Ситуаційні задачі
1. При проведенні чергового медогляду обрубника ливарного цеху, зі стажем роботи 7 років, встановлено діагноз: вібраційна хвороба, І стадія, від дії локальної вібрації. За допомогою якого приладу можна об’єктивно дослідити ступінь шкідливого впливу вібрації на організм обрубника литва?
A. *Вимірювача вібраційної чутливості
B. Низькочастотної вібровимірювальної апаратури
C. Вимірювача шуму і вібрації
D. Аудіометра
E. Аудіотестера
2. Під час контролю за дотриманням санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму приміщень гінекологічного відділу виявлено в повітрі стафілококи – 250 мікробних тіл/м3, загальна кількість мікроорганізмів – 90000 мікробних тіл/м3. Вкажіть найбільш оптимальний спосіб оздоровлення повітряного середовища в цьому випадку:
A. Рециркуляція повітря
B. Провітрювання приміщень
C. Кондиціювання повітря
D. *Застосування УФ-променів
E. Дезодорація приміщень
3. Біль в ділянці очей, неясне бачення, ломота в очах, головний біль, втомлення світло сприймаючого рухового апарату очей, порушення функції зору до кінця робочого дня. В яких умовах ці зміни особливо часто виникають:
A. *При недостатній освітленості.
B. При роботі на близькій відстані з дрібними деталями.
C. При наявності шуму.
D. При розрізнюванні кольору предметів.
E. При наявності вібрації.
4. Робітники працюють в умовах високих рівнів запиленості. Для виникнення професійних пилових захворювань мають значення хімічні (вміст силіцію (П) оксиду) та фізичні властивості аерозолів пилу. Яка основна фізична властивість аерозолів пилу?
A. намагнічування.
B. Іонізація.
C. Електрозарядженність.
D. *Дисперсність.
E. Розчинність.
5. На робочому місці випробувача авіаційних двигунів зареєстровано аеродинамічний шум на рівні 102 дБА. Який з профілактичних заходів є найбільш дієвим у даному випадку?
A. Застосування активних глушників
B. Встановлення двигуна на шумоізолюючий фундамент
C. *Точна підгонка деталей двигуна
D. Раціоналізація режиму праці і відпочинку
E. Використання індивідуальних протишумних вкладишів
6. Праця в умовах впливу електромагнітних хвиль може призвести до функціональних розладів певних систем організму. Які системи є найбільш чутливими до дії електромагнітних хвиль діапазону радіочастот?
A. *Нервова і серцево-судинна системи.
B. Серцево-судинна система і водносольовий обмін.
C. Нервова система і травний тракт.
D. Травний тракт і дихальна система.
E. Серцево-судинна і дихальна системи.
7. Оператор автокамерної лінії шинного заводу працює стоячи 700 разів за зміну під кутом понад 30 0, енерговитрати при цьому становлять 25 Вт. Під час праці в оператора підвищується пульс (106 за 1 хв.). У кінці зміни зменшується увага, знижується витривалість. Який з показників найбільш імовірно свідчить про важкість праці?
A. Нахил корпусу.
B. Частота пульсу.
C. *Витрати енергії.
D. Робоча поза.
E. Зниження витривалості
8. В умовах виконання цілого ряду виробничих операцій в умовах дискомфортного нагрівного мікроклімату необхідно забезпечити максимальне поглинання водяної пари з повітря та поверхні тіла. Яка з перерахованих нижче властивостей одягу повинна бути урахована в першу чергу?
A. *Гігроскопічність.
B. Паропроникність.
C. Повітряпроникність.
D. Теплопровідність.
E. Конвекційність.
9. Головному лікарю необхідно визначити з якого матеріалу: природного або штучного – слід замовити виготовлення одягу для персоналу лікарні. Укажіть головні з гігієнічної точки зору переваги тканини з натуральних волокон?
A. *Висока гідроскопічність та добра повітряпроникність..
B. Стійкість до впливу механічних, хімічних і біологічних чинників та еластичність.
C. Висока теплопровідність та велика вологоємність.
D. Високі естетичні якості.
E. Правильної відповіді немає
10. В ході вивчення мікрокліматичних умов провізорського відділу аптеки виявилось, що середня температура повітря складає 26 о, відносна вологість — 78 %, швидкість руху повітря — 0,05 м/с. Дайте гігієнічну оцінку мікроклімату аптеки.
A. *Мікроклімат комфортний.
B. Мікроклімат дискомфортний із значними коливаннями основних параметрів.
C. Мікроклімат дискомфортний нагрівний.
D. Мікроклімат дискомфортний охолоджувальний.
E. Мікроклімат дискомфортний з підвищеною вологістю.
11. З метою попередження забруднення повітря робочої зони фармацевтичного підприємства парами ртуті виникла потреба визначити кратність обміну повітря у витяжній шафі, де планується проводити роботу з ртуттю. Який прилад слід використати для цього?
A. Аспіраційний психрометр
B. Актинометр
C. Кататермометр
D. Аерометр
E. *Анемометр
12. За даними лабораторного контролю санітарного стану ґрунту на території лікарні за показниками санітарного числа ґрунт малозабруднений, за титром кишкової палички - забруднений, за титром анаеробів (Cl. perfringens) - малозабруднений. Це свідчить про:
A. Надходження свіжого фекального забруднення
B. *Недостатню інтенсивність процесів гуміфікації в ґрунті
C. Давнє фекальне забруднення
D. Постійне надходження органічних білкових забруднень
E. Недостатню інсоляцію та аерацію ґрунту
13. Хвора З., 25 років, працює 5 роки медичною сестрою в процедурному кабінеті. Близько року відмічає при контакті з пеніциліном появу першіння в горлі, чхання, потім – нападоподібний кашель, пізніше почали виникати напади ядухи, які проходили після вдихання сальбутамола.. Алергічних захворювань у неї і близьких родичів не було. Антибіотиків не отримувала. Чи можна бронхіальну астму у хворої вважати професійно-обумовленою?
A. Ні, не можна.
B. Так, при наявності заключення про виникнення приступів астми.
C. Так, при наявності заключення про виникнення нападів астми при контакті з пеніциліном.
D. Так, можна.
E. *Так, але при наявності позитивних алергологічних та імунологічних тестів.
14. Хвора Н., 48 років, протягом 3 років працює на птахофабриці. Госпіталізована ургентно в зв'язку з нападом ядухи. При обстежені діагностовано бронхіальну астму. Які додаткові методи дослідження необхідні для підтвердження професійного генезу астми?
A. Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці.
B. Професійний маршрут хворої.
C. *Алергологічні та імунологічні тести.
D. Дослідження функції зовнішнього дихання.
E. Рентгенологічне дослідження органів дихання.
15. Електрослюсарю підземних робіт діагностовано: Силікоз, І стадія, вузликова форма, емфізема легень ІІ ст. ДН ІІ ст. Хронічне легеневе серце. Проведіть лікарсько-трудову експертизу.
A. Працездатний після санаторно-курортного лікування
B. Працездатний в своїй професії
C. Потребує видачі професійного бюлетеня терміном на 1-2 місяців.
D. *Непрацездатний в умовах впливу пилу. Підлягає скеруванню на МСЕК.
E. Непрацездатний, ІІ група інвалідності
16. Хворий 45 року, із стажем підземної роботи 15 років. Останні 3 роки з'явилась задишка при фізичному навантаженні, кашель з мокротою до 50 мл на добу. В легенях жорстке дихання, сухі і вологі середньоміхурцеві хрипи. ФЗД: ЖЕЛ – 66\% від належної. Хворому встановлений діагноз: хронічний пиловий бронхіт, ІІ стадія. Проведіть ЛТЕ.
A. Потребує встановлення ІІІ гр. інвалідності.
B. Працездатний.
C. Потребує переведення на роботу, що не пов'язана з пилом.
D. *Потребує переведення на роботу, що не пов'язана з пилом і встановлення % втрати працездатності.
E. Потребує встановлення ІІ гр. інвалідності.
17. У хворого, який 12 років працює з ручним перфоратором, виявлені зміни кистей рук: блідість шкіри, холодні на дотик, атрофія міжкісткових м”язів, обмеження рухів в суглобах. З якими непрофесійними захворюваннями необхідно провести диференційну діагностику в першу чергу?
A. *Склеродермією
B. Ревматоїдним артритом
C. Ревматизмом
D. Подагрою
E. Дерматоміозитом
18. В лікарню звернувся тракторист, який 25 років працює в колгоспі на тракторі, зі скаргами на порушення больової та тактильної чутливості, біль в ногах, який виникає після роботи. Яку патологію треба запідозрити в цьому випадку?
