Клінічний метод визначення в'язкості крові
Сукупність методів вимірювання в'язкості називають віскозиметрією, а прилади, які використовуються для таких цілей, - вискозиметрами.
Капілярний метод заснований на формулі Пуазейля і полягає у вимірюванні часу протікання через капіляр рідини відомої маси під дією сили тяжіння при певному перепаді тисків. Капілярні віскозиметри різної форми показані на рис. (1 - вимірювальні резервуари, М1 і М2 - мітки, що позначають межі цих резервуарів, 2 - капіляри, 3 - прийомні судини). Капілярний віскозиметр застосовується для визначення в'язкості крові.
Капілярними вискозиметрами вимірюють в'язкість від значень 105 Па•с, властивих газам, до значень 104 Па•с, характетерних для консистентних мастил.
Метод падаючої кульки використовується в віскозиметрах, заснованих на законі Стокса.
а) б) в).
Таким чином, знаючи величини, що входять в праву частину цієї формули, і вимірюючи швидкість рівномірного падіння кульки, можна знайти в'язкість даної рідини. Межа вимірювань віскозиметрів з рухомою кулькою – 6•104-250Па•с.
Експериментально встановлено, що в’язкість слабо залежить від молекулярної маси, а більше – від форми макромолекул. Наприклад, за значенням в’язкості можна визначити вид білкових молекул (глобулярні, фібрилярні), а також ступінь гідратації макромолекул. Завдяки дископодібній формі і еластичності оболонок еритроцитів, їх в’язкість незначна. Це важливо для зменшення навантаження на серце, яке прокачує кров судинами. Збільшення жорсткості стінок еритроцитів при патологічних процесах зумовлює зростання в’язкості крові і погіршення кровообігу.
В’язкість крові людини:
~ в нормі – 4·10-3…5·10-3 Па·с;
~ при патологіях – 1,7·10-3…22,9·10-3 Па·с.
Венозна кров має дещо більшу в’язкість, ніж артеріальна. У процесі фізичних навантажень в’язкість крові зростає. Збільшується вона і при деяких інфекційних захворюваннях, проте, наприклад, під час тифу і туберкульозу – знижується.
В’язкість цитоплазми зумовлена структурою біополімерів, що входять до її складу, а величина її коливається в межах від 2·10-3 до 50·10-3 Па·с і залежить від періодів клітинного циклу, зокрема, в’язкість у різних частинах клітини є різною. Залежність в’язкості цитоплазми від температури складна. При зміні температури вище 40-500С і нижче від 12-150С в’язкість збільшується.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1912 | Нарушение авторских прав
|