АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Регуляція руху крові в судинах
Судиноруховий центр. Артерії і вени можуть звужуватись або розширюватись завдяки скороченню і розслабленню гладеньких м’язів, що містяться у стінках судин. Скорочення або розслаблення м’язових волокон у стінках судин викликається імпульсами, що надходять до них по відцентрових нервах із судинорухового центра, який розташований в довгастому мозку. До складу відцентрових нервів, що передають імпульси від судинорухового центра, входять судинозвужуючі і судинорозширюючі волокна. Судинозвужуючі нервові волокна входять до складу симпатичних нервів. Вони відходять від грудних і поперекових сегментів спинного мозку. Судинорозширюючі нервові волокна містяться у більшості нервових стовбурів і зв’язані з спинним мозком.
Звуження і розширення кровоносних судин може здійснюватись рефлекторно. Так, наприклад, укол пальця може викликати звуження судин і збліднення обличчя. Відбувається це так: збудження, що виникло в рецепторах шкіри, по доцентрових нервах дійшло до судинорухового центра, а звідти по відцентрових судинозвужуючих нервах — до кільцевих м’язів судин і викликало звуження їх.
Поряд із звуженням судин може відбуватись і рефлекторне розширення їх. Так, наприклад, підвищення кров’яного тиску в аорті або сонній артерії подразнює особливі нервові закінчення (барорецептори), що лежать у стінці дуги аорти і в місці розгалуження загальної сонної артерії на зовнішню і внутрішню. Імпульси від цих рецепторів доходять до судинорухового центра, де переходять на відцентрові судинорозширюючі нерви, які спричиняють розслаблення м’язів і розширення судин. В результаті кров’яний тиск у судинах знижується, тобто приходить до норми. Збудження, що виникає в барорецепторах дуги аорти і сонних артерій, передається також і в центр регуляції серцевої діяльності. Внаслідок цього робота серця послаблюється, і кров’яний тиск знижується.
Як на діяльність серця, так і на судинну систему впливає кора великих півкуль головного мозку. Вплив кори головного мозку на стан кровоносних судин видно з такого прикладу: від хвилювання у дітей часто червоніє шкіра на обличчі внаслідок розширення судин шкіри; від переляку шкіра блідне, що є наслідком звуження кровоносних судин шкіри.
Гуморальні впливи на судини. На величину просвіту кровоносних судин впливають також хімічні речовини, що надходять у кров з різних органів. Одні з них звужують, а інші розширюють судини.
До судинозвужуючих речовин належить адреналін, вазопресин та ін. Адреналін (гормон надниркових залоз) спричиняє звуження артерій і капілярів, крім вінцевих судин і судин мозку, які під його дією розширюються. Вазопресин, що виробляється гіпофізом, спричиняє звуження лише капілярів, не впливаючи на просвіт інших судин.
До судинорозширюючих речовин належать ацетилхолін, гістамін та ін. Ацетилхолін, який утворюється в нервових закінченнях парасимпатичних нервів, спричиняє розширення дрібних артерій, а гістамін — капілярів. Виробляється гістамін у працюючих м’язах, у стінках органів травлення та в деяких інших органах. У здоровому організмі процес вироблення цих речовин і надходження їх у кров регулюється центральною нервовою системою відповідно до стану і потреб організму.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 555 | Нарушение авторских прав
|