Засоби, що запобігають згортанню крові (антикоагулянти).
Лікарські препарати, які гальмують процес згортання крові, попереджують утворення внутрисудинних тромбів та сприяють їх розсмоктуванню. Тромбози виникають при серцево-судинних захворюваннях, атеросклерозі, хірургічних операціях, обпіках, при переливанні крові та ін. Частинки тромбу можуть відірватися і спричинити емболію (закупорювання судини), та смерть. Антикоагулянти призначаються при гострому інфаркті міокарду, тромбозах серця та легеневої артеріїї, тромбофлебіті та ін. Протипоказання: геморагічний діатез, захворювання нирок та печінки, туберкульоз, виразкова хвороба шлунку, відкриті рани. При передозуванні антикоагулянтів спостерігається кровоточивість ясен, носу, зявляються еритроцити в сечі. Необхідно відмінити антикоагулянт та призначити антидоти.
Класифікація засобів, що знижують згортання крові:
1. Антикоагулянти:
А)прямої дії: гепарин, фраксипарин, еноксапарин натрію, ревіпарин
Б) непрямої дії: неодикумарин, синку мар(тромбостоп), варфарин, фенілін
2. Антиагреганти: ацетилсаліцилова кислота, дипіридамол, тіклопедин (тіклід)
3. фібринолітики: фібринолізин, стрептокіназа(стрептоліаза), альтеплаза (акти лізе).
Гепарин (Heparinum) фл. По 5 мл з активністю 5000; 10000; 20000 ОД в 1 мл. природній прямий атикоагулянт. Способи введення: вв, вм, підшкірно, під контролем показників згортання крові. При передозуванні можлива кровотеча. В цьому разі призначають протаміну сульфат. В місцях ін’єкцій можливе утворення гематом, тому необхідно вводити гепарин тонкими інсуліновими голками.
Фраксипарин – низькомолекулярна фракція гепарину. Введення вв та п/ш; в/м вводити не можна. Для підшкірного введення використовують передню частину живота.
Неодикумарин (Neodicumarinum) таб по 0,05 та 0,1. застосовують для лікування та профілактики тромбозів, тромбоемболій. Ефект розвивається через 12-18 год і триває до 2-4 днів, можлива кумуляція. При передозуванні призначають вікасол. Лікування проводиться під контролем рівня протромбіну та протромбінового індексу(не нижче 40%).
Фeнілін (Phenylinum) таб по 0,02 та 0,03 Побічна дія: забарвлення ладонів в оранжевий колір, сечі в рожевий, алергічні реакції.
Ацетилсаліцилова кислота- ненаркотичний аналгетик, який в дозах 275-300мг виявляє антитромботичну дію. Призначається для профілактики тромбоутворення при захворюваннях серцево-судинної системи.
Дипіридамол, курантіл (Dipyridamolum) таб по 0,025 та 0,075; амп. 0,5%=-2мл. Призначається для попередження післяопераційних тромбозів, при інфаркті міокарду, тромбозі мозкових артерій. При парентеральному введенні не можна змішувати з іншими препаратами, і запобігати підшкірному попаданню розчину. При захворюваннях серцево-судинної системи не рекомендується парентеральне введення (феномен обкрадання).
Фібринолізин (Fibrinolysinum) Плазмін. Отримують з плазми крові людини, має здатність розривати нитки фібрину, які складають основу тромбу. Препарат ефективний в перші часи при тромбозах. Призначають вв по 20000-40000 ОД в ізотонічному розчині + гепарин і вводять крапельно.
Стрептоліаза (Streptoliasum) Препарат ефективний в перші часи при тромбозах. Для вв крапельного введення.амп по 250 000 та 500 000 ОД.
Плазмозамінники – препарати, які застосовуються при гострих крововтратах, при захворюваннях,які супроводжуються зменшенням кількості циркулюючої крові(гостра судинна недостатність, шоки, гострі інтоксикації) та ін. По функціональним якостям плазмозамінники діляться на
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 686 | Нарушение авторских прав
|