АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Фізіологічні властивості серцевого м'яза
Для серцевого м'за характерні такі властивості, як збудливість, скоротливість, провідність і автоматія.
Збудливість — це здатність серцевого м'яза збуджуватись при дії на нього подразника. При цьому потенціал спокою міокардіальних волокон (80-90 мВ) переходить в потенціал дії (100- 120 мВ), який здатний поширюватись по серцю. Збудженням охоплюються, всі без винятку волокна передсердь і шлуночків, що обумовлено їх об'єднанням в так званий функціональний синцитій. Саме тому сила серцевих скорочень не залежить від сили подразнення: серце відповідає на подразнення або збудженням усіх його волокон, або ж (якщо подразник допороговий) не реагує на нього взагалі (закон Боудича — «все або нічого»). Слід зауважити, що даний закон діє лише при певних умовах, — «все» змінюється в залежності від зміни рівня обміну речовин, температури, ступеня розтягнення, м'язових волокон серця, їх втоми і інших факторів. Тривалість потенціалу дії серцевого м'яза змінюється в залежності від ЧСС: вона вкорочується при зростанні ЧСС і стає більш тривалою при сповільненні серцевого ритму. Це явище лежить в основі здатності серцевого м'яза засвоювати (відтворювати) різний ритм збуджень, що генерується в синоатріальному вузлі.
В процесі збудження міокарда його збудливість змінюється пофазно. В період збудження серцевий м'яз не відповідає на нові подразнення. Це фаза абсолютної рефрактерності. Вона триває стільки часу, скільки триває систола серцевого м'яза на поодиноке подразнення. При більшій частоті подразнень серцевий м'яз відповідає не на кожне з них, а лише на те, що прийде по закінченню фази рефректерності.
Таке позачергове скорочення називають екстрасистолою.
Після екстрасистоли реєструється більш тривалий період відпочинку (компенсаторна пауза), обумовдений тим, що наступний імпульс попадає на фазу абсолютної рефректерності міокарда.
Виникнення екстра-систоли можливе внаслідок поступового відновлення збудливості міокарда після закінчення фази абсолютної рефректерності — у фазу відносної рефректерності. В цей період серцевий м'яз може відповісти збудженням і позачерговим скороченням лише на дію сильного подразника. Після, фази відносної рефлектерності збудливість серця відновлюється до початкового рівня.
Завдяки тривалій рефрактерності серце не може працювати в тетанічному режимі і відповідає на подразнення лише ритмічним скороченням. Таким чином, тривалий рефракторний період попереджує надто швидкі повторні збудження серця, забезпечуючи тим самим ефективне виконання ним нагнітальної функції.
Скоротливість — здатність збудженого серцевого м'яза скорочуватись. При цьому збільшується напруженість м'язових волокон і відбувається їх скорочення. Механізм скорочення міока рдіальних волокон такий же, як і скелетних м'язів. Скорочення міофібрил серця запускається потенціалом дії, який через систему саркоплазматичного ретикулуму забезпечує проникнення кальцію в клітину з наступною взаємодією білків актину і міозину. Експериментальне видалення кальцію з м'язового волокна приводить до порушення взаємозв'язку між збудженням і скороченням: по тенціал дії залишається майже незмінним, але ско рочення не відбувається.
Сила скорочення м'язових волокон серця залежить від величини їх розтягнення перед початком скорочення. Ця залежність покладена в основу сформульованого Старлінгом «закону серця»: сила скорочення серця, а отже, величина систолічного об'єму крові тим більша, чим більше початкове розтягнення м'язових волокон кров'ю, що надходить до серця з великого і малого кіл крово обігу.
Розтягнення, міокардіальних волокон відбувається і при утрудненні відтоку крові від нього внаслідок зростання артеріального тиску.
Ступінь розтягнення серця визначається товщиною його стінок, функціональним станом міокарда і розмірами перикарда. В звичайних умовах (при відсутності додаткового розтягнення м'язових волокон серця) зростання, сили скорочень серця обумовлено трофічним (посилюючим обмін речовин в міокарді) впливом вегетативної нервової системи. При цьому утворення необхідної для роботи серця енергії, ще акумулюється в макроенергетичних сполуках АТф і креатинфосфату, проходить переважно за рахунок аеробних процесів (40% загального об'єму міокардіальних волокон становлять мітохондрії). В стані спокою для окислення використовується глюкоза, жирні кислоти і молочна кислота в співвідношенні (в %) ЗІ: 34: 28. При цьому лівий шлуночок споживає за 1 хв біля 10 мл кисню на 100 г маси міокарда; при інтенсивній роботі споживання кисню зростає до 80-100 мл. Основна частина його використовується для окислення молочної кислоти, що сприяє підтриманню гомеостазу внутрішнього середовища.
Автоматія — це здатність серця до ритмічного скорочення при відсутності впливу на нього подразників з довкілля. Періодична самогенерація мембранного потенціалу дії обумовлена періодичністю зміни проникності мембрани для іонів натрію і калію під впливом зміни інтенсивності обміну речовин в серці. Так, ізольоване серце жаби може багато годин скорочуватись, знаходячись в фізіологічному розчині. Для підтримання роботи ізольованого серця людини необхідно пропускати через нього підігрітий до 38°С фізіологічний розчин, збагачений поживними речовинами і киснем (або дефібриновану кров).
Провідність — здатність серцевого м'яза поширювати збудження від однієї його зони до іншої. Провідність, як і автоматія, можливі при наявності цілісної провідної системи серця. Клітини провідної системи серця досить спеціалізовані, на відміну від м'язових волокон серця і скелетнихм'язів, вони не мають поперекової смугастості, більші за розміром, мають менше міофібрил, міто- хондрій, рибосом, більше саркоплазми і нервових волокон. До провідної системи серця входить синусо-атріальний вузол, розміщений в зоні впадання порожнистих вен у праве передсердя, атріо-вентрикулярний вузол, розташований на перегородці між передсердями і шлуночками, пучок Гіса, який ділиться на дві ніжки, що спускаються до верхівки серця, розгалужуючись у вигляді волокон Пуркіньє (рис. 64). В здоровому серці ритмічна генерація імпульсів виникає в синусо-атріальному вузлі. Тому його називають водієм ритму першого порядку. Автоматією володіють і інші частини провідної системи серця. Проте в напрямку до верхівки серця ця їх здатність знижується — закон знижувального градієнта автоматії. Оскільки в атріо-вентрикулярному вузлі швидкість проведення збудження сильно сповільнюється, передсердя встигають закінчити скорочення раніш, ніж розпочнеться систола шлуночків. Таким чином, неоднакова швидкість проходження збудження по провідній системі серця обумовлює послідовність скорочень його передсердь і шлуночків. Для вивчення провідної системи серця користуються методом перев'язок різних його відділів (досліди англійського вченого Станіуса). Якщо серце жаби перев'язати ниткою так, щоб розділити синусо-атріальний і атріо-вентрикулярні вузли, то нижня частина його, де знаходиться атріо-вентрикулярний вузол, буде працювати в ритмі значно нижчому від ритму, який генерує синусо-атріальний вузол. Цей ритм буде генеруватися атріо-вентрикулярним вузлом — водієм ритму другого порядку (рас. 65).
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 2893 | Нарушение авторских прав
|