Тема: Фізіологія спинного мозку і стовбура мозку.
Лекція № 7.
План:
1) Будова спинного мозку.
2) Висхідні та низхідні шляхи спинного мозку. Пірамідний шлях.
3) Спинномозкові рефлекси: розтягнення, ритмічні, тонічні, шкірні.
4) Спінальний шок, видові особливості.
5) Будова довгастого мозку та мосту. Черепно-мозкові нерви.
Задній мозок: тонічні рефлекси статичні та статокінетичні, тонічні лабіринтні та шийні рефлекси.
6) Середній мозок, будова. Децеребральна ригідність. Статичні, статокінетичні, орієнтовні та сторожеві рефлекси.
7) Ядра таламуса та гіпоталамуса в регуляції організму.
8) Роль ретикулярної формації в регуляції функцій організму.
1. Спинний мозок регулює рухи та діяльність вегетативних структур тулуба. Він має сегментарну будову (31 сегмент). Сегменти складають відділи: шийний, грудний, поперековий, крижовий, куприковий. На поперечному розрізі СМ має сіру речовину, яка нагадує метелика з виступами назад, вперед і в боки (роги). Сіра речовина складається з тіл нейронів та їхніх відростків. Навколо сірої розташована біла речовина (канатики), яка побудована нервовими волокнами, що утворюють висхідні і низхідні шляхи. Від кожного сегмента СМ вправо і вліво відходять по парі корінців – задніх і передніх. Задні корінці побудовані з пучків чутливих нервових волокон, а передні утворені руховими нервовими волокнами. Це легко довести дослідом на жабі, поперемінно перерізуючи корінці, подразнюючи їх і реєструючи струми дії при скороченні лапок. На деякій відстані від білої речовини корінці зливаються, утворюючи змішаний нерв. У місці їх зустрічі знаходиться потовщення, де розташовані чутливі нейрони. Корінці кожного сегмента іннервують ділянку тіла, яка називається метамером.
Розрізняють дві функції СМ – рефлекторну і провідникову.
2. Шляхи СМ проходять по канатикам і поділяються на чутливі (висхідні) і
рухові (низхідні).
А) Передній канатик – утворений нейритами (аксонами), що передають нервові імпульси від вищих центрів до нижчих і формують такі нервові шляхи: передній пірамідний =кірково-спинномозковий (регулює свідомі рухи), передвірно-спинномозковий (координує рухи і орієнтацію тіла в просторі), передній спинно-таламічний (дотик).
Б) Бічний канатик – складається з аксонів, що проводять імпульси в двох напрямках – від вищих центрів до нижчих і навпаки: бічний пірамідний, червоно ядерно-спинномозковаий або екстрапірамідний (несвідомих рухів), бічний спинно-таламічний (шлях болі, температури).
В) Задній канатик – проходять відростки чутливих клітин спинномозкових вузлів, що утворюють тонкий шлях Голя і клиноподібний шлях Бурдах ((несуть сигнал від пропріоцептивних подразнень в ядра проміжного мозку).
Отже, основними висхідними шляхами є:
- шлях Голя і Бурдаха (усвідомлена пропріоцептивна чутливість),
- задній і передній спинно-мозочковий шлях (передають пропріоцептивну інформацію в мозочок),
- бічний спинно-таламічний (тактильна, больова і температурна чутливість).
Основними низхідними шляхами є:
- бічний і передній пірамідний (свідомі рухи),
- екстрапірамідний (несвідомих рухів і тонусу м’язів),
- перед вірно-спинномозковий і сітчасто-спинномозковий (несвідомі рухові реакції і тонус м’язів на збереження рівноваги і координації рухів).
3. Рефлекторна діяльність СМ зв’язана з рефлекторними дугами, які замикаються на рівні нервових центрів СМ. Для вивчення функцій СМ його відділяють від головного. Тварина без головного мозку називається спінальною. На спінальних тваринах вдалося з’ясувати, що у нижчих хребетних СМ забезпечує зберігання пози, локомоцію (ходьба), захисні і статеві рефлекси. У вищих хребетних у зв’язку з розвитком головного мозку СМ повністю забезпечити їхні фізіологічні функції не може.
Рефлекси СМ поділяються на рухові (тонічні і фазні) і вегетативні (регулюють роботу внутрішніх органів, судин, залоз).
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 498 | Нарушение авторских прав
|