Тема: АНАТОМІЯ ОРГАНІВ ВИДІЛЕННЯ
ПЛАН
1. Загальні дані про органи виділення.
2. Вікова анатомія нирок.
3. Механізми сечоутворення.
4. Кількість і склад сечі, її вікові особливості.
5. Органи виведення сечі.
6. Нічне нетримання сечі (енурез) у дітей та його профілактика.
1. В процесі життєдіяльності людини в її організмі утворюється значна кількість продуктів розпаду органічних речовин. Частина з них не засвоюється і повинна бути ввдалена з організму. Виводять шлаки з організму: легені, шлунково-кишковий тракт, шкіра, нирки. Через легені з організму виводяться - вуглекислий газ, вода у вигляді пари (за добу біля 400мл) Через шлунково-кишковий тракт виводяться з організму неперетравлені рештки їжі, жовчні пігменти. Через шкуру з організму виводяться потові і сальні залози - сальна речовина і піт (вода, солі, сечовина, сечова кислота і т.д.).
Основним органом виділення є нирки. Вони виводять з сечею більшу частину продуктів обміну, в склад яких входить азот – це сечовин, аміак, креатин. Процес утворення і виведення сечі називається діурезом.
Нирки підтримують на відносно постійному рівні осмотичний тиск внутрішнього середовища організму, тобто регулюють водно-сольовий обмін і здійснюють осморегуляцію. Нирки приймають участь в підтриманні РН реакції крові, їм належить секреторна функція.
2. Нирки розміщуються в черевній порожнині, на задній її стінці по обидві сторрни від поперекового відділу хребта на протязі від XII грудного до ІІ-ІІІ поперекового хребців. Права нирка розташована дещо нижче лівої, що зв'язано з розміщенням в правій половині живота печінки. Нирки мають бобовидну форму, в них розрізняють верхній і нижній полюси, 2 поверхні (передня і задня) і два краї. По внутрішньому краю нирки знаходиться заглиблення – ниркова пазуха, в яку входить ниркова артерія, а виходить вена і сечовід. До верхнього полюса нирки прилягає наднирник- залоза внутрішньої секреції. Маса нирки складає 120-150 г.Нирка вкрита фіброзною капсулою, яка оточена шаром жирової клітковини. На розрізі водно, що нирка складається з коркової і мозкової речовини. Коркова речовина розміщується ззовні, товщина її складає до 0,5см. Коркова речовина виростами входить в мозкову і поділяє її на 15-20 дольок. Вони мають вигляд пірамід, основою повернених назовні, а верхівками всередину. 2-3 ниркові піраміди вершинами зливаються і утворюють сосочки, які охоплюються чашечками. На верхівці кожного сосочка видно багато дрібних отворів, сюди відкриваються ниркові канальці, які виводять в чашечки сечу. Малі ниркові чашечки зливаються між собою і утворюють 2-3 великі ниркові чашечки. В свою чергу великі ниркові чашечки зливаються в ниркову миску. Ниркова миска звужується і переходять в сечовід.
Мікроскопічна будова нирки.
Структурно-функціональною одиницею будови нирки є нефрон. В кожній, нирці нараховується до 1 млн. нефронів. Кожний нефрон складається з системи ниркових канальців і кровоносних судин. Система канальців починається розширеною частиною - капсулою Шумлянського-Боумена, яка являє собою двостійний бокал. Капсула охоплює клубочок кровоносних судин. Серед них є приносна судина більшого діаметру і виносна - меншого діаметру. Капсула Шумлянського і клубочок утворюють ниркове тільце. Від капсули Шумлянського відходить звитий каналець І порядку, потім петля Генле. В ній розрізняють нисхідне і висхідне коліно, звиті канальці II порядку, потім збірні канальці зливаються, утворюють вивідні протоки; що відкриваються на верхівці піраміди.
Що стосується судин, то ниркова артерія в воротах нирки ділиться на полярні і центральну артерії. Вони поділяються на міждолєві, та на дугові, від них в коркову речовину відходять міждолькові артерії. Від них відходить приносна судина, яка розпадається на клубок капілярів. З цього клубка капілярів починається виносна артерія, яка потім ділиться на капіляри, які обплітають ниркові канальці і тільки після цього переходять в вени. Вени супроводжують одноіменні артерії. З воріт нирки виходить ниркова вена. В нирках мають місце дві системи капілярів:
1) це - артеріальний судинний клубочок;
2) це - перехід артеріальних капілярів в венозні на стінках канальців.
