Самостійна аудиторна робота студента
Дослід 1. Визначити протромбіновий час (реакція Квіка) у собаки з цирозом печінки.
Моделювання цирозу печінки. На протязі двох тижнів до заняття тварині вводили підшкірно масляний розчин чотирихлористого вуглецю з розрахунку 4 мл на 1 кг маси.
Перед заняттям у собаки з вени беруть 4,5 мл крові, змішують з 0,5 мл 3,4% розчину цитрату або 1,34% оксалату натрію (для зв'язування іонів кальцію). Кров центрифугують, плазму відсмоктують.
Визначення протромбінового часу. У конічну пробірку наливають 0,2мл плазми підігрівають на водяній бані при 38°С; додають 0,2мл нагрітої до 38°С суміші з рівних частин тромбопластину та 0,5% розчину кальцію хлориду. Відраховують у секундах час від додавання суміші до ознак зсідання плазми (поява ниток фібрину).
Формула розрахунку протромбінового показника:
,
де А - час зсідання, вказаний на стандартному тромбопластині, який використовують для дослідження; Б - час зсідання плазми дослідної тварини. Нормальний ПТІ в межах - 70-100%.
Роблять заключення і висновки, відповідаючи на наступні питання:
1) який протромбіновий час і ПТІ у дослідної тварини?
2) який механізм гіпокоагуляції, яка фаза коагуляційного гемостазу порушена?
3) яка функція печінки порушується?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дослід 2. Підрахувати кількість тромбоцитів у кролика з променевою хворобою.
Моделювання променевої хвороби у кролика. За три дні до заняття тварину опромінюють - доза 2Гр. На занятті визначають кількість тромбоцитів у периферичній крові.
На ділянку крайової вени вуха наносять кілька крапель 14% розчину сірчанокислої магнезії. Проколюють вену, обережно скляною паличкою змішують кров з магнезією у співвідношенні 2:10.
З одержаної суміші готують мазок, фарбують за Романовським. Для кращої видимості тромбоцитів мазок перефарбувати.
Проводять підрахунок кількості тромбоцитів на 1000 еритроцитів у звуженому полі зору під імерсійним об'єктивом мікроскопа. Формула розрахунку:
,
де Н - кількість тромбоцитів на 1000 еритроцитів;
А - кількість еритроцитів у 1л.
Методику підрахунку кількості еритроцитів див. заняття №19 Роблять заключення і висновки, відповідаючи на наступні питання:
1) який вміст тромбоцитів у кролика?
2) який механізм розвитку тромбоцитопенії при гострій променевій хворобі?
3) які можливі наслідки тромбоцитопенії?
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Підпис викладача ______________
Питання для самоконтролю знань.
Задача 1. Хворий 72 років поступив у стаціонар із пневмонією у важкому стані. В крові: лейкоцити 80 х 109/л зі збільшенням вмісту лімфоцитів до 70%, тіні Боткіна-Гумпрехта. Знижений вміст еритроцитів, гемоглобіну і тромбоцитів. Який найбільш ймовірний механізм призвів до анемії та тромбоцитопенії?
A. Токсичне ушкодження кісткового мозку.
B. Пригнічення кістково мозкового кровотворення.
C. Підвищене споживання еритроцитів і тромбоцитів.
D. Руйнування форменних елементів у результаті інтоксикації.
E. Депонування форменних елементів у легенях.
Задача 2. При обстеженні хворого з гемофілією виявлена зміна деяких показників крові. Яка з перерахованих ознак відповідає цьому захворюванню?
A. Час зсідання крові сповільнений.
B. Тромбоцитопенія.
C. Час кровоточивості за Дуке вкорочений.
D. Еозинофілія.
E. Афібриногенемія.
Задача 3. У жінки 27 років, яка вважала себе здоровою, на шкірі раптово з'явились розповсюджені петехії. Вміст гемоглобіну, показник гематокриту, кількість еритроцитів, лейкоцитів та лейкоцитарна формула - в нормі. Визначається значне зменшення числа тромбоцитів до 50 х 109/л. Для яких наведених нижче процесів такі зміни в крові найбільш характерні?
A. Алейкемічна лейкемія.
B. Тромбоцитопенія фармакологічного походження.
C. Тромбоцитопенія Гланцмана.
D. Ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура.
E. Апластичні процеси кісткового мозку.
Задача 4. У хворої 43-років, на фоні септичного шоку визначається тромбоцитопенія, зменшення фібриногену, поява в крові продуктів деградації фібрину, поява петехіальних крововиливів. Вкажіть причину виникнення даних змін.
A. Аутоімунна тромбоцитопенія.
B. Геморагічний діатез.
C. Синдром загального реактивного запалення.
D. Екзогенна інтоксикація.
E. ДВЗ-синдром.
Задача 5. Яке порушення функції ендотелію є причинним фактором геморагічної вазопатії?
A. Порушення синтезу і секреції антитромбіну-ІІІ.
B. Порушення синтезу і секреції фактора Віллебранда.
С. Недостатність утворення простацикліну.
D. Гіперпродукція простагландину.
Е. Гіперпродукція оксиду азоту.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 497 | Нарушение авторских прав
|