Загальна анатомія травної системи.
План лекції.
Загальна анатомія травної системи.
Порожнина рота, будова. Органи ротової порожнини.
Глотка, топографія, будова.
Стравохід, топографія, будова.
Шлунок, топографія, будова.
Загальна анатомія травної системи.
Травна система здійснює перетравлення їжі шляхом її механічної та хімічної обробки, всмоктування продуктів розщеплення через слизову оболонку у кров та лімфу і виведення непереробленних залишків.
Травна система складається з травного каналу та великих травних залоз.
Травний канал має довжину 7 – 9 м. він складається з ротової порожнини, глотки, стравоходу, шлунка, тонкої та товстої кишки. Великі травні залози – слинні (привушні, під’язикові та піднижнєщелепні), печінка та підшлункова залоза (див. мал.. 1, 2.).
Стінка травного каналу має загальні риси будови: слизову оболонку, підслизовій шар, м’язову та серозну оболонки. Деякі органи вкриті не серозною, а адвентиційною оболонкою із пухкої сполучної тканини (глотка, стравохід).
Слизова оболонка вкрита епітелієм. У ротовій порожнині, глотці, стравоході і анусі слизова вкрита багатошаровим плоским не зроговілим епітелієм. Шлунок та кишечник вкриті одношаровим циліндричним епітелієм. Слизова оболонка має ямки, складки, ворсинки, мікро ворсинки.
Підслизовий шар з пухкої сполучної тканини. В ньому лежать травні та слизові залози, кровоносні та лімфатичні судини, нерви. У стінці кишечнику відмічається накопичення лімфоїдної тканини у вигляді фолікулів.
М’язова оболонка представлена внутрішнім циркулярним та зовнішнім поздовжни
м шарами, побудованими з не посмугованої м’язової тканини. М’язи язика, глотки та верхньої частини стравоходу, кінцевого відділу прямої кишки вміщують посмуговані м’язові волокна.
Зовнішня серозна оболонка – очеревина складається з щільної сполучної тканини.
Починаючи із шлунка, відділи травного каналу разом з його великими залозами, а також селезінка та сечостатева система розташовані у черевній порожнині.
Черевна порожнина (cavum abdominis) – це простір, який знаходиться у тулубі нижче діафрагми і заповнений черевними органами. Це найбільша порожнина тіла. Вона обмежена зверху діафрагмою, спереду та з боків м’язами живота, ззаду поперековими хребцями, квадратними м’язами попереку і клубово-поперековими м’язами, а знизу – стінками великого та малого тазу. Черевна порожнина поділяється на власне черевну порожнину та тазову порожнину. Для визначення положення органів черевної порожнини користуються поділом живота на ділянки. Живіт двома горизонтальними лініями, які проводяться одна між кінцями десятих ребер, а друга між двома передньоверхніми остями клубових кісток, поділяють на три відділи, які лежать один над одним. – epigastrium, mesogastrium (середня ділянка живота) та hupogastrium.
Черевна порожнина вистелена серозною оболонкою – очеревиною. (peritoneum).її загальна поверхня близько 2 м2. Очеревина складається з двох листків – пристінкового (парієтального), який вистилає стінки черевної порожнини та нутряного (вісцерального), який вкриває органи черевної порожнини. Між листками утворюється щілиноподібний простір – порожнина очеревини, яка вміщує невелику кількість серозної рідини, яка зволожує поверхню очеревини, та полегшує зміщення внутрішніх органів.
При переході парієтальної очеревини у вісцеральну утворюються брижі, зв’язки та сальники. Зв’язки – це два листка очеревини (середньо подібна зв’язка печінки); сальник – це два листка очеревини, між яким лежить жирова тканина (малий та великий сальники); брижа – це подвійний лист очеревини, між листками якого проходять судини (брижа тонкої кишки).
Порожнина очеревини у чоловіків повністю замкнута, а у жінок вона сполучається із зовнішнім середовищем за допомогою отворів маткових труб.
Очеревина формує замкнутий мішок, тому частина органів лежить ззовні очеревини і вкрита нею тільки з одного боку. Таке положення органів відносно до очеревини називають екстраперітонеальним. Так лежать дванадцятипала кишка, нирки, сечоводи, піхва, передміхурова залоза. Якщо орган вкрит очеревиною з трьох боків, то його положення називають мезоперітонеальним. Так розташовани печінка, сечовий міхур, висхідна та висхідна частина, товстої кишки. Деякі органи (шлунок, порожня та клубова кишки, червоподібний відросток, сліпа, поперечна ободова, сигмоподібна кишка, матка, маткові труби, селезінка) вкриті очеревиною з усіх боків, тобто лежать інтраперітонеально.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 630 | Нарушение авторских прав
|