Різні відділи нефрону розмішуються в різних ділянках нирки. Так в корковому шарі розмішується ниркове тільце, звиті канальці І і ІІ порядку, решта канальців знаходяться в мозковій речовині. Приносна артеріола значно більша, ніж виносна. Завдяки цьому в клубочку створюється високий тиск (70-90мм.рт.ст.), тоді як в капілярах - 20-40мм.рт.ст. Вся кров - 5 літрів проходить через нирки за 5 хв. За добу через нирки протікає 1000-1500л крові, що дає можливість повністю очистити кров від шкідливих продуктів обміну речовин.
Юкстагломерулярний комплекс або біляклубочковий комплекс складається з міоепітеліальних клітин, розміщених довкола приносної артеріоли. Ці клітини виробляють біологічно активну речовин ренін. Юкстагломерулярний підтримує водно-солевий обмін в організмі і підтримує артеріальний тиск. Кількість реніну збільшується, якщо зменшується приток крові до нирки, звужується просвіт судин. При захворюваннях нирок кількість реніну може зрости, що приводить до стійкого підвищення артеріального тиску.
Ембріональний розвиток нирок.
В зародку нирка в своєму розвитку проходить три стадії:
1) пронефрос - головна нирка, функціонує всього 40 годин;
2) мезонефрос - первинна нирка, складається з канальців, які утворюють сліпий кінець, який впадає у спільну протоку;
3) метанефрос - кінцева нирка складається з нефронів.
3. Сеча утворюється з плазми крові, яка протікає через нирки і є складним продуктом діяльності нефронів. Процес утворення сечі відбувається у дві фази:
1) клубочкова фільтрація - на цій фазі за рахунок різниці тисків в капілярах клубочка і в пс рожнині капсули Шумлянського відбувається фільтрація з плазми крові води зі всіма розчиненим в ній неорганічними і органічними речовинами (сечовина, сечова кислота і т.д.). Білки плазми крові не проходять в порожнину капсули і залишаються в крові. Рідина, яка профільтрувалась (клубочковий фільтрат) називається первинною сечею. Треба сказати, що тиск в капілярах клубом ків створюється завдяки різниці діаметрів приносної і виносної артеріол. За добу в нирках уті рюється від 150 до 180 літрів первинної сечі, тоді як об'єм кінцевої сечі складає 1-1,5л за) бу. Куди двається ця первинна сеча? В канальцях відбувається вибіркове всмоктування води і деяких продуктів первинної сечі назад в кров - зокрема в капіляри, які обплітають ниркові канальці. Це друга фаза утворення сечі - реабсорбція. Всмоктування здійснюється як пасивно так і активі
Активна реабсорбція здійснюється з участю епітелію ниркових канальців і ферментів (реабсор буються амінокислоти, фосфати, солі натрію з затратою енергії).
Пасивна реабсорбція здійснюється без затрати енергії. Тут грає роль різниця осмотичного і онкотичного тисків в канальцях.
Осмотичний тиск плазми крові - це сумарна концентрація солей, білків, глюкози, сечовини та речовин розчинених в плазмі крові.
Онкотичний тиск плазми крові - це сумарна концентрація тільки білків в плазмі крові (їх дуж мало в плазмі крові, і тому цей тиск низький).
При пасивній реабсорбції назад в капіляри всмоктуються вода, хлорвди, сечовина. Особливо в лика кількість води і солей натрію всмоктується в канальцях в ділянці петлі нефрона.
4. З віком змінюється кількість і склад сечі. Сечі у дітей виділяється порівняно біль ніж у дорослих, а сечовипускання відбувається частіше, бо більша інтенсивність водного обмін і відносно більша кількість води і вуглеводів споживається дітьми. Так за добу виділяється с у дітей - 1 рік - 750мл, 6 років - 1л, 10 років - 1,5л. Реакція сечі залежить від характеру При споживанні великої кількості тваринних білків - сеча кисла, а при споживанні великої кількості рослинної їжі - лужна. За добу нирки виводять 15-25г різних солей. Крім фільтрації, реасорбції, секреції клітини епітелію ниркових канальців здатні синтезувати аміак. Тому ниркам потрібна велика кількість кисню, в 6-7 раз більша, ніж м'язам. Інтенсивність утворення сечі лежить від фізичного навантаження. При тривалій роботі діурез зменшується, тому що кров у більшій кількості притікає до скелетних м'язів, а до нирок менше, зменшується фільтрація. Фізичне навантаження супроводжується більшим потовиділенням.
