АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Аналітико-синтетична діяльність кори головного мозку
Вища нервова діяльність полягає у безперервному аналізі складових частин зовнішнього світу і їхньому подальшому синтетичному злитті у цілісне сприймання. Аналіз і синтез подразнень є найважливішими функціями кори великих півкуль. Аналіз подразнень - це розрізнення сигналів, диференціювання впливів на організм. Синтез подразнень проявляється у зв'язуванні, об'єднанні і узагальненні збуджень, які виникають у різних ділянках кори. Проявом синтетичної діяльності кори є утворення тимчасових зв'язків, які лежать в основі вироблення умовних рефлексів.
Аналіз подразнень починається у рецепторах, продовжується у нижчих відділах центральної нервової системи і закінчується у корі півкуль головного мозку.
Утворення простого умовного рефлексу містить у собі елементи аналізу і синтезу. Про це свідчить той факт, що умовний рефлекс удосконалюється, переходячи зі стадії генералізації до стадії спеціалізації. Наприклад, молоді щенята підходять на оклик не тільки до господарів, а й сторонніх людей, а потім вчаться слухати тільки своїх господарів. Таким чином, стадія генералізації характеризується узагальненням реакцій на схожі подразники, а стадія спеціалізації - виділенням основного сигналу як єдиного.
У природних умовах діють, зазвичай, не поодинокі подразники, а їхні комплекси, аналіз і синтез яких визначають характер реакцій. Незмінний стереотипний порядок дії подразників називають зовнішнім стереотипом. Унаслідок багаторазового повторення системи подразників у певному порядку фіксується послідовна зміна функціональних станів нервових центрів, синтезується в єдине ціле, у цілісну систему рефлексів. Така зафіксована послідовність процесів збудження і гальмування, що виникають у мозку, називається динамічним стереотипом. Динамічний стереотип - це фіксована система з умовних і безумовних рефлексів, які об'єднані в єдиний функціональний комплекс, утворений під впливом стереотипних змін зовнішнього і внутрішнього середовища.
Розрізняють простий ритмічний стереотип, до складу якого входить кілька позитивних і негативних умовних рефлексів ( ++-+-++); ритміко-мозаїчний, який складається з регулярного поєднання позитивних і негативних умовних рефлексів (+-+-+-+-+), а також стереотип стереотипів, який лежить в основі життєвих поведінкових реакцій людини і тварин та праці людини.
Процес утворення динамічних стереотипів є складним, але вони стають міцними. Внаслідок зміни зовнішнього стереотипу починає змінюватись і система умовних рефлексів, тобто переробляється динамічний стереотип. Переробленім динамічного стереотипу є складним, іноді воно стає непосильним, тому можуть виникнути функціональні розлади вищої нервової діяльності.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 1035 | Нарушение авторских прав
|