АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология
|
Поняття про рефлекс.
Основною формою діяльності нервової системи є рефлекс. Це відповідь організму на подразнення зовнішнього або внутрішнього середовища, яка відбувається з допомогою нервової системи. Освітлення яскравим світлом веде до звуження зіниці ока, дотик до губ немовляти викликає смоктальні рухи. Завдяки рефлекторній діяльності організм швидко реагує на зміни зовнішнього і внутрішнього середовища. Рефлекси є вроджені і набуті. Морфологічним субстратом рефлексу є рефлекторна дуга. Вона починається рецептором - нервовим закінченням, яке сприймає подразнення і трансформує його в нервовий процес - імпульс збудження. За місцем розташування рецептори поділяються на екстероцентричні, пропріорецептори, інтерорецептори (приклад - сітківка ока, рецептори шкіри, рецептори смаку). Імпульс збудження передається по доцентровому, чутливому нейроні до центральної нервової системи. В ній є вставні нейрони, які перетворюють локальне подразнення на цілісну діяльність нервової системи (обробка сигналів і формування відповіді на подразнення). Остання здійснюється по рухових нейронах до робочих органів, які виконують ту чи іншу функцію. Так як в рефлекторному акті беруть участь багато нейронів, а не один ланцюг, то в рефлекторну реакцію втягується увесь організм (наприклад: при уколі в палець людина від болю зігнула всю руку, в неї почало частіше битися серце, вона стала частіше дихати). Тобто рефлекторний акт - це координована реакція всього організму.
Принцип зворотнього зв'язку.
Крім прямого зв'язку - нервова система — робочий орган, існує зворотній зв'язок. Так після рухової реакції із м'язів ідуть імпульси в ЦНС, які сигналізують про стан м'язів. Це дуже важливо для здійснення координації рухів.
В здійсненні рефлекторного акту беруть участь нейрони певних ділянок кори головного мозку. Вони дістали назву нервового центру.
2. В структурному і функціональному плані н.с. ділиться на: центральну і периферичну; вегетативну і соматичну. ЦНС - це головний і спинний мозок.
Периферична н.с. - це 12 пар головних і 31 пара спинномозкових нервів.
Вегетативна н.с. складається з симпатичної і парасимпатичної.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 558 | Нарушение авторских прав
|