігаються у воді. ґрунті, молоці, на поверхні багатьох харчових продуктів (від декількох діб до місяця і навіть довше). Разом з тим, вони дуже чутливі до підвищення температури (при 56-60 °С гинуть за 10 хв), дії ультрафіолетових променів, дезінфектантів, які містять хлор.
Джерело збудника. Джерелом є хвора на дизентерію людина або бактеріоносій. Виділення збудників з фекаліями починається одночасно з першими проявами хвороби, досягає максимуму на 3-5-й день і триває навіть в період реконвалесценції (аж до загоєння слизової). Найбільша епідеміологічна роль належить хворим з легким і стертим перебігом інфекції (80-90 % заражень), а також реконвалесцентним носіям. Особливу небезпеку становлять хворі та носії збудників серед осіб, що працюють у системі харчування і водопостачання, дошкільних дитячих закладах.
Прояви епідемічного процесу. Для шигельозу характерна літньо-осіння сезонність. Сприйнятливість загальна, однак хворіють переважно діти, особливо віком 2-7 років.
Шигельоз Зонне викликає періодичні підйоми захворюваності через 2-3 роки. Саме Sh. sоппеі домінує зараз у світі.
Шигельоз - супутник воєн і стихійних лих. На рівень захворюваності значною мірою впливає густина населення, якість комунальних послуг, санітарно-гігієнічна культура людей.
Основні напрямки епідеміологічного обстеження. З метою виявлення джерела, шляхів і факторів передачі інфекції вивчають характер харчування, водопостачання, побутові особливості та інші умови появи шигельозу.
Підозрілих на шигельоз обстежують клінічно, з'ясовують епіданамнез і здійснюють лабораторні дослідження. Випорожнення забирають на бактеріологічне дослідження до початку етіотропного лікування. Для виділення шигел використовують штучні живильні середовища (Плоскірєва, Ендо, Левіна). Допоміжне значення має визначення у крові специфічних антитіл у РПГА.
Епідемічне обстеження в осередках включає спостереження за контактними особами (контроль за випорожненнями, у дітей - ще й термометрію). Декретованих осіб та «організованих» дітей обстежують бактеріологічно, а в разі позитивного результату - також інших членів колективу. Для аналізу групового спалаху доцільно скласти картограму захворювань.
Протиепідемічні заходи, спрямовані на джерело збудника, такі:
· виявлення та ізоляція хворих (їх госпіталізують за наявності відповідних клінічних та епідеміологічних показань);
· встановлення спостереження за контактними в осередку протягом 7 діб від часу ізоляції останнього хворого;
· одноразове бактеріологічне обстеження (у квартирних осередках) декретованих працівників і організованих дітей;
· припинення ізоляції лише після клінічного одужання і (для декретованих і прирівнюваних до них осіб) негативного результату бактеріологічного дослідження калу.
Розірвати механізм передачі можна шляхом:
· поточної (при лікуванні вдома) і заключної (при госпіталізації) дезінфекції 3 % розчином хлорвмісних препаратів;
· встановлення санітарно-протиепідемічного режиму в дитячих, лікувальних установах і закладах громадського харчування, в яких може відбутися інфікування;
· забезпечення населення доброякісною водою та харчовими продуктами.
ХОЛЕРА
Це особливо небезпечний бактерійний антрогіоноз із схильністю до епідемічного пандемічного поширення Характеризується розвитком проносу, блювання з різким зневодненням організму і розладами кровоплину.
Актуальність. Від стародавніх часів і дотепер постійні осередки холери існують у Південній і Південно-Східній Азії. Звідси розпочиналися 6 спустошливих пандемій холери (1817-1926 pp.). З 1961 р. у цих же регіонах започаткувалася сьома пандемія, яка триває й досі. Починаючи з 1970 p., холера щорічно реєструється у багатьох країнах світу. В Африці і Латинській Америці сформувалися стійкі ендемічні осередки цієї хвороби. У 70-80 роки пандемія досягла країн Європи (в тому числі й України). У 1994-1995 pp. виникли крупні спалахи холери на півдні нашої країни (Миколаївська, Херсонська області, Автономна республіка Крим), під час яких було виявлено 1371 хворого і 999 носіїв, 32 особи вмерли.
Етіологія. Збудником холери є вібріон холери (класичний Ель-Top).
У кишках людини холерні вібріони продукують ендо- і екзотоксин (холероген) з сильною дією на слизову тонкої кишки.
