АкушерствоАнатомияАнестезиологияВакцинопрофилактикаВалеологияВетеринарияГигиенаЗаболеванияИммунологияКардиологияНеврологияНефрологияОнкологияОториноларингологияОфтальмологияПаразитологияПедиатрияПервая помощьПсихиатрияПульмонологияРеанимацияРевматологияСтоматологияТерапияТоксикологияТравматологияУрологияФармакологияФармацевтикаФизиотерапияФтизиатрияХирургияЭндокринологияЭпидемиология

Тема: АНАТОМІЯ ОРГАНА СЛУХУ І РІВНОВАГИ, ШКІРНИЙ І РУХОВИЙ АНАЛІЗАТОРИ

Прочитайте:
  1. B. М'язово-шкірний і променевий
  2. Аналіз ринкової рівноваги, її економічна сутність, наслідки відхилення від неї.
  3. АНАТОМИЯ И ФИЗИОЛОГИЯ ОРГАНА ЗРЕНИЯ
  4. Анатомія вегетативної нервової системи
  5. Анатомія головного мозку
  6. Анатомія дихальної системи (верхні дихальні шляхи)
  7. Анатомія і фізіологія
  8. АНАТОМІЯ ЛЮДИНИ
  9. Анатомія провідних шляхів
  10. АНАТОМІЯ СЕРЦЯ

ПЛАН

1. Особливості будови і функції слухового аналізатора:

а) будова зовнішнього вуха;

б) будова середнього вуха;

в) будова внутрішнього вуха;

г) механізм сприйняття звуку.

2. Анатомія і фізіологія вестибулярного аналізатора.

3. Анналізатор нюху.

4. Аналізатор смаку.

5. Анатомія і фізіологія шкірного аналізатора.

6. Руховий аналізатор.

7. Інтероцептивний аналізатор.

 

1. Людина пізнає зовнішній світ з допомогою органів чуття. Подразнення органів чуття подразниками зовнішнього середовища трансформується в нервовий процес, завдяки якому в корі головного мозку виникають відчуття, сприйняття, уявлення.

Серед органів чуття, після органу зору, друге важливе місце займає орган слуху і рівноваги. Слух важливий для розвитку мови. Діти, які від народження, або змалку мали ушкодження органа слуху, або виховувалися звірами, як Мауглі, вже не можуть навчитися розмовляти. Живі істоти на Землі пристосовані до гравітаційного поля. Для сприйняття сили земного тяжіння існує спеціальний аналізатор рівноваги, який автоматично регулює положення тіла. В філогенетичному плані він сформувався ще у водних істот, а орган слуху сформувався з виходом тварин на сушу. Рецептори обох аналізаторів - органу слуху і рівноваги закладені в кам'янистій частині скроневої кістки. Орган слуху складається з зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха.

А) Зовнішнє вухо:

1) вушна раковина;

2) зовнішній слуховий хід;

3) барабанна перетинка.

Зовнішнє вухо:

Вушна раковина утворена еластичним хрящом, покритим шкірою. Рельєф хряща зумовляє рельєф вух, яке внизу закінчується мочкою, складкою шкіри, заповненою жиром, вушна раковина служить свого роду локатором, уловлюючи звукові коливання. У деяких тварин вушна раковина має добре розвинуті м'язи, які спрямовують вуха в напрямку джерела звуку (нашорошування вух), людини ці м'язи редуковані, тобто розвинені слабо, а визначення напрямку звуку пов'язане з бінауральним слухом взаємодією обох вух. Як правило звук надходить збоку і на якусь частку секунди швидше поступає в праве або ліве вухо. Ця невелика різниця в часі надходження звуку дає можливість зорієнтуватися в напрямку його джерела. Якщо ж одне вухо хворе, і не відчуває звук, тоді спрацьовують м'язи голови і шиї - людина повертає голову в напрямку звуку.

Зовнішній слуховий хід.

Він складається з хрящової (1/3), кісткової (2/3) частин. Довжина його 2,5см, він має подібну форму. Зсередини він вкритий тонкою шкірою з волосками і видозміненими потовими залозами, котрі виділяють вушну сірку. Закінчується слуховий хід барабанною перетинкою.

