АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Анатомо-фізіологічна характеристика серця
Серце — порожнистий конусоподібний м'язовий орган, розташований в грудній клітці між другим і п'ятим міжреберними проміжками. Його стінки мають трьохшарову структуру. Внутрішній шар — ендокард — вистилає порожнину серця зсередини, а його вирости утворюють клапани серця. Середній шар — міокард — представлений особливою м'язовою тканиною. За своїми структурними і функціональними особливостями, вона займає проміжне місце між поперечносмугастими (скелетними) і гладенькими м'язами. До складу м'язової тканини міокарда входить два типи волокон — волокна робочого міокарда передсердь і шлуночків, які виконують насосну функцію, і волокна провідної системи серця, яка забезпечує генерацію збудження і його проведення до клітин робочого міокарда. В міокарді розрізняють два від діли: менш виражену мускулатуру передсердь і потужну мускулатуру шлуночків. Товщина правого шлуночка — 5-8 мм, лівого — 15-20 мм, передсердь — 2-3 мм.
Зовнішня оболонка серця (епікард) покриває. його поверхню і найближчі до нього відрізки аорти, легеневої артерії і порожнистих вен. Епікард разом з зовнішнім листком серозної оболонки ут- ворібє білясерцеву сумку (перикард), заповнену серозною рідиною. Вона зменшує тертя між листками перикарда при серцевих скорочегінях і оберігає серце від надмірного розтягання кров'ю при діастолі.
Поздовжньою перегородкою серце людини розділене на дві нез'єднані між собою половини — праву і ліву. У правій частині серця тече венозна кров, у лівій — артеріальна; у верхній частині серця знаходиться ліве і праве передсердя, в нижній частиш — правий, і лівий шлуночки. Таким чином, серце людини має чотири камери: два передсердя, два шлуночки. Кожне передсердя з'єднується з відповідним шлуночком з допомогою передсердно-шлуночкового отвору, який закривається стулковими атріо-вентрикулярними клапанами. Клапан між правим передсердям і правим шлуночком має три стулки — трьохстулковий, між лівим передсердям: і лівим шлуночком дві стулки — двостулковий або мітральний. За допомогою сухожильних ниток краї стулок клапанів з'єднанні з сосочковими м'язами стінок шлуночків, що попереджує вивертання їх в бік передсердь (і попереджує зворотній рух крові до передсердь) в період систоли шлуночків. Біля отвору легеневої артерії і отвору аорти є клапани у вигляді трьох кишень, вони відкриваються в напрямку руху крові в цих судинах — це півмісяцеві клапани (рис. 61).
Розміри серця обумовлені об'ємом його порожнин і товщиною стінок. Ці величини, в свою чергу, залежать від розмірів тіла, віку, статі і рухової активності людини. У здорових дорослих чоловіків довжина серця біля 14 см, поперечник — 12 см, об'єм порожнин шлуночків — 250-350 мл, вага — біля 300 г. Вважається, що розміри серця відповідають в середньому розмірам складеної в кулак кисті руки даної людини. Загальний об'єм серця у чоловіків — 700-900 см куб, у жінок — 500- 600 см куб, у спортсменів він на 100-300 см куб більший, ніж у неспортсменів. У серці в два рази більше капілярів, ніж в скелетних м'язах. Збагачену киснем кров серце одержує з двох коронарних артерій, що беруть початок в основі аорти. В коронарні артерії в період діастоли серця надходить біля 200-250 мл крові за 1 хвилину. При інтенсивній роботі кровопостачання серця збільшується до 1 л/хв. З серця венозна кров збирається у вінцеву пазуху, а звідти в праве передсердя; лише незначна кількість малих вен самостійно впадає в праве передсердя або шлуночки.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 647 | Нарушение авторских прав
|