АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Функції шкіри:

Прочитайте:
  1. II. Завдання і функції спеціального будинку-інтернату
  2. II. Завдання та функції відділення і порядок надання соціальних послуг
  3. Анатомія та функції сечовивідних шляхів
  4. Будова і життєві функції клітини
  5. Будова і життєві функції клітини
  6. Будова і основні функції спинного мозку.
  7. Будова і функції Варолієвого моста
  8. Будова і функції довгастого мозку
  9. Будова і функції ендокринних залоз
  10. Будова і функції ендокринних залоз

А. Захисна функція.

Шкіра захищає організм людини від механічних, фізичних, хімічних та біологічних дій зовнішнього середовища. Так від механічних дій (тертя, тиск, травма) шкіра захищає за рахунок рогового шару шкіри, високої еластичності шкіри, підшкірної жирової клітковини.

Захист від висихання відбувається за рахунок утворення на поверхні шкіри жирової "змазки".

Шкірний пігмент, роговий і блискучий шари шкіри захищають організм від ультрафіолетового проміння. Шкіра частково захищає організм від деяких хімічних речовин невисокої концентрації.

Шкіра являє собою біологічний бар'єр. Захищає від мікробів.

Б. Терморегулююча функція.

Шкіра захищає організм, як від переохолодження, так і від перегрівання. Шкіра є поганим провідником тепла, що допомагає організму зберегти сталу температуру.

В той же час віддача тепла організмом (до 80%) відбувається через шкіру - за рахунок тепловіддачі шкіри (інфрачервоне проміння), випаровування води (піт).

Регулювання процесів тепловіддачі засноване на змінах кровообігу, потовиділення і контролюється вегетативною нервовою системою.

В. Секреторна функція.

Сальні залози виробляють шкірне сало, яке складається з жирних кислот, ефірів холестерину, гліцерину і т.д. Шкірне сало змішуючись з потом, утворює на поверхні шкіри тонку плівку, яка має бактеріостатичний, фунгістатичний вплив, протидіє втраті води організмом.

Мерокринні потові залози продукують піт (98-99% води). Цей піт має слабкі бактеріостатичні і фунгістатичні властивості, відіграє роль в терморегуляції організму.

Функція апокринових потових залоз пов'язана з діяльністю статевих залоз. Емоційний стрес викликає через адренергічну регуляцію посилене потовиділення цих залоз. Цей піт містить ароматичні кислоти. Г. Резорбційна функція.

Шкіра непроникна для води, багатьох розчинів, але проникна для речовин, які розчиняються в жирах, ліпідах. При пошкодженні шкіри різко збільшується її проникність.

Д. Рецепторна функція.

В шкірі людини розташовані рецептори - вільні нервові закінчення, барорецептори, тактильні рецептори, терморецептори, хеморецептори. їх ми вже розглядали.

4. Профілактика шкірних захворювань передбачає виконання всіх правил гігієни шкіри, волосся, нігтів. Також обережність по відношенню до бездомних котів та собак, підтримання в школі чистоти свого класу, а вдома свого куточка.

Гнійничкові захворювання шкіри викликаються мікробами, найчастіше стафілококками та стрептококками. Окрім виконання правил особистої гігієни, звертають увагу на профілактичну обробку дрібних ран (царапини, ссадини, порізи).

Чесотка – заразна хвороба, яка передається чесотковим кліщем. Цей кліщ занурюється в шкіру і робить в ній ходи. Зараження виникає при безпосередньому контакті з хворими тваринами і людьми. Хворих людей ізолюють і лікують.

Дерматомінози - грибкові захворювання шкіри. Грибок, який викликає паршу, поражає волосся голови, шкіру, нігті. Хворіють паршою частіше діти і підлітки. Також хворіють тварини і птахи. Трихофітією хворіють кішки, собаки, рогата худоба, птахи. У дітей буває тріфохітія волосся, шкіри і нігтів.

Діти, які хворіють дерматомінозами не допускаються в дитячі заклади. При виявленні захворювання всі члени сім'ї і діти проходять ретельне обстеження. При підозрі на наявність захворювання хворого направляють до дерматолога. Діти, які відвідують басейн після занять повинні митись під душем, мити ноги, витирати досуха шкіру між пальцями - особливо ніг, протирати їх одеколоном. Бані, басейни, душі повинні контролюватись санепідемстанцією.

5. В загартуванні організму шкіра грає першочергову роль. Повітряніта водні процедуриІ сприяють видаленню зі шкіри парів, газів, поту, сала і мертвих клітин епідермісу, мають гігієнічне значення. Чиста шкіра має високі бактерицидні властивості. Окрім цього повітряні ванни і водні процедури завдяки термічному подразненню шкіри мають на організм фізіологічну дію. При цьому рефлектрно звужуються і розширюються кровоносні судини з покращенням терморегуляції організму, підвищується тонус м'язів, тренується серцево-судинна система, збільшується гемоглобін в крові. Таким чином шляхом вироблення складних рефлексів при використанні природних факторів можливо термічними, механічними і біологічними діями на шкіру сприятливо впливати на весь організм в цілому. В системі фізичного виховання дітей та підлітків широко використовуються водні процедури (часкові та повні обтирання, обливання, душі, ванни, купання), повітряні сонячні ванни.

А. Загартування повітрям.

В залежності від температури повітря ванни діляться на: холодні (6-14°С), прохолодні та помірні (14-20°С), теплі (20-30°С). Діти 6-7 років на протязі 10-15 хв. роздягнені до пояса, 6 хв. займаються гімнастикою. В літній час повітряні ванни проводять на відкритому повітрі, в місцях захищених від сонця і вітру. Тривалість перших ванн не повинна перевищувати 15 хв. (температура повітря не нижча 20°С.


Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 551 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.003 сек.)