ПСИХОТРОПНІ ПРЕПАРАТИ. ЗАСОБИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ФУНКЦІЮ
ОРГАНІВ ДИХАННЯ
Психотропні препарати. Класифікація. Нейролептики. Властивості і застосування. Транквілізатори. Загальна характеристика. Седативні засоби. Антидепресанти. Психости-мулятори. Ноотропні засоби. Адаптогени. Аналептики. формакологічні властивості і застосування. Засоби, що впливають на функції' органів дихання (табл. 20). Стимулятори дихання. Протикашльові засоби. Відхаркувальні засоби. Бронхолітики. Засоби, що застосовують при набряку легенів.
Психотропні препарати (табл. 19) — це група лікарських засобів, які здатні впливати і змінювати психічний та емоційний стан людини.
Класифікація психотропних препаратів
1. Психотропні препарати, що пригнічують ЦНС:
1.1. Нейролептики.
1.2. Транквілізатори (анксіолітики).
1.3. Седативні препарати.
2. Психотропні засоби, що стимулюють ЦНС:
2.1. Антидепресанти.
2.2. Психостимулятори.
2.3. Ноотропні препарати.
2.4. Адаптогени.
2.5. Аналептики.
Нейролептики — психотропні засоби, які здатні усувати марення і галюцинації (антипсихотична дія), почуття страху, дратівливість, агресивність (транквілізивна, анксіолітична, антифо-бічна дії), мають протиблювотні властивості і посилюють дію засобів, що пригнічують ЦНС.
Механізм дії нейролептиків: пригнічують дофамінові рецептори ЦНС, перешкоджають виділенню нейромедіаторів, впливають на ретикулярну формацію головного мозку.
Застосовують нейролептики:
— для лікування шизофренії, психозів, маніакальних станів (психічних захворювань, що супроводжуються мареннями і галюцинаціями);
— як протиблювотні засоби під час хіміотерапії при онкозахворюваннях, при важких токсикозах вагітних, променевій хворобі, пухлинах мозку;
—для нейролептанальгезії (один із методів загального знеболювання);
—для усунення лікарської залежності від наркотичних анальгетиків та етилового спирту;
—в анестезіології.
Побічна дія нейролептиків — екстрапірамідні розлади (симптоми лікарського паркінсонізму).
Аміназин — один із перших нейролептиків, який почали застосовувати в медицині.
—посилює дію препаратів, що пригнічують ЦНС (засобів для наркозу, анальгетиків, етилового спирту, снодійних);
—знижує температуру тіла та AT.
Застосовують аміназин, як і всі нейролептики.
Побічна дія аміназину — екстрапірамідні розлади, зниження AT, ураження печінки, алергійні реакції, токсичний вплив на кровотворення, місцево виражена подразлива дія.
Галоперидол — високоактивний нейролептик швидкої дії. Має швидкий і тривалий антипсихотичний, транквілізивний, протиблювотний ефекти. На AT не впливає. Застосовують у випадках гострих психозів, безперервного блювання, премедикації тощо.
Побічна дія — екстрапірамідні розлади, пригнічення лейкопоезу, алергійні реакції.
Дроперидол — нейролептик, що справляє короткотривалу дію. Застосовують у комбінації з фентанілом для нейролептанальгезії (нейролептанальгезія — один із методів загального знеболення без втрати пацієнтом свідомості).
Транквілізатори (анксіолітики) — психотропні засоби, які здатні усувати почуття страху, дратівливість, внутрішнє напруження, неспокій і спричинювати відчуття рівноваги, байдужості.
Транквілізатори також зменшують рухову активність, розслаблюють м'язи, справляють протисудомну дію, прискорюють засинання, посилюють дію засобів, що пригнічують ЦНС (засобів для наркозу, анальгетиків, снодійних, етилового спирту).
Механізм дії транквілізаторів: зв'язуються зі специфічними бензодіазепіновими рецепторами і чинять гальмівний вплив на підкіркові ділянки головного мозку, зокрема на лімбічну систему, таламус, гіпоталамус.