Лекція 3
Розрізняють декілька видів судин:
Магістральні - найбільш великі артерії, в яких ритмічно пульсуючий кровотік перетворюється на більш рівномірний і плавний. Стінки цих судин містять мало гладком'язових елементів і багато еластичних волокон.
Резистивні (судини опору) - включають в себе прекапілярні (дрібні артерії, артеріоли) і посткапілярні (венули і дрібні вени) судини опору. Співвідношення між тонусом пре- і посткапілярних судин визначає рівень гідростатичного тиску в капілярах, величину фільтраційного тиску і інтенсивність обміну рідини.
Справжні капіляри (обмінні судини) - найважливіший відділ ССС. Через тонкі стінки капілярів відбувається обмін між кров'ю і тканинами.
Ємнісні судини - венозний відділ ССС. Вони вміщають близько 70-80% всієї крові.
Шунтуючі судини - артеріовенозні анастомози, що забезпечують прямий зв'язок між дрібними артеріями і венами в обхід капілярного ложа.
Основний гемодинамічний закон: кількість крові, що протікає в одиницю часу через кровоносну систему тим більше, чим більше різниця тиску в її артеріальному і венозному кінцях і чим менше опір току крові.
Серце під час систоли викидає в судини певні порції крові. Під час діастоли кров рухається по судинах за рахунок потенційної енергії. Ударний об'єм серця розтягує еластичні і м'язові елементи стінки, головним чином магістральних судин. Під час діастоли еластична стінка артерій спадается і накопичена в ній потенційна енергія серця рухає кров.
Значення еластичності судинних стінок полягає в тому, що вони забезпечують перехід переривчастого, пульсуючого (в результаті скорочення шлуночків) струму крові в постійний. Це згладжує різкі коливання тиску, що сприяє безперебійному постачанню органів і тканин.
Кров'яний тиск - тиск крові на стінки кровоносних судин. Вимірюється в мм рт.ст.
Величина кров'яного тиску залежить від трьох основних факторів: частоти, сили серцевих скорочень, величини периферичного опору, тобто тонусу стінок судин.
Розрізняють:
Систолічний (максимальне) тиск - відображає стан міокарда лівого шлуночка. Воно становить 100-120 мм рт.ст.
Діастолічний (мінімальний) тиск - характеризує ступінь тонусу артеріальних стінок. Воно дорівнює 60-80 мм рт.ст.
Пульсовий тиск - це різниця між величинами систолічного і діастолічного тиску. Пульсовий тиск необхідно для відкриття клапанів аорти та легеневого стовбура під час систоли шлуночків. У нормі воно дорівнює 35-55 мм рт.ст.
Середньодинамічний тиск дорівнює сумі діастолічного і 1/3 пульсового тиску.
Підвищення АТ - гіпертензія, зниження - гіпотензія.
Артеріальний пульс.
Артеріальний пульс - періодичні розширення і подовження стінок артерій, обумовлені надходженням крові в аорту при систоли лівого шлуночка.
Пульс характеризують такі ознаки:
частота - число ударів в 1 хв.,
Ритмічність - правильне чергування пульсових ударів,
наповнення - ступінь зміни обсягу артерії, встановлювана за силою пульсового удару,
напруга - характеризується силою, яку треба докласти, щоб здавити артерію до повного зникнення пульсу.
Крива, отримана при запису пульсових коливань стінки артерії, називається сфігмограммі.
Особливості кровотоку у венах.
У венах тиск крові низький. Якщо на початку артеріального русла тиск крові 140 мм рт.ст., то в венулах він становить 10-15 мм рт.ст.
Руху крові по венах сприяє низка чинників:
Робота серця створює різницю тиску крові в артеріальній системі і правому передсерді. Це забезпечує венозний повернення крові до серця.
Наявність у венах клапанів сприяє руху крові в одному напрямку - до серця.
Чергування скорочень і розслаблень скелетних м'язів є важливим чинником, що сприяє руху крові по венах. При скороченні м'язів тонкі стінки вен стискаються, і кров просувається у напрямку до серця. Розслаблення скелетних м'язів сприяє надходженню крові з артеріальної системи в вени. Так те що нагнітає дію м'язів отримало назву м'язового насоса, який є помічником основного насоса - серця.
Негативне внутрішньо грудний тиск, особливо у фазу вдиху, сприяє венозному поверненню крові до серця.
Дата добавления: 2015-10-11 | Просмотры: 523 | Нарушение авторских прав
|