Орієнтовні тестові завдання та ситуаційні задачі. 1. Хвора віком 25 років звернулася до клініки терапевтичної стоматології зі скаргами на короткочасний біль у 46 зубі
1. Хвора віком 25 років звернулася до клініки терапевтичної стоматології зі скаргами на короткочасний біль у 46 зубі, який виникає після потрапляння твердої їжі в даний зуб. Після усунення подразника біль відразу зникає. Скарги з’явилися кілька місяців тому. Об’єктивно: на дистальній контактній поверхні 46 зуба каріозна порожнина в межах плащового дентину, вхідний отвір великий. Дентин твердий, пігментований, важко знімається екскаватором. Зондування дна та стінок каріозної порожнини і вертикальна та горизонтальна перкусія 46 зуба безболісні, ЕОД - 6 мкА. Який найбільш імовірний діагноз?
А. Гострий середній карієс
В. Хронічний середній карієс
С. Хронічний поверхневий карієс
D. Гострий глибокий карієс
Е. Хронічний періодонтит
2. Під час профілактичного огляду в пацієнта віком 45 років на жувальній поверхні 23 зуба виявлена каріозна порожнина в межах плащового дентину. Дно та стінки виповнені щільним пігментованим дентином. Перкусія і зондування безболісні, реакція на холод відсутня, ЕОД - 6 мкА. Який найбільш імовірний діагноз?
А. Хронічний періодонтит
В. Гострий середній карієс
С. Хронічний глибокий карієс
D. Гострий глибокий карієс
Е. Хронічний середній карієс
3. У хворого віком 32 роки скарги на короткочасний біль від хімічних і термічних подразників у зубі на верхній щелепі зліва, який швидко зникає після усунення подразника. Об’єктивно: у 26 зубі виявлена каріозна порожнина з вузьким вхідним отвором, розміщена в межах плащового дентину. Дентин дна та стінки м’який, сірого кольору. Зондування в ділянці емалево-дентинної межі болісне, перкусія безболісна, ЕОД - 6 мкА. Який діагноз у даному випадку?
А. Гострий поверхневий карієс
В. Хронічний фіброзний пульпіт
С. Гострий середній карієс
D. Гострий глибокий карієс
Е. Хронічний середній карієс
4. У хворого віком 30 років скарги на наявність каріозної порожнини в зубі верхньої щелепи. Каріозна порожнина з’явилася 5 міс. тому. Об’єктивно: у 26 зубі виявлена каріозна порожнина з широким вхідним отвором, розміщена у межах плащового дентину, яка не сполучається з порожниною зуба. Дентин дна та стінок каріозної порожнини твердий, пігментований. Який попередній діагноз?
А. Хронічний поверхневий карієс
В. Хронічний середній карієс
С. Гострий середній карієс
D. Гострий глибокий карієс
Е. Хронічний глибокий карієс
5. У хворого віком 30 років скарги на короткочасний біль у зубі на верхній щелепі від солодкого та холодного. Біль з’явився місяць тому. Об’єктивно: на жувальній поверхні 26 зуба виявлена каріозна порожнина з вузьким вхідним отвором у межах плащового дентину. Дентин дна і стінок розм’якшений, зондування в ділянці емалево-дентинної межі болісне, перкусія безболісна, термопроба спричиняє біль, який після усунення подразника швидко зникає. Визначте діагноз.
А. Гострий початковий карієс
В. Гіперемія пульпи
С. Гострий глибокий карієс
D. Хронічний фіброзний пульпіт
Е. Гострий середній карієс
6. Хворого віком 27 років протягом декількох тижнів непокоїть короткочасний біль у 16 зубі, який виникає від солодкої та холодної їжі. Об’єктивно: на жувальній поверхні 16 зуба виявлена порожнина в межах плащового дентину, виповнена розм’якшеним слабо пігментованим дентином. Після некректомії дно каріозної порожнини щільне, безболісне. Препарування стінок дефекту чутливе в ділянці емалево-дентинної межі. ЕОД 16 зуба - 5 мкА. Який найбільш імовірний діагноз?
А. Хронічний середній карієс
В. Гострий глибокий карієс
С. Гострий середній карієс
D. Хронічний глибокий карієс
Е. Хронічний періодонтит
7. Хворий віком 40 років скаржиться на застрягання їжі в зубі на нижній щелепі. Порожнина виникла 7 міс. тому. Об’єктивно: на жувальній поверхні 34 зуба виявлена каріозна порожнина з широким вхідним отвором, яка розміщена в межах плащового дентину. Дентин дна і стінок твердий, пігментований. Зондування дна та стінок безболісне, ЕОД - 12 мкА. Визначте діагноз.