A. *Вібраційна хвороба
B. Кесона хвороба
C. Шумова хвороба
D. Ознаки перевтоми
E. Гіповітаміноз вітаміну В1
19. При проведенні чергового медогляду робітника ливарного цеху, зі стажем роботи 10 років, на підставі скарг і об'єктивного обстеження встановлено діагноз: вібраційна хвороба, І стадія, від дії локальної вібрації. За допомогою якого приладу можна об'єктивно дослідити ступінь шкідливого впливу вібрації на організм обрубника литва?
A. *Камертона
B. Низькочастотної вібровимірювальної апаратури
C. Вимірювача шуму
D. Аудіометра
E. Аудіотестера
20. Чоловік 48 років, працював 18 років бульдозеристом. Скаржиться на головокружіння, головний біль під кінець робочого дня, оніміння пальців і болі в м'язах ніг вночі. При обстеженні виявлено порушення больової і тактильної чутливості за периферичним типом, болючість литкових м'язів. Яке захворювання найбільш імовірне в даному випадку?
A. *Вібраційна хвороба
B. Хвороба Рейно
C. Сирінгомієлія
D. Вегетативний поліневрит
E. Облітеруючий атеросклероз
21. Шліфувальник авіаційного заводу, 46 років, звернувся до цехового лікаря зі скаргами на загальну слабість, затерпання кінцевих фаланг пальців та інтенсивний біль в них. Об'єктивно: блідість шкіри пальців рук. При обстеженні - зниження больової, тактильної і температурної. Яке захворювання у шліфувальника найбільш вірогідне?
A. *Вібраційна хвороба
B. Поліневрит
C. Хвороба Рейно
D. Сирінгомієлія
E. Остеоартроз
22. Хворий 45 років, протягом 23 років працює на заводі залізобетонних виробів.. Скаржиться на загальну слабкість, головний біль, оніміння кінцівок, запаморочення, періодичний біль в ділянці серця. Об'єктивно: пульс - 88/хв., ритмічний, AT - 160/105 мм рт. ст. Шкіра кінцівок холодна на дотик, на кистях ціанотична, при натискуванні залишаються білі плями. М'язи гомілок болючі. Больова, тактильна і температурна чутливість знижена.. На рентгенограмі кісток гомілково-плюснових суглобів відмічається помірний остеопороз. Який найбільш імовірний діагноз?
A. *Вібраційна хвороба ІІ ст.
B. Вібраційна хвороба І ст.
C. Вібраційна хвороба ІІІ ст.
D. Нейроциркуляторна дистонія
E. Хвороба Рейно
23. Хворий Д, 54 років. Працює ковалем протягом 26 років. Турбують різкі болі у плечовому поясі, особливо у нічний час, пальці рук німіють та біліють при охолодженні, став дратівливим. Об'єктивно: кисті набряклі, холодні, ціанотичні. Різко знижені всі види чутливості (больова, температурна, вібраційна). При пробі на холод - симптом "мертвих пальців". Рентгенологічно - остеопороз дрібних кісток пальців кисті. Встановіть попередній діагноз:
A. *Вібраційна хвороба ІІ ст.
B. Вегетативно-сенсорна полінейропатія
C. Вібраційна хвороба I ст.
D. Вібраційна хвороба ІІІ ст.
E. Міофасцит
24. У шліфувальниці автомобільного заводу зі стажем роботи в контакті з локальною вібрацією 15 років, з'явилися скарги на побіління пальців рук на холоді,оніміння їх вночі. Запідозрена вібраційна хвороба. Який з перелічених засобів діагностики не є інформативним в даному випадку?
A. *Ангіографія
B. Капіляроскопія
C. Реовазографія
D. Визначення вібраційної чутливості
E. Визначення больової чутливості
25. Хвора, 39 років, працює полірувальницею. Скаржиться на біль в дистальних відділах рук, побіління нігтьових фаланг пальців верхніх кінцівок, яке найчастіше з'являється після переохолодження, особливо в холодну пору року. Руки холодні на дотик. Нігтьові фаланги пальців ціанотичні, позитивний симптом "білої плями". Ваш попередній діагноз:
A. Неврит серединного нерву
B. Хвороба Рейно
C. *Вібраційна хвороба
D. Плечовий плексит
E. Тендовагініт
26. Полірувальниця, 20 років, яка працює на наждачних кругах 1 рік, під час періодичного медичного огляду скаржиться на побіління нігтьових фаланг пальців рук і ніг. При обстеженні колір шкіри дистальних відділів рук і ніг не змінений, кисті і стопи теплі на дотик. Динамометрія: справа ЗО кг, зліва 25 кг. Алгезиметрія 0.3-0.4 мм. Дані палестезіометрії в межах норми. Холодова проба на кистях і стопах різко позитивна. Вкажіть найбільш ймовірний попередній діагноз:
A. Вегетативно-сенсорна полінейропатія
B. *Синдром Рейно
C. Вібраційна хвороба І ст.
D. Вібраційна хвороба II ст.
E. Нейроциркуляторна дистонія
27. Під час аудіометричного дослідження слухової функції робітника-токаря встановлено, що наприкінці робочої зміни тимчасовий зсув порогу слухової чутливості становив 17 дБ на обидва вуха. Як можна оцінити функціональний стан слухового аналізатора робітника наприкінці робочого дня.
A. *Стомлення
B. Втома
C. Перевтома
D. Туговухість
E. Адаптація
28. Шліфувальник механічного цеху працює ручною шліфувальною машиною. Рівень переривчастої локальної вібрації, яка діє на робітника при цьому, перевищує допустимий на 3 дБ. Який із названих заходів повинен виконати роботодавець у першу чергу для профілактики вібраційної хвороби?
A. *Розробити режим праці та відпочинку
B. Забезпечити віброзахисними рукавицями
C. Забезпечити оптимальні параметри мікроклімату
D. Зменшити вагу машини
E. Організувати теплові процедури для рук
29. В лікарню звернувся хворий зі скаргами на порушення больової та тактильної чутливості, біль в кінцевих фалангах пальців, виникаючу після роботи. На підприємстві працює з механічними приладами. Яку патологію треба запідозрити в даному випадку?
A. *Вібраційна хвороба
B. Кесона хвороба
C. Шумова хвороба
D. Ознаки перевтоми
E. Гіповітаміноз вітаміну В1
30. Працівник, 39 років, звернувся до лікаря зі скаргами на ниючий біль та відчуття оніміння в кистях та передпліччях, зниження м'язової сили рук, порушення сну, дратівливість та зниження слуху. Робітник протягом 12 років працює бурильником, використовуючи свердло масою 20 кг. Об'єктивно: шкіра кистей синюшного відтінку, набряк кінчиків пальців, cтертість шкірного малюнка, легка деформація міжфалангових суглобів, зниження тактильної, температурної та больової чутливості. Який найбільш імовірний діагноз?
A. *Вібраційна хвороба, зумовлена впливом локальної вібрації
B. Хвороба Рейно
C. Ревматичний поліартрит
D. Вібраційна хвороба, зумовлена впливом загальної вібрації
E. Нейро-циркуляторна дистонія
31. Аналізуючи результати періодичного медичного огляду робітників-шліфувальщиків художнього скла, було виявлено, що у 40 % робітників із тривалим стажем у віці 30-45 років встановлений діагноз - неврит ліктьового нерва, у 21 % - вегетативно-чутливий поліневрит, у 12 % - вегетоміофасциїт верхніх кінцівок. Робітники шліфують вироби за допомогою обертового абразивного диска. З дією якого несприятливого фактора пов'язане виникнення даних захворювань?
A. *Вібрація
B. Пил
C. Несприятливий мікроклімат
D. Шум
E. ЕМП
32. Чоловік 35 років, працював 13 років бульдозеристом. Скаржиться на головокружіння, головний біль на кінець робочого дня, затерпання пальців і болі в м'язах ніг вночі. При обстеженні виявлено порушення больової і тактильної чутливості за периферичним типом, болючість литкових м'язів, пульсація на a. dorsalis pedis збережена. Яке захворювання найбільш імовірне в даному випадку?
A. Облітеруючий атеросклероз
B. Хвороба Рейно
C. Сирінгомієлія
D. Вегетативний поліневрит
E. *Вібраційна хвороба
33. Забійник 49 років, профстаж 14 років, 75 % робочого часу працює відбійним молотком, що генерує вібрацію 30-45 Гц. Скаржиться на болі й оніміння кистей, що турбують у період відпочинку, болі в ліктьових і променевозап'ястних суглобах, у шийному відділі хребта, поганий сон, періодичні ниючі болі в області серця. Розвиток якого захворювання можна припустити на підставі скарг хворого?
