Титульна сторінка (титул) історії хвороби
ВСТУП
Одне з найважливіших завдань клінічної підготовки студентів- медиків — опанування навичками діагностичного обстеження хворого, методами профілактики і лікування захворювань нерозривно пов’язане із засвоєнням ними методів клінічного обстеження пацієнта, а також формування і написання історії хвороби.
Історія хвороби — один із найважливіших медичних документів, який оформляється на кожного хворого, що знаходиться на стаціонарному лікуванні. Історія хвороби, крім суто медичного, є водночас юридичним, біографічним та соціально-історичним документом. Тому її значення не обмежуться лише медичним завданням, хоча така її роль є найосновнішою.
В історії хвороби віддзеркалюється різноманітна медична інформація про хворого, зокрема, паспортні дані, відомості про його захворювання, методи і результати медичного обстеження та лікування, рекомендації відносно реабілітаційного лікування і вторинної профілактики після залишення хворим стаціонару.
Не зважаючи на те. що історія хвороби — перш за все документ про.хворого, в ній, наче в дзеркалі, відображується професійна та інтелектуально-духовна особистість лікаря, його фаховий та загальноосвітній рівень, а також масштаб його клінічного мислення.
Тому в процесі підготовки лікарських кадрів важливе значення надається оволодінню студентами методами і навичками написання історії хвороби. Опанування методикою складання та написання історії хвороби спрямоване насамперед на формування у студентів на різних етапах клінічного навчання у вищому навчальному медичному закладі усталеної і логічної системи та послідовності дослідження хворого безпосередньо біля його ліжка та оформлення отриманих даних у вигляді історії хвороби.
Згідно з основними принципами формування історії хвороби, які опрацьовані корифеями вітчизняної медицини М.Я. Мудровйм, С.П. Боткіним, Г.А. Захар’їним, В.ТІ. Образцовим, М.М. Губергрицом, вона складається із. таких послідовних фрагментів. Спочатку збирають анамнез, потім проводять фізичне (фізикальне) обстеження хворого із застосуванням таких методів: огляд, пальпація. перкусія, аускультація.
Після попереднього висновку щодо вияснення сутності захворювання, тобто формування загального діагностичного висновку, визначають план діагностичних, лабораторних та інструментальних досліджень.
В подальшому в історію хвороби заносять нові відомості про хворого в динаміці від моменту вступу до клініки (лікарні) аж до мого вибуття з неї. Тобто, в історії ведеться щоденник стану хворого в динаміці його хвороби.
Такий порядок клінічного обстеження хворого та написання історії хвороби дозволяє уникнути недоліків і помилок у встановленні діагнозу недуги і лікуванні хворого. В деяких випадках (непритомний стан хворого, задуха, раптова інтенсивна кровотеча та інші екстремальні ситуації, які загрожують здоров'ю та життю хворого) план обстеження може бути змінений. Зокрема, у разі несвідомого стану хворого необхідно одразу ж приступити до його об’єктивного обстеження і термінового надання медичної допомоги; при задусі, кровотечах, блюванні, загальних судомах та інших екстремальних станах слід скоротити до мінімуму об’єм суб’єктивного дослідження, з’ясувати лише найсуттєвіші факти і лише після надання невідкладної допомоги і поліпшення стану хворого вияснити інші суб’єктивні та об’єктивні дані. Однак у всіх інших випадках, зокрема там, де це можливо, слід дотримуватись встановленої послідовності обстеження хворого та написання історії хвороби.
При складанні історії хвороби необхідно намагатися найповніше вияснити дані про хворого, дотримуючись водночас чіткості, ясності висловлювань з одночасним дотриманням стислості писемного викладу.
Загалом вірно визначені ще у 18 столітті і майже не змінені до сьогодні основні критерії формування історії хвороби (в тогочасній термінології — «скорботні листи») видатним представником вітчизняної терапевтичної школи М.Я. Мудровим, який вважав, що «...історія хвороби повинна мати достовірну правду викладу того, що сталось, тому повинна бути справедливою. Історію хвороби належить писати ретельно... подібно до митця, який відображує найнепомітніші риси або тіні на обличчі людини».
Важливо пам’ятати, що в процесі обстеження хворого не всі дані можуть бути отримані від нього в тій послідовності, якої необхідно дотримуватись при написанні історії хвороби. Це зумовлено насамперед тим, що не всі хворі можуть повно і в необхідній послідовності висловити свої скарги і інші відомості щодо свого захворювання. Тому студенгові-медикові і навіть початківцю-лікарю доцільно записати отримані від хворого дані спочатку на окремому аркуші паперу, а потім оформити їх в необхідній послідовності у форматі історії хвороби.
