Спинний та головний мозок людини є центральною нервовою системою, яка здійснює нервову регуляцію всіх функцій організму людини. Мозок утворюється білою та сірою речовинами.
А. Чим утворена біла речовина, її функції?
В. Чим утворена сіра речовина, її функції?
С. Що таке «нервовий центр»?
Еталони відповіді:
А. Біла речовина утворена нервовими волокнами, її функція – провідникова (проведена нервових імпульсів від мозку – еферентними волокнами і до мозку – аферентними волокнами).
В. Сіра речовина утворена тілами нервових клітин, її функція – рефлекторна (відповідає за здійснення рефлексу). Сіра речовина утворює кору, ядра та нервові вузли.
С. Нервовий центр – сукупність тіл нейронів спинного чи головного мозку, що керують та регулюють здійснення рефлексів. При цьому вищі та нижчі нервові центри координують свою функцію.
Задача № 67
До збудливих тканин відносяться – епітеліальна, м’язова та нервова тканина. В клітинах цих тканин в стані спокою розвивається МПС, а при збудженні виникає ПД.
А. Що таке «МПС». Від чого він залежить?
В. Що таке «ПД». Від чого він залежить?
С. Назвіть фази ПД.
Еталони відповіді:
А. МПС – мембранний потенціал спокою – зарядженість клітин в стані спокою, залежить від різниці потенціалів ззовні (Na+) і всередині (КCl-) клітини.
В. ПД – потенціал дії – зарядженість клітини під час збудження і виконання своєї роботи. Зарядженість змінюється через транспорт іонів: в клітині через Na + виникає позитивний заряд, а поза нею – негативний (через КCl-).
С. Фази потенціалу дії – деполяризація, реполяризація, слідові потенціали.
Задача № 68
Під час виконання епітеліальною, м’язовою та нервовою тканинами своїх функцій, в клітинах цих тканин виникає збудження – потенціал дії. Графічно ПД зображається у вигляді кривої, що має три фази.
А. Як називається І фаза ПД? Що вона означає?
В. Як називається ІІ фаза ПД? Що вона означає?
С. Як називається ІІІ фаза ПД? Що таке «овершут»?
Еталони відповіді:
А. І фаза – деполяризація. Зміна зарядженості клітини з негативного заряду на позитивний, через транспорт Na+ в клітину і КCl- з клітини.
В. ІІ фаза – реполяризація. Відновлення негативного заряду в клітині, через повернення іонів КCl- всередину клітини.
С. ІІІ фаза – слідові потенціали. Овершут – це позитивна частина фази деполяризації, яка характеризує кількість і якість виконаної роботи тканиною органу.
Задача № 69
Клітини тканин організму людини містять ядро, цитоплазму, ззовні вкриті клітинними мембранами. Всі клітинні оболонки (і зовнішня мембрана, і ядерна, оболонки органоїдів) мають спільну будову.
А. Назвіть шари клітинних мембран, якими речовинами вони утворені?
В. Як заряджена клітинна мембрана в стані спокою. Чому?
С. Як заряджена клітинна мембрана в стані збудження. Чому?
Еталони відповіді:
А. Зовнішній шар білків, бішар жирів (ліпідів), внутрішній шар білків. Білкові молекули утворюють іонні канали для транспорту аніонів та катіонів.
В. В стані спокою всередині клітини заряд є негативний, через наявність іонів калію (+) і хлору (-). Ззовні клітини заряд є позитивним через наявність іонів натрію (+).
С. В стані збудження зарядженість клітини змінюється з негативного на позитивний (всередині клітини), через транспорт іонів.
Задача № 70
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 520 | Нарушение авторских прав
|