ЗАНЯТТЯ 3. ПРОВІДНИКОВЕ ЗНЕБОЛЕННЯ НЕРВІВ ТУЛУБА, ВИМЕНІ ТА СЕЧО-СТАТЕВИХ ОРГАНІВ
3.1. Провідникова анестезія нервів тулуба
Провідникове знеболення в області тулуба досягається анестезією сегментальних грудних та поперекових нервів. Залежно від місця введення новокаїну провідникове знеболення може бути маравсріебральним, коли розчин новокаїну вводять біля виходу нервів з міжхребцевих отворів, а також міжреберним або паралюмбальним, коли знеболення нервів досягається на деякій віддалі від хребта, де нерви уже розділилися на дорсальні та вентральні гілки.
Знеболення міжреберних нервів проводиться при операціях на грудній та черевній стінках. Кількість блокованих нервів залежить від розмірів операційного поля. Обов'язково знеболюються по одному міжреберному нерву, суміжних з операційним полем ділянок.
Голку вколюють по задньому краю ребра в жолобі між здухвинно-реберним та найдовшим м'язами спини. Направлення жолоба відповідає лінії, проведеній паралельно хребту на рівні маклока. Кінець голки заглиблюють за задній контур ребра на 0,5-0.75 см та ін'єкують 10 мл 3%-го розчину новокаїну. У цьому разі знеболюється міжреберний нерв. При проведенні операції в верхній іретині грудної стінки необхідно знеболити крім цього латеральну шкірну гілку. Для цього голку підтягують під шкіру та вводять таку ж кількість розчину.
Якщо операцію виконують у нижній третині грудної стінки, у коней додатково знеболюють вентральний грудний нерв, вводячи в товщу підшкірного м'яза тулуба, безпосередньо над зовнішньою грудною веною в межах 6-го міжребір'я, 10 мл 3%-го розчину новокаїну.
При операціях у ділянці голодної ямки або нижче неї найбільш доступною є провідникова анестезія черевної стінки методом паралюмбальної анестезії.
При проведенні її у великої рогатої худоби роблять три ін'єкції. Першим уколом знеболюють останній міжреберний нерв. Для цього голку вколюють зверху вниз до упору в передньо-зовнішній кут поперечно-реберного відростка 1-го поперекового хребця. Змістивши голку з кістки, її заглиблюють ще на 0,5-0,75 см та ін'єкують 10 мл 3%-го розчину новокаїну.
Другим та третім уколом знеболюють здухвинно-підчеревний та здухвинно-паховий нерви. Для цього вводять по 10 мл 3%-го розчину новокаїну під зовнішній край кінців поперечно-реберних відростків відповідно 2-го і 4-го поперекових хребців (минаючи 3-й). Після кожного з цих введень, підтягуючи кінчик голки під шкіру, знеболюють додатково латеральні шкірні гілки останнього міжреберного, здухвинно-підчеревного та здухвинно-пахового нервів.
У коней техніка паралюмбальної анестезії така ж, як і у великої рогатої худоби, але знеболення здухвинно-пахового нерва проводять на рівні поперечно-реберного відростка 3-го поперекового хребця.
При операціях в області пупка та препуція у великих тварин проводять двосторонню паралюмбаїьну анестезію без знеболення шкірних латерачьних гілок. Одночасно знеболюють з 9-го по 18-й міжреберні нерви.
Черевну стінку можна знеболити у великої рогатої худоби та коней також методом паравертебральної анестезії.
У цьому разі знеболення останнього сегментального грудного нерва проводять на віддалі 5 см від серединної лінії тулуба на продовженні заднього контура останнього ребра. Голку вводять на глибину 6-8 см до упору в реберний горбик. Потім її зміщають та заглиблюють ще на 0,5 см. Ін'єкують 10 мл 3%-го розчин}' новокаїну.
Для знеболення перших двох поперекових нервів пальпацією визначають положення периферичних вільних країв поперечнореберних відростків 1-го та 2-го поперекових хребців. Голку вколюють почергово вертикально по заднім краям відростків на відстаніі 5 см від серединної лінії тулуба на глибину 6-8 см до упору в основу кожного поперечно-реберного відростка. Зміщаючи голку з кістки, її заглиблюють ще на 0,5 см та ін'єкують по 10 мл 3%-го розчину новокаїну.
