ДОСЛІДЖЕННЯ СЕКРЕТОРНОЇ ФУНКЦІЇ ШЛУНКА
Навчальна мета: уміти ввести тонкий зонд у шлунок; одержати шлунковий вміст за методикою Лепорського; отримати шлунковий вміст за методикою Веретенова—Новикова—М'ясоєдова; одержати шлунковий вміст за допомогою парентеральних подразників; здійснити беззондове дослідження секреторної функції шлунка; продезінфікувати шлунковий зонд.
Виховна мета: усвідомити значення психологічної підготовки хворого до виконання процедури та значення дослідження шлункового соку.
Початковий обсяг знань: знати показання та протипоказання до проведення дослідження шлункового соку зондовим методом; як використовувати ентеральні та парентеральні подразники; показники дослідження шлункового соку в нормі.
Оснащення:
1) стерильний тонкий шлунковий зонд;
2) стерильний шприц ємкістю 5—10 мл;
3) штатив з пробірками;
4) ниркоподібний лоток;
5) рушник, поліетиленовий фартух, гумові рукавички;
6) затискувач;
7) страви та речовини, що є ентеральними подразниками: м'ясний бульйон, 4% відвар капусти, 5% розчин етилового спирту;
8) речовини, що є парентеральними подразниками: 0,1% розчин гістаміну в ампулах, 0,025% розчин пентагастрину в ампулах, інсулін;
9) 1% розчин димедролу в ампулах;
10)таблетки "Ацидотест".
1Дослідження шлункового соку здійснюють для визначення секреторної (кислотоутворювальної) і моторної (евакуаторної) функцій шлунка.
Показання та протипоказання до проведення дослідження шлункового соку зондовим методом. Показанням до такого дослідження є захворювання слизової оболонки шлунка.
Протипоказанням є:
—нещодавно перенесена шлунково-кишкова кровотеча;
—стенокардія;
—гіпертонічна хвороба III стадії;
—розширення вен стравоходу;
—загострення гастриту, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.
Використання ентеральних та парентеральних подразників. Як ентеральні подразники використовують:
а) м'ясний бульйон (1 кг нежирного яловичого м'яса відварюють у 2 л води). Для дослідження потрібно 300 мл;
б) 4% відвар сухого листя капусти — 300 мл;
в) 5% розчин етилового спирту — 300 мл. Як парентеральні подразники застосовують:
а) 0,1% розчин гістаміну в ампулах з розрахунку 0,08 мг на 10 кг маси тіла хворого, але максимальна кількість препарату не повинна перевищувати 0,5 мл. Після введення гістаміну у хворих може виникнути запаморочення, тахікардія, відчуття жару, почервоніння шкіри. Щоб зменшити вираженість подібної реакції, за 30 хв до введення препарату вводять протигістамінний препарат — 1 мл 1% розчину димедролу;
б) 0,025% розчин пентагастрину в ампулах з розрахунку 0,1 мл на 10 кг маси тіла хворого;
в) інсулін з розрахунку 2 ОД на 10 кг маси тіла хворого. Нормальні показники дослідження шлункового соку. У нормі натще в шлунку міститься до 50 мл секрету. Загальна кислотність 10 ОД. Вільна соляна кислота в багатьох осіб відсутня.
Після введення ентерального подразника загальна кислотність може бути від 40 до 60 ОД, вільна кислотність — від 20 до 40 ОД.
Показники кислотності шлункового вмісту після введення парентеральних подразників у здорових людей вищі, ніж при використанні ентеральних.
Кількість ферменту (пепсину) 40—60 ОД.
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 425 | Нарушение авторских прав
|