А. Хронічний фіброзний періодонтит
В. Хронічний фіброзний пульпіт
С. Хронічний глибокий карієс
D. Хронічний середній карієс
Е. Хронічний початковий карієс
8. Хворий звернувся зі скаргами на біль, який виникає в 45 зубі під час дії холодного, кислого, солодкого. Біль минає після припинення дії подразника. Об’єктивно: на жувальній поверхні 45 зуба виявлена каріозна порожнина в межах плащового дентину, яка виповнена залишками їжі та розм’якшеним дентином, навислі краї емалі крейдяного кольору. Який найбільш імовірний діагноз?
А. Гострий середній карієс
В. Хронічний середній карієс
С. Гострий поверхневий карієс
D. Гострий глибокий карієс
Е. Хронічний глибокий карієс
9. Хворий віком 30 років звернувся до стоматолога зі скаргами на косметичний дефект і незначну болісність 44 зуба під час чищення зубів. Об’єктивно: виявлено каріозну порожнину V класу за Блеком у межах плащового дентину. Зондування стінок порожнини спричинює незначну болісність, термопроба - позитивна. Який пломбувальний матеріал найбільш доцільний для пломбування даної порожнини?
А. Амальгама
В. Силікатний цемент
С. Компомер
D. Силікофосфатний цемент
Е. Полікарбоксилатний цемент
10. Пацієнт віком 30 років звернувся до стоматолога зі скаргами на короткочасний біль від дії холодового подразника, який зникає відразу після його усунення. Об’єктивно: на жувальній поверхні 47 зуба глибока, у межах навколопульпарного дентину каріозна порожнина, виповнена розм’якшеним світлим дентином. Зондування емалево-дентинної межі та дна каріозної порожнини спричинює незначну болісність, термопроба позитивна, рентгенологічно в періапікальних тканинах змін немає. Визначте діагноз.
А. Гострий середній карієс
В. Хронічний фіброзний пульпіт
С. Хронічний грануляційний періодонтит
D. Хронічний середній карієс
Е. Гострий глибокий карієс
11. Юнак віком 18 років скаржиться на короткочасний біль у 21 зубі від дії холодного та солодкого. Об’єктивно: на медіальній контактній поверхні 21 зуба виявлена каріозна порожнина середньої глибини (ІІІ клас за Блеком) у межах плащового дентину, виповнена світлим розм’якшеним дентином. Краї емалі крихкі, крейдяного кольору. Індекс КПВ становить 14, гігієнічний індекс за Федоровим-Володкіною - 3,3. Виберіть найбільш оптимальний пломбувальний матеріал для пломбування в даній клінічній ситуації.
А. Силікатний цемент
В. Композит світлової полімеризації
С. Композит хімічної полімеризації
D. Склоіономерний цемент
Е. Силікофосфатний цемент
12. Під час пломбування каріозної порожнини ІІ класу за Блеком у 36 зубі було вирішено використати методику відкритого варіанта „сендвіч-техніки”. Який з наведених склоіономерних цементів найкраще відповідає потребам даної методики?
А. Vitremer TC (3M)
В. Aqua-Cem (Dentsply)
С. BaseLine (Dentsply)
D. Aqua-Ionobond (VOCO)
Е. Vitrebond (3M)
13. Хворому віком 35 років установлено діагноз хронічного середнього карієсу 36 зуба. Порожнина ІІ класу за Блеком з ураженням жувальної поверхні. Який пломбувальний матеріал лікар повинен вибрати для пломбування даної порожнини?
А. Склоіономерний цемент
В. Композитний мікрогібридний матеріал світлової полімеризації
С. Силікофосфатний цемент
D. Текучий композит світлової полімеризації
Е. Мікрофільний композит світлової полімеризації
14. У хворого віком 50 років каріозна порожнина на жувально-дистальній поверхні 47 зуба. Був установлений діагноз хронічного середнього карієсу 47 зуба. Який пломбувальний матеріал найбільш доцільно використати в даній клінічній ситуації?
