Схема зсідання крові
Тромбокіназа® протромбін (при наявності іонів кальцію)
¯
тромбін ®фібриноген
¯
фібрин
Фібриноген можна видалити з крові, якщо збивати випущену з організму кров жмутком тоненьких паличок. На паличках скупчуються нитки фібрину. Дефібринована, тобто позбавлена фібрину, кров уже не зсідається, хоч би як довго вона зберігалась. Не зсідається і так звана сироватка — плазма крові, позбавлена фібриногену.
На холоді зсідання крові сповільнюється. Перешкоджають зсіданню крові і деякі речовини, наприклад гепарин, який добувають із печінки тварин, а також гірудин — препарат із медичних п’явок.
Зсідання крові можливе лише в тих випадках, коли в ній є іони кальцію. Якщо до крові додати лимоннокислого натрію, то іони кальцію зв’язуються. Така кров називається цитратною. Вона вже не зсідається і може довго зберігатись. Такий спосіб зберігання крові називається консервуванням. Консервовану кров широко застосовують у медицині для переливання хворим і пораненим.
Прискорюють зсідання крові висока температура, а також вітамін К.
В нормальних умовах кров у кровоносних судинах не зсідається, але при пошкодженні внутрішньої оболонки судини і при деяких захворюваннях серцево-судинної системи кров зсідається. При цьому в кровоносній судині утворюється згусток — тромб.
У новонародженої дитини здатність крові зсідатись різко підвищена (в 2—3 рази). Але, починаючи вже з другого тижня життя, ця здатність доходить до норми дорослої людини. Отже, тривалість кровотечі в дітей така сама, як і в дорослих.
Значення зсідання. Здатність крові зсідатись має величезне біологічне значення. Це врятовує організм від великих втрат крові при пораненнях. У деяких людей кров не зсідається. Ця хвороба називається гемофілією. Навіть незначні поранення у гемофіліка спричиняють велику втрату крові, що загрожує організмові смертю.
Перша допомога при кровотечах. При незначних пораненнях, коли пошкоджені невеликі судини, кровотеча швидко припиняється завдяки зсіданню крові. Якщо ж кровотеча велика, то доводиться вживати спеціальних заходів. Іноді кровотечу вдається зупинити накладанням найпростішої пов’язки. У випадках пошкодження великих судин застосовують притискну пов’язку, тобто туго бинтують рану, на яку накладають товстий шар стерилізованого бинта. Навколо пораненого місця (але не на саму рану, бо холод сповільнює зсідання крові, що витікає з рани) кладуть пузир з льодом: холод звужує кровоносні судини, цим зменшує крововтрату. Якщо притискна пов’язка 1 лід не допомагають, притискують пальцями великі артерії, що несуть кров до рани. Найнадійніший спосіб припинити кровотечу при пораненні великих судин — накласти джгут. Звичайно його накладають на кінцівку. Якщо під руками немає спеціального джгута, то можна використати і звичайну носову хусточку, якою кінцівку перев’язують вище рани і закручують її кінці на паличку. Але слід пам’ятати, що джгут припиняє кровопостачання тій частині кінцівки, яка знаходиться нижче джгута. Тому джгут треба зняти не пізніше, як через годину-півтори після накладання, щоб не змертвіла кінцівка.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 815 | Нарушение авторских прав
|