A. Деформуючий артроз ліктьових суглобів
B. Неврит ліктьового нерва
C. *Вібраційна хвороба
D. Остеохондроз шийного відділу хребта
E. Синдром Рейно
34. Чоловік 44 років скаржиться на періодичний головний біль, підвищення артеріального тиску, біль в ділянці серця ниючого характеру, біль та побіління кистей рук при зануренні у холодну воду. Об'єктивно: AT - 160/100 мм рт. ст., акцент II тону над аортою, систолічний шум на верхівці серця. Який з діагнозів є найбільш імовірний?
A. Ішемічна хвороба серця
B. *Гіпертонічна хвороба
C. Синдром Рейно
D. Остеохондроз хребта з корінцевим синдромом
E. Вібраційна хвороба
35. Шліфувальник комбайнового заводу, 50 років, звернувся до цехового лікаря зі скаргами на загальну слабість, затерпання кінцевих фаланг пальців інтенсивний біль в них. Об'єктивно: блідість шкіри пальців рук. При обстеженні - зниження больової, тактильної і температурної чутливості за типом "високих рукавичок". Зі сторони інших органів і систем відхилень не було. Яке захворювання у шліфувальника найбільш вірогідне?
A. Остеоартроз
B. Поліневрит
C. Хвороба Рейно
D. Сирінгомієлія
E. *Вібраційна хвороба
36. Швачка-мотористка, 46 років, звернулась в медико-санітарну частину швейної фабрики зі скаргами на болі в ділянці серця, загальну слабість, зниження слуху, шум у вухах. Об'єктивно: блідість шкірних покривів, пульс - 80/хв. Серцева діяльність ритмічна. AT - 120/85 мм рт. ст. На аудіограмі виявлено зниження порогу слухової чутливості. Яке захворювання можливе у пацієнтки?
A. Хвороба Рейно
B. Вібраційна хвороба
C. Нейроциркуляторна дистонія
D. *Сенсо-невротична приглухуватість
E. Сирінгомієлія
37. Хворий 38 років, протягом 13 років працює на заводі залізобетонних виробів. Робота пов'язана з дією загальної та місцевої вібрації. Скаржиться на загальну слабкість, головний біль, оніміння кінцівок, запаморочення, періодичний біль в ділянці серця. Шкіра кінцівок холодна на дотик, на кистях ціанотична, при натискуванні залишаються білі плями. При пальпації м'язів гомілки відмічається біль. Больова, тактильна і температурна чутливість знижена. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Міопатія
B. Поліневрит
C. *Вібраційна хвороба
D. Нейроциркуляторна дистонія
E. Фунікулярний мієлоз
38. У хворого вібраційна хвороба від локального впливу вібрації, II ст., з синдромом вегето-сенсорної поліневропатії рук. Який з перелічених медикаментозних засобів недоцільно використовувати для лікування?
A. Вітамін РР
B. Вітамін В12
C. *Вітамін К
D. Гангліоблокатори
E. Спазмолітики
39. Хворий Д., 40 років. Працює клепальщиком протягом 16 років. Турбують різкі болі у плечовому поясі, особливо у нічний час, пальці рук німіють та біліють при охолодженні, став дратівливим. Об'єктивно: кисті набряклі, холодні, ціанотичні. Різко знижені всі види чутливості. При пробі на холод - симптом "мертвих пальців". Рентгенологічно - остеопороз дрібних кісток пальців кисті. Встановіть попередній діагноз:
A. Вібраційна хвороба І ст.
B. Вегетативно-сенсорна полінейропатія
C. *Вібраційна хвороба II ст.
D. Вібраційна хвороба ІІІ ст.
E. Міофасцит
40. У заточниці машинобудівного заводу зі стажем роботи в контакті з локальною вібрацією 8 років, на протязі останнього року з'явилися скарги на побіління пальців рук на холоді, затерпання кінцевих фаланг пальців. Запідозренa вібраційнa хворобa. Який з перелічених засобів діагностики не є інформативним в даному випадку?
A. Капіляроскопія
B. *Ангіографія
C. Реовазографія
D. Термографія
E. Альгезиметрія
41. Хвора, 39 років, працює полірувальницею. Скаржиться на біль в дистальних відділах рук, побіління нігтьових фаланг пальців верхніх кінцівок, яке найчастіше з'являється після переохолодження. Руки холодні на дотик. Нігтьові фаланги пальців ціанотичні, позитивний симптом "білої плями". Трофічних порушень немає. Ваш попередній діагноз:
A. Вібраційна хвороба 11 ст.
B. Хвороба Рейно
C. *Вібраційна хвороба 1 ст.
D. Плечовий плексит
E. Полінейропатія
42. В лікарню поступив хворий Р, 43 роки, скаржився на порушення больової та тактильної чутливості, біль в кінцевих фалангах пальців виникаючу після роботи. На підприємстві працює 15 років з механічними ручними приладами. Яку патологію слід запідозрити в цьому випадку?
A. *Вібраційна хвороба
B. Шумова хвороба
C. Кесона хвороба
D. Ознаки перевтоми
E. Гіповітаміноз вітаміну В1
43. На глибині 100 м проводились ремонтні роботи корпусу підводного човна. В зв`язку з різким погіршенням погодних умов водолази були терміново підняті на поверхню. Водолази скаржились на диплопію, ністагм, запаморочення, нудоту, болі в животі. Що є причиною такого стану?.
A. *Емболія пухирцями азоту
B. Утворення тромбів у судинах
C. Підвищений тиск у внутрішніх органах
D. Емболія вуглекислим газом
E. Емболія киснем
44. На підприємстві по добуванню алюмінію у робітників з`явились скарги на кашель з виділенням харкотиння. При лабораторному дослідженні повітря робочої зони встановлено, що концентрація пилу в повітрі коливається в межах 6-7 мг/м3. Встановлено, що в склад пилу входить діоксид кремнію та алюміній. Яке професійне захворювання може виникнути?
A. *Силікатоз
B. Силікоз
C. Металоконіоз
D. Пневмоконіоз змішаної етіології
E. Алюміноз
45. Хвора працює на птахофабриці. Госпіталізована в ургентному порядку в зв'язку з нападом ядухи. При обстеженні діагностована бронхіальна астма. Які додаткові методи дослідження необхідно провести в першу чергу для підтвердження професійного генезу бронхіальної астми?
A. Рентгенологічне дослідження органів дихання
B. Професійний маршрут хворої
C. Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці
D. Дослідження функції зовнішнього дихання
E.*Алергологічні та імунологічні тести
46. Хворий 38-ми років скаржиться на біль і відчуття стиснення у грудях, задишку при фізичному навантаженні, кашель сухий. Об'єктивно: шкіра бліда, грудна клітка бочкоподібної форми, при пробі з навантаженням - слабо виражена функціональна недостатність дихальної та серцево-судинної систем. Для якої стадії силікозу характерні ці скарги і симптоми?
A. Період одужання
B. *II стадія
C. III стадія
D. Інкубаційний період
E. І стадія
47. Робітник 38 років, який працює на виробництві шиферу протягом 15 років, скаржиться на задишку експіраторного характеру при фізичному навантаженні, сухий кашель. Об'єктивно: притуплення перкуторного звуку в міжлопатковій ділянці, жорстке дихання, сухі розсіяні хрипи. На шкірі пальців рук - бородавки сіруватого кольору. Цеховий лікар запідозрив азбестоз. Який метод є найбільш інформативним для діагностики?
A. Дослідження газів крові
B. Бронхоскопія
C. Спірографія
D. Бронхоальвеолярний лаваж
E. *Рентгенографія ОГК
48. У прохідника, який працював на шахті 12 років, на флюорограмі ОГК виявлені на тлі посиленого і деформованого легеневого малюнка з обох сторін дифузно розміщені вузликові тіні до 2 мм у діаметрі, бронхоаденіт, зліва у підключичній зоні - вогнищева тінь до 3 см у діаметрі зі стежкою до кореня. Який діагноз найбільш вірогідний?
A. Антракоз
B. Рак легенів
C. Силікоз
D. *Силікотуберкульоз
E. Саркоїдоз
49. Шахтар, стаж роботи в шахті 18 років. Скарги на задишку, сухий кашель, загальну слабкість, пітливість, болі в грудній клітці. В легенях вислуховується жорстке дихання. Рентгенографія ОГК: вузликові тіні в нижніх та середніх відділах, кальцинація лімфовузлів по типу "яєчної шкаралупи". Для якого захворювання властиві ці зміни?