В нормальних умовах білок у сечі відсутній, є тільки його сліди (0,03%). Коли в сечі з’являється білок (протеінурія) - це запальний процес в нирках.
Надлишок цукру в крові також виводиться через сечу - це глюкозурія. Еритроцити в сечі - це гематурія (хвороби нирок).
Регуляція діяльності нирок.
Процеси фільтрації і реабсорбції здійснюються під впливом вегетативної нервової системи. При подразненні симпатичних нервів судини клубочка звужуються, зменшується фільтрація, знижуєть діафрез. Подразнення парасимпатичних нервів приводить до збільшення виведення хлоридів.
Гуморальний вплив - гіпофіз виділяє гормон вазопресін - він спазмує судини - при цьому зменшується виділення сечі в нирках. Недостача гормону приводить до надмірного сечоутворення в і нирках - це нецукровий діабет - бо в сечі не має цукру.
5. В ниркових чашечках є м'язи, які розширюють просвіт чашечки і сприяють її заповненню сечею, а є м'язи, які скорочуючись звужують чашечки і сеча виливається в великі чашечки, а звідти в ниркову миску і далі в сечовід.
Сечовід являє собою трубку довжиною 30см, його діаметр 4-7мм. Він сполучає нирку з сечовим міхуром. Сечовід має звуження - на початку; при переході черевної частини в тазову, при впаданні в сечовий міхур. Стінка сечовода складається з трьох шарів - слизового, м'язового і сполучнотканинного.
Сечовий міхур - це резервуар для сечі. У дорослих його місткість складає 500-700мл. Він розміщений в порожнині малого тазу позаду лобка. Переповнений сечовий міхур може досягнути пупка. В сечовому міхурі розрізняють тіло, дно і верхівку. Стінка складається з трьох шарів: слизового, м'язового і сполучнотканинного. В сечовому міхурі знаходиться три отвори - два - це входи сечоводів і третій - це отвір сечовипускного каналу.
Сечовипускний канал - у жінок значно коротший (3-4см), а у чоловіків більше 10см і значно ширший. Акт сечовипуску - це безумовний рефлекс. Він полягає в тому, що одночасно скорочуються м'язи сечового міхура і розслабляються затискачі сечовипускного каналу. Поступає сеча в сечовий міхур постійно. Центр сечовипуску знаходиться в поперековому відділі спинного мозку. При переповненому сечовому міхурі збуджуються закладені в ньому рецептори. Імпульси поступають в спинний мозок, а звідти імпульси ідуть в м'язи сечового міхура - скоротитись, а в м'язи сечовипускного каналу - росслабитись. В сечовипускному каналі крім м'яза сфінктера мимовільного сечовипускання, є м'яз-сфінктер (стискач), який підчиняється волі людини. Перший м'яз гладкий, а другий - поперечносмугастий.
6. У частини дітей, 5-10%, є енурез до 13-14 років. Це захворювання, пов'язане з недостатньо сформованим м'язом сечовипускного каналу, а також неврівноваженою нервовою системою. Таким чином слід обмежувати на ніч рідку їжу і напої, виключити з раціону гострі страви.
На початку захворювання дитина, як правило, за ніч випускає сечу 1-2 рази, у запущених випадках 4 рази і більше. З одними дітьми це буває щоночі, з іншими - 1-2 рази на тиждень. Пізнє засипання, велика кількість випитої рідини, низька температура приміщення можуть спричинити енурез. Якщо в дитини виявиться енурез, ні в якому разі не можна їй дорікати, соромити, залякувати, змушувати її прати свою білизну. Дитину слід показати лікареві. Їм призначають харчовий режим з обмеженням солевої і гострої їжі і рідини вечором.
ЛЕКЦІЯ
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 709 | Нарушение авторских прав
|