Форма кривих витрат на довгостроковому етапі
На довгостроковому етапі можливість зміни розмірів капіталу дозволяє фірмі скоротити витрати. Щоб побачити, як міняються витрати в міру розширення економічної діяльності, розглянемо графіки середніх і граничних довгострокових витрат.
Рис. 4.8 -Графік довгострокових середніх і граничних витрат
Найбільш важливим визначальним фактором форми цих графіків є те, яким буде ефект масштабу – зростаючим, постійним або падаючим. Ефект масштабу показує як змінюється випуск продукції при одночасному збільшенні в те саме число раз кількості використовуваних факторів. Наприклад, постійний ефект масштабу означає, що подвоєння використання всіх факторів веде до подвоєння випуску продукції. Позитивний (зростаючий) ефект масштабу означає, що при цьому випуск продукції збільшується більш, ніж у два рази, тоді як падаючий (негативний) ефект масштабу означає, що випуск продукції збільшується менш, ніж у два рази. На довгостроковому етапі для більшості виробничих технологій фірм ефект масштабу спочатку зростаючий, потім постійний і, нарешті, падаючий. Тому крива середніх довгострокових витрат має U-образну форму, так само як і крива середніх короткострокових витрат, але причина U-образної форми в першому випадку полягає в позитивному й негативному ефекті масштабу, а не в діє закону спадної віддачі стосовно факторів виробництва.
Економія, яка обумовлена зростанням масштабів виробництва (позитивний ефект масштабу), виникає в результаті дії цілого ряду факторів, таких як:
– спеціалізація праці;
– спеціалізація управлінського персоналу;
– можливість використання найбільш ефективного встаткування;
– виробництво побічних продуктів.
Негативний ефект масштабу пов'язаний з певними управлінськими труднощами, що виникають через проблеми обміну інформацією, координації рішень і бюрократичної тяганини. У результаті рішення, прийняті різними ланками керування, виявляються суперечними один одному.
Розглянемо взаємозв'язок між короткостроковими й довгостроковими витратами.
Припустимо, що короткострокові середні витрати для різних розмірів заводу представлені кривими SAC1, SAC2, SAC3 на рис. 4.9.
Тоді мінімальний ефективний масштаб виробництва (найменший обсяг випуску, при якому досягаються мінімально можливі середні витрати) становить Q1; при середньому розмірі заводу виробництво буде ефективним при випуску Q2, при великому – Q3. У цих випадках фірма буде виробляти продукцію із середніми витратами в 10 грош. од. Крива довгострокових середніх витрат показує мінімальні витрати виробництва для будь-якого обсягу випуску продукції. Вона є кривої, яка огинає криви короткострокових середніх витрат.
Рис. 4.9 - Графік довгострокових і короткострокових витрат виробництва при постійному ефекті масштабу
Рис. 4.10 - Графік довгострокових і короткострокових витрат виробництва при позитивному й негативному ефекті масштабу
Тепер припустимо, що існує безліч розмірів заводу, для яких є криви короткострокових витрат ATC з локальним мінімумом. У цьому випадку крива довгострокових середніх витрат буде являти собою лінію LAC (рис. 4.10).
При позитивному або негативному ефекті масштабу лінія довгострокових середніх витрат не є більше горизонтальною. Вона представлена у вигляді кривій LAC, що має U-образну форму і огинає криви короткострокових середніх витрат для підприємств різних розмірів. Крива LAC ніколи не піднімається вище будь-якій кривій короткострокових середніх витрат. Крапки мінімальних середніх витрат самого маленького і найбільшого з підприємств не перебувають на кривій довгострокових середніх витрат внаслідок позитивного й негативного ефекту масштабу на довгостроковому етапі. Наприклад, невелике підприємство, що діє з мінімальними витратами, нерентабельне, тому що у більшого підприємства є можливість випускати продукцію з більше низькими витратами.
Запитання для самоперевірки
1. Що таке витрати виробництва?
2. Що таке зовнішні та внутрішні витрати?
3. Чим відрізняється підхід бухгалтера та економіста до визначення витрат виробництва?
4. В чому міститься відмінності між бухгалтерськими та економічними витратами?
5. Що таке нормальний прибуток? Бухгалтерський прибуток? Економічний прибуток?
6. Що таке фіксовані (постійні) витрати? Змінні витрати? Валові (загальні) витрати? Середні витрати? Граничні витрати?
7. Як пов’язані середні та граничні витрати?
8. Що таке ізокоста? Чому дорівнює кут нахилу ізокости?
9. Сформулюйте умови мінімізації витрат?
10. Яку інформацію представляє траєкторія розширення економічної діяльності фірми?
11. Що показує крива довгострокових витрат?
12. Що таке ефект масштабу?
13. Які фактори обумовлюють економію на масштабі?
14. Які фактори обумовлюють негативний ефект масштабу?
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 453 | Нарушение авторских прав
|