АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Теми доповідей та рефератів. 1. Економічний та бухгалтерський підходи до визначення витрат і прибутку.

Прочитайте:
  1. Завдання 1. Тематика рефератів.
  2. Індивідуальна робота студентів – захист рефератів.
  3. Теми доповідей та рефератів.
  4. Теми доповідей та рефератів.
  5. Теми доповідей та рефератів.
  6. Теми доповідей та рефератів.
  7. Теми доповідей та рефератів.
  8. Теми доповідей та рефератів.
  9. Теми доповідей та рефератів.
  10. Теми доповідей та рефератів.

1. Економічний та бухгалтерський підходи до визначення витрат і прибутку.

2. Концепція мінімально ефективного розміру підприємства.

3. Сутність і класифікація витрат виробництва.

4. Оцінка та прогнозування витрат.

5. Структура витрат та фактори виробництва.

6. Виробництво двох видів продукції – економія на масштабах.

7. Позитивні та негативні ефекти масштабу та їх вплив на криву середніх витрат.

Семінарське заняття № 6.

Тема: Ринок досконалої конкуренції.

 

Мета: Поглибити, розширити та систематизувати знання з питань діяльності фірм в короткостроковому та довгостроковому періоді в умовах досконалої конкуренції. Зрозуміти, як в умовах конкурентної економіки, фірма досягає найбільш ефективного використання ресурсів суспільства.

План

 

1. Ознаки ринку досконалої конкуренції.

2. Доход фірми і його співвідношення з лінією попиту на продукцію фірми.

3. Конкурентна стратегія підприємства у короткостроковому періоді. Валовий підхід.

4. Вибір фірмою обсягу виробництва. Граничний підхід.

5. Ринок досконалої конкуренції у довгостроковому періоді.

6. Чиста конкуренція та пропозиція.

 

Проблемні питання:

 

Обґрунтувати, що в умовах досконалої конкуренції попит на продукцію окремої фірми абсолютно еластичний.

 

Обґрунтувати, що збиткова конкурентна фірма буде продовжувати виробництво в короткостроковому періоді, якщо при певному обсязі виробництва валовий доход фірми буде перевищувати змінні витрати.

 

Пояснити, чому граничний доход може бути замінений на ціну у правилі: MR = MC, коли галузь чисто конкурентна.

 

Пояснити, чому криву граничних витрат фірми на ділянці, що розташована вище кривої середніх змінних витрат, можна розглядати як криву пропозиції фірми.

 

Поясніть: „Конкурентний виробник повинен слідкувати за середніми змінними витратами при визначенні: виробляти чи ні в короткостроковому періоді, за граничними витратами, щоб прийняти рішення про найкращий обсяг виробництва і за середніми сукупними витратами, щоб порахувати прибути чи збитки”.

 

Чому фірма могла б швидше виробляти в короткостроковому періоді при збитках, а не закриватися.

Розв’язати задачі:

Задача 1.

Таблиця характеризує витрати фірми, яка діє в умовах досконалої конкуренції (в грн.)

Обсяг виробництва Q Середні змінні витрати AVC Середні валові витрати АТС Граничні витрати МС
       
    16,5  
       
  8,3    
  8,8 11,8  
    12,5  
  11,7 13,9  

а) Визначити чи буде діяти фірма в короткостроковому періоді якщо ринкова ціна за одиницю продукції буде 7 грн. Пояснити, чому.

б) Фірма буде максимізувати прибуток, чи мінімізувати збитки при ціні на продукцію 16 грн. Пояснити, чому.

в) Обчислити суму економічного прибутку або збитку фірми при ціні за одиницю продукції 16 грн.

г) Відобразити графічно прибуток чи збиток фірми при ціні за одиницю продукції 16 грн.

 

Задача 2.

Припустимо, що Ви – менеджер годинникової фірми, яка діє на ринку, відкритому для конкуренції. Ваші виробничі витрати завдані рівняннями: ТС = 100 + Q2; МС = 2 Q, де ТС – валові витрати, МС –граничні витрати, Q – рівень виробництва;

а) Якщо ціна годинника 60 грн., яку їх кількість Вам слід випускати, щоб максимізувати прибутки?

б) Яким буде рівень прибутковості?

