АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Клітина, як структурна, функціональна та генетична одиниця організму, загальна характеристика будови та її функції
Організм людини є цілісною, складною, динамічною системою, що виконує різноманітні функції. Він включає в себе організовані підсистеми і системи, які об’єднані спільністю будови і виконуваною функцією: клітини, тканини, органи, системи органів. Клітина - структурна і функціональна одиниця людського організму. Білки — це високомолекулярні сполуки, що становлять у деяких клітинах до 50 % сухої. Окрім участі в побудові клітин — тобто пластичної ролі, білки виконують інші фізіологічні функції.Так, структурні білки утворюють мембрани клітин та їхні внутрішні складові — органели; еластичні білки входять до складу стінок кровоносних судин; скорочення м’язів можливе завдяки скорочувальним білкам. Група щільних білків формує волосся, нігті. Вуглеводи становлять 1–2 % загальної маси клітини й відіграють надзвичайно важливу роль в обміні речовин та енергії. Легко окиснюючись, вони є основним джерелом енергії для організму.В організмі людини є такі вуглеводи: моносахариди, або прості цукри. Дисахариди складаються з двох моносахаридів. Полісахариди складаються з 10 та більше залишків моносахаридів. Жири — нерозчинні у воді сполуки, які складаються з гліцерину та жирних кислот. У клітині вони становлять 1–2 % загальної маси. Найбільше жирів міститься в клітинах підшкірної клітковини та в черевній порожнині у вигляді жирових прошарків між внутрішніми органами. Там вони забезпечують рольмеханічного захисту й теплоізоляцію організму, слугують резервом поживних речовин. Нуклеїнові кислоти — високомолекулярні сполуки, що містяться та утворюються в ядрах усіх клітин організму та єматеріальними носіями спадкової інформації. Саме в нуклеїнових кислотах зосереджені матеріальні структури спадковості — гени, у яких «записана» структура всіх білків організму.
структурнаї і функціональна організація клітин
Клітинна мембрана-відіграє важливу роль в обміні речовин між клітиною і навколишнім середовищем, переміщенні клітин і утворенні міжклітинних контактів. Мітохондрії виконують функції енергетичних станцій: в них від-бувається клітинне дихання — утворення енергії. Рибосоми виробляють специфічний для кожного виду клітин білок. У його утворенні беруть участь транспортні й інформаційні РНК. Ендоплазматична сітка складається із зернистої й незернистої сіток. Мембрани цих структур із зовні всіяні великою кількістю рибосом, які виділяють і синтезують білки. Лізосоми — пухирці, які містять багато ферментів, що забезпечують внутрішньоклітинне травлення. Комплекс Гольджі бере участь у синтезі полісахаридів, а у взаємодії з білками сприяє відокремленню й виведенню з клітин продуктів їхньої життєдіяльності. Цитоцентр (клітинний центр), як правило, міститься над ядром клітини або біля пластинчастого комплексу; він має два щільні тільця — центріолі. Перед поділом клітини центріолі подвоюються. Мікротрубочки складаються з білка тубуліна; вони забезпечують (цитоскелет).Війки та джгутики забезпечують рух клітин.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1219 | Нарушение авторских прав
|