Поняття про аналітико-синтетичну діяльність
Імпульси, які надходять в кору великого мозку, аналізуються, розрізняються, синтезуються, з’єднуються. Здатність кори розділяти, вичленувати і розрізняти окремі подразнення, диференціювати їх і є виявленням аналітичної діяльності кори великого мозку. Якщо початковий аналіз подразнень починається вже в рецепторах, то вищі форми аналізу відбуваються в корі великого мозку.
З аналітичною діяльністю кори великого мозку тісно пов’язана її синтетична діяльність, яка виявляється в об’єднанні, узагальненні збудження, що виникло в різних її ділянках під дією різних подразників. Прикладом синтетичної діяльності кори великого мозку може бути утворення тимчасового зв’язку, який лежить в основі вироблення будь-якого умовного рефлексу. Аналіз і синтез нерозривно пов’язані між собою, і в корі відбувається складна аналітико-синтетична діяльність.
Закони вищої нервової діяльності, сформульовані І.П. Павловим
І.П.Павловим були сформульовані закони вищої нервової діяльності:
· Для формування умовного рефлексу необхідне утворення у ЦНС тимчасових зв‘язків між нейронами, що сприймають умовний подразник, та нейронами, що входять до складу дуги безумовного рефлексу.
· Умовний подразник здатний викликати випереджальне збудження ЦНС, яке дає змогу організмові заздалегідь підготуватися до відповідної поведінкової реакції.
· Тимчасові нервові зв‘язки зберігають своє значення доти, доки вони відповідають реальним умовам дійсності. За порушення такої відповідності умовно-рефлекторна реакція згасає, і умовний подразник втрачає своє сигнальне значення.
· Вища нервова діяльність являє собою сукупність складних аналітико-синтетичних процесів.
Питання для самоперевірки
1. Що таке вища нервова діяльність? Хто з учених вивчав вищу нервову діяльність?
2. Дайте означення понять "рефлекси", "інстинкт", "безумовні рефлекси", "умовні рефлекси", "гальмування умовних рефлексів".
3. Дайте порівняльну характеристику умовних і безумовних рефлексів.
4. Поясніть механізм утворення умовних рефлексів.
5. У чому полягає біологічне значення процесів гальмування? Які розрізняють форми гальмування? Охарактеризуйте їх.
6. Назвіть та поясніть закони вищої нервової діяльності, сформульовані І.П. Павловим.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 503 | Нарушение авторских прав
|