 

Література:

Базілінська О.А. Мікроекономіка: теорія та практика – К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2007. (с. 110-122)

Долан Э.Дж. Линдсей Д. Микроэкономика / под общ. ред. Б.Лисовика,– СПб, Экон.шк., 1994. (с.160-187)

Макконнелл К.Р., Брю С.Л. Экономикс: принципы, проблемы и политика: 2 т. М: Республика, 1992. (т.2, с.65-68)

Кулішов В.В. Мікроекономіка: Основи теорії і практикум / навчальний посібник – Львів: „Магнолія плюс”, 2004. (с. 185-217)

Нуреев Р.М. Курс микроэкономики. Учебник для вузов / НОРМА – ИНФРА. М., 2002. (с.201-207)

Піндайк Р.С., Рубінфельд Д.Л. Мікроекономіка – К.: Основи, 1996. (с.229-250)

ФишерС., Дорнбуис Р., Шмалензи Р. Экономика – М.: Дело, 1993. (с.156-172)

 

Методичні поради до питань

семінарського заняття № 6

 

1. По першому питанню слід дати загальну характерис­тику чотирьом ринковим ситуаціям: чистої конкуренції, чистої монополії, монополістичної конкуренції, олігополії.

Ці чотири моделі відзначаються за кількістю фірм в галузі незалежно від того, що з'являється продукція стан­дартизована або диференційна, і наскільки легко або важ­ко новим фірмам вступити в галузь.

Але потрібно більш досконало зупинитися на особли­востях досконалої конкуренції. Галузь чистої конкуренції включає велике число незалежних фірм, які виробляють стандартизований продукт. Чиста конкуренція передбачає, що фірми можуть легко входити та виходити з галузі. Ні одна фірма не може вплинути на ринкову ціну в конкурентній галузі. Всі знають про все, або інформацію про ціни, технології, витрати, доходи, прибутки можна отримати будь-кому і будь про кого.

Прикладом досконалої конкуренції можуть бути ринки сільськогосподарської продукції, фондовий ринок.

2. По другому питанню треба показати, що крива попиту фірми абсолютно еластична і ціна, отже, дорівнює граничному доходу. Оскільки обсяг продажу продукції фірми в умовах досконалої конкуренції складає лише незначну долю від загальної ринкової пропозиції, скорочення або збільшення обсягу виробництва фірми не буде впливати на ринкову ціну продукції. Тобто ціна на продукцію, яку випускає фірма в умовах досконалої конкуренції, задана фірмі ззовні, і фірма повинна погодитись з цією ціною.

Крім того, потрібно показати динаміку доходу окремої фірми. Відмітити, що є середнім валовим доходом і граничним доходом.

Оскільки фірма може продати додаткові одиниці продукції по постійній ціні, крива її граничного доходу в умовах досконалої конкуренції співпадає з її кривою досконалого еластичного попиту. Крива валового прибутку фірми має вид прямої висхідної лінії.

3. При підготовці третього питання треба розглянути, як у короткостроковому періоді відбувається максимізація прибутку або мінімізація збитків. Важливо виділити два підходи у визначенні рівня виробництва, при якому конкурентна фірма буде отри­мувати максимальний прибуток або мінімальні збитки.

Максимізація прибутку в короткостроковому періоді конкурентною фірмою можна дослідити, використавши принцип співставлення валового доходу з валовими витратами, або принцип співставлення граничного доходу з граничними витратами.

Фірма буде максимізувати прибутки, виробляти такий обсяг продукції, при якому перевищення валового доходу над валовими витратами буде максимальним і мінімізувати збитки, якщо перевищення валових витрат над валовим доходом є мінімальним і меншим, ніж постійні витрати фірми.

Крім того слід зауважити, що коли перевищення валових витрат над валовим доходом виявиться більшим за постійні витрати фірма буде закриватися.

4. При підготовці четвертого питання треба розглянути, як у короткостроковому періоді відбувається максимізація прибутку або мінімізація збитків за принципом співставлення граничного доходу з граничними витратами.