A. Мікоз
B. Туберкульоз легень
C. Канцироматоз
D. Коллагеноз
E. *Силікоз
50. Робітник ливарного цеху зі стажем праці в умовах підвищеної концентрації пилу 15 років, скаржиться на задишку при тяжкій фізичній роботі, часті застуди, кашель з незначним харкотинням. Хворіє 2 роки. Об'єктивно: розсіяні сухі хрипи в легенях. На рентгенограмі ОГК - ознаки емфіземи, деформація легеневого малюнка. Виявлено зниження максимальної швидкості видиху, максимальної вентиляції легенів. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. *Пиловий бронхіт
B. Хронічний бронхіт
C. Бронхоектатична хвороба
D. Туберкульоз легень
E. Бронхіальна астма
51. У електромонтера, який обслуговує цехи, де робота пов'язана з значним виділенням пилу, рентгенологічно виявлено дрібні лінійні і сітчасті тіні в середніх і нижніх легеневих полях. Концентрація вільного діоксиду кремнію у повітрі складає 18,0 мг/м3. Скарги відсутні. Функція зовнішнього дихання в нормі. Про яку рентгенологічну форму пневмоконіозу йде мова?
A. Інтерстиціально-вузлову
B. Вузликову
C. Вузлову
D. *Інтерстиціальну
E. Помірного пневмофіброзу
52. Хворий 42 років працює 16 років прохідником в шахті. Два роки відмічає болі в ділянці лопаток, періодичний кашель, задишку при фізичному навантаженні. Над легенями пер- куторно - коробковий звук, сухі хрипи. На рентгенограмі - посилення і деформація легеневого малюнка, невелика кількість вузликових тіней розміром 2-3 мм, переважно в середніх відділах. Корені легень "обрубані". Який діагноз найбільш імовірний у хворого?
A. Силікоз І стадії
B. *Силікоз І1стадії
C. Силікотуберкульоз
D. Синдром Хаммана-Річа
E. Дифузний пневмосклероз
53. Забійник шахти (профстаж - 21 pік концентрація пилу на робочому місці в 47-50 разів перевищувала ГДК) на періодичному профогляді пред'являв скарги на задишку при важкому фізичному навантаженні, нападоподібний кашель з мокротинням. Хворіє 2 роки. Об'єктивно: над легенями перкуторно легеневий звук з коробковим відтінком у нижньо-бокових відділах, на тлі жорсткого дихання сухі свистячі хрипи, видих подовжений. У мокротинні лейкоцити займають все поле зору. На рентгенограмі: посилення судинно-бронхіального малюнка. Який попередній діагноз?
A. Хронічний бронхіт у фазі загострення
B. Хронічний обструктивний бронхіт у фазі загострення
C. *Хронічний обструктивний бронхіт пилової етіології у фазі загострення
D. Хронічний бронхіт із бронхоспастичним компонентом
E. Пневмоконіоз
54. У клініку поступила хвора 53 р. після приступу бронхіальної астми. 20 років працювала на фармацевтичній фабриці і займалась таблетуванням аміназину і сульфаніламідних препаратів. 10 років відмічає часті респіраторні захворювання. Пізніше появилась задишка, періодично - субфебрилітет. У даний час при роботі в запиленому середовищі з'являються приступи ядухи. Який імовірний діагноз у хворої?
A. Бронхіальна астма, інфекційно- алергічна форма
B. Хронічний обструктивний бронхіт
C. *Професійна бронхіальна астма, атопічна форма
D. Серцева астма
E. Хронічний не обструктивний бронхіт
55. Хворий Н., 43 роки, 2 роки тому був діагностований силікоз І стадії. При медичному огляді скарги на посилення задишки, появу болю у підлопаткових ділянках. На рентгенограмі відзначається дифузне посилення та деформація легеневого малюнка, на фоні якого численні вузликові тіні діаметром 3-4 мм. Ущільнення міждольової плеври справа. Корені легень ущільнені, розширені. Яка рентгенологічна форма пневмоконіозу у даному випадку має місце?
A. *Вузликова
B. Інтерстиціальна
C. Інтерстиціально-вузликова
D. Вузлова
E. Туморозна
56. Обрубник, 38 років. Стаж 16 років, концентрація пилу на робочому місці перевищує ГДК у 8-10 разів. При медичному огляді скарги:на кашель, частіше сухий, інколи з мізерним харкотинням. Кашель непокоїть протягом 2-3 років. За медичною допомогою не звертався. Не палить. Об'єктивно: жорстке дихання, поодинокі сухі хрипи. Загальний аналіз крові - без відхилень від норми. Функція зовнішнього дихання: незначне порушення бронхіальної прохідності. Встановіть попередній діагноз:
A. Хронічний бронхіт з бронхоектазами
B. Хронічний не обструктивний бронхіт І ст.
C. Пневмоконіоз II ст.
D. Хронічний обструктивний бронхіт І ст.
E. *Хронічний пиловий бронхіт
57. Хворий Ч., 53 роки, протягом 6 років працює в цеху по розмолу кремнієвого піску. Основні скарги: кашель з незначним виділенням харкотиння, болі в грудній клітці, задишка при фізичному навантаженні, болі в суглобах. Грудна клітка бочкоподібної форми. Над легенями коробковий звук, поодинокі сухі хрипи. Рентгенологічно: деформований легеневий малюнок, дрібнокомірковий фіброз в середніх легеневих полях. Про яку патологію можна подумати?
A. Хронічний бронхіт
B. *Силікоз
C. Туберкульоз легень
D. Силікатоз
E. Саркоїдоз
58. Хворий К., 35 років, протягом 10 років працює прохідником у вугільній шахті. Скарги на задишку під час фізичного навантаження, кашель з виділенням невеликої кількості харкотиння. Температура тіла нормальна. В легенях хрипи не вислуховуються. ШОЕ - 8 мм/год; реакція Манту з 2 ТО - папула 10 мм. На рентгенограмі: на всій площі обох легень дрібні, підвищеної інтенсивності вогнища, які чітко контуруються. Визначте попередній діагноз:
A. Бронхіоліт
B. *Силікоантракоз
C. Дрібновогнищева пневмонія
D. Міліарний карциноматоз
E. Дисемінований туберкульоз легень
59. У робітника цеху по виробництву азбестових труб зі стажем роботи 19 років, у віці 44 роки під час періодичного медичного огляду були виявлені хронічний бронхіт, емфізема легень і пневмофіброз з легеневою недостатністю І-II ст. Поряд з цим, в середній долі відмічається затемнення розмірами 3x3 см. Який найбільш імовірний діагноз має місце у хворого?
A. Професійний пиловий бронхіт
B. Азбестоз І ст.
C. Прикоренева пневмонія
D. Гострий абсцес середньої частки
E. *Азбестоз ІІступеня, ускладнений пухлиною правої легені
60. Хворий 31 рік, формувальник ливарного цеху, професійний стаж - 10 років, звернувся зі скаргами: кашель з невеликою кількістю харкотиння, задишка. Об'єктивно: дихання жорстке, послаблене, вислуховуються поодинокі сухі хрипи. Рентгенологічно - підвищена прозорість легень, легеневий малюнок деформований, з вузликовими тінями на всьому протязі. Корені розширені, лімфатичні вузли звапнені. Визначте діагноз захворювання.
A. *Пневмоконіоз
B. Хронічний пиловий бронхіт
C. Туберкульоз легень
D. Бронхіоліт
E. Ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт
61. У прохідника вугільної шахти 44 років та стажем роботи за фахом 19 років, на протязі останніх 2 років з'явилася задишка при фізичному навантаженні, сухий кашель. На рентгенограмі легень судинно-бронхіальний малюнок деформований, на фоні дрібнокомірчастого пневмофіброзу в середніх та частково нижніх відділах легень реєструються вузликові тіні 2-3 мм в діаметрі. Базальні відділи легень підвищеної прозорості. Корені щільні, тяжисті. Який з нижчеперелічених діагнозів найбільш можливий?
A. Хронічний обструктивний бронхіт
B. Туберкульоз легенів
C. *Силікоз
D. Саркоїдоз
E. Карциноматоз
62. Хвора М, робітниця прядильної фабрики, звернулась зі скаргами на напади утрудненого дихання, сухий кашель та підвищення температури тіла протягом 2-х місяців. Дані симптоми виникають через кілька годин після початку роботи та зникають удома. Над легенями вислуховується жорстке дихання з невеликою кількістю сухих хрипів. В аналізі крові: Hb - 130 г/л, Л - 6,5х109/л, п/я -2 %, с/я - 67 %, є - 1 %, л - 25 %, м -5%. ШОЕ- 15мм/год. Рентгенологічно – інтерстиціальний пневмофіброз. Спірометрія: порушення ФЗД за обструктивним типом. Ваш попередній діагноз?