При складанні історії хвороби слід дотримуватися деонтологічних принципів, вміти внести в атмосферу спілкування з хворим дух взаємної довіри та поваги. Варто знати, що формальне ставлення до процесу обстеження хворого, необережно сказане слово, порушення деонтологічних принципів у спілкуванні з недужою людиною, недотримання етичних норм, особливо в питаннях, які торкаються інтимних аспектів його життя, можуть зруйнувати довірливу атмосферу бесіди, негативно вплинути на весь процес обстеження хворого і навіть викликати у нього ятрогенні (тобто навіяні лікарем) захворювання.
Офіційна історія хвороби в стаціонарних лікарняних установах заповнюється на спеціальних бланках, форма яких затверджується Міністерством охорони здоров’я.
Студенти закладів вищої медичної освіти для написання історії хвороби можуть використовувати учнівські зошити, або окремі зброшуровані аркуші паперу. В процесі навчання на першій клінічній кафедрі — пропедевтики внутрішньої медицини студенти пишуть послідовно два фрагменти історії хвороби у таких об’ємах (фрагментах):
ПЕРШИЙ ФРАГМЕНТ (історія хвороби № 1): суб’єктивне обстеження хворого (анамнез) і оцінка анамнестичних даних;
ДРУГИЙ ФРАГМЕНТ (історія хвороби № 2):
а) суб’єктивне обстеження (анамнез);
б) об’єктивне фізикальне обстеження: огляд — загальний і місцевий (огляд окремих частин тулуба); огляд, пальпація, перкусія, аускультація грудної клітки; дослідження пульсу на периферійних артеріях, визначення артеріального тиску на плечовій та стегновій артеріях за Коротковим; огляд, пальпація прекардіальної ділянки, перкусія, аускультація серця, аускультація великих судин; огляд, пальпація, перкусія, аускультація живота; фізикальні методи дослідження сечової, ендокринної систем, опорно-рухового апарату; результати лабораторних та інструментально-діагностичних методів дослідження (можуть бути викопійовані із офіційної історії хвороби, яка оформлена і ведеться лікуючим лікарем хворого).
Кожний фрагмент історії хвороби закінчується висновком, який заноситься до відповідного фрагменту історії хвороби.
Навчально-методичний посібник може бути основою для написання історії хвороби у хворих терапевтичного профілю і студентами старших курсів з урахуванням таких доповнень:
1. Визначення основних і додаткових методів клінічного обстеження з метою встановлення попереднього діагнозу (діагностичної гіпотези).
2. Результати лабораторних, інструментальних діагностичних методів, дані температурних листів, висновки консультантів (можуть бути викопійовані із офіційної історії хвороби).
3. Диференційний діагноз і обгрунтування підсумкового (заключного) клінічного діагнозу.
4. Формування діагностичного висновку згідно з існуючими класифікаціями (у разі смерті пацієнта — із зазначенням патолого- анатомічного діагнозу).
5. Методи лікування, первинної і вторинної профілактики.
6. Прогноз: відносно життя, повного або часткового одужання.
7. Експертиза працездатності.
8. Щоденник історії хвороби.
9. Епікриз.
Написання історії хвороби розпочинають із заповнення її початкової частини (титульної сторінки), яка оформляється на обкладинці зошита за таким зразком:
Титульна сторінка (титул) історії хвороби
Назва вищого навчального медичного закладу____________________________________________________________________________________________
Кафедра__________________________________________
Завідувач кафедри__________________________________
науковий ступінь, вчення звання, прізвище, ініціали
Викладач групи____________________________________
посада, науковий ступінь, прізвище, ініціали
Клініка (лікарня) — офіційна назва___________________
ІСТОРІЯ ХВОРОБИ №
Хворий ___________________________________________
прізвище, ім’я, по батькові (повністю)
Профільне відділення, № палати______________________
Куратор-студент___________________________________
прізвище, ім’я, по батькові
___ курсу______ групи____________________факультету
Дата курації «______» 20___р.;
термін курації: з____________ по_________________ р.
дата, рік дата, рік
Дата добавления: 2015-11-25 | Просмотры: 1479 | Нарушение авторских прав
|