Барабанна перетинка - це тонка сполучнотканинна пластинка товщиною 0,1мм. Вона відокремлює зовнішній слуховий хід від середнього вуха. Має вигляд лійки, відкритої назовні. З зовнішньої сторони вона вкрита шкірним епітелієм, а з середини - слизовою оболонкою. Розміри барабанної перетинки 11х9мм. Вона займає похиле положення. Уловлює коливання повітря і передає їх на елементи середнього вуха.

Б) Середнє вухо:

1) барабанна порожнина;

2) слухова трубка;

3) слухові кісточки.

Барабанна порожнина розміщена в піраміді скроневої кістки, має вигляд куба, об'ємом 1см³. Зсередини покрита слизовою оболонкою. В ній розміщені три слухові кісточки:

а) молоточок;

б) коваделко;

в) стременце.

Вони з'єднані між собою суглобами.

Молоточок має рукоятку, яка вплетена в центр барабанної перетинки, другий кінець молоточка з'єднаний з коваделксм, а воно зі стременцем. Стременце утримується в овальному вікні м'язом.

Слухова труба.

Барабанна порожнина сполучається з носоглоткою з допомогою слухової труби (євстахієвої труби), її довжина 3,5см. Вона служить для врівноваження тиску в барабанній порожнині з атмосферним, тобто вирівнює тиски по обидві сторони барабанної перетинки, щоб та могла коливатись. Слухова труба покрита середини слизовою оболонкою. У дітей вона коротка і широка, тому інфекція з носоглотки при запальних процесах (ангіна, скарлатина, кір, грип) може поширитися на середнє вухо, розвивається запалення слизової оболонки вуха - отіт.

В) Внутрішнє вухо.

Внутрішнє вухо розмішується в товщі піраміди скроневої кістки. Являє собою кістковий лабіринт, всередині якого знаходиться перетинчастий сполучнотканинний лабіринт, який утворює кістковий. Між кістковим і перетинчастим лабіринтом міститься перелімфа, а в середині перетинчастого -ендолімфа. У стінці між середнім і внутрішнім вухом, крім овального вікна, є ще кругле, яке робить можливим коливання рідини.

Кістковий лабіринт складається з:

1) переддвер'я або пристінка;

2) завитки;

3) півколових каналів.

Переддвер'я або присінок - це середня частина лабіринту, невелика порожнина, яка п'ятьма отворами сполучається з півколовими каналами, отвором з каналом завитки. Тут є овальне і кругле вікна, овальне закрите стременцем.

Завитка - за своєю формою нагадує раковину равлика. Це канал, який спірально звивається і утворює два з половиною обороти навколо стержня конічної форми. Діаметр кісткового каналу біля основи завитки 0,04мм, а на вершині 0,5мм. Від стержня відходить кісткова спіральна пластинка, яка ділить порожнину каналу на дві частини або драбини.

Півколові канали - це три дугоподібні кісткові ходи, розміщені в трьох взаємноперпендикулярних площинах. Розрізняють передній, задній і боковий канали. Вони своїми кінцями відкриваються в присінок.

Сполучнотканинний (перетинчастий- лабіринт) лежить всередині кісткового, повторюючи його конфігурацію. В ньому розміщені рецептори слуху і рівноваги, або початковий відділ статокінетичного і слухового аналізатора. Стінка перетинчастого лабіринту утворена напівпрозорою сполучною тканиною. Його порожнина заповнена рідиною ендолімфою. Перетинчастий лабіринт менших розмірів за кістковий, між ними є простір заповнений перилімфою.

Присінок перетинчастого лабіринту - це два утворення - маточка і мішечок, вони сполучені з півколовими каналами. Є три перетинчастих півколових каналів - передній, задній, латеральний. Всередині кісткової завитки є перетинчаста частина, яка називається середнім каналом, в якому розрізняють основну пластинку (знизу), спіральну зв'язку (збоку) і зверху вестибулярна пластинка Середній канал на розрізі має вигляд трикутника.

