Оживлення та його методи.
Встановивши клінічну смерть, обов'язково розпочинайте оживлення, не чекаючи приходу лікаря!
Послідовність методів оживлення відповідає "азбуці" оживлення і виконується завжди у визначеній послідовності:
А — звільнення дихальних шляхів від слизу та сторонніх тіл;
Б — штучна вентиляція легень (штучне дихання) способом "з рота в рот" або "з рота в ніс";
В — відновлення кровообігу за допомогою зовнішнього масажу серця.
Забезпечення прохідності верхніх дихальних шляхів. При клінічній смерті всі дії по оживленню повинні починатись із забезпечення прохідності верхніх дихальних шляхів. Оскільки у пацієнтів, які перебувають у стані клінічної смерті, корінь язика може закривати гортанний відділ глотки, то для здійснення ШВЛ (штучної вентиляції легень) необхідно забезпечити прохідність верхніх дихальних шляхів, що досягається шляхом максимального розгинання голови в шийному зчленуванні. Оглядають та очищують від сторонніх тіл ротову порожнину та верхні дихальні шляхи. Висувають уперед нижню щелепу. Язик відсувається наперед, відкриваючи вхід до трахеї. Для цього одну руку підкладають під шию пацієнта, трохи піднімають верхню частину тулуба і голову закидають назад. Долонею іншої руки натискають на лоб пацієнта, посилюючи закидання голови, а двома її пальцями затискають ніс. Звільнивши руку, що була підкладена під потилицю, охоплюють нею знизу нижню щелепу, висовують її вперед і трохи піднімають, а першим пальцем руки трохи відкривають рота. Осушують рот, потім накривають його серветкою або носовою хустинкою. У швидкому темпі роблять 3-5 вдувань у легені, наносять короткий різкий удар у ділянку проекції серця кулаком або ребром долоні з відстані 15-20 см ("перикардіальний удар") по груднині. Якщо через 5 с пульс не відновився, необхідно розпочати зовнішній масаж серця, чергуючи його зі штучним диханням.
Методи підтримання дихання. Під час проведення дихання через ніс рукою, що підтримувала нижню щелепу, закривають рот і повітря вдувають через ніс. Під час проведення ШВЛ особа, яка надає допомогу, накриває рот хворого серветкою, робить глибокий вдих, широко відкриває рот потерпілого і щільно притискуючись губами навколо його рота (або охоплюючи губами його ніс, а у немовлят – ніс і рот), вдуває повітря в легені потерпілому. Одночасно краєм ока контролює, як піднімається грудна клітка при вдуванні повітря. ШВЛ через ніс проводять у тих випадках, коли щелепи хворого щільно стиснуті або важко домогтися герметизації під час проведення дихання методом "із рота в рот", а також під час поранення губ, порожнини рота, нижньої щелепи.
Внаслідок повернення до вихідного положення еластичних структур легень видих проходить пасивно. Під час видиху, зберігаючи розігнуте положення голови, відкривають рот і ніс пацієнта. Якщо вдування повітря неефективне і грудна клітка залишається нерухомою, доцільно звільнити пальцем, обмотаним носовою хусточкою, порожнину рота від слизу, блювотних мас.
Не слід занадто форсовано проводити вдих, бо при частковому перекритті дихальних шляхів роздувається шлунок і можуть спостерігатись регургітація і аспірація шлункового вмісту в легені.
Якщо спостерігається роздування шлунка (піднімається і не опускається епігастральна частина), слід повторно перевірити і забезпечити прохідність дихальних шляхів — поліпшити закидання голови, висунути вперед нижню щелепу і продовжити ШВЛ.
Не слід намагатись видалити газ із шлунка, оскільки під час натискання на надчеревну ділянку різко підвищується небезпека виникнення регургітації.
У разі регургітації пацієнта повертають на бік, звільняють рот і глотку від шлункового вмісту за допомогою пальця, обгорнутого серветкою або носовою хусточкою, і продовжують ШВЛ.
Методи підтримання і відновлення кровообігу. Найпростішим і найефективнішим способом відновлення кровообігу є масаж серця і одночасне проведення ШВЛ, що забезпечує циркуляцію оксигенованої крові, достатню для запобігання розвитку незворотних змін у життєво важливих органах і системах. У цьому разі відновлення коронарного кровотоку і механічне подразнення міокарда сприяють відновленню серцевої діяльності. Сприятливий прогноз може бути у тих випадках, коли масаж починають не пізніше, ніж через 4 хв з моменту раптового припинення кровообігу. Перед масажем серця треба нанести "перикардіальний удар" (ударити ребром долоні по ділянці серця).
Існують два види масажу серця:
· закритий (непрямий, зовнішній),
· відкритий (прямий, внутрішній).
Суть закритого масажу полягає у тому, що серце, зафіксоване в середостінні між грудниною і хребтом, при натисканні на грудну клітку в передньозадньому напрямі стискається і з його порожнин кров виганяється в судини великого і малого кола кровообігу. Крім того, під час натискання на грудну клітку, кров із легеневих судин поступає в серце. Після припинення натискання на грудну клітку вона внаслідок своєї еластичності розправляється і серце знову заповнюється кров'ю. У більшості випадків це дає змогу підтримувати систолічний тиск протягом кількох годин на рівні 60-70 мм рт. ст. Але такий кровообіг не дає можливість позбутися гіпоксії тканин і її наслідків. Більше того, за цих умов кисневий голод організму і метаболічний ацидоз продовжують наростати. Масаж серця в поєднанні з ШВЛ і деякими іншими лікувальними заходами дає змогу лише зберегти життєдіяльність організму протягом кількох годин.
