АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Значення і загальна будова скелетних м’язів
Значення м’язів. Одним з найважливіших проявів життєдіяльності організму є його рухи. Всі рухи організму здійснюються м’язами. Функцію руху м’язи виконують завдяки їх властивості скорочуватись у відповідь на подразнення. У людини діяльність м язів відіграє особливу роль, насамперед у трудових процесах. Пересування в просторі, міміка і жести, членороздільна мова неможливі без скорочення відповідних м’язів. Більшість процесів, що відбуваються в організмі (робота серця, перистальтика кишечника та ін.), забезпечується скороченням м’язів. Тримання тіла у вертикальному положенні, надання йому певної пози під час сидіння і лежання можливе завдяки постійному напруженню, або тонусу, м’язів.
Будова, форма і прикріплення м’язів. У тілі людини налічують понад 400 скелетних м’язів. Основну масу їх становить поперечносмугаста м’язова тканина. Окремі волокна її зібрані в пучки, вкриті тоненькою сполучнотканинною оболонкою. Сукупність цих пучків утворює м’яз, який вкритий міцною сполучнотканинною оболонкою — фасцією. Разом з сполучнотканинними утворами в м’яз проникають кровоносні судини і нерви. Постачання органу кровоносними судинами називається воскуляризацією (від латинського слова vasculum—судина), а постачання нервовими волокнами — іннервацією.
На кінцях м’язів сполучнотканинні прошарки їх з’єднуються разом, ущільнюються і утворюють сухожилки, якими м’язи прикріплюються до кісток (іноді до суглобових сумок, до шкіри). Сухожилки складаються з паралельно розміщених сполучнотканинних волокон, які, так само як м’язи, зібрані в пучки і вкриті зовнішніми і внутрішніми оболонками. Сухожилки дуже міцно з’єднані з кістками, бо їх волокна вплітаються в окістя і частково проникають в кістку. За формою розрізняють м’язи довгі і тонкі, широкі і плоскі, короткі і товсті. Форма м’язів залежить від їх розміщення і функції. Довгі м’язи розміщені головним чином на кінцівках, широкі — на тулубі, короткі —між окремими хребцями.
Назву м’язам дають або за їх функцією — згиначі, розгиначі; або за ходом волокон — поперечні, косі; або за формою — дельтовидний, квадратний; або за місцем прикріплення — грудинно-ключично-сосковий і т. д.
Під час рухів людського тіла рідко коли скорочується один м’яз. Найчастіше вони скорочуються групами. М’язи, які разом і одночасно виконують той або інший рух, називаються синергістами. М’язи, які при своєму скороченні спричиняють протилежні рухи (наприклад, одні згинають кінцівку, а другі — розгинають її), називаються антагоністами.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 919 | Нарушение авторских прав
|