A. Бронхіальна астма
B. *Бісиноз
C. Хронічний бронхіт
D. Пневмонія
E. Склеродермія
63. Під час періодичного медичного огляду у прохідника вугільної шахти, 48 років, професійний стаж 16 років, на рентгенограмі легень виявлено на фоні посиленого і деформованого бронхосудинного малюнка в середніх і нижніх легеневих полях поодинокі, однотипні, круглі тіні діаметром до 3 мм. Корені легень розширені. Скарг не пред'являє. При фізикальному обстеженні патологічних змін не виявлено. Виберіть найбільш імовірний попередній діагноз:
A. *Силікоз І ст.
B. Пиловий бронхіт
C. Антракоз І ст.
D. Силікоз II ст.
E. Антракоз II ст.
64. Жінка 32 років, яка працює на ткацькій фабриці протягом 11 років, скаржиться на задишку, стиснення в грудях, сухий кашель, утруднення носового дихання, субфебрильну температуру. Ці скарги виникали частіше в перший день роботи, зникали під кінець дня або тижня, під час відпусток. Потім почали турбувати протягом всього тижня, посилювались при фізичному навантаженні, контакті з бавовняним пилом. При обстеженні легень - жорстке дихання, розсіяні сухі і вологі хрипи. Рентгенологічно - дифузний пневмофіброз. Найбільш імовірний попередній діагноз?
A. *Бісиноз
B. Хронічний пиловий бронхіт
C. Бронхіальна астма
D. Хронічний фарингіт
E. Захворювання додаткових порожнин носа
65. Хворий 42 років, протягом 16 років працює формувальником ливарного виробництва. Останні 2 роки періодично турбує сухий кашель, при великих фізичних навантаженнях - задишка. В нижньо-бокових відділах грудної клітки перкуторний звук з коробковим відтінком. Аускультативно: жорстке дихання, сухі свистячі хрипи у великій кількості. ФЗД: ЖЄЛ - 78 % від належної, проба Тіффно - 61 %. На рентгенограмі ОГК - корені легень розширені. Ваш діагноз?
A. Позагоспітальна пневмонія
B. Хронічний обструктивний бронхіт
C. Пневмоконіоз
D. *Хронічний пиловий бронхіт
E. Гострий бронхіт
66. Хворий П, працював 14 років прохідником на вугільній шахті. Вважає себе хворим 4 роки, коли вперше став відмічати сухий кашель. Не лікувався. Останні З роки з різних причин не проходив періодичні медичні огляди. Погіршення наступило 2 тижні тому, після ГРЗ: посилився кашель з виділенням гнійного харкотиння, підвищення температури тіла до 38 °С, став відчувати нестачу повітря, утруднений видих. Рентгенологічно - відмічається посилення бронхо-судинного малюнка. Яка патологія у хворого?
A. Хронічний інфекційний бронхіт
B. Пневмоконіоз
C. Бронхіальна астма
D. *Хронічний пиловий бронхіт
E. Туберкульоз легень
67. Шахтар, 46 років, скаржиться на кашель зі слизистим харкотинням чорного кольору, задишку при значному навантаженні. Хворіє 4 роки, працює забійником 23 роки. У легенях розсіяні сухі хрипи з обох боків. Тони серця звучні, ритмічні. Пульс - 76/хв. Набряків немає. Рентгенографія ОГК - посилення і деформація легеневого малюнка, лінійні і сітчасті тіні в середніх легеневих полях, у базальних відділах підвищення прозорості. Сформулюйте діагноз:
A. Антракоз, інтерстиційна форма, ІІ стадія
B. Силікоз, вузликова форма, І стадія
C. Сидероз, інтерстиційна форма, І стадія
D. *Антракоз, інтерстиційна форма, І стадія
E. Азбестоз, інтерстиційна форма, І стадія
68. Хворий 50 року, із стажем підземної роботи 12 років. Останні 3 роки з'явилась задишка при фізичному навантаженні, кашель з гнійним харкотинням до 50 мл на добу. Шкіра і слизові з ціанотичним відтінком. В легенях жорстке дихання, сухі і вологі середньоміхурцеві хрипи. ФЗД: ЖЕЛ – 56\% від належної. Хворому встановлений діагноз: хронічний пиловий бронхіт, ІІ стадія. Проведіть ЛТЕ.
A. Потребує встановлення ІІІ гр. інвалідності.
B. Працездатний.
C. Потребує переведення на роботу, що не пов'язана з пилом.
D. *Потребує переведення на роботу, що не пов'язана з пилом і встановлення % втрати gрацездатності.
E. Потребує встановлення ІІ гр. інвалідності.
69. Робітник 45 р., який працює на виробництві азбестоцементних труб протягом 15-ти років, скаржиться на задишку при помірному фізичному навантаженні, біль в грудній клітині, сухий кашель. Фізикально виявлено притуплено-тимпанічний звук, сухі хрипи на тлі жорсткого дихання, шум тертя плеври. ФЗД: вентиляційна недостатність за змішаним типом із переважанням рестрикції. Який рентгенологічний симптом не є характерним для даної патології?
A. Перибронхіальний фіброз.
B. *Лінії Керлі.
C. Деформація коренів легень.
D. Лінійно-сітчаста деформація легеневого малюнка.
E. Ущільнення плеври.
70. Хворий, 42 років, формовщик, стаж роботи в цеху 12 років, скаржиться на сухий кашель, задуху при фізичному навантаженні. На рентгенограмі ОГК: корені легень розширені, контури нерівні, але зберігають чіткі окреслення, на їх фоні виділяються тіні збільшених та ущільнених лімфатичних вузлів. Бронхо-судинний малюнок посилений, деформований. Зміни з обох сторін ідентичні. В V та VI міжребер'ях справа (на правій боковій рентгенограмі) видно лінійну тінь потовщеної міждольової плеври. З обох боків -поодинокі вогнищеві тіні в середніх й нижніх відділах легень. Ваш попередній діагноз?
A. Хронічний бронхіт
B. Силікоз І ст.
C. Туберкульоз
D. Саркоїдоз II ст.
E. *Силікоз ІІ ст., ускладнений перицисуітом
71. Хворий 45 років, будівельник, поступив до клініки зі скаргами на сухий кашель, біль у грудній клітці, задишку. Об'ективно: шкіра сірого колоьру з ціанотичним відтінком обличчя та губ. На пальцях рук та ніг бородавки. Перкуторно: легеневий звук з тимпанічним відтінком. Аускультативно: над легенями жорстке дихання, сухі хрипи, над базальними відділами дихання послаблене. На спірограмі: ознаки порушення ФЗД за рестиктивним типом. На рентгенограмі ОГК – посилення легеневого малюнку, ознаки емфіземи легень. Який найбільш ймовірний діагноз?
A. ХОЗЛ.
B. Хронічний не обструктивний бронхіт.
C. Бронхіальна астма.
D. *Азбестоз.
E. Рак легень.
72. Хворий 42 років, протягом 16 років працює формувальником литейного виробництва. Останні 2 роки періодично турбує сухий кашель, при великих фізичних навантаженнях – задишка. В нижньо-бокових відділах грудної клітки перкуторний звук з коробковим відтінком. Аускультативно: жорстке дихання, сухі свистячі хрипи у великій кількості. ФЗД: ЖЕЛ – 78\% від належної, проба Тіффно 61\%. На рентгенограмі – корені легень розширені. Ваш діагноз?
A. Гострий бронхіт.
B. Хронічний пиловий бронхіт, І стадія.
C. Хронічний обструктивний бронхіт.
D. Пневмоконіоз: силікоз, І стадія.
E. *Хронічний пиловий бронхіт, ІІ стадія.
73. У робітника шахти (стаж 24 роки; концентрація пилу на робочому місці 260-280 мг/м3, 15% з якого складає вільний двоокис кремнію) на оглядовій рентгенограмі ОГК виявлені зміни, характерні для пневмоконіозу.Який це різновид пневмоконіозу?
A. Антрако-силікоз.
B. Силікоз.
C. *Силікатоз.
D. Карбоконіоз.
E. Антракосилікоз.
74. Хворий 42р., працював протягом 14 років прохідником на вугільній шахті. Вважає себе хворим 4 роки, коли вперше став відмічати сухий кашель. Не лікувався. Останні 3 роки з різних причин не проходив періодичні медичні огляди. Погіршення наступило 2 тижні тому, після ГРЗ, посилився кашель з виділенням гнійного харкотиння, підвищення температури тіла до 38°С, став відчувати “нестачу повітря”, затруднений видих. Яка патологія у хворого?