В завитковому ході на всьому протязі знаходиться звукосприймальний апарат – кортієв орган, який розміщений на основній пластинці.

Основна пластинка або мембрана має 24000 фіброзних волокон різної довжини, натягнутих як струни, які резонують строго визначеними коливаннями. Сам кортієв орган складається з епітеліальних клітин, серед яких є чутливі слухові клітини з волосками - слухові рецептори. Розрізняють зовнішні і внутрішні волоскові клітини. Зовнішні розташовані в 3-4 ряди, їх 12-20 тисяч, а внутрішні - в 1 ряд, їх 3500 штук. Вони видовженої форми і на верхівці мають 60-70 волосків довжиною 4-5мкм, вони обмиваються ендолімфою. Над волосковими клітинами нависає покривна пластинка. До них підходять гілки слухового нерва. Тіла перших нейронів знаходяться в спіральному вузлі. Тіла других нейронів розміщені в довгастому мозку, а тіла третіх нейронів розміщені в нижніх горбиках чотирьохгорбикового тіла (первинний слуховий аналізатор), а потім ідуть в кору скроневих ділянок.

Г) Механізм сприйняття звуку.

Вібрації повітря від джерела звуку поділяються на періодичні - тони і неперіодичні - шуми. Тони в свою чергу є високі і низькі, вони залежать від кількості коливань в секунду. Чим більша частота коливань, тим менша довжина хвилі (вимірюється в мм), і чим менша частота, тим більша довжина хвилі (вимірюється в метрах). Найвищий звук, який ми можемо почути має 20 тисяч коливань в секунду (герц), найнижчий - 12-14 коливань в секунду. У багатьох тварин верхня межа слуху вища ніж у людини (у собак - 38 тисяч герц, у кішок - 70 тисяч герц). Звуки частотою 50-100 тисяч герц людина не чує - це ультразвук. Звук має тембр. Крім тонів розрізняють обертони - це додаткові коливання, число яких в 2,4,8 разів і т.д. більше як основного тону. Оптимальна збудливість для вуха - це тони в межах 1000-4000Гц. Повітряні звукові хвилі уловлюються вушною раковиною, проходять через слуховий прохід на барабанну перетинку, систему слухових кісточок, потім на піраміду. Перилімфа заставляє коливатися перетинчастий лабіринт, тобто коливання передаються на ендолімфу. Коливається і резонує частина волокон основної пластинки, разом з розміщеними на ній волосковими клітинами. Останні волосками доторкаються до покровної мембрани. Деформація волоскових клітин викликає в них збудження, яке передається в центральну нервову систему. Це так звана резонансна теорія слуху. Також встановлено, що мембранний потенціал волосковихклітин дорівнює -70мВ, а потенціал ендолімфи +80мВ, різниця потенціалів складає 150мВ (мілівольт). Цей потенціал різко змінюється при контакті волоскових клітин з покривною мембраною. Різко змінюється мембранний потенціал, що дає біоелектричний ефект, який називається мікрофонним потенціалом. Він проявляється електричними коливаннями, які відповідають звуковим коливаннями.

2. Вестибулярний аналізатор знаходиться у внутрішньому вусі. Складається з півколових каналів, розташованих в трьох взаємоперпендикулярних площинах, а також з маточки і мішечка. В ампулах півколових каналів, а також мішечку і маточці є волоскові клітини, які оточені драглистою речовиною, в котрій знаходяться отоліти - вапняні кристали. Прискорення або сповільнення руху тіла, трясіння тіла, хитання тіла призводить до коливання отолітів, які подразнюють волоскові клітини. Волокна VIII пари черепномозкових нервів (присінково-завитковий нерв) ідуть від вузла присінку (переддвер'я) до ромбовидної ямки. Там знаходяться тіла II нейронів, IIIнейрони розташовані в мозочку. Імпульси, що йдуть від вестибулярного апарату роблять можливим аналіз положень тіла і окремих його частин в просторі. Люди з пошкодженим органом рівноваги не можуть впевнено ходити. Пошкоджений орган рівноваги можна перевірити пальценосовою пробою: людина з закритими очима повинна потрапити вказівним пальцем в кінчик носа. Якщо порушена координація рухів - людина промахнеться.

