Орієнтовні тестові завдання та ситуаційні задачі. 1. Під час профілактичного огляду в пацієнта віком 18 років після видалення зубних відкладень у пришийковій ділянці на присінковій поверхні 22 і 41 зубів
1. Під час профілактичного огляду в пацієнта віком 18 років після видалення зубних відкладень у пришийковій ділянці на присінковій поверхні 22 і 41 зубів виявлені крейдяного кольору плями з шорсткою та безболісною під час зондування поверхнею. Тест емалевої резистентності (ТЕР-тест) становить 7 балів. Які морфологічні зміни характерні для даного захворювання?
А. Зміни в плащовому шарі дентину
В. Поверхнева демінералізація емалі
С. Пошкодження емалево-дентинного з’єднання
D. Дегенеративні зміни одонтобластів
Е. Підповерхнева демінералізація емалі
2. Юнак віком 18 років скаржиться на чутливість 14, 13, 12, 23, 24 зубів від солодкого й кислого. Об’єктивно: у пришийкових ділянках цих зубів виявлені поодинокі крейдяного кольору матові плями з нечіткими краями. Який метод дослідження найбільш точно підтвердить діагноз?
А. Електроодонтодіагностика
В. Зондування
С. Рентгенографія
D. Вітальне забарвлення
Е. Термометрія
3. Під час обстеження порожнини рота 19-річної дівчини стоматолог виявив на присінковій поверхні 11,21 зубів у пришийкових ділянках білі плями. Зі слів пацієнтки, вони з’явилися близько 2 міс. тому, за цей час їх розміри повільно збільшувалися. Яке з перелічених нижче захворювань має такий характерний перебіг?
А. Некроз емалі
В. Гіпоплазія емалі
С. Карієс
D. Флюороз
Е. Ерозія емалі
4. Хвора віком 16 років звернулася до лікаря із скаргами на відчуття оскомини в зубах верхньої щелепи протягом 2 тижнів. Об’єктивно: у пришийковій ділянці 11 і 21 зубів виявлені білуваті плями з матовим відтінком і нечіткими межами, що інтенсивно сприймають барвники. Яким має бути лікування 11 та 21 зубів?
А. Препарування та пломбування
В. Зішліфування плям
С. Оброблення антисептиками
D. Імпрегнація срібла нітратом
Е. Ремінералізивна терапія
5. Хворому віком 25 років після детального обстеження був установлений діагноз гострого початкового карієсу 36 зуба. Яке лікування Ви призначите?
А. Препарування, накладання постійної пломби
В. Ремінералізивна терапія та динамічне спостереження
С. Препарування, накладання лікувальної пов’язки
D. Не проводити лікування, вести спостереження
Е. Зішліфування плями
6. Під час обстеження стоматологом 17-річної хворої виявлені білясті плями на пришийкових ділянках фронтальних зубів. Установлено діагноз гострого початкового карієсу 11-42 зубів. Які зміни мінерального складу каріозних плям слід прийняти до уваги лікарю перед призначенням місцевої ремінералізивної терапії?
А. Надлишок кальцію, дефіцит фосфору та фтору
В. Надлишок кальцію, фосфору та фтору
С. Дефіцит кальцію, фосфору та фтору
D. Змін вмісту кальцію, фосфору та фтору немає
Е. Дефіцит кальцію, надлишок фосфору та фтору
7. Хвора 25-ти років скаржиться на наявність світло-коричневої плями на передньому зубі верхньої щелепи. Об’єктивно: у пришийковій ділянці 23 виявляється поодинока пляма світло-коричневого кольору, під час зондування поверхня гладенька. Реакція на холод та зондування безболісна. Встановіть найбільш вірогідний діагноз:
А. Хронічний поверхневий карієс
В. Флюороз
С. Гострий початковий карієс
D. Хронічний початковий карієс
Е. Місцева гіпоплазія емалі
8. Пацієнтка 23 років скаржиться на наявність на жувальних поверхнях зубів плям білуватого кольору, на відчуття оскоми, яке виникає під час приймання кислої їжі. Плями з’явилися близько 3 місяців тому. Об’єктивно: на жувальних поверхнях 46, 36, 27 крейдоподібні плями, добре забарвлюються 2% метиленовим синім; під час зондування визначається шорсткуватість. Емаль зубів без дефектів. Який найбільш вірогідний діагноз?