A. Хронічний інфекційний бронхіт
B. Пневмоконіоз
C. Бронхіальна астма
D. *Хронічний пороховий бронхіт фаза загострення.
E. Туберкульоз легень
75. Хворий 42 років працює 16 років прохідником в шахті. Два роки відмічає болі в ділянці лопаток, періодичний кашель, задишку при фізичному навантаженні. Над легенями перкуторно - коробковий звук, аускультативно - сухі хрипи. На рентгенограмі ОГК – посилення і деформація легеневого малюнка, невелика кількість вузликових тіней розміром 2-3 мм, переважно в середніх відділах. Корені легень обрубані. Який основний діагноз у хворого?
A. Синдром Хаммана-Річа.
B. *Силікоз І стадії.
C. Силікотуберкульоз.
D. Хронічний бронхіт.
E. Силікоз ІІІ стадії.
76. З 350 робітників металургійного заводу, які підлягали профілактичним оглядам у поточному році, оглянуто у територіальній поліклініці 325 осіб. В результаті – одного працівника тимчасово усунено від роботи, 15 пройшли подальше оздоровлення у санаторіях-профілакторіях, 10 надане дієтичне харчування. Який показник, що характеризує профілактичну роботу поліклініки, доцільно використати у даному випадку?
A. Питома вага осіб, яким надано дієтичне харчування.
B. Питома вага осіб, яких оздоровлено в профілакторії.
C. Питома вага осіб, тимчасово усунених від роботи.
D. Частота виявлення захворювань під час оглядів.
E. *Повнота охоплення періодичними медичними оглядами.
77. Робітник шиферного заводу скаржиться на сухий кашель, біль у грудній клітці, задишку. Об’єктивно: шкіра сірого кольору, із ціанотичним відтінком, акроціаноз. На пальцях рук та ніг бородавки. Перкуторно: легеневий звук з тимпанічним відтінком. Аускультативно: над легенями жорстке дихання, над базальними відділами – послаблене, сухі хрипи. Ознаки порушення ФЗД за рестриктивним типом. Рентгенологічно: посилення легеневого малюнка, ознаки емфіземи легень. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Хронічний обструктивний бронхіт.
B. *Азбестоз.
C. Рак легенів.
D. Бронхіальна астма.
E. Антракоз.
78. Робітник 38 років, який працює на виробництві шиферу протягом 15 років, скаржиться на задишку експіраторного характеру при фізичному навантаженні, сухий кашель. Об’єктивно: притуплення перкуторного звуку в міжлопатковій ділянці, жорстке дихання, сухі розсіяні хрипи. На шкірі пальців рук – бородавки сіруватого кольору. Цеховий лікар запідозрив азбестоз. Який метод є найбільш інформативним для підтвердження діагнозу?
A. Дослідження газів крові.
B. *Рентгенографія ОГК.
C. Бронхоскопія.
D. Бронхоальвеолярний лаваж.
E. Спірографія.
79. Хворий 45 років, який протягом 13 років працює прохідником у шахті, скаржиться на задишку під час фізичного навантаження, кашель з виділенням невеликої кількості харкотиння. Над легенями хрипи не вислуховуються. ШОЕ – 14 мм/год, реакція Манту з 2 ТО – папула 8 мм. На рентгенограмі ОГК: по всьому об’єму обох легенів дрібні, підвищеної інтенсивності вогнища, які чітко контуруються. Який попередній діагноз?
A. *Антракоз.
B. Туберкульоз.
C. Канцероматоз.
D. Бронхіоліт.
E. Пневмонія.
80. Робітник цеху зі стажем праці в умовах підвищеної концентрації пилу 20 років, скаржиться на задишку при тяжкій фізичній роботі, часті застуди, кашель з незначним харкотинням, який не зникає після нормалізації температури тіла. Хворіє 5 років. Об'єктивно: розсіяні сухі хрипи в легенях. Виявлено зниження ОФВ1,ПОШ. Який найбільш вірогідний діагноз?
A. *Пиловий бронхіт
B. Хронічний бронхіт
C. Бронхоектатична хвороба
D. Туберкульоз легень
E. Бронхіальна астма
81. Забійник шахти, концентрація пилу на робочому місці в 47-50 разів перевищувала ГДК. На періодичному профогляді пред'являв скарги на задишку при виконанні важкого фізичного навантаження, нападоподібний кашель з відділенням харкотиння. Хворіє 9 років. Об'єктивно: над легенями перкуторно легеневий звук з коробковим відтінком, сухі свистячі хрипи, видих подовжений. Які зміни можна виявили на рентгенограмі?
A. Базальний пневмофіброз
B. Інфільтрацію легеневої тканини
C. *Емфізема легень
D. Плеврит
E. Вогнищеві зміни
82. Хворий 50 років, із стажем підземної роботи 25 років. Хворіє пневмоконіозом 11 років. Останні 3 роки з'явилась задишка при фізичному навантаженні, кашель з гнійним харкотинням до 150 мл на добу. Об”єктивно: Шкіра і слизові з ціанотичним відтінком. В легенях жорстке дихання, сухі і вологі середньо-міхурцеві хрипи. ФЗД: ЖЕЛ – 56% від належної. Яке ускладнення розвинулось у хворого?
A. *Бронхоектатична хвороба.
B. Абсцес
C. Туберкульоз
D. Пневмонія.
E. ХОЗЛ
83. На глибині 120 м проводились ремонтні роботи корпусу підводного човна. В зв`язку з різким погіршенням погодних умов водолази були терміново підняті на поверхню. Водолази скаржились на диплопію, ністагм, запаморочення, нудоту, болі в животі. Який попередній діагноз?
A. *Кесонна хвороба
B. Тромбемболія легеневої артерії
C. Висотна хвороба
D. Гірська хвороба
E. Інсульт
84. Хворий 42 років, протягом 16 років працює формувальником литейного виробництва. Останні 2 роки періодично турбує сухий кашель, при великих фізичних навантаженнях – задишка. В нижньо-бокових відділах грудної клітки перкуторний звук з коробковим відтінком. Аускультативно: жорстке дихання, сухі свистячі хрипи у великій кількості. ФЗД: ЖЕЛ – 65\% від належної, проба Тіффно 54%. На рентгенограмі ОГК– корені легень розширені. Виділіть основний синдром?
A. *обструктивний
B. рестриктивний.
C. інтоксикаційний
D. дихальної недостатності
E. серцевої недостатності
85. Робітник вугільної шахти 52 роки (стаж роботи 25 років, концентрація пилу на робочому місці 260-280 мг/м3, 15% з якого становить вільний силіцію (IV) оксиду).Скарги на задишку, кашель з невеликою кількістю харкотиння. Об'єктивно: дихання жорстке, місцями послаблене, відмічаються поодинокі сухі хрипи. Рентгенологічно: легеневий малюнок посилений, деформований, дрібні вузликові тіні розміром 2-4 мм у діаметрі, переважно в середніх і нижніх ділянках легень. Корені ущільнені. Про яке захворювання слід думати у даному випадку?
A. *Антракосилікоз.
B. Силікоз
C. Туберкульоз легень
D. Канцероматоз
E. Бісиноз
86. Забійник підземних вирубок, стаж 24 роки, скаржиться на задишку після фізичного навантаження, незначний сухий кашель на протязі останнього року. Концентрація вугільного пилу перевищує ГДК у 200-240 разів. В легенях перкуторно - відмічається легеневий звук із коробковим відтінком у базальних відділах. Аускультативно - дихання ослаблене, поодинокі сухі хрипи. Тони серця приглушені, ритмічні. Рентгенологічно – інтерстиціальний тип фіброзу. Спірографія – легенева недостатність І ступеню. Поставте найбільш вірогідний діагноз.
A. *Антракоз.
B. Силікоз
C. Туберкульоз легень
D. Канцероматоз
E. Пиловий бронхіт.
87. Під час проходження періодичного медичного огляду, робітник агломераційної фабрики по збагаченню залізної руди з стажем роботи 21 рік пред'являв скарги на незначний кашель, ниючий біль у грудній клітці. Об'єктивно - над легенями жорстке дихання, поодинокі сухі хрипи. Рентгенологічно: контрастні дрібновузликові тіні із чіткими контурами у середніх відділах на фоні дифузного фіброзу. Про яке захворювання слід думати у даному випадку?
A. *Сидероз.
B. Силікоз
C. Алюміноз
D. Канцероматоз
E. Манганоконіоз.
88. Хворий 48 років, стаж роботи електрозварювальником 18 років, скаржиться на задишку та сухий кашель. При рентген обстеженні ОГК: у легенях на фоні посиленого сітчасто-деформованого легеневого малюнку визначається велика кількість дрібних округлих чітко окреслених тіней у середніх та нижніх відділах з обох боків симетрично. Корені легень ущільнені, розширені. Яке захворювання найбільш імовірне?
