Загальна характеристика залоз внутрішньої секреції. Поняття про гормони. Поняття про гіпо- та гіперфункції ендокринних залоз.
Залозами внутрішньої секреції, або ендокринними, називаються такі залози, які не мають вивідних проток і секрет (інкрет, гормон) яких надходить безпосередньо у кров або лімфу.
Процес синтезу і виділення у внутрішнє середовище фізіологічно активних речовин ендокринними залозами називають внутрішньою секрецією, а ці речовини – гормонами.
До ендокринних залоз відносяться:
- - гіпофіз
- - епіфіз
- - прищитоподібні залози
- - щитоподібна залоза
- - загруднинна залоза
- - надниркові залози.
Підшлункова та статеві залози є змішаними, в них виробляються і гормони, і продукти зовнішньої секреції.
Крім ендокринних залоз,існують паракринні залози і клітини, які розміщені в органах (шлунок, сечівник, нирки) серед інших тканин і секретують тканинні гормони.
Гормони - це фізіологічно активні речовини, які синтезуються спеціалізованими клітинами ендокринних залоз і в малих кількостях дають значний фізіологічний ефект. Вони надходять безпосередньо в кров і проявляють свою дію на клітинні мембрани, ферментні системи.
Гормони виробляються в ендокринних залозах двох типів:
- - залозах із змішаною функцією, які здійснюють поряд із внутрішньою секрецією зовнішню;
- - залозах, які виконюють лише функцію органів внутрішньої секреціі.
Властивості гормонів:
- - дистантний характер дії – органи і системи, на які діють гормони, звичайно розташовані далеко від місця їх утворення в ендокринних залозах;
- - строга специфічність дії – реакції органів та тканин на гормони строго специфічні і не можуть бути викликані іншими біологічно активними речовинами;
- - висока біологічна а ктивність.
Фізіологічна роль гормонів:
- - беруть участь в регуляції та інтеграції функцій організму;
- - адаптують організм до змінних умов зовнішнього та внутрішнього середовища;
- - відновлюють змінену рівновагу внутрішнього середовища організму.
Впливаючи на синтез білка в клітинах, гормони регулюють фізичний, статевий і розумовий розвиток, обмін речовин і енергії, сприяють підтриманню гомеостазу організму (рівня глюкози, електролітів, осмотичного тиску, артеріального тиску), забезпечують адаптацію активності фізіологічних систем. Вони впливають на поведінку і психіку людини. Під дією гормонів проходять зміни не тільки фізіологічних процесів, а й морфологічних.
Серед численних етіологічних факторів ендокринних порушень можна виділити основні: психічну травму, некроз, пухлину, запальний процес, бактеріальні та вірусні інфекції, інтоксикації, місцеві розлади кровообігу (крововилив, тромбоз), аліментарні порушення (дефіцит йоду й кобальту в їжі та питній воді, надлишкове вживання вуглеводів), іонізуюче випромінювання, уроджені хромосомні та генні аномалії.
Провідне значення у патогенезі більшості ендокринних розладів має недостатня (гіпофункція) або підвищена (гіперфункція) активність ендокринних залоз.
Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 2261 | Нарушение авторских прав
|