А. Гострий поверхневий карієс
В. Гострий середній карієс
С. Гострий початковий карієс
D. Хронічний середній карієс
Е. Хронічний поверхневий карієс
9. Жінка 18-ти років скаржиться на чутливість зубів до солодкого, кислого, косметичний дефект. Об’єктивно: у пришийковій ділянці 14, 13 поодинокі крейдоподібні плями без ушкодження емалі, безболісні під час зондування, забарвлюються 2% розчином метиленового синього, ЕОД - 8 мкА. Який найбільш вірогідний діагноз?
А. Локалізована гіпоплазія
В. Флюороз, плямиста форма
С. Поверхневий карієс
D. Початковий карієс
Е. Ерозія емалі
10. Хворий 20-ти років звернувся до лікаря-стоматолога зі скаргами на наявність крейдоподібних плям 11, 12, 21, 22 зуба, відчуття оскоми від хімічних подразників під час приймання їжі. Об’єктивно: у пришийковій ділянці 11, 12, 21, 22 зубів виявлені білі плями розміром 0,2×0,3 см, з шорсткою поверхнею, які забарвлюються 2% розчином метиленового синього. Який найбільш вірогідний діагноз?
А. Гострий початковий карієс
В. Флюороз
С. Гіпоплазія емалі
D. Гострий поверхневий карієс
Е. Хронічний початковий карієс
11. Жінка 22 років, вагітна, скаржиться на появу білих плям на передніх зубах верхньої щелепи, які з’явилися на 4-му місяці вагітності. Під час огляду: на вестибулярній поверхні у пришийковій ділянці 13, 12, 11, 21, 22, 23 крейдоподібні плями. Емаль втратила блиск, шорстка. Від хімічних подразників виникає короткочасний біль. Який найбільш імовірний діагноз?
А. Гострий початковий карієс
В. Гострий поверхневий карієс
С. Хронічний початковий карієс
D. Системна гіпоплазія емалі
Е. Флюороз зубів
12. При карієсі у стадії плями об’єм мікропросторів у центрі ураження може збільшуватись до:
А. 4 %
В. 8 %
С. 16 %
D. 30 %
Е. 60 %
13. Послідовність зон ураження при початковому карієсі (за L. Silverstone) від поверхні зуба вглиб емалі наступна:
А. Поверхнева, перехідна, тіло ураження, темна
В. Поверхнева, тіло ураження, темна, прозора
С. Поверхнева, темна, прозора, тіло ураження
D. Поверхнева, прозора, тіло ураження, темна
Е. Поверхнева, проміжна, тіло ураження, прозора, темна.
14. Співвідношення кальцію та фосфору (фосфорно-кальцієвий коефіцієнт Са/Р) при карієсі у стадії плями є:
А. Більше 2,0
В. Більше 1,67
С. Менше 1,67
D. Менше 1,33
Е. Менше 1,0
15. Пацієнтка віком 18 років скаржиться на чутливість зубів до солодкого, наявність косметичного дефекту. Об’єктивно: у пришийковій ділянці 14, 13 зубів виявлені поодинокі плями крейдяного кольору з матовим відтінком без ушкодження емалі, безболісні під час зондування. Плями забарвлюються 2% розчином метиленового синього, ЕОД - 6 мкА. Який з перелічених діагнозів найбільш імовірний?
А. Гострий початковий карієс
В. Локалізована гіпоплазія
С. Гострий поверхневий карієс
D. Ерозія емалі
Е. Флюороз, плямиста форма
16. Хвора віком 20 років звернулася зі скаргами на біль у 23 зубі під час приймання кислої та солодкої їжі. Біль зникає після усунення подразників. Скарги з’явилися 2 тижні тому. Об’єктивно: на присінковій поверхні 23 зуба виявлена овальна біла пляма розмірами 2×3 мм. Поверхня плями шорстка, забарвлення метиленовим синів не зникає після змивання його водою. Встановіть імовірний діагноз.
А. Плямиста форма флюорозу
В. Хронічний початковий карієс
С. Гострий початковий карієс
D. Початкова стадія некрозу емалі
Е. Місцева гіпоплазія емалі
17. Жінка віком 22 роки, вагітна, скаржиться на появу білих плям на передніх зубах верхньої щелепи, які з’явилися на 4-му місяці вагітності. Об’єктивно: на присінковій поверхні 13, 12, 11, 21, 22, 23 зубів у пришийковій ділянці виявлені крейдяного кольору плями. Поверхня емалі втратила блиск, шорстка під час зондування. Хімічні подразники спричинюють короткочасний біль. Який попередній діагноз?