Вібріони холери належать до мікроорганізмів із середньою стійкістю. Вони місяцями зберігаються у довкіллі, особливо у воді відкритих водойм, каналізаційних стоках і льоду. Добре розмножуються у свіжому молоці та м'ясі. На харчових продуктах зберігаються 2-3 тижні. Доведено, що ці мікроорганізми зберігають життєздатність у планктоні, креветках, свіжій та малосо-лоній рибі. У зв'язку з цим існує епідемічна небезпека для споживачів рибних продуктів.
Мікроби чутливі до дії прямого сонячного проміння, висушування, дезінфекційних розчинів, моментально гинуть при кип'ятінні й у кислому середовищі (зокрема, під впливом соляної кислоти шлункового соку).
Джерело збудника. Джерелом є хворі люди і вібріоносії (реконвалесцентні, транзиторні і хронічні). Хворі виділяють збудника з фекаліями і блювотинням. Особливу епідемічну загрозу становлять хворі на легкі, стерті форми і «здорові» носії з огляду на їхню рухливість і складності діагностики. У населений пункт холера найчастіше заноситься саме бактеріоносіями. Вважають, що відношення хворі/вібріоносії характеризується так званим «феноменом айсберга», оскільки в епідемічному осередку на 1 хворого припадає 2-10 і більше носіїв. Але під час останньої епідемії холери в Україні число хворих перевищило кількість виявлених здорових носіїв.
Прояви епідемічного процесу. У попередні пандемії холера існувала постійно у своєму ендемічному осередку, а в інші регіони «виносилася» тільки періодично. Іншими словами, класичні вібріони не спроможні «закріпитися» на нових територіях. Вібріони Ель-Тор внаслідок більшої стійкості у довкіллі і здатності формувати триваліше носійство, навпаки, продовжують виявлятися у тих регіонах, куди були занесеними ще на початку сьомої пандемії. На півдні України вібріони холери виявили здатність «перезимувати». В ендемічних районах переважають захворювання серед дітей та осіб похилого і старечого віку. На початку епідемії частіше хворіють особи, котрі ведуть безладний спосіб життя (алкоголіки, волоцюги), а також хворі на гастрити з пониженою кислотністю, дисбактеріоз кишечника.
Сезонність літньо-осіння, що пов'язано зі сприятливішими умовами для зберігання і розмноження холерних вібріонів у довкіллі, активацією шляхів передачі, більшою сприйнятливістю людей (через вживання великої кількості напоїв, овочів і фруктів зменшується кислотність вмісту шлунка, що сприяє занесенню живих вібріонів у тонку кишку).
Основні напрямки епідеміологічного обстеження. Збирають епідеміологічний анамнез, бактеріологічно досліджують матеріал від людей (випорожнення, блювотиння) і з об'єктів довкілля. Виявляють усіх контактних з хворим чи вібріоносієм осіб, яких необхідно ізолювати у спеціально відведеному стаціонарі (ізолятор для контактних).
Протиепідемічні заходи спрямовані на локалізацію і ліквідацію осередку холери. Для нейтралізації джерела збудника активно виявляють й ізолюють усіх осіб з розладами травлення, а також контактних із хворими на холеру.
Таких осіб госпіталізують у лікарню для хворих на гострі кишкові інфекції (провізорний госпіталь, мал. 32). Хворих на холеру (після отримання результатів бактеріологічного обстеження) переводять у холерний госпіталь, що працює у суворому епідеміологічному режимі. Вібріоносіїв госпіталізують окремо від хворих, у спеціальне відділення. Про кожний випадок холери і вібріоносійства негайно повідомляють місцеву санепідемстанцію, управління охорони здоров'я і Міністерство охорони здоров'я та заповнюють карту епідобстеження. Виписують перехворілих після клінічного одужання, завершення курсу антибіотико терапії і негативного результату триразового бактеріологічного дослідження випорожнень (для декретированих 5-кратне дослідження калу і 1-разове - жовчі) Усіх тих, хто мав тісний контакт з хворим на холеру або вібріоносієм, госпіталізують у спеціальні ізолятори, за рештою встановлюють спостереження за місцем проживання. Особи, котрі прибули з ендемічних щодо холери регіонів, підлягають п'ятиденній обсервації з бактеріологічним обстеженням калу. Різко обмежують (у разі карантину - повністю припиняють) контактування осіб з осередку з населенням за його межами: забороняють в'їзд в осередок і транзит міжміського транспорту; для від'їжджаючих осіб організовують обсервацію на 5 днів з одноразовим бактеріологічним дослідженням випорожнень. Слід зазначити, що карантин запроваджують лише у виняткових випадках, згідно з рішенням надзвичайної протиепідемічної комісії (НПК).
Серед заходів, спрямованих на розрив механізму передачі, слід виділити такі:
Дата добавления: 2015-11-26 | Просмотры: 440 | Нарушение авторских прав
|