АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Теми доповідей та рефератів. 1. Прибуток – рушійна сила виробництва продукції.

Прочитайте:
  1. Завдання 1. Тематика рефератів.
  2. Індивідуальна робота студентів – захист рефератів.
  3. Теми доповідей та рефератів.
  4. Теми доповідей та рефератів.
  5. Теми доповідей та рефератів.
  6. Теми доповідей та рефератів.
  7. Теми доповідей та рефератів.
  8. Теми доповідей та рефератів.
  9. Теми доповідей та рефератів.

 

1. Прибуток – рушійна сила виробництва продукції.

2. Ринки відкриті для конкуренції.

3. Попит і гранична виручка для конкурентноспроможної фірми.

4. Умови прибутковості та збитковості конкурентних фірм.

5. Умови цілковитого згортання виробництва.

6. Реакція конкурентної фірми на зміну ціни вхідного ресурсу.

7. Реакція конкурентної галузі на зміну попиту.

8. Переваги та недоліки досконалої конкуренції.

9. Ефективність в умовах досконалої конкуренції.

Семінарське заняття № 7.

Тема: Монопольний ринок.

 

Мета: Поглибити, розширити та систематизувати знання з питань поведінки підприємства в умовах монополії. Вивчити проблеми ціноутворення та випуску обсягу продукції.

План

1. Ознаки чистої монополії. Монопольна влада.

2. Граничний і валовий доход монополіста.

3. Визначення ціни та обсягу виробництва фірми в умовах чистої монополії.

4. Цінова дискримінація та її наслідки.

5. Особливості функціонування реальних монополізованих ринків.

 

Проблемні питання:

Чи перешкоджають патенти, ліцензії і авторські права конкуренції? І якщо так, то чи повинні такі обмеження конкуренції мати місце в економіці?

 

Чому монополіст не може встановити будь-яку ціну і виробити будь-яку кількість товарів, яке він захоче?

 

Обґрунтувати, що в умовах монополії граничний доход фірми менший за ціну продукції.

 

Припустимо, що крива попиту лежить нижче кривої її середніх валових витрат на всіх рівнях виробництва. Чи можете ви уявити собі яку-небудь умову, при якій виробництво було б прибутковим?

 

Чи може скластися на ринку така ситуація, за якої чистий монополіст функціонує зі збитком? Як взагалі може скластися дана ситуація, якщо монополіст має владу над ціною?

 

Припустимо, фірма-монополіст наймає Вас як консультанта у своїй ціновій політиці. Одне з питань, на яке вона хоче одержати відповідь, – наскільки зменшить обсяг збуту 5%-не зростання ціни? Яка інформація Вам потрібна, щоб допомогти фірмі розв’язати цю задачу?

 

Критично оцініть та поясніть наступне ствердження: “Оскільки монополіст може контролювати ціну продукту, він завжди забезпечений прибутковим виробництвом, просто назначаючи найбільшу ціну, яку споживачі будуть платити”.

Розв’язати задачі:

Задача 1.

Таблиця, що характеризує випуск продукції підприємства в умовах чистої монополії:

 

Обсяг виробництва Q Ціна товару Р Валовий доход TR Граничний доход MR
       
       
       
       
       
       
       
       
       

 

1. Обчислити валовий (сукупний) та граничний доход фірми на всіх рівнях виробництва.

2. Накреслити криві: попиту, валового, та граничного доходу фірми-монополіста. Відокремити на графіку еластичний та нееластичний відрізки лінії попиту.

3. Зробити висновок відносно взаємодії між граничним доходом і еластичністю попиту. Як при цьому змінюється валовий доход монополіста.

 

Задача 2.

Продаючи продукцію по ціні 600 грн. за одиницю підприємство монополіст максимізує свій прибуток. Якщо цінова еластичність попиту на продукцію дорівнює: -3, то яку величину складають граничні витрати і граничний доход підприємства?

 

Література:

Закон України “Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності”.