При проведенні всіх трьох ін'єкцій паравертебральної анестезії перед введенням розчину необхідно впевнитись, що кінчик голки знаходиться поза судиною.
Анестезія з'являється через 10 хв та продовжується до 2 год, охоплюючи майже всю черевну стінку живота. Відмічається помітне послаблення м'язів черевної стінки.
3.2. Провідникове знеболення вимені та сечо-статевих органів Для знеболення вимені, разом з поверхневою та
інфільтраційною анестезією, успішно застосовується й
провідникова.
Для повного знеболення вимені у корів необхідно знеболити зовнішній сім'яний нерв, а також гілки здухвинно-пахового та про меженних гілок соромітних нервів.
Знеболення зовнішнього сім'яного нерва та гілок здухвинно-пахового нерва здійснюється введенням 30-50 мл 3%-го розчину новокаїну в сполучнотканинний простір між великим та малим поперековими м'язами відповідної сторони. Точку уколу визначають в області попереку на віддалі 7-8 см від серединної лінії тулуба в жолобі між здухвинно-реберним та найдовшим м'язами спини в проміжку між поперечними відростками 3-4-го поперекових хребців. Після проколу шкіри голку просувають вглиб під кутом 30-35° до горизонту до упору в тіло 3-го поперекового хребця. Потім голку підтягують на 2-5 мм та під невеликим тиском вводять розчин новокаїну. Анестезія відповідної половини вимені наступає через 10-15 хв та триває 1,5-2 год. Больова чутливість зберігається лише в області молочного дзеркала та ділянки задніх дійок. Для знеболення цих ділянок необхідно провести анестезію промежених гілок соромітних нервів
Для цього укол проводять в області промежини точно по серединній лінії на рівні сідничної дути. Піднявши нижню комісуру вульви лівою рукою та проколовши шкіру та фасцію промежини, голку повертають та просувають у сторону від серединної лінії на глибину 6 см одночасно вводячи 20 мл 3%-го розчину новокаїну. Анестезія наступає через 10-15 хв та триває 1,5-2 години. Зона знеболення має вигляд смуги, яка поширюється від нижньої комісури вульви до основи задніх дійок вимені; одночасно знеболюється задня поверхня стегон.
Для знеболення статевого члена у великої рогатої худоби точку уколу визначають у сідничо-прямокишковій ямці на рівні середини заднього краю крижово-сідничої зв'язки. Для анестезії беруть дві голки - направляючу та ін'єкційну. Після проколу шкіри направляючу голку просувають вперед, орієнтуючись на ліктевий суглоб тієї ж сторони, з якої проводиться пункція. У цьому разі направляюча голка повинна проходити вздовж внутрішньої поверхні крижово-сідничої зв'язки. Потім у канал направляючої голки вводять ін'єкційну голку на глибину, рівну довжині заднього краю крижово-сідничої зв'язки. Після цього під'єднують шприц та вводять ЗО мл 2%-го розчину новокаїну (дорослому бику). У цьому разі знеболюється соромітний нерв та окремі гілки тазового вегетативного сплетіння.
Потім обидві голки підтягують під шкіру та заглиблюють їх у горизонтальному напрямку, вводячи у цьому разі ще 20 мл 2%-го розчину новокаїну. У цьому разі знеболюється гемороїдальний нерв а також гілки тазового вегетативного сплетіння.
Через 5-10 хв після двохсторонньої анестезії статевого члеігу зникають складки мошонки, сім'яники опускаються, втрачається чутливість шкіри промежини, задньої поверхні стегон та мошонки. У цьому разі кінець статевого члена виходить з препуціального мішка самостійно або легко виймається звідти рукою. Знеболення триває 1,5-2 год.
У коней знеболення статевого члена проводять так. Фіксують тазові кінцівки. Потім в області сідничної дути зміщують шкіру та лежачий під нею сечо-статевий канал вбік. Голку вколюють на глибину 2-4 см по серединній лінії до упору в середину сідничної дуги, (між ніжками статевого члена). Під'єднують шприц та ін'єкують 20 мл 3%-го розчину новокаїну. У цьому разі проходить одночасне знеболення дорсальних удових нервів обох сторін.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 772 | Нарушение авторских прав
|