АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Морфологія і анатомія грона, ягоди і насіння
Мета заняття. Вивчити морфологічні і анатомічні особливості будови грона, ягоди і насіння.
Загальні відомості. Гроно. З суцвіття в процесі його подальшого росту і розвитку після цвітіння і природного обсипання зайвих квіток і зав'язей утворюється гроно. Ніжка суцвіття перетворюється в ніжку грона, вісь суцвіття з розгалуженнями — в гребінь, зав'язі — в ягоди (рис. 8). Ніжки грона бувають короткі і довгі. У одних сортів ніжка грона весь час залишається трав'янистою (зеленою), у інших вона дерев'яніє. За допомогою ніжки гроно прикріплюється до пагона. Гребінь грона складається з великої кількості розгалужень. Від ступеня і характеру галуження гребеня і довжини осей першого, другого і наступних порядків залежить форма, величина і щільність грона. Ягоди з'єднані з гребенем плодоніжкою. Біля основи ягоди плодоніжка розширюється в подушечку. Через плодоніжку і подушечку проходять судинно-волокнисті пучки, які розходяться під шкірочкою в м'якоті ягоди.
Рис. 8. Гроно винограду: 7 - основа ніжки грона; 2 - вузол на ніжці грона; 3 - місце відходжен-ня перших розгалужень гребеня; 4 - вершина грона; 5, 6 - лопаті; 7 - вусик с ягодами на кінці
При відокремленні ягоди від плодоніжки на подушечці залишаються відірвані судинно-волокнисті пучки — щіточка (рис. 9). Плодоніжки можуть бути короткими і довгими. Чим коротші плодоніжки, тим компактніше гроно.
Грона розрізняють за формою (циліндричні, конічні, циліндрично-конічні, гіллясті, крилаті та ін.) і щільністю (дуже щільні, щільні, середньої щільності, рихлі). Щільність грона залежить не тільки під характеру гребеня, а й від кількості ягід і їх величини. Чим більше в гроні ягід і чим вони крупніші, тим вища щільність грона.
Ягода винограду складається з шкірочки, м'якоті і насіння. Ягоди розрізняють між собою за величиною (від дрібних до дуже великих), формою (кругла, овальна, сплюснута та ін.) і забарвленням (біле, чорне, червоне, сіре, рожеве). На вершині ягоди є маленький бурий горбочок, що називається пупком, який являє собою залишок засохлої приймочки маточки.
Поверхня шкірочки дозрілої ягоди вкрита восковидним сизо-блакитним нальотом — пруїном, особливо помітним у сортів з темно-синім забарвленням ягід. Пруїн захищає ягоду від несприятливих зовнішних умов, втрати води, гниття та ін. В період росту виноградні ягоди залишаються весь час зеленими і мають на кутикулі продихи. Тільки на початку достигання вони починають набувати характерного для сорту забарвлення. Забарвлення ягід зумовлюється появою до моменту достигання в шарах клітин шкірочки різних барвних речовин — антоціанів і пігментів, які надають їм того чи іншого кольору. Деякі сорти винограду (Сапераві, Тентюр'є та ін.) містять барвні речовини в клітинному соку м'якоті.
Рис. 9. Будова ягоди винограду: 1 - подушечка; 2 - щіточка; З- бородавки; 4 - судинні пучки; 5 - насіння; 6 - шкірка; 7 - судини під шкіркою ягоди.
| Рис. 10. Поздовжній розріз насінини винограду: 1 - зародок; 2 - ендосперм; 3 - оболонка; 4 - халаза.
| М'якоть ягоди може бути щільною, хрусткою, м'ясистою, ніжною, слизистою, соковитою та ін. Смак ягоди залежить від вмісту в її;оку пукру і кислоти. Деякі сорти ягід винограду мають специфічний присмак і аромат: мускатний (Мускат білий), ізабельний Ізабелла), пасльоновий (Каберне) та ін. Властивий кожному сорту присмак ягід надають ароматичні речовини, що утворюються, як і барвні речовини, в шкірочці і м'якоті ягоди в період її достигання.
Насіння у винограду дрібне, звичайно грушовидної форми, з видовженим дзьобиком, в якому розміщений зародок. Насінина ікрита дуже міцною оболонкою, під якою знаходяться ендосперм зародок (рис. 10).
Насінина має черевний і спинний бік. На черевному боці є насіннєвий шов і дві борозенки (впадини), па спинному — халаза (місце проникнення судинних пучків у насінину).
У зеленій ягоді винограду насіння, що розвивається в ній, також має зелений колір, оскільки перебуває ще в молочній стиг-юсті. При доброму заплідненні і нормальному розвитку всіх насіннєвих бруньок в ягоді міститься не більше чотирьох насінин, але, як правило, їх буває менше (2 — 3). Це свідчить про те, Ю не всі насіннєві бруньки були добре розвинуті і не всі їх яйцеклітини запліднилися.
Трапляються також безнасіннєві ягоди, тобто ті, що розвинулися без запліднення (партенокарпія). Партепокарпічні ягоди дрібні, круглі, звичайно не більші горошини. Наявність у гроні великої кількості партенокарпічних ягід називають «горошінням».
Кишмишним сортам винограду властива так звана стеноспермокарпія, коли розвиток зародка і насіннєвої оболонки зупиняється на початку їх росту. Такі недорозвинені пусті насінини не відчуваються при їді, тому кишмишні сорти відносять до безнасіннєвих.
Дата добавления: 2015-12-15 | Просмотры: 578 | Нарушение авторских прав
|