АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Склад кінцевого мозку
Кінцевий мозок, telencephalon, представлений двома півкулями, hemispheria cerebri. До складу кожного півкулі входять: плащ, абомантія, pallium, нюховий мозок, rhinencephalon, і базальні ядра. Залишком первинних порожнин обох бульбашок кінцевого мозку є бічні шлуночки, ventriculi laterales.
Передній мозок, з якого виділяється кінцевий, спочатку виникаєу зв'язку з нюховим рецептором (нюховий мозок), а потім він стає органом управління поведінкою тварини, причому в ньому виникають центри інстинктивної поведінки, заснованого на видових реакціях (безумовні рефлекси), - підкіркові ядра та центриіндивідуальної поведінки, заснованого на індивідуальному досвіді (умовні рефлекси), - кора великого мозку. Відповідно до цього в кінцевому мозку розрізняють в порядку історичного розвитку наступні групи центрів:
Нюховий мозок, rhinencephalon, - самадревня і разом з тим найменша частина, розташована вентрально.
Базальні, або центральні, ядра півкуль, «підкірці», - стара частина кінцевого мозку, paleencephalon, прихована в глибині.
Сіра речовина кори, cortex, - наймолодша частина, neencephalon, і разомз тим найбільша частина, що покриває інші як би плащем, звідки і її назва «плащ», або мантія, pallium.
Крім зазначених для тварин двох форм поведінки, у людини виникає третя форма - колективна поведінка, заснована на досвіді людського колективу, створюється в процесі трудової діяльності людини і спілкування людей за допомогою мови. Ця форма поведінки пов'язана з розвитком наймолодших поверхневих шарів мозкової кори, що становлять матеріальний субстрат так званої другої сигнальної (словесної) системи дійсності (І. П. Павлов). Так як в процесі еволюції з усіх відділів центральної нервової системи швидше і сильніше за все зростає кінцевий мозок, то він у людини стає найбільшою частиною головного мозку і набуває вигляду двох об'ємистих півкуль - правого і лівого, hemispheria dextrum et sinistrum.
У глибині подовжньої щілини мозку обидві півкулі сполучені між собою товстої горизонтальної платівкою - мозолистим тілом, corpus callosum, яке складається з нервових волокон, що йдуть поперечно з однієї півкулі в іншу. В мозолистом тілі розрізняють передній загинається донизу кінець, або коліно, genu corporis callosi, середню частину, тіло, truncus corporis callosi, і потім задній кінець, потовщений у формі валика, splenium corporis callosi. Всі ці частини добре видно на сагиттальном розрізі мозку між обома півкулями. Коліно мозолистого тіла, загинаючись донизу, загострюється і утворює дзьоб, rostrum corporis callosi, який переходить в тонку пластинку, lamina rostralis, триваючу в свою чергу в lamina terminalis.
Під мозолистим тілом знаходиться так званий звід, fornix, що представляють два дугоподібних білих тяжа, які в середній своїй частині, corpus fornicis, з'єднані між собою, а спереду і ззаду розходяться, утворюючи попереду стовпи зводу, columnae fornicis, позаду - ніжки зводу, crura fornicis. Crura fornicis, прямуючи назад, спускаються в нижні роги бокових шлуночків і переходять там в fimbria hippocampi. Між crura fornicis під splenium corporis callosi простягаються поперечні пучки нервових волокон, що утворюють commissura fornicis. Передні кінці склепіння, columnae fornicis, тривають вниз до підстави мозку, де закінчуються в corpora mamillaria, проходячи через сіру речовину hypothalamus. Columnae fornicis обмежують лежать позаду них міжшлуночкової отвори, що з'єднують III шлуночок з бічними шлуночками.
Попереду стовпів зводу знаходиться передня спайка, commissura anterior, що має вигляд білої поперечної перекладини, що складається з нервових волокон. Між передньою частиною зводу і genu corporis callosi натягнута тонка вертикальна пластинка мозкової тканини - прозора перегородка, septum pellucidum, в товщі якої знаходиться невелика щелевидная порожнин
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 505 | Нарушение авторских прав
|