Техніка проведення закритого масажу серця. Хворого вкладають спиною на тверду основу (найчастіше на підлогу), розстібають або розрізають одяг, який стискує груди і живіт. Особа, яка надає допомогу, стає на коліна збоку від потерпілого і кисть однієї руки кладе на нижньосередню третину груднини, а кисть іншої – зверху, поперек першої, для збільшення тиску. Завдяки правильному вибору місця для натискання на груднину вдається запобігти виникненню небезпечних ускладнень. Під час натискання на середину груднини може виникнути її перелом. Натискання на ребра в ділянці серця може призвести до перелому ребер, ушкодження плеври, легень, перикарда і серця.
Ритмічними поштовхами проксимальною частиною кисті (пальці не повинні натискати на ребра) натискають на груднину з метою зміщення її в напрямку до хребта приблизно на 4-5 см. Під час масажу серця доцільно використовувати не лише силу рук, а й масу тулуба.
Після натискання на груднину руки не відривають від грудної клітки, але тиск повністю припиняють для того, щоб дати можливість грудній клітці відновити вихідне положення. Тривалість періоду натискання і періоду розслаблення має бути однаковою. Число стискань грудної клітки повинне бути в межах 60-80 за 1 хв. Дітям віком до 10-12 років закритий масаж серця можна проводити лише однією рукою (70-80 поштовхів за 1 хв), новонародженим і грудним дітям – двома пальцями.
У 2005 р. Міжнародна конференція внесла поправки і запропонувала такий варіант рекомендацій для проведення оживлення: співвідношення частоти натискувань грудної клітки (зовнішній масаж серця) і штучних вдувань (масаж:дихання) — 30:2.
Мета – підкреслити пріоритет та значення зовнішнього масажу серця перед штучним диханням (якнайменше часу залишати потерпілого без зовнішнього масажу). Правильність виконання масажу контролює реаніматор, який проводить ШВЛ (відзначає наявність пульсових поштовхів на сонній артерії, синхронних з натисканнями на груднину).
Ефективність цієї стадії оживлення підтверджує наявність таких ознак:
· звужуються зіниці;
· синхронно з натисканням на груднину на сонній артерії пальпується пульсова хвиля;
· відновлюється тонус повік (закривається очна щілина);
· виникають спонтанні рухи гортані;
· відновлюється нормальний колір шкіри і слизових оболонок.
Щоб перевірити, чи не з'явився пульс на магістральних судинах, через кожні 2 хв реанімацію на декілька секунд припиняють.
Масаж серця і ШВЛ треба продовжувати до відновлення серцевої діяльності та кровообігу в такому обсязі, який дає можливість підтримувати життєдіяльність вищих відділів головного мозку.
Якщо, незважаючи на правильне проведення реанімації протягом 30-40 хв, ознаки клінічної смерті зберігаються, а спеціалізовану бригаду швидкої допомоги викликати неможливо (в умовах віддаленої місцевості, експедиції тощо), оживлення можна припинити.
Слід зазначити, що далеко не у всіх випадках навіть досвідчений фахівець може з твердою впевненістю засвідчити безнадійність стану потерпілого, а тому в разі бодай найменших сумнівів щодо цього потрібно надавати повноцінну реанімаційну допомогу. Лише за наявності ознак біологічної смерті оживлення не проводять!
Ускладнення, зумовлені проведенням оживленням. Під час проведення закритого масажу серця можуть статися переломи ребер. Найчастіше – поперечно, в ділянці III-IV міжреберних проміжків, уздовж серединно-ключичної лінії або в місці з'єднання ребер із грудниною.
У разі виникнення множинних переломів ребер об'єм легень зменшується внаслідок деформації грудної клітки. На передній і задній поверхні серця утворюються точкові крововиливи, які зливаються в осередки в місцях, що відповідають ділянкам стиснення серця між грудниною і хребтом.
Рідше спостерігаються ушкодження печінки, селезінки, підшлункової залози.
Одним з ускладнень реанімації (особливо у тих випадках, коли не проводили інтубацію трахеї) є регургітація шлункового вмісту в дихальні шляхи. Вона виникає внаслідок потрапляння повітря в шлунок під час його форсованого вдування. Як правило, це відбувається у разі недостатнього закидання голови, коли корінь язика частково перекриває вхід у трахею і основна частина повітря поступає не в легені, а в шлунок і перерозтягує його. У непритомних хворих кардіальний сфінктер розслаблений, тому вміст шлунка витікає з нього і потрапляє в легені.
При деяких тяжких захворюваннях та травматичних ушкодженнях (злоякісні пухлини з метастазами, тяжка травма черепа із пошкодженням головного мозку) реанімація недоречна і її не слід розпочинати. У інших випадках раптової смерті завжди залишається надія на оживлення хворого і для цього повинні бути задіяні всі можливі заходи.
Транспортування хворого із зупинкою дихання та серцевих скорочень може бути виконане лише після відновлення серцевої діяльності і дихання або у спеціальній машині швидкої допомоги, в якій можливе продовження реанімаційних заходів.
Дата добавления: 2015-11-26 | Просмотры: 1103 | Нарушение авторских прав
|