А. Полікарбоксилатний цемент
В. Силікофосфатний цемент
С. Компомер
D. Склоіономерний цемент
Е. Амальгаму
15. Жінка віком 42 роки скаржиться на наявність каріозної порожнини та косметичний дефект у 23 зубі. Об’єктивно: на вестибулярній поверхні 23 зуба у пришийковій ділянці виявлена каріозна порожнина, яка поширюється значно нижче рівня краю ясен. Порожнина в межах плащового дентину, виповнена щільним, темно-коричневого кольору дентином, зондування практично безболісне. Який найбільш оптимальний матеріал для пломбування в даній клінічній ситуації?
А. Силікофосфатний цемент
В. Композит хімічного затвердіння
С. Склоіономерний цемент світлового твердіння
D. Силікатний цемент
Е. Композит світлового затвердіння
16. Після обстеження каріозної порожнини на жувально-дистальній поверхні 47 зуба встановлено діагноз хронічного середнього карієсу 47 зуба. Який пломбувальний матеріал показаний в даній клінічній ситуації?
А. Склоіономерний цемент
В. Силікофосфатний цемент
С. Компомер
D. Амальгама
Е. Полікарбоксилатний цемент
17. Жінка віком 63 роки скаржиться на наявність каріозних порожнин на присінкових поверхнях центральних верхніх різців. Об’єктивно: у пришийковій ділянці 11 і 12 зубів виявлені каріозні порожнини в межах плащового дентину. Дентин щільний, темно-коричневого кольору. Слизова оболонка ясен гіперемійована, легко кровоточить. Прикус глибокий. Які можуть бути протипоказання до негайного пломбування цих порожнин фотокомпозитом?
А. Локалізація порожнин у пришийковій ділянці
В. Наявність аномалії прикусу
С. Наявність темного дентину на дні каріозної порожнини
D. Глибина порожнини
Е. Наявність запалення ясен (гінгівіт)
18. Пацієнту встановлений діагноз: гострий середній карієс 46 зуба. Яка буде реакція твердих тканин зуба на зондування і термічні подразники при даному захворюванні?
А. Безболісна
В. Болісна
С. Різко болісна в ділянці дна порожнини
D. Може бути болісна і безболісна
Е. Правильна відповідь відсутня
19. У хворого під час огляду було виявлено середній карієс 15 зуба. Яким матеріалом найдоцільніше реставрувати зуб?
А. Композит хімічного тверднення
В. Склоіономерний цемент
С. Композит світлового тверднення
D. Полікарбоксилатний цемент
Е. Пластмаса
20. У хворого віком 30 років, під час обстеження виявлено каріозну порожнину в 21 зубі у межах плащового дентину. Який матеріал найдоцільніше застосувати?
А. Композит світлового тверднення
В. Композит хімічного тверднення
С. Склоіономерний цемент
D. Амальгама
Е. Силікатний цемент
21. Який пломбувальний матеріал буде оптимальним для пломбування каріозної порожнини ІV класу за Блеком, якщо у пацієнта підвищені вимоги до естетики?
А. Макронаповнений композит світлового тверднення
В. Мікронаповнений композит світлового тверднення
С. Склоіономерний цемент
D. Композит хімічного тверднення
Е. Компомер
Рекомендована література:
1. Терапевтична стоматологія у двох томах (За ред. проф. А.К. Ніколишина).– Т.1.– Полтава: Дивосвіт, 2005.– 392 с.
2. Терапевтична стоматологія: Підручник.– У 4 томах /М.Ф. Данилевський, А.В.Борисенко, А.М. Політун та ін.– К.: Здоров’я, 2004.– Т.2.– 400 с.
3. Терапевтическая стоматология: Учебн. Пособие /Под ред. проф. Л.А. Дмитриевой.– М.: МЕДпресс-информ, 2003.– 896 с.
4. Мельничук Г.М., Рожко М.М. Практична одонтологія. Курс лекцій із карієсу та некаріозних уражень зубів, пульпіту і періодонтиту. Навчальний посібник. Вид. 2-ге, доповнене.– Івано-Франківськ, 2007.– 292 с.
5. Хельвиг Э., Климек Й., Аттин Т. Терапевтическая стоматология.– Львов: ГалДент, 1999.– 409 с.
6. Шмидседер Дж. Эстетическая стоматология: Пер. с англ. под ред. проф. Т.Ф. Виноградовой.– М.: МЕДпресс-информ, 2004.– 320 с.
Дата добавления: 2015-12-16 | Просмотры: 1020 | Нарушение авторских прав
|