A. *Пневмоконіоз.
B. Силікоз
C. Рак легень
D. Саркоїдоз
E. Еозинофільний інфільтрат.
89. На глибині 115 м проводились ремонтні роботи корпусу підводного човна Після завершення робіт водолази були швидко підняті на поверхню. Після підняття водолази скаржились на ністагм, запаморочення, нудоту, болі в животі. Діагностовано кесонну хворобу. Який метод терапії є ефективним?
A. *Рекомпресія
B. Оксигенотерапія
C. Антигістамінні препарати
D. Бронхолітики
E. Глюкокортистероїди
90. До цехового лікаря звернувся робітник 56 років, що працює в котельній із скаргами на головний біль, загальну слабкість.В аналізі крові виявлено підвищений вміст карбоксигемоглобіну. Отруєння якою речовиною викликає такі зміни в крові?
A. *Оксидом вуглецю
B. Марганцем
C. Бензолом
D. Ртуттю
E. Хлором
91. Робітник заводу з виробництва фарб скаржиться на неприємний смак в роті, переймоподібні болі в животі, закрепи. Об”єктивно: шкіра обличчя блідо-сіруватого кольору, по краю ясен біля передніх зубів - червоно-сіра смужка. При лабораторному дослідженні виявлено в крові анемію, ретикулоцитоз, базофільну зернистість еритроцитів, підвищений вміст білірубіну; в сечі - підвищений вміст порфірину. Яке захворювання у робітника?
A. Хронічне отруєння ртуттю
B. Хронічне отруєння бензолом
C. Хронічне отруєння марганцем
D. Хронічне отруєння фосфорорганічними сполуками
E. *Хронічне отруєння свинцем
92. У закритому автомобільному боксі проводилося виконання ремонтних робіт при працюючому двигуні. Через 30 хв у слюсарів-ремонтників з'явився сильний головний біль у скроневій ділянці, шум у вухах, нудота, блювання. Ці ознаки характерні для гострого отруєння:
A. Масляним аерозолем
B. Бензолом
C. *Чадним газом
D. Тетраетилсвинцем
E. Парами бензину
93. На глибині 200 м проводились ремонтні роботи корпусу підводного човна. В зв`язку з різким погіршенням погодних умов водолази були терміново підняті на поверхню. Водолази скаржились на диплопію, ністагм, запаморочення, нудоту, болі в животі. Що є причиною такого стану?.
A. *Емболія азотом
B. Утворення тромбів у судинах
C. Підвищений тиск у внутрішніх органах
D. Емболія вуглекислим газом
E. Емболія киснем
94. У робітника-акумуляторщика, раптово з'явилися скарги на слабість, втрату апетиту, переймоподібні болі в животі без чіткої локалізації, нудоту. Об'єктивно: шкірні покриви сірого кольору, на яснах сірувато-лілова смужка, живіт м'який, різко болючий. У крові - еритроцити з базофільною зернистістю, анемія. У минулому робітник переніс виразкову хворобу шлунка. Який найбільш імовірний попередній діагноз?
A. Гострий панкреатит
B. *Сатурнізм
C. Хронічний алкоголізм
D. Гострий холецистит
E. Перфоративна виразка шлунка
95. При проведенні періодичного медогляду у слюсаря-складальника, що працює на пайці деталей припоєм, скарг на стан здоров'я не було. При поглибленому дослідженні виявлено ознаки астено-вегетативного синдрому, в крові - еритроцити з базофільною зернистістю і дещо підвищена кількість ретикулоцитів, у сечі - підвищений вміст дельта-амінолевулінової кислоти. На яке професійне отруєння вказує комплекс зазначених симптомів?
A. *Свинцем
B. Етанолом
C. Оловом
D. Бензолом
E. Марганцем
96. Робітник зайнятий литтям кольорових металів і сплавів протягом 12 років. У повітрі робочої зони реєструється підвищений вміст важких металів, оксидів вуглецю й азоту. При проведенні періодичного медичного огляду в нього виявлено астено-вегетативний синдром, різкі болі в животі, закрепи, біль в ділянці печінки. У сечі - амінолевулінова кислота і копропорфірин. В крові - ретикулоцитоз, зниження рівня гемоглобіну. Причиною цих проявів є:
A. Бензол
B. Олово
C. *Свинець і його солі
D. Оксид вуглецю
E. Оксид азоту
97. До цехового ординатора звернувся робітник 56 років, що працює в котельній із скаргами на головний біль, загальну слабкість. Об'єктивно - в крові підвищний вміст карбоксигемоглобіну. Отруєння якою речовиною викликає утворення в крові карбоксигемоглобін?
A. Марганцем
B. Бензолом
C. Ртуттю
D. Хлором
E. *Оксидом вуглецю
98. Чоловік 57 років, поступив в стаціонар зі скаргами на загальну слабкість, підвищення температури тіла до 38,7 °С, задишку при значному фізичному навантаженні, часті носові кровотечі. Працює на виробництві пластмаси, де контактує з ароматичними сполуками. Об'єктивно: шкірні покриви бліді, сухі. У крові: Ер -2,4х1012/л, НЬ - 90 г/л, Л - 2,2х109/л, є - 1 %, п/я - 1 %, с/я - 45 %, л -38 %, м -15 %. ШОЕ - 32 мм/год. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Хронічна інтоксикація нітробензолом
B. *Хронічна інтоксикація бензолом
C. Хронічна інтоксикація тетраетилсвинцем
D. Хронічна інтоксикація свинцем
E. Хронічна інтоксикація аніліном
99. У майстерні по ремонту автомобілів проводились ремонтні роботи автомобіля з працюючим двигуном. Через 45 хв у слюсарів-ремонтників з'явився сильний головний біль у скроневій ділянці, запаморочення, шум у вухах, нудота, блювання. Ці ознаки характерні для гострого отруєння:
A. Масляним аерозолем
B. Бензолом
C. Тетраетилсвинцем
D. Парами бензину
E. *Чадним газом
100. У хворої, 8,5 років контактуючої з бензолом, з боку крові спостерігається не різко виражена лейкопенія, помірний ретикулоцитоз, кровоточивість ясен, запаморочення, астено-вегетативний синдром. Який ступінь важкості хронічної інтоксикації бензолом відповідає описаній картині?
A. Середній
B. Важкий
C. Захворювання не пов'язане з умовами праці
D. Латентний
E. *Легкий
101. Робітник заводу з виробництва фарб скаржиться на неприємний смак в роті, переймоподібні болі в животі, закрепи, які не знімаються послаблюючими засобами. Об”єктивно: шкіра обличчя блідо-сіруватого кольору, по краю ясен біля передніх зубів - червоно-сіра смужка. При лабораторному дослідженні виявлено: в крові анемію, ретикулоцитоз, базофільну зернистість еритроцитів, підвищений вміст білірубіну; в сечі - підвищений вміст порфірину. Яке захворювання у робітника?
A. Хронічне отруєння ртуттю
B. Хронічне отруєння бензолом
C. Хронічне отруєння марганцем
D. Хронічне отруєння фосфорорганічними сполуками
E. *Хронічне отруєння свинцем
102. В акумуляторщика зі стажем роботи 18 років, з'явилися скарги на головні болі, слабість, переймоподібні болі в животі без чіткої локалізації, нудоту. Об'єктивно: шкірні покриви сірого кольору, на яснах сірувато-лілова смужка, живіт м'який, різко болючий. У крові - еритроцити з базофільною зернистістю, анемія. В анамнезі виразкова хвороба шлунка. Який найбільш імовірний попередній діагноз?
A. Гострий панкреатит
B. Хронічний алкоголізм
C. Гострий холецистит
D. Перфоративна виразка шлунка
E. *Отруєння свинцем
103. При періодичному медичному огляді робітник - акумуляторщик скаржився на головні болі, слабкість, втомлюваність, зниження апетиту. При лабораторному дослідженні виявлено в крові - еритроцити з базофільною зернистістю і дещо підвищена кількість ретикулоцитів, у сечі - підвищений вміст дельта-амінолевулінової кислоти. На яке професійне отруєння вказує комплекс зазначених симптомів?
A. Етанолом
B. Оловом
C. Бензолом
D. Марганцем
E. *Свинцем
104. Литейщик кольорових металів і сплавів 52 років, стаж роботи 25 років. У повітрі робочої зони реєструється підвищений вміст важких металів, оксидів вуглецю й азоту. При проведенні періодичного медичного огляду в нього виявлено різкі болі в животі, закрепи, біль в ділянці печінки. У сечі - амінолевулінова кислота і копропорфірин. В крові – 4% ретикулоцитів, зниження рівня гемоглобіну. Причиною цих проявів є:
A. Бензол
B. Олово
C. Оксид вуглецю
D. Оксид азоту
E. *Свинець і його солі
105. Водій ремонтував машину в закритому гаражі, після чого звернувся зі скаргами на головний біль, запаморочення, нудоту, м'язову слабість, сонливість. При огляді відзначене прискорення пульсу, дихання, збудження, гіпертензія, манія переслідування. Найбільш імовірний діагноз?