Подразнення вестибулярного апарату може супроводжуватись головною біллю, тошнотою, блюванням, посиленим потовиділенням. Цим пояснюється "морська" хвороба, ці явища можуть виникнути у деяких людей при їзді в транспорті, літаку. Вестибулярний апарат можна тренувати - крісло Барані (крісло, що крутиться). Його тренують льотчикам, космонавтам.

Вікові особливості слухового аналізатора.

Може виникнути враження, що новонароджені глухі. Але це не вірно. Ця глухота відносна. У новонароджених порожнина середнього вуха заповнена амніотичнсю рідиною, що затруднює коливання слухових кісточок. Поступово ця рідина розсмоктується. Новонароджені реагують на звуки здриганням, зміною дихання, початком або припиненням плачу. Діти починають добре чути вже наприкінці 2 чи 3 місяця життя. В 1-2 роки діти розрізняють звуки в 1-2 тони різницею, а в 4-5 років діти вже добре розрізняють звуки різниця між якими 0,5 тона.

Гострота слуху.

Визначається найменшою силою звуку, яка може спричинити звукові відчуття. Діти краще сприймають низькі тони. Слух дітей треба розвивати - слуханням музики, навчанням грати на музичних інструментах, вчити дітей співати. Сильні подразнення органів слуху можуть вести до пониження слуху в зв'яку з надмірними коливаннями барабанної перетинки, яка втрачає свою еластичність.

3. Рецептори нюху розміщені в слизовій оболонці носа, в верхньому носовому ході. Там є нюхові клітини, які закінчуються волосками довжиною 20-30мкм, а товщиною 1мкм. Волоски закінчуються потовщенням - булавою, на якій є 9-16 війок. В волосках знаходяться мікротрубочки діаметром 0,002мкм.

Сприйняття запаху.

Перші нейрони - мохові клітини дуже чутливі. Для них досить 1-8 молекул пахучої речовини. Вважають, що вони мають нюховий пурпур, який при дії пахучої речовини втрачає свій колір, при цьому виникає нервовий імпульс збудження, який передається на нюхову цибулину (це ядра других нейронів). Ядра третіх нейронів знаходяться в нюховому трикутнику сірої речовини нюхового тракту. Далі нюхові волокна ідуть в гіпокамп - це кора головного мозку в нюховій завитці (скронева ділянка кори).

4. Рецептори смаку знаходяться в смакових сосочках язика - жолобоподібних, грибовидних, листоподібних. Смакові клітини довжиною 2мкм, діаметром 0,2мкм. В них є мікроворсинки з волосками.

Сприйняття смаку.

Мембранний потенціал смакових клітин дорівнює 30-50мВ. При дії смакового подразника виникає потенціал 15-40мВ за рахунок деполяризації. Далі нервовий імпульс збудження передається на VII, IX, X пари черепномозкових нервів (барабанна струна лицевого нерва, язикоглотковий нерв, блукаючий нерв) - це ядра перших нейронів. Ядра других нейронів знаходяться в ромбовидній ямці, а треті нейрони - в зоровому горбі головного мозку. Далі нервове збудження іде в передній кінець скроневої долі кори головного мозку, де знаходяться центри смаку. Смакові клітини в язику мають різну спеціалізацію - одні з них чутливі до солодкого (кінчик язика), другі до гіркого (корінь язика), треті до кислого (бокові поверхні язика), четверті до солоного (бокові поверхні язика).

5. Аналізатор шкірного чуття - збірне поняття. В шкірі розміщуються рецептори, які сприймають біль, температуру, тиск, розтягнення, дотик, вібрацію (екстерорецептори). Вони мают: дуже різноманітну будову. Частина з них мають свою капсулу, а частина не мають. В середньому на 1мм² шкіри припадає 50 больових, 25 тактильних, 12 холодових, 2 теплових рецептори. В різних ділянках шкіри кількість рецепторів - різна. Особливо їх багато на поверхнях губ, кінчиків пальців.