Потрібно відмітити, що при умові, якщо його ціна перевищує мінімум середніх змінних затрат, конкурентна фірма буде максимізувати прибуток або мінімізувати збитки, виробляючи такий обсяг продукції, при якому ціна або граничний доход рівні граничним витратам. Якщо ціна вища, ніж середні валові витрати, обсяг продукції, при якому Р = МС, буде забезпечувати максимум економічних прибутків для фірми. Якщо ціна перевищує середні змінні витрати, але менша, ніж середні валові витрати, фірма буде працювати і мінімізувати свої збитки, виробляючи обсяг продукції, при якому Р = МС.

5. При підготовці п’ятого питання звертається увага на те, що в довготривалому періоді конкурентна ціна буде мати тенденцію зрівнятися з мінімумом середніх витрат виробництва.

Розглядаючи питання довгострокової рівноваги фірми в умовах конкуренції, потрібно зупинитися на трьох умовах, які в узагальненому вигляді можна виразити рівнянням: Р = МR.= ATC = LАС. Інакше кажучи, умови короткострокової рівноваги є також і умовами довгострокової рівноваги. Крім того не повинно існувати мотивів, що спонукають нові фірми до вступу в галузь, але і до виходу.

Слід підкреслити, що в довгостроковому періоді економічні прибутки примусять фірми вступати в конкурентну галузь до тих пір, доки ці прибутки не будуть зведені до нуля конкуренцією.

6. При підготовці шостого питання необхідно звернути увагу на те, що використовуючи рівняння рівноваги MR = MC, можна побудувати криву пропозиції окремої фірми. В умовах досконалої конкуренції граничні витрати дорівнюють ціні, тому рівняння рівноваги: Р = МС.

Якщо розглядати ціни, що перевищують мінімальну границю цін, за яких взагалі доцільне виробництво, тобто ціна повинна перевищувати мінімальне значення середніх змінних витрат, то криву граничних витрат можна розглядати як графічну модель залежності обсягу виробництва від ціни – як криву пропозиції окремої фірми.

Галузевий обсяг пропозиції визначається як сума обсягів пропозицій окремих фірм. Галузева пропозиція та попит, визначають галузеву ціну рівноваги. У свою чергу галузева ціна рівноваги визначає поведінку окремої фірми. Мікроекономічний аналіз поведінки фірми-досконалого конкурента дає підтвердження закону пропозиції: з підвищенням ціни пропозиція зростає.

Рекомендації до виконання практичних завдань:

 

1. Для відповіді на перше питання задачі слід згадати, що фірма буде працювати лише за умови перевищення ціни продукції над мінімальним значенням середніх змінних витрат. Тобто необхідно порівняти ціну з найменшим значенням AVC і зробити висновки.

Для відповіді на друге питання задачі слід порівняти ціну з мінімальним значенням середніх валових та середніх змінних витрат. Якщо ціна перевищує мінімальне значення середніх валових витрат, фірма буде максимізувати прибуток, а якщо ціна виявиться нижчою за середні валові витрати, але вищою за середні змінні витрати, фірма буде працювати і мінімізувати збитки.

Для розрахунку суми прибутку (збитку) слід скористатися формулою: p = Q ×(P – ATC), де p – прибуток фірми, Q – рівень виробництва, Р – ціна одиниці продукції, ATC – середні валові витрати. Якщо фірма збиткова, одержана сума буде мати від’ємне значення.

Слід згадати, що фірма максимізує прибуток (мінімізує збитки) при встановленні обсягу виробництва при якому граничний доход дорівнює граничним витратам. При досконалій конкуренції граничні витрати дорівнюють ціні. Тому значення показників Q і ATC необхідно брати з таблиці у строчці, в якій показник граничних витрат співпадає з ціною.

2. Для розв’язку другої задачі необхідно знати, що прибуток максимізується там, де граничні витрати дорівнюють граничному доходу = MR. Пам’ятаючи що за досконалої конкуренції граничний доход дорівнює ціні, необхідно прирівняти значення МС з ціною і визначити кількість продукції, що максимізує прибуток.

Прибуток фірми визначається по формулі p = ТR – ТС, де ТR – валовий доход (виручка) фірми, ТС – валові витрати фірми. В свою чергу валовий доход визначається по формулі: ТR = Р · Q, де Р – ціна одиниці продукції, Q – рівень виробництва, звідки можна визначити p.

 


Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 913 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.005 сек.)