А. Гострий початковий карієс
В. Гострий поверхневий карієс
С. Флюороз зубів
D. Хронічний початковий карієс
Е. Системна гіпоплазія емалі
18. Хворий віком 22 роки звернувся до стоматолога зі скаргами на наявність дефекту на зубі верхньої щелепи, який виявив тиждень тому. Об’єктивно: на присінковій поверхні 21 зуба в пришийковій ділянці виявлена крейдяного кольору пляма. Її поверхня матова, шорстка під час зондування. Холодова проба від’ємна, перкусія 21 зуба безболісна. Пляма забарвлюється 2: розчином метиленового синього в синій колір. Установіть діагноз.
А. Гіпоплазія емалі
В. Хронічний початковий карієс
С. Гострий поверхневий карієс
D. Гострий початковий карієс
Е. Флюороз
19. Дівчина віком 16 років скаржиться на наявність на присінкових поверхнях центральних верхніх різців матових білуватих плям. Плями з’явилися декілька місяців тому, з часом їх розміри збільшилися. Народилася та проживає в місцевості, де вміст фтору в питній воді становить 1,4 мг/л. Яка тактика лікування даних плям?
А. Зішліфування плям
В. Препарування з подальшим пломбуванням
С. Сріблення плями
D. Ремінералізивна терапія
Е. Стоматологічного втручання не потребує
20. Хворий 20 років звернувся з метою санації. Об’єктивно: на вестибулярній поверхні 11 і 12 кілька крейдоподібних плям діаметром 2×3 мм, напівовальної форми, поверхня шорстка під час зондування. Який тест буде найінформативнішим у проведенні диференційної діагностики даної патології?
А. Термодіагностика
В. Вітальне забарвлення
С. Зондування
D. ТЕР-тест
Е. ЕОД
21. Хворий віком 30 р. проживає в місцевості, де вміст фтору в питній воді становить 0,7 мг/л. Скаржиться на чутливість зубів до солодкого, кислого. Об’єктивно: у пришийковій ділянці на присінковій поверхні 12, 13, 14, 23, 24 зубів виявлені крейдоподібні плями, їх поверхня шорстка і болісна під час зондування. Що з переліченого нижче дозволить поставити правильний діагноз?
А. Перкусія
В. Rtg-графія
С. Термопроба
D. ЕОД
Е. Вітальне забарвлення
22. Пацієнт 18 років скаржиться на чутливість зубів до солодкого і кислого, косметичний дефект. Під час огляду у пришийковій ділянці 13 та 14 зубів виявлені поодинокі плями білого кольору з матовим відтінком без ушкодження дентину. Які дії лікаря-стоматолога?
А. Зішліфування плями
В. Проведення професійної гігієни
С. Ремінералізуюча терапія
D. Препарування зубів із подальшим пломбуванням
Е. Відбілювання зубів
23. Який основний метод лікування початкового карієсу?
А. Ремінералізуюча терапія
В. Демінералізуюча терапія
С. Оперативне висічення уражених твердих тканин зуба
D. Девітальна екстирпація
Е. Девітальна ампутація
Рекомендована література:
1. Терапевтична стоматологія у двох томах (За ред. проф. А.К. Ніколишина).– Т. 1.– Полтава: Дивосвіт, 2005.– 392 с.
2. Терапевтична стоматологія: Підручник.– У 4 томах /М.Ф. Данилевський, А.В.Борисенко, А.М. Політун та ін. – К.: Здоров’я, 2004.– Т.2.– 400 с.
3. Терапевтическая стоматология: Учебн. Пособие /Под ред. проф. Л.А.Дмитриевой.– М.: МЕДпресс-информ, 2003.– 896 с.
5. Мельничук Г.М., Рожко М.М. Практична одонтологія. Курс лекцій із карієсу та некаріозних уражень зубів, пульпіту і періодонтиту. Навчальний посібник. Вид. 2-ге, доповнене.– Івано-Франківськ, 2007.– 292 с.
6. Хельвиг Э., Климек Й., Аттин Т. Терапевтическая стоматология.– Львов: ГалДент, 1999.– 409 с.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 923 | Нарушение авторских прав
|