Постсуїцидальний стан.
Стосовно суїциду:
1. Критичний.
2. Маніпулятивний.
3. Аналітичний.
4.Суицидально-фіксований.
За часом:
1. Найближчий постсуїцид - 1 нед.
2. Ранній постсуїцид - до 1 мес.
3. Пізній постсуїцид - до 5 мес.
А тепер, докладніше по кожному пункті.
Антивітальні переживання – міркування про відсутність цінності життя, які виражаються у формулюваннях типу: "жити не коштує", "не живеш, а існуєш", де ще немає чітких подань про власну смерть, а є заперечення життя.
Пасивні суїцидальні думки – характеризуються поданнями, фантазіями на тему своєї смерті, але не на тему позбавлення себе життя. Прикладом є висловлення: "добре б умерти, заснути й не прокинутися" і т.ін.
Суїцидальні задуми – активна форма суїцидальності, продумуються способи суїциду, час і місце дії.
Суїцидальні наміри припускають приєднання до задумів вольового компонента.
Період від виникнення суиїцидальних думок до спроб реалізації називається пресуїцидом. Він може бути гострим і хронічним.
Суїцидальна спроба – це цілеспрямоване оперирування засобами позбавлення себе життя, що не закінчилися смертю. Вона проходить в 2 фази. Перша - оборотна, коли об'єкт сам зможе припинити спробу, друга – необоротна.
Поява суїцідальної мети й подальше її перетворення в самостійний мотив, що володіє спонукальною силою, обумовлює ситуацією конфлікту в дезадаптованих осіб, тобто перешкодою до задоволення актуальної потреби.
1. "Протестні" форми суїцидальної поведінки виникають у ситуації конфлікту, коли об'єктивна його ланка ворожа або агресивна стосовно суб'єкта, а зміст у негативному впливі на об'єктивну ланку. "Помста" – конкретна форма протесту, завдання збитків ворожому оточенню. Передбачається наявність високої самооцінки й самоцінності, активну або агресивну позицію особистості з механізмом трансформації гетероагресії в аутоагресію.
2. При поведінці типу "заклику" зміст складається в активації допомоги ззовні з метою зміни ситуації. При цьому позиція особистості пасивна.
3. При суїцидах "запобігання" суть конфлікту в погрозі особистісному або біологічному існуванню, який протистоїть висока самоцінність. Зміст – запобігання нестерпної ситуації шляхом самоусунення.
4. "Самопокарання" можна визначити як "протест у внутрішньому плані особистості" конфлікт при своєрідному розширенні "Я" інтеріоризації й співіснуванні 2х ролей: "Я – судді" і "Я – підсудного", знищення в собі ворога.
5. При суїцидах "відмови" мотивом є відмова від існування, а метою – позбавлення себе життя.
Постсуїцид являє собою "результуючу" таких складаючих, як конфліктна ситуація, сам суїцидальний акт (з його "психічним" і соматичним компонентами), особливості його переривання й реанімації, соматичні наслідки, нова ситуація й особистісне відношення до неї.
Після здійснення спроби самогубства в найближчому постсуїциді виділяються 3 головних компоненти:
1. Актуальність конфлікту.
2. Ступінь фіксованості суїцидальних тенденцій.
3. Особливості відносини до зробленої спроби.
На цій підставі прийнято виділяти 4 типи постсуїцидальних станів:
Критичний.
1. Конфлікт втратив свою значимість, суїцид привів до розрядки напруги.
2. Суїцидального мотиву немає.
3. Відношення до зробленої спроби – почуття сорому й страху. Розуміння того, що це не змінює положення, не усунить ситуації. Імовірність повторення – мінімальна.
Дата добавления: 2015-11-26 | Просмотры: 769 | Нарушение авторских прав
|