Функціональні властивості рецепторів.

Кожному виду чуття відповідають певні рецептори. Вони поділяються на тактильні, теплові, холодові, больові, хімічного подразнення, тиску, розтягнення, вібраційні. Імпульс подразнення в них виникає внаслідок дії відповідного конкретного подразника, внаслідок чого здійснюється деполяризація і реполяризація мембран цих спеціалізованих рецепторів. Тіла перших нейронів рефлекторної дуги шкірного аналізатора розмішені в спинномозкових вузлах (гангліях). Другі нейрони розміщені в задніх рогах спинного мозку. Треті нейрони розміщені в зорових горбах (згір'я). Є пе­рехрест нервових волокон шкірного аналізатора на рівні спинного мозку. З зорового горба імпульс передається в кору головного мозку - верхня частина тім'яної долі кори мозку.

6. Провідні шляхи від рецепторів внутрішніх подразнень можуть бути розділені на провідні шляхи від апарату руху, тобто пропріорецепторів, які складають руховий аналізатор і шляхи від рецепторів внутрішніх органів і судин, тобто інтерорецепторів - це інтероцептивний аналізатор.

Руховий аналізатор сприймає м'язово-суглобове чуття, а також чуття тиску і ваги тіла (відчуття гравітації). М'язово-суглобове відчуття - це імпульси, які виникають в зв'язку з змінами ступеня натягнення зв'язок і напруження м'язів. Завдяки цим імпульсам у людини виникає уява про положення тіла і окремих його частин в просторі і про зміни цього положення.

Рецептори (пропріорецептори) рухового аналізатора розмішуються в м'язах, суглобах, зв'язках, фасціях м'язів. Перші нейрони рефлекторної дуги рухового аналізатора розмішуються в спінальних вузлах. Аксони цих нейронів діляться на дві гілки - одна із них сполучається з периферичними аналізаторами - де починається нервовий імпульс і рефлекторна дуга і друга гілка аксона цих нейронів передає імпульс далі в задні корінці спинного мозку і далі до продовгуватого мозку. Тіла других нейронів цієї рефлекторної дуги розміщені в ядрах задніх канатиків в продовгуватому мозку. Їх аксони ідуть в згір'я мозку, де тіла третіх нейронів розміщені в бокових ядрах зорового бугра. Аксони від третіх нейронів ідуть в кору передньої центральної звивини півкуль головного мозку. Нервові імпульси від м'язів голови проходять через черепномозкові нерви:

-V-трійчастий нерв - від м'язів ока і жувальних м'язів;

- УІІ - лицевий нерв - від мімічних м'язів;

- ІХ-язикоглотковий - м'язи глотки;

- Х-блукаючий - м'язи голови, шиї, грудей, живота;

- ХІ-додатковий - м'язи гортані, грудинно-ключично-сосковий і трапецієвидний м'язи;

- ХІІ-під'язиковий - м'язи язика і м'язи нижче під'язикової кістки.

Не всі шляхи рухового аналізатора доходять до кори великих півкуль. Підсвідомі рухові нервові імпульси закінчуються в корі мозочка.

7. Інтерорецептори інтероцептивного аналізатора розсіяні в внутрішніх органах- судинах гладких м'язах, залозах шкіри.

Від рецепторів збудження передається по афферентних нервах вегетативної (симпатичної, парасимпатичної, анімальної) нервової системи. Тіла перших нейронів цієї рефлекторної дуги розташовані в вузлах цих нервів, другі нейрони розташовані в інших вузлах цих нервів, а треті нейрони розташовані в зоровому горбі. Відростки (аксони) третіх нейронів ідуть в нижню частину задньої центральної звивини кори головного мозку.

 

ЛЕКЦІЯ


Дата добавления: 2015-09-27 | Просмотры: 1105 | Нарушение авторских прав







При использовании материала ссылка на сайт medlec.org обязательна! (0.006 сек.)