АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Рентгенологічне зображення кістки.
При вивченні скелету виділяють осьовий скелет, sceleton axiale (хребцевий стовп, columna vertebralis, грудна клітка, thorax, череп, cranium) та периферичний, sceleton appendiculare, - верхні та нижні кінцівки, membri superior et inferior. Скелет є сукупністю кісток, які утворюють твердий остов тіла людини. Функції скелету: механічна (опорна, локомоторна, захисна) та біологічна (участь в мінеральному обміні, депо кальцію, функція кровотворення і імунного захисту).
При вивченні хребців необхідно зорієнтувати його у просторі: тіло хребця поставити у передньому напрямку, остистий відросток – у задньому та нижньому напрямку. Основні анатомічні утвори хребця: тіло хребця – corpus vertebrae; дуга хребця - arcus vertebrae; хребцевий отвір - foramen vertebrale; остистий відросток - processus spinosus; поперечний відросток - processus transversus; верхній суглобовий відросток - processus articularis superior; нижній суглобовий відросток - processus articularis inferior; верхня хребцева вирізка - incisura vertebralis superior; нижня хребцева вирізка - incisura vertebralis inferior; міжхребцевий отвір - foramen intervertebrale.
1. Шийні хребці (vertebrae cervicаles С1 - Cv11): відрізняються наявність у поперечних відростках отворів, які формують перервний канал для проходження хребтової артерії. У першого шийного хребця atlas не має тіла (mаssa lateralis), з другім хрібцем з’еднується за допомогою ямки зуба - fovea dentis
Другий шийний хребець - axis, s. epistropheus (гр.) має зуб (dens). Вважають, що зуб - це тіло атланта, що злилося з тілом осьового хребця в процесі ембріонального розвитку. Шостий шийний хребець на поперечному відростку має сонний горбок (tuberculum caroticum), до якого можна притиснути сонну артерію з метою тимчасової зупинки кровотечі. Сьомий шийний хребець - vertebra prominens має довгий і нерозщеплений (на відміну від інших шийних хребців) остистий відросток.
2. Грудні хребці (vertebrae thorаcicae ТІ-ТХІІ) мають на тілах і поперечних відростках реберні ямки для з'єднання з ребрами. На тілі 1-го грудного хребця є повні верхні реберні ямки для головок перших ребер і нижні напів'ямки. X грудний хребець має лише верхні реберні напів’ямки. XI та XII грудні хребці мають по одній парній повній реберній ямці для з'єднання з відповідними ребрами; на поперечних відростках цих хребців відсутні реберні ямки.
3. Поперекові хребці vertebrae lumbales LІ-Lv відрізняються від інших розміщенням суглобових відростків у сагітальній площині.
4. Крижові хребці vertebrae sacrаles SІ-Sv зростаються в одну крижову кістку (оs sacrum), яка має дорсальну та тазову поверхні - faсіes dorsаlis, faсіes pelvina, серединний крижовий гребінь - crista sacrаlis mediana, проміжний та латеральний крижові гребені - crista sacrаlis intermedia, crista sacrаlis lateralis, крижовий канал - canаlis sacrаlis, крижовий розтвір - hiatus sacrаlis, мис – promontorium. Для з’єднання з тазовою кісткою - вушкоподібну поверхню - faсіes auriculаris
5. Куприкові хребці vertebrae coccygeae зростаються в одну куприкову кістку (оs coccygis).
Хребет, хребтовий стовп (соluтпа vertebralis)
Сукупність всіх хребців формує хребет, або хребтовий стовп. Сукупність хребцевих отворів формує хребтовий канал {canаlis vertebrаlis), в якому лежить спинний мозок. З розвитком дитини йде формування вигинів хребта, а саме, коли дитина починає підіймати голову, формується вигин в шийному відділі хребта опуклістю вперед (шийний лордоз), коли дитина починає сидіти і ходити, формується вигин опуклістю вперед у поперековому відділі (поперековий лордоз), а в грудному та крижовому відділах залишається вигин опуклістю назад (кіфоз). Таким чином, форма хребта зумовлена вертикальним положенням тіла.
Особливості дитячого віку. У новонародженої дитини хребтовий стовп має форму випуклої назад дуги та відносно більшу довжину. Атлант складається з двох частин, осьовий хребець - з трьох - крім тіла та двох половин дуги він має центр окостеніння у зубі. На 3-4 місяці починається зрощення дуг у нижніх грудних та верхніх поперекових хребців, на 2-ому - 3-му році життя половинки дуг зливаються на всьому протязі хребцевого стовпа. Тіла хребців зростаються з дугами у віці 3-6 років.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 544 | Нарушение авторских прав
|