A. Інфаркт міокарда
B. Астено-вегетативний синдром
C. Посттравматична енцефалопатія
D. Інтоксикація етилованим бензином
E. *Інтоксикація оксидом вуглецю
106. У працівника бензозаправки зі стажем роботи 15 років, що має контакт із етилованим бензином, відзначається зниження пам'яті, брадикардія, відчуття волосся в роті, шкірні парестезії. Інтоксикацію якою речовиною слід запідозрити у даному випадку?
A. *Тетраетилсвинцем
B. Хлоридом свинцю
C. Ртутьорганічними сполуками
D. Нітробензолом
E. Бензолом
107. Оцінюючи стан здоров'я водіїв та постових автоінспекторів лікарі виявили наявність у крові обстежених підвищені рівні карбоксигемоглобіну, зниження рефлекторних реакцій, порушення активності ряду ферментів. Виявлені порушення здоров'я людей цих професійних категорій імовірно пов'язані з дією:
A. Парів бензину
B. Нервово-емоційного напруження
C. Ароматичних вуглеводів
D. Оксидів азоту
E. *Оксиду вуглецю
108. Чоловік 44 років, поступив в клініку профхвороб зі скаргами на загальну слабкість, головні болі, задишку при фізичному навантаженні, часті носові кровотечі. Працює на виробництві пластмаси. Об'єктивно: шкірні покриви бліді, сухі, поодинокі крововиливи. У крові: Ер -2,1х1012/л, НЬ - 90 г/л, Л - 2,2х109/л, є - 1 %, п/я - 1 %, с/я - 45 %, л -38 %, м -15 %, тромбоцити- 80х109/л, ШОЕ - 32 мм/год. Який найбільш імовірний діагноз?
A. Хронічна інтоксикація ртуттю
B. Хронічна інтоксикація тетраетилсвинцем
C. Хронічна інтоксикація свинцем
D. Хронічна інтоксикація аніліном
E. *Хронічна інтоксикація бензолом
109. У хворої М., яка протягом 12 років контактує з бензолом, в крові спостерігається лейкопенія, помірний ретикулоцитоз, кровоточивість ясен, запаморочення. Який ступінь важкості хронічної інтоксикації бензолом відповідає даній клінічній картині?
A. Середній
B. Важкий
C. Захворювання не пов'язане з умовами праці
D. Вкрай важкий
E. *Легкий
110. До лікаря медсанчастини вагонобудівельного заводу звернувся маляр. Відомо, що напередодні на роботі він використовував розчинник фарби. Через 6 годин після початку роботи почалися слабкість, головний біль, запаморочення, шум у вухах, нудота, блювання. При огляді виявлено помірну астенізацію хворого. У крові: помірний лейкоцитоз.. Лікар медсанчастини повідомив про гостре професійне отруєння в СЕС. Хто повинен ініціювати розслідування даного випадку?
A. Начальник цеху
B. Адміністрація підприємства
C. Цеховий терапевт
D. Представник профкому
E. *Лікар СЕС
111. Хворий К., 35 років, протягом 10 років працював на меблевій фабриці. В роботі використовував розчинник - ксилол. Запідозривши хронічну інтоксикацію, хворого було госпіталізовано. Виявлено анемічний синдром. Вкажіть форму анемії при даній інтоксикації.
A. Гемолітична
B. Хронічна постгеморрагічна
C. Дефіцит вітаміну В12
D. Порушення синтезу порфіринів
E. *Апластична
112. Хвора 36 років, звернулась у зв'язку з появою "синців" на тілі, кровоточивістю ясен, загальну слабкістю. Місяць тому важке побутове отруєння отрутохімікатом (назви не пам'ятає). Впродовж 7 років працює в контакті з продуктами переробки нафти, зокрема, бензолом. Аналіз крові: Ер -3,2х1012/л,Л-2,7х109/л,Тр-70х109/л. Яка патологія найбільш імовірна?
A. Хронічна інтоксикація свинцем
B. Інтоксикація фосфорорганічним отрутохімікатом
C. Інтоксикація хлорорганічним отрутохімікатом
D. Інтоксикація ртутьвмісним отрутохімікатом
E. *Інтоксикація бензолом
113. Робочий збагачувальної фабрики, 37 років, під час пожежі виявився в зоні високої концентрації CO. В клініку доставлений без свідомості. В аналізі крові: Ер - 4,5х1012/л, НЬ - 136 г/л, Л - 17,2х109/л, є - 0 %, п/я - 5 %, с/я - 65 %, л - 22 %, м - 3 %, ШОЕ - 3 мм/год., карбоксигемоглобін у крові - 52 %. Який критерій найбільш важливий для визначення ступеня важкості постраждалого?
A. Результати комп’ютерної томографії головного мозку
B. Наявність порушень дихання
C. Поширеність трофічних порушень
D. Розвиток судинних порушень
E. *Тривалість втрати свідомості
114. Робітник 25-ти років, виявився у зоні самозаймання вугілля в бункерах з виділенням великих концентрацій чадного газу. Доставлений без свідомості. Контакту недоступний. На укол голкою не реагує. Шкірні покриви рожевого кольору. Пульс - 110/хв., AT - 110/60 мм рт. ст. Реєструється правобічна пірамідна недостатність. Яке лікування найбільш доцільне?
A. Вітамінотерапія
B. Люмбальна пункція
C. Переливання крові
D. Гемосорбція
E. *Гіпербарична оксигенація
115. Робітник 37 років під час пожежі виявився в зоні високої концентрації CO. У клініку доставлений без свідомості. Шкіра обличчя і рук малинового кольору. ЧД - 20/хв. На ЕКГ - специфічні гіпоксичні зміни міокарда. Погодинний діурез - 40 мл. В аналізі крові: Ер- 4,5х1012/л, Hb -136 г/л, ШОЕ - 3 мм/год., карбоксигемоглобін - 45 %. За яким критерієм визначається ступінь важкості?
A. Розвитку хронічної ниркової недостатності
B. Наявності порушень дихання
C. Результатів ангіографії судин голови
D. Поширеності трофічних порушень
E. *Концентрації карбоксигемоглобіну
116. У клініку поступила хвора 55 р. після приступу бронхіальної астми. 20 років працювала на фармацевтичній фабриці і займалась таблетуванням аміназину і сульфаніламідних препаратів. 12,5 років відмічає часті респіраторні захворювання. Пізніше появилась задишка, періодично - субфебрилітет. На даний час при роботі в запиленому середовищі і виході з теплого приміщення на холод з'являються приступи ядухи. Який імовірний діагноз у хворого?
A. Бронхіальна астма, інфекційно- алергічна форма
B. ХОЗЛ
C. Серцева астма
D. Хронічний не обструктивний бронхіт
E. *Професійна бронхіальна астма, атопічна форма
117. У хворого А., 49 років, який 23 років працював у типографії, виявлено хронічну свинцеву інтоксикацію. Які препарати є найбільш ефективними для лікування в даному випадку?
A. Вітаміни групи В, С
B. Ізонітразин
C. Натрію тіосульфат
D. Нічого з перерахованого
E. *Тетацин кальцію
118. Хворий П., 48 роки, 11 років заправляє акумулятори. Скарги на періодичні болі в животі і закрепи, загальну слабість. У крові: анемія, базофільна зернистість еритроцитів, підвищена кількість амінолевулінової кислоти. Яке захворювання найбільш імовірне?
A. Марганцева інтоксикація
B. Отруєння тетраетилсвинцем
C. Отруєння солями ртуті
D. Отруєння берилієм
E. *Свинцева інтоксикація
119. Хворий В., 46 роки, тракторист, доставлений в клініку попутним транспортом. Відомо, що 3 години тому працював на складі з отрутохімікатами. Загальний стан хворого важкий. Відмічається різке звуження зіниць, судоми м'язів всього тіла, розлади функції сфінктерів. Активність холінестерази крові - 40 %. Який діагноз найбільш імовірний у хворого?
A. Гостре отруєння хлорорганічними сполуками
B. Гостре отруєння ртутьорганічними сполуками
C. Гостре отруєння миш'яковмісними сполуками
Дата добавления: 2015-09-03 | Просмотры: 2351 | Нарушение авторских прав
1 | 2 |
|