Вечканов Г.С., Вечканова Г.Р. Микроэкономика / М., Санкт-Петербург, К. и др. изд. Питер, 2003. (с.130-151)

Долан Э.Дж. Линдсей Д. Микроэкономика / под общ. ред. Б.Лисовика, В.Лукашевича – СПб, Экон. шк., 1994.(с.190-210)

Задоя А.О. Мікроекономіка К. «Знання», 2002. (с.124-138)

Макконнелл К.Р., Брю С.Л. Экономикс: принципы, проблемы и политика: 2 т. М: Республика, 1992. (т.2, с.92-110)

Кулішов В.В. Мікроекономіка: Основи теорії і практикум / навчальний посібник – Львів: „Магнолія плюс”, 2004. (с. 218-241)

Нуреев Р.М. Курс микроэкономики. Учебник для вузов / НОРМА – ИНФРА. М., 2002. (с.225-232)

 

Методичні поради до питань

семінарського заняття № 7.

 

1. При підготовці першого питання необхідно відмітити, що монополія – це ринкова структура, в якій одна фірма є постачальником на ринок універсального продукту, слід надати ознаки і види монополій. Видами монополії є: закрита монополія,яка захищена від конкуренції за допомогою юридичних обмежень; відкрита монополія, яка не володіє захистом від конкуренції; природна монополія–галузь, в якій довгострокові середні витрати досягають мінімуму тільки тоді, коли одна фірма обслуговує весь ринок цілком і розділення ринку з іншими фірмами призвело б до неефективності виробництва.

Проте ця класифікація монополії дуже умовна. Необхід­но виділити основні ознаки монополії. В умовах монополії єдиний продавець, який диктує ціну і випускає продукцію, що немає замінювачів, і заблокований всту­п в галузь інших фірм.

Необхідно зупинитися на характеристиці основних бар’єрів для вступу в монополізовану галузь. Перешкодою до вступу є: ефект масштабу, наявність природних монополій, власність на патенти і наукові дослідження, власність або контроль над сировиною, нечесна конкуренція. Все це допоможе пояснити наявність монополії. Бар’єри, для вступу в галузь, які є дуже значними у короткостроковому періоді, можуть виявитися подоланими в довгостроковому періоді.

2. При підготовці другого питання потрібно вияснити, що означення граничного, середнього та валового доходу монополіста нічим не відрізняється від їх означень за умов досконалої конкуренції.

Треба відзначити, що оскільки монополіст є єдиним виробником даної продукції, то крива попиту на його продукцію буде співпадати з кривою ринкового попиту, тобто звичайна спадаюча крива. А це значить, що монополіст зможе збільшувати кількість продажу лише тоді, коли зменшить ціну одиниці продукції. Але знижуючи ціну кожної додаткової одиниці продукції, монополіст змушений знижувати ціну і на попередні одиниці продукції. Тоді граничний доход монополіста буде менший, ніж ціна: MR < P. Оскільки MR < P, крива її граничного доходу в умовах монополії лежить нижче її спадаючої кривої попиту. Сукупний доход збільшується зниженим темпом, досягає максимуму і знижується

Зверніть увагу на те, що монополіст ніколи не захоче знизити ціну на не­еластичному відрізку своєї кривої попиту, тому що цьому, він одночасно буде скорочувати сукупний доход і збільшувати витрати виробництва, тобто знижувати прибуток

3. При підготовці третього питання потрібно вияснити, що монополія з точки зору формування прибутку (валовий доход мінус валові витрати) відрізняється від досконалої конкуренції лише тим, що ціна, а отже, і доход залежать від обсягу виробництва. Монополіст одночасно вибирає і ціну і обсяг виробництва.

В умовах монополії, як і в будь-якому іншому типу ринку, чинне рівняння рівноваги: MR = MC, тому монополіст в короткостроковому періоді буде максимізувати свій прибуток, якщо встановить обсяг виробництва, при якому граничний доход буде дорівнювати граничним витратам. Ціну продукції монополіст встановлює згідно з кривою попиту на продукцію.

Якщо монополіст знає еластичність попиту на свою продукцію, то може обчислити ціну товару по формулі: Р = МС / 1 р -1.

У довгостроковому періоді монополіст вибирає комбінацію ціни і обсягу виробництва при якому граничний доход дорівнює граничним довгостроковим витратам: MR = LMC

4. При підготовці четвертого питання потрібно згадати, що знижуючи ціну на товар з метою розширення збуту, монополіст змушений знижувати ціну на весь товар. Але в деяких випадках фірма може встановити різні ціни на одну і ту ж продукцію для різних груп покупців. Коли певний продукт продається по більш ніж одній ціні і ці цінові відмінності не оправдовуються відмінностями в виробничих витратах, має місце цінова дискримінація.

Цінова дискримінація є одним із засобів розширення ринку збуту в умовах монополії. Але вона може впроваджуватися лише при певних умовах, необхідно розкрити ці умови. Також треба звернути увагу на різні ступені цінової дискримінації та показати наслідки цінової дискримінації.

Цінова дискримінація дозволяє збільшити доходи монополіста, але з іншого боку, більша кількість споживачів може користуватися послугою. Тобто така політика вигідна обом сторонам.

5. При підготовці п’ятого питання потрібно показати, що чиста монополія зустрічається рідко. Ринки, на яких конкурують одна з одною кілька фірм, зустрічаються набагато частіше. На ринку з кількома фірмами крива попиту на товари кожної з фірм, очевидно, прямуватиме похило вниз, а, отже, фірми мають змогу вести виробництво так, щоб ціна перевищувала граничні витрати. Той факт, що ціна перевищує граничні витрати, викликає нераціональне використання ресурсів. Звичайно, монопольна влада кожної фірми менша, ніж у випадку, коли фірма виступає єдиним монополістом, проте вона все ж може бути значною. Монопольна влада також залежить від способу взаємодії фірм. Що гострішою є конкуренція між ними, то менше монопольної влади матиме кожна з фірм.

Оскільки наслідком монопольної влади є високі ціни та обмежений обсяг виробництва, слід очікувати, що від неї споживачі програють, а фірми – виграють. Споживачі отримують менше, а сплачують за кожну одиницю блага ціну, яка більша від конкурентної. Це дає підставу суспільству створювати тиск на монополію для того, щоб зменшити свій програш від неї.

Треба зауважити, що загалом завдання поставлене так, щоб передусім перешкодити фірмам нагромадити надмірну владу над ринком. Ця мета реалізується через антимонопольне законодавство. У випадку з натуральною монополією, такою, як комунальні служби електропостачання, слід скористатися прямим регулюванням цін.

Монопольна влада може виникати різними шляхами, кожен з яких регулюється в рамках антимонопольних законів. Забороняються контракти, об¢єднання або таємні змови, що обмежують торгівлю. Ставиться поза законом хижацьке ціноутворення – політика ціноутворення, спрямована на те, щоб витиснути існуючих конкурентів з бізнесу та закрити вхід на ринок новим фірмам. Оголошена незаконною цінова дискримінація продавців фактично однакового товару.

Рекомендації до виконання практичних завдань:

1. При розв’язку першої задачі слід скористатися формулами по яким визначаються валовий та граничний доход підприємства. Так валовий доход визначається по формулі: TR = P × Q. Граничний доход приріст доходу, пов’язаний з випуском (продажем) додаткової одиниці продукції, по формулі: MR = DTR/DQ. Крім того слід звернути увагу на те що випуск продукції Q в запропонованій задачі змінюється на одиницю (DQ = 1), значить формулу розрахунку граничного доходу можна спростити: MR = DTR.

Криві попиту, валового та граничного доходу необхідно будувати на одному графіку, відкладаючи ціну та доход на вертикальній осі, а випуск продукції на горизонтальній.

Щоб виділити еластичну і нееластичну ділянку кривої попиту, слід пам’ятати, що еластичний попит буде на ділянці, де валовий доход збільшується при знижені ціни, а нееластичний, де він зменшується при знижені ціни.

2. У другій задачі для визначення граничних витрат слід скористатися формулою розрахунку монопольної ціни: Р = МС/ 1 Р -1. Крім того треба згадати, що фірма максимізує прибуток при умові рівності граничного доходу з граничними витратами: MR = МС.